პარლამენტმა მხარი არ უნდა დაუჭიროს კანონპროექტს ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ
დღეს პარლამენტი მეორე მოსმენით განიხილავს დეპუტატ ირაკლი სესიაშვილის მიერ ინიცირებულ კანონპროექტს ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ. კანონპროექტის ინიცირებისთანავე სამოქალაქო საზოგადოებამ გაავრცელა განცხადება, სადაც საუბარი იყო ცვლილებების შემოთავაზებულ ვერსიაში არსებული პრობლემური საკითხების შესახებ. კერძოდ, სფეროს ექსპერტებისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლების მოსაზრებით: ა) კანონპროექტით იქმნება სისტემა, რომელიც ვერ უზრუნველყოფს სახელმწიფო დონეზე ინფორმაციული უსაფრთხოების ეფექტურობას; ბ) ის შეიცავს ინფორმაციულ სისტემებზე და თუ მათში დაცულ პერსონალურ თუ კომერციული სახის ინფორმაციაზე ტოტალური კონტროლის რისკს; გ) კანონპროექტი ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის ნორმებსა და საერთაშორისო ვალდებულებებს.”
ცვლილების შემოთავაზებული ვერსიის შესაბამისად, ინფორმაციული უსაფრთხოების მიმართულების მენეჯმენტის ფუნქცია მონაცემთა გადაცვლის სააგენტოსგან (DEA) გადაეცემა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სსიპ ოპერაციულ-ტექნიკურ სააგენტოს (OTA). რაც, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის გაუმჭვირვალე და ძალოვანი ბუნებიდან გამომდინარე ზრდის ამ სამსახურის უკონტროლო ძალაუფლებას, ხოლო ცვლილებების პაკეტში წარმოდგენილი ბუნდოვანი განმარტებები ბადებს სუს-ის მიერ ნორმების ფართო ინტერპრეტაციის საშიშროებას.
სამწუხარო ფაქტია, რომ პირველი მოსმენის დროს ჩატარებული საკომიტეტო განხილვების ფარგლებში არასამთავრობო სექტორის მხრიდან გამოთქმული მოსაზრებები კანონპროექტში ფაქტობრივად არ ასახულა: მეორე მოსმენისათვის კანონში შესატანი ცვლილებების პროექტში ასახული შენიშვნები შეეხო მხოლოდ რამდენიმე დეფინიციის დავიწროებას, არსობრივი და პრინციპული შინაარსობრივი საკითხები კი კვლავ გამოწვევად რჩება.
კერძოდ, შემოთავაზებული რედაქციით კანონის მიღება, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს, მისცემს სამართლებრივ ბერკეტს, ჰქონდეს მაქსიმალური წვდომა აღმასრულებელი, საკანონმდებლო, სასამართლო ხელისუფლებისა და კერძო სექტორის ზოგიერთი სუბიექტის ინფორმაციულ აქტივებზე ყოველგვარი საზოგადოებრივი კონტროლის გარეშე.
კვლავ პრობლემურ საკითხად დარჩა კანონპროექტის შესაბამისად კრიტიკული ინფორმაციული სუბიექტების კატეგორიზაცია. კერძოდ, კანონპროექტით გათვალისწინებული ცვლილებით, კრიტიკული ინფორმაციული სუბიექტები იყოფიან 3 კატეგორიად:
ა) პირველი კატეგორიის სუბიექტებში მოხვდებიან სახელმწიფო ორგანოები, დაწესებულებები, საჯარო სამართლის იურიდიული პირები და სახელმწიფო საწარმოები;
ბ) მეორე კატეგორიის სუბიექტებში მოხვდებიან ელექტრონული კომუნიკაციების კომპანიები;
გ) მესამე კატეგორიის სუბიექტებში მოიაზრებიან ისეთი კერძო სამართლის იურიდიული პირები, როგორებიც არიან მაგალითად ბანკები და ფინანსური ინსტიტუტები.
შემოთავაზებული მოწესრიგებით ოპერატიულ-ტექნიკურ სააგენტოს ფაქტობრივად ეძლევა შესაძლებლობა, ჰქონდეს სრული წვდომა პირველ კატეგორიას მიკუთვნებული დაწესებულებების ინფორმაციულ აქტივებზე, ინფორმაციულ სისტემებსა და ინფრასტრუქტურაზე, რამდენადაც, კომპიუტერული ინციდენტების იდენტიფიცირებისთვის თავად ენიჭება ამ დაწესებულებებში განთავსებულ სენსორისა და ქსელის კონტროლის ბერკეტი.
პრობლემურად დარჩა მეორე და მესამე კატეგორიის სუბიექტების განსაზღვრება, რომლებიც კერძო სუბიექტებს წარმოადგენენ. განსაკუთრებით მეორე კატეგორიის სუბიექტები, რომლებიც კანონპროექტის 1-ლი მუხლის „ზ2“ ქვეპუნქტის თანახმად წარმოადგენენ „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრულ ელექტრონული კომუნიკაციის კომპანიებს.
დადებითად უნდა შეფასდეს, რომ პირველი მოსმენის შემდგომ კანონპროექტში გარკვეულწილად აისახა IDFI-ის და სხვა ორგანიზაციების რეკომენდაციები მეორე და მესამე კატეგორიის კრიტიკული ინფორმაციული სისტემის სუბიექტებში აუდიტის ჩატარების წესთან დაკავშირებით. კერძოდ, ამჟამად შემოთავაზებული რედაქციის მიხედვით, მესამე კატეგორიის კრიტიკული ინფორმაციული სისტემის სუბიექტის ინფორმაციული უსაფრთხოების პირველადი და პერიოდული აუდიტის ჩატარების უფლებამოსილება კვლავ რჩება მხოლოდ მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს ან მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს მიერ ავტორიზებული ორგანიზაციას. ცვლილება ასევე შეეხო მეორე და მესამე კატეგორიის კრიტიკული ინფორმაციული სისტემის სუბიექტების ინფორმაციული უსაფრთხოების აუდიტის დასკვნების ოპერატიულ-ტექნიკური სააგენტოსათვის სავალდებულოდ გაგზავნის წესს: მეორე მოსმენაზე განხილული კანონპროექტის მე-6 მუხლის მე-6 პუნქტით შემოთავაზებულია ჩატარებული აუდიტის ან პენეტრაციის ტესტის დასკვნის ერთი ეგზემპლარის გაგზავნა კატეგორიზაციის შესაბამისად, ოპერატიულ-ტექნიკურ სააგენტოსათვის ან მონაცემთა გაცვლის სააგენტოსთვის.
კვლავ ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ აუცილებელია კიბერუსაფრთხოების მიმართულებით საგარეო და საშინაო რისკების განსაზღვრა და მათი დაცვის შესაბამისი ღონისძიებების გატარება სახელმწიფოს მხრიდან. თუმცა, აუცილებლად გასათვალისწინებელია საქართველოს რეალობა, სახელმწიფო მმართველობის სისტემების ბუნება და ანგარიშვალდებულების მექანიზმები. უსაფრთხოების სექტორის უფლებამოსილებების დაგეგმილი ზრდა, პოტენციური და მკაცრი რეგლამენტირების გარეშე, მოიცავს პირთა განუსაზღვრელი წრის ძირითადი უფლებით დაცულ სფეროში ჩარევის მომეტებულ რისკებს.
კანონპროექტი, თავისი არსით და შემოტანილი რეგულაციებით, ეწინააღმდეგება ევროკავშირის რეგულაციებს, ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრ ვალდებულებებსა და GDPR-ის მოთხოვნებს პერსონალური მონაცემების დამუშავებასთან დაკავშირებით გათვალისწინებული პროცედურების ჭრილში. კანონპროექტის შემუშავების პროცესში არ ყოფილა გათვალისწინებული ხსენებულ რეგულაციებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფა და ამ მიზნით დღემდე არანაირი ღონისძიება არ გატარებულა.
შესაბამისად „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონი საჭიროებს გადახედვას და ცვლილებებს, განსაკუთრებით აღსრულების მექანიზმების დახვეწის მიმართულებით. აღნიშნულიდან გამომდინარე კვლავ მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს:
1. მხარი არ დაუჭიროს ინიცირებულ კანონპროექტს;
2. საქართველოს საინფორმაციო და კიბერუსაფრთხოების სისტემის რეფორმა განახორციელოს მხოლოდ საქართველოს კიბერუსაფრთხოების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის დამტკიცების შემდგომ;
3. „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილებების მომზადების პროცესში უზრუნველყოს ყველა დაინტერესებული მხარის, საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების, დარგის სპეციალისტებისა და კერძო სექტორის ჩართულობა.

Today, the Georgian Parliament discusses Draft Amendments to the Law of Georgia on Information Security, initiated by MP Irakli Sesiashvili for second reading. Civil society organizations issued a statement concerning the problematic issues in the proposed version of the amendments as soon as the bill was initiated. In particular, experts and representatives of non-governmental sector believe that the proposed bill: A) creates a system that does not ensure the effectiveness of information security at the state level; B) contains risk of a total control of the information systems and/or personal and commercial data contained in them; C) is against the norms of the Georgian Constitution and its international obligations.
According to the suggested amendments, information security management function will be transferred from the Data Exchange Agency (DEA) to the State Security Service (SSSG) LEPL Operational-Technical Agency (OTA). Given the vague nature of the SSSG, moreover, the State Security Service being a law enforcement agency, the presented amendments increase uncontrollable power of the Service, while the vague explanations offered in the package of amendments raise the risk of a broad interpretation of the norms by the SSSG.
It should be emphasized that the opinions expressed by the non-governmental sector in the framework of the committee hearings held during the first reading of the amendments were not actually reflected in the proposed draft. The recommendations considered by the initiators include narrowing the scope of several terms, while substantial and principle issues remain a challenge.
Adoption of the proposed version of the draft amendments provide legal leverage to the State Security Service to obtain access to the information assets of the executive, legislative, judicial authorities and private sector stakeholders without any public scrutiny.
One of the major challenges concerning grouping of the Subjects of Critical Information Infrastructure remained unchanged through the second reading of the draft law. In particular, amendments suggest division of critical information subjects into 3 tiers:
- The subjects of the first category include state institutions, legal entities of public law and state enterprises;
- Electronic communication companies will be included in the second category of subjects;
- Third category covers legal entities of private law, such as banks and financial institutions.
The proposed regulation enables OTA to have access to the information infrastructure, systems and assets of the objects of critical information infrastructure falling under tier I, as OTA will be granted the authority to manage the sensors and monitors installed at these institutions, in order to identify relevant computer security incidents. The definition of the subjects of critical infrastructure falling under Tier 1 and Tier 2, covering private sector representatives still remains a problem to be solved. Particularly challenging is sub-paragraph “G2” of Article 1 of the draft law, spreading regulation on the electronic communication companies, falling under the scope of the Law of Georgia on Electronic Communications.
Since the first reading, the draft law reflected the recommendations of IDFI and other organizations to some extent, regarding the rules of carrying out audit by the Subjects of Critical Information Infrastructure falling under second and third categories, which should be considered positively. In particular, according to the currently proposed version, the authority to conduct primary and periodic information security audits of the subjects of critical information system of third category remains with the organizations authorized by the Data Exchange Agency or the Data Exchange Agency itself. Moreover, the obligation of the objects of critical information infrastructure falling under tier 2 or 3 to submit audit reports prepared by DEA or other entities authorized by DEA to OTA has been replaced by the rule to deliver one copy of the audit or penetration test report In accordance with the categorization, to the Operational-Technical Agency or the Data Exchange Agency.
We again reiterate our expectations that identifying external as well as internal risks in the field of cyber security and taking relevant security measures from the state has utmost importance. However, the focus needs to be made on the nature of public administration systems and accountability mechanisms in the Georgian reality. The potential increase of the powers of the security sector without strict regulation, includes the increased risks of state intervention in the area protected by fundamental rights.
The draft bill, by its very nature and the regulations introduced, contradicts EU regulations, the obligations taken under the Association Agreement and the requirements of the GDPR in terms of the procedures for processing personal data. Ensuring compliance with the above-mentioned regulations has not been taken into account and for this purpose no measures have been taken in the process of drafting the amendments so far.
Accordingly, the Law of Georgia on Information Security needs to be revised and amended, especially in the area of refinement of enforcement mechanisms. Based on the above, we once again call on The Parliament of Georgia to:
1. Turn down the draft amendments to the Law of Georgia on Information Security;
2. Start reforming the Cybersecurity System of Georgia only after the National Cybersecurity Strategy and Action Plan are adopted;
3. Ensure the active participation of all relevant stakeholders, including the representatives of local and international organizations as well as the private sector in the process of preparing draft amendments to the Law of Georgia on Information Security.