ლიგამუსში პარლამენტის ღიაობის საკითხებზე საჯარო დისკუსია გაიმართა
3 დეკემბერს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა“ (IDFI) ილიას უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის ორგანიზებით ილიას უნივერსიტეტის წიგნის სახლში - ,,ლიგამუსი" - საჯარო დისკუსია გაიმართა პარლამენტის ღიაობის საკითხებზე. დისკუსიის მომხსენებლები იყვნენ დეპუტატი და საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციული ჯგუფის ხელმძღვანელი - თამარ კორძაია და ინტერ-ფრაქციული ჯგუფის წევრი - ხათუნა გოგორიშვილი. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) წარმომადგენლები: დავით მაისურაძე და თამარ ნადიბაიძე.
დავით მაისურაძემ დამსწრეებს გააცნო ღია მმართველობის პარტნიორობის ისტორია და არსი. ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP) მრავალმხრივ ინიციატივას წარმოადგენს და მიზნად ისახავს სახელმწიფოს მხრიდან კონკრეტული ვალდებულებების შესრულებას ღია მმართველობის, გამჭვირვალობის, მოქალაქეების ჩართულობის განვითარების, კორუფციასთან ბრძოლის, ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის თვალსაზრისით.
2014 წლიდან კი, IDFI ახორციელებს პროექტს ,,ღია მმართველობის ინიციატივაში" საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერას," რომელიც დაფინანსებულია და ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით. პროექტის მიზანია საპარლამენტო ღიაობის, გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა და საკანონმდებლო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობის ხელშეწყობა. საჯარო დისკუსია ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში სწორედ ზემოთ აღნიშნული პროექტის ფარგლებში გაიმართა.
თამარ კორძაია სტუდენტებს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მნიშვნელობაზე ესაუბრა. მან აღნიშნა, რომ OGP საშუალებას იძლევა მოქალაქეებმა უფრო მარტივად მიიღონ ხელისუფლებისგან ინფორმაცია და პასუხები მათთვის საინტერესო საკითხებზე. მისი თქმით მრავალ ადამიანს აქვს განცდა რომ არჩევნების შემდეგ დეპუტატებს ვეღარ აწვდიან ხმას, ამის აღმოსაფხვრელად კი, ღია მმართველობის პარტნიორობა კარგ შესაძლებლობას იძლევა, რადგან იგი უზრუნველყოს ტექნოლოგიებსა და ინოვაციებზე დაფუძნებულ განვითარებას. მან აღნიშნა, რომ პირდაპირი კომუნიკაცია საუკეთესოა მოსახლეობასა და პოლიტიკოსებს შორის, თუმცა ეს ყოველთვის არ არის შესაძლებელი, ხოლო თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენება კომუნიკაციას უფრო მარტივს ხდის. დეპუტატმა სტუდენტებს აცნობა, რომ მათ შეუძლიათ კომიტეტის სხდომებზე დასწრება და საკუთარი აზრის გამოთქმა, ინიციატივების წარდგენა, რომელიც შემდეგ შესაძლოა კანონპროექტად იქცეს.
ასევე მნიშვნელოვანი საკითხი, რაზეც თამარ კორძაიამ ისაუბრა პარლამენტის წევრებისთვის ქცევის წესების ,,ეთიკის კოდექსის" შემოღებაა, მიუხედავად იმისა, რომ ეს პარლამენტარებისთვის მგრძნობიარე საკითხია, თუმცა თავად თამარ კორძაიას ეთიკის კოდექსის მიღება და განხორციელება მოქალაქეებისგან მეტი ნდობის დამსახურების ერთ-ერთ საშუალებად ესახება.
დეპუტატმა ყურადღება გაამახვილა ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს შექმნის მნიშვნელობაზე, რადგან ეს საბჭო იქნება პარლამენტის გამჭვირვალობისა და ღიაობის მუდმივი მაკონტროლებელი ორგანო. გამჭვირვალობას კი, დეპუტატის თქმით არც ერთ სახელმწიფოში ალტერნატივა არ აქვს და ეს მშვიდობის ერთ-ერთი გარანტიაა.
ხათუნა გოგორიშვილმა ხაზი გაუსვა თითოეული ადამიანის ჩართულობის მნიშვნელობას ღია მმართველობაში, რადგან მისი თქმით, ნებისმიერი პოლიტიკოსი თავის ქმედებებს აუცილებლად უსადაგებს ამომრჩევლის მოთხოვნებს, შესაბამისად მნიშვნელოვანია, რომ დაკვეთა მოდიოდეს სამოქალაქო საზოგადოებისაგან. მისი განცხადებით, სამოქალაქო აქტივიზმს ალტერნატივა არ აქვს და ეს არის ერთადერთი საშუალება, რომ საზოგადოებამ ნებისმიერი ხელისუფლება აიძულოს მაქსიმალურად ღია და გამჭვირვალე იყოს.
ხათუნა გოგორიშვილმა განიხილა 2015-2016 წლის საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის 18 ვალდებულების მნიშვნელობა, რამდენადაც სამოქმედო გეგმა პრობლემურ საკითხებს აგვარებს და მნიშვნელოვანია პოლიტიკური ნების არსებობა მის შესამუშავებლად.
დეპუტატმა ასევე ისაუბრა პრობლემურ საკითხებზე: კანონპროექტების დაჩქარებული წესით მიღებაზე, რაც შეუძლებელს ხდის საკანონმდებლო აქტივობაში სამოქალაქო ჩართულობის უზრუნველყოფას. ასევე, ქ-ნი ხათუნას განცხადებით, არსებობს საჯარო ინსტიტუტები, საიდანაც ინფორმაციის მიღება ფაქტობრივად შეუძლებელია. დეპუტატმა აღნიშნა, რომ ინსტიტუტები განსაკუთრებით აგრესიულები ხდებიან თუ საჯარო ინფორმაციაზე მოთხოვნა პრემიებსა და დანამატებს ეხება. მან ისაუბრა სტატისტიკის უზუსტობაზე და აღნიშნა, რომ ხშირად უბრუნდება პასუხები სამთავრობო ინსტიტუტებიდან, თუმცა რამდენად შეესაბამება ისინი მის მიერ დასმული კითხვის შინაარსს, ეს სხვა საკითხია. მისი თქმით, ხშირად იღებს პასუხს, რომ მისი კითხვის საგანი ვრცელ კვლევას მოითხოვს და პასუხს მოგვიანებით მიაწვდიან, მაგრამ შემდგომში აღარავინ უკავშირდება. ამგვარი ფაქტები, ცხადია ართულებს პარლამენტის მიერ მთავრობაზე კონტროლის განხორციელებას და ამ მიმართულებით ეფექტიან მუშაობას.
მოხსენების დასრულების შემდეგ, დამსწრეებმა სპიკერებს კითხვები დაუსვეს ისეთ საკითხებზე, როგორიც არის, სამოქალაქო საზოგადოების ურთიერთობის ეფექტურობა საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციულ ჯგუფთან, რამდენად აქვს საქართველოს შანსი გახდეს ღია მმართველობის პარტნიორობის თანა-თავმჯდომარე, და რამდენად ქმედითუნარიანად მუშაობს პარლამენტი, არის თუ არა პრობლემა ადგილობრივი თვით-მმართველობებიდან საჯარო ინფორმაციის მიღება და სხვა.
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) მომავალშიც აპირებს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მიზნით გამართოს საჯარო დისკუსიები საპარლამენტო ღიაობის საკითხებზე.

On December 3rd, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in cooperation with the Law School of the Ilia State University organized a public discussion on the topics of Parliamentary Openness. Discussion took place at the Book House "Ligamus" and the speakers of the discussion were: MP and the Chairperson of the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia - Tamar Kordzaia, and MP and the member of the Inter-Factional Group - Khatuna Gogorishvili. Representatives of IDFI: Davit Maisuradze and Tamar Nadibaidze also attended the discussion.
Davit Maisuradze introduced attendees with the mission and history of the Open Government Partnership (OGP). The OGP is a multilateral initiative and intends to provide a platform for domestic reformers to make their governments more responsive, accountable and transparent to their citizens.
Georgia joined the Partnership in 2011 and since December 2014, IDFI has been implementing the project 'Supporting Involvement of the Parliament of Georgia in Open Government Partnership Initiative'. The Project is funded in the framework of the EU and the Parliament of Georgia Program: “Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia Project Document” which is implemented by the United Nations Development Programme (UNDP). 'Supporting Involvement of the Parliament of Georgia in Open Government Partnership Initiative' aims to promote parliamentary openness and transparency, increase citizen engagement into the legislative processes through the involvement of Parliament in the OGP. Public discussion on Open Parliament was conducted within the scopes of the above-mentioned project.
Tamar Kordzaia spoke about the importance of the Open Government Partnership. She noted that the initiative gives a great opportunity to the citizens to get information and answers on their questions from the politicians more easily. MP claimed that many individuals think that after the elections they lose connection with the politicians and OGP is a good chance to eradicate this feeling and reality since the partnership encourages technology and innovation-based development. Tamar Kordzaia also claimed, that the direct communication with the society is certainly the best, however, it is not always possible and technological development makes communication with the society considerably facilitated. MP also informed the students that they can attend the Committee Hearings at the Parliament of Georgia and express their ideas, initiatives orally or written, which can later become the draft laws.
It is also important to note that Tamar Kordzaia spoke about the Code of Ethics, which should be adopted according to the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 but is lingering since it is a very sensitive topic for the MPs. However, Tamar Kordzaia thinks that the Code of Ethics must be adopted and seen as a way of increasing trust of society to the MPs. In addition to this, Ms. Kordzaia mentioned that establishing Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance will ensure transparency of the legislative activities; while transparency, according to her, is one of the main guarantees of peace in a state.
Khatuna Gogorishvili underlined the significance of civic engagement in Open Government Partnership. The MP suggested that civic activism has no alternative in the world since it is the best guarantee to leverage the government and ensure that it is open and transparent, otherwise no government will be willing to open its doors completely.
Ms. Gogorishvili said that it is very important to fulfill the 18 commitments of the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 since the Action Plan regulates problematical topics and the politicians should show political will to carry out the commitments laid out in the Plan.
The MP also touched upon the issues that are problematical for the Parliament, she talked about difficulties of obtaining the public information from the public institutions. Ms. Gogorishvili noted that the institutions get especially aggressive if the request on public information concerns the bonus payments. Khatuna Gogorishvili pointed out the Ministry of Justice and the Ministry of Internal Affairs as the institutions from which, receiving a public information is absolutely impossible for her. It goes without saying that such practice hinders parliament's role to conduct control on the government. Moreover, she talked about the quality of the information she receives from other institutions. According to the MP, she often gets the answer that the information she is asking for requires a comprehensive analysis, thus they will reach out to her later, but no one ever reaches out to her afterwards.
As the speakers finished their speeches the attendees had an opportunity to ask questions and the students were curious to know - whether civil society communicates effectively with the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia, whether Georgia has a credible chance to become a Co-Chair of the Open Government Partnership and if obtaining public information from the local self-governments is also a problem. This topics spurred an interesting discussion.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) plans to conduct similar public discussions on the topics of Open Parliament for raising awareness of the civil society.