დონორი ორგანიზაცია: ღია საზოგადოების ფონდი (OSGF)
განმახორციელებელი ორგანიზაცია: ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), კონსულტაციის და ტრენინგის ცენტრი (CTC) და მმართველობითი სისტემების განვითარების ცენტრი (MSDC)
პრობლემის განსაზღვრა (არსებული სიტუაციის ანალიზი)
ბოლო წლების განმავლობაში პოლიტიკურ დღის წესრიგში მუდმივად დგას ადგილობრივი თვითმმართველობისა და დეცენტრალიზაციის რეფორმების გატარების აუცილებლობა. ამ მხრივ, რეფორმების უახლეს ტალღას წარმოადგენდა 2014 წელს ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსში შეტანილი ცვლილებები. მათი მნიშვნელოვანი ნაწილი მიზნად ისახავდა ადგილობრივ დონეზე გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მოქალაქეთა მონაწილეობის გაზრდას.
ზოგადი სამართლებრივი ჩარჩოს უზრუნველყოფის მიუხედავად, მონაწილეობის ახალი და გადამუშავებული ფორმები (დასახლების საერთო კრება, სამოქალაქო მრჩეველთა საბჭო, პეტიცია, წარმომადგენლობითი ორგანოების სხდომებში მონაწილეობა, თანამდებობის პირთა და საკრებულოს წევრთა ანგარიშების მოსმენა) მუნიციპალიტეტებში არაერთგვაროვნად დაინერგა. ამის რამდენიმე მიზეზი შეიძლება გამოიყოს:
მუნიციპალიტეტების ტექნიკურ-მატერიალური შესაძლებლობების, გამოცდილებისა და პოლიტიკური ნების ნაკლებობა.
არანაკლებ მნიშვნელოვანია ადგილობრივი მოსახლეობის ინფორმირებულობა, მზაობა და უნარები, ჩაერთონ პოლიტიკურ პროცესებში და საკუთარი წვლილი შეიტანონ ადგილობრივი პრობლემების გადაწყვეტაში. ბოლო გამოკითხვების მიხედვით, მოსახლეობის მხოლოდ 7%-ია ინფორმირებული მუნიციპალიტეტის საქმიანობის შესახებ. ასევე, უმნიშვნელოა იმ ადამიანების რიცხვი, რომლებსაც აქვთ ინფორმაცია ახლად დანერგილი მონაწილეობის მექანიზმების შესახებ.
მოსახლეობის დაბალ ინფორმირებულობასთან ერთად, პრობლემაა თავად მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლების ნაკლები აქტიურობა და ანგარიშვალდებულება, რაც წაახალისებდა ადგილობრივების ჩართვას გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში.
ამავდროულად, არაერთგვაროვანი და უარყოფითია მუნიციპალიტეტების მიერ ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების პრაქტიკაც. საქართველოს კანონმდებლობით, ყველა ადმინისტრაციული ორგანო ვალდებულია გამოაქვეყნოს ინფორმაცია ელექტრონულად, თუმცა არ არსებობს საჯარო დაწესებულებების მიერ ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების მარეგულირებელი ერთიანი სტანდარტი ან პოლიტიკა. აღნიშნული პრობლემა განსაკუთრებით თვალშისაცემია საქართველოს მუნიციპალიტეტების მაგალითზე.
პროექტის საბოლოო მიზანია საქართველოში გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული თვითმმართველობის ჩამოყალიბება, თვითმმართველობაში საზოგადოების მონაწილეობის გაზრდა და კორუფციის რისკების შემცირება, თვითმმართველი ორგანოების მიერ გამჭირვალობისა და ანგარიშვალდებულების პრაქტიკის გაუმჯობესებით. ამისთვის, პროექტის კონკრეტული მიზანია ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსით მუნიციპალიტეტების ღიაობის და ანგარიშვალდებულების განმეორებითი შეფასება.
პროექტის ამოცანები
- პლატფორმა lsgindex.org-ის განახლება მუნიციპალიტეტების ღიაობისა და ანგარიშვალდებულების შესაფასებლად და მუნიციპალიტეტების შედარებითი რეიტინგების დასადგენად.
- ადგილობრივ შემფასებელთა კვალიფიკაციის შემდგომი ამაღლება.
- თითოეული თვითმმართველი ორგანოს შეფასება და რეკომენდაციების შემუშავება შეფასების შედეგებზე დაყრდნობით.

Project Number: LDD/16/18 - 20828
Implemented by: Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Centre for Training and Consultancy (CTC) and Management Systems Development Center (MSDC)
Problem Statement (Situation Analysis)
Implementing reforms of local self-government and decentralization has always been on the Georgian political agenda over the past years. The latest wave of reform included the adoption of legislative changes to the Local Self-Government Code in 2014. A significant part of these changes aimed to enhance public participation in the decision-making process. Despite providing general legislative framework, new and further refined participatory mechanisms (general assembly of a settlement, council of civil advisors, petition, participation in meetings of representative bodies, and hearings of public officials), were implemented in municipalities incoherently.
There are several reasons for this, including lack of technical-material capabilities, experience and political will of municipalities. Awareness, willingness and skills of the local population to engage in political processes and contribute to solving local problems are equally important. According to recent polls, only 7% of the population is aware of the activities of their municipality.Also, the number of people who have information about newly introduced participation mechanisms is insignificant.
Apart from low public awareness, lack of proactivity and accountability of representatives of municipalities is another problem, which would encourage participation of local population in decision-making process. At the same time, the practice of proactive disclosure of public information among municipalities is uneven and negative. Even though, according to Georgian legislation, all administrative bodies are obligated to publish public information online, there are no common standards or policy regulating proactive disclosure of public information by public institutions. This problem is especially relevant for municipalities.
Project Goals
The ultimate goal of the project is to enhance public participation and ease risks of corruption in municipalities by improving practices of transparency and accountability in local government bodies.
To this end, the project aims to conduct follow-up assessment of municipalities in terms of openness and accountability based on Local Self-Government Index.
Project Objectives
- Update the e-platform lsgindex.org enabling the assessment of transparency and accountability of municipalities and compilation of a comparative ranking of Georgian self-governing bodies.
- Raise public awareness about the Local Self-Government Index.
- Further raise qualification of local monitors.
- Conduct monitoring of all self-governing bodies and elaborate recommendations based on monitoring results.