საკანონმდებლო მაცნეს ვებ-გვერდის მონიტორინგი
2011 წლის 21 ნოემბერს, პროექტ - "საქართველოს საჯარო დაწესებულებების საინფორმაციო (ინტერნეტ) რესურსების მონიტორინგის" ფარგლებში IDFI-ს ექსპერტთა ჯგუფის მიერ დაგეგმილი იყო საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - საქართველოს საკანონმდებლო მაცნეს  ოფიციალური ვებ- გვერდის (www.matsne.gov.ge) ინფორმაციული გამჭვირვალობის მონიტორინგის განხორციელება. აღმოჩნდა, რომ ხსენებული ვებ-გვერდის ინფორმაციული შიგთავსი არ ექვემდებარება ინფორმაციული გამჭირვალობის ხარისხის შეფასებას, რადგანაც ის წარმოადგენს მხოლოდ და მხოლოდ საძიებო სისტემის ტიპის ვებ-გვერდს, სადაც წარმოდგენილია საქართველოს ყველა უწყების მიერ მიღებული ნორმატიული აქტების, საერთაშორისო ხელშეკრულებებისა და საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებების ბაზა. აქვე გვინდა აღვნიშნოთ, რომ IDFI-იმპროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge“ ფარგლებში აღნიშნული საჯარო დაწესებულებიდან საკმაოდ დიდი მოცულობის საჯარო ინფორმაცია მიიღო, რაც ერთის მხრივ ხაზს უსვამს საკანონმდებლო მაცნის, როგორც საჯარო უფლება მოსილების განმახორციელებელი ადმინისტრაციული ორგანოში არსებული მნიშვნელოვანი ინფორმაციის არსებობას, ასევე ამ ინფორმაციის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე განთავსების მნიშვნელობასაც.
ტექნიკური გამართულობისა და ელ. ხელმისაწვდომობის ხარისხმა შეადგინა: 47.18%
საკანონმდებლო მაცნეს  ვებ-გვერდის მონიტორინგი  2011
კვლევასთან დაკავშირებული ნებისმიერი წინადადებით ან შეკითხვით შეგიძლიათ მოგვმართოთ ელ.ფოსტაზე- info@idfi.ge

Monitoring of web-page of Legal Entity of Public Law – Legislative Herald of georgia
On november 21, 2011 IDFI expert team planned to conduct information transparency monitoring of official web-page of LEPL – Legislative Herald of Georgia (www.matsne.gov.ge) within the framework of the project “Monitoring of Information (Internet) Resources of Public Authorities of Georgia“. It turned out that the information content of the aforementioned web-page could not be the subject to information transparency assessment due to the fact that the web-page The web-site is merely a search engine, which contains database of the normative acts of every institution of Georgia, international agreements and decisions made by the constitutional court. It is worth mentioning that within the framework of the project named – “Public Information Database – www.opendata.ge IDFI received large amount of information from the mentioned publicauthority, which emphasizes on one hand, the existence of important public information at Rustaveli Theatre viewed as a public authority, and on the other hand - the importance of placement of this information on web-page.
At the same time, according to assessment parameters LEPL – Legislative Herald of Georgia web-page amounted: