საკანონმდებლო მაცნეს ვებ-გვერდის მონიტორინგი
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 30 ნოემბერი 2011
საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საქართველოს საკანონმდებლო მაცნეს  ვებ-გვერდის მონიტორინგი
2011 წლის 21 ნოემბერს, პროექტ - "საქართველოს საჯარო დაწესებულებების საინფორმაციო (ინტერნეტ) რესურსების მონიტორინგის" ფარგლებში IDFI-ს ექსპერტთა ჯგუფის მიერ დაგეგმილი იყო საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - საქართველოს საკანონმდებლო მაცნეს  ოფიციალური ვებ- გვერდის (www.matsne.gov.ge) ინფორმაციული გამჭვირვალობის მონიტორინგის განხორციელება. აღმოჩნდა, რომ ხსენებული ვებ-გვერდის ინფორმაციული შიგთავსი არ ექვემდებარება ინფორმაციული გამჭირვალობის ხარისხის შეფასებას, რადგანაც ის წარმოადგენს მხოლოდ და მხოლოდ საძიებო სისტემის ტიპის ვებ-გვერდს, სადაც წარმოდგენილია საქართველოს ყველა უწყების მიერ მიღებული ნორმატიული აქტების, საერთაშორისო ხელშეკრულებებისა და საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებების ბაზა. აქვე გვინდა აღვნიშნოთ, რომ IDFI-იმპროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge“ ფარგლებში აღნიშნული საჯარო დაწესებულებიდან საკმაოდ დიდი მოცულობის საჯარო ინფორმაცია მიიღო, რაც ერთის მხრივ ხაზს უსვამს საკანონმდებლო მაცნის, როგორც საჯარო უფლება მოსილების განმახორციელებელი ადმინისტრაციული ორგანოში არსებული მნიშვნელოვანი ინფორმაციის არსებობას, ასევე ამ ინფორმაციის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე განთავსების მნიშვნელობასაც.
ტექნიკური გამართულობისა და ელ. ხელმისაწვდომობის ხარისხმა შეადგინა: 47.18%
კვლევის სტატისტიკური მონაცემები, გამოვლენილი პრობლემები და შესაბამისი რეკომენდაციები შეგიძლიათ იხილოთ თანდართულ ფაილში: