IDFI-ის მოსაზრებით საჯარო სამსახურის ბიუროს გაუქმება პოლიტიკური რეპრესიების გაგრძელებაა
სიახლეები | განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 6 თებერვალი 2025
2024 წლის დეკემბერიდან საჯარო სამსახურში განსაკუთრებით გააქტიურდა საჯარო მოხელეთა დევნა, რომელიც ძირითადად მათ მიერ საჯაროდ გამოხატულ პოზიციას უკავშირდებოდა. დეკემბერში, ქართულმა ოცნებამ დააინიცირა და მიიღო რეპრესიული ცვლილებები “საჯარო სამსახურის შესახებ” კანონში, რომლითაც პროფესიულ საჯარო სამსახურში დასაქმებულ მენეჯერულ რგოლს მოუხსნეს დამოუკიდებლობის უმნიშვნელოვანესი, განუსაზღვრელი ვადით თანამდებობაზე დანიშვნის საკანონმდებლო გარანტია და იძულებით გადაიყვანეს ადმინისტრაციულ ხელშეკრულებებზე.
აღნიშნულის პარალელურად, ქართულმა ოცნებამ არსებითად გაამარტივა საჯარო სამსახურში მასობრივი წმენდის ჩასატარებლად საჭირო რეორგანიზაციის პროცედურა, ხოლო 2025 წლის იანვრიდან აქტიურად დაიწყო პარტიული ნდობის არმქონე საჯარო მოხელეთა გათავისუფლება.
2025 წლის 3 თებერვალს, საჯარო სამსახურის ბიუროს თანამშრომლებმა გაავრცელეს განცხადება მოსალოდნელ საკანონმდებლო ცვლილებებზე, რომლითაც საჯარო სამსახურის ბიურო გაუქმდება და მის ფუნქციებს მთავრობის ადმინისტრაცია შეითავსებს
საჯარო სამსახურის ბიუროს ფუნქციას წარმოადგენს პროფესიული და ეთიკური საჯარო სამსახურის ჩამოსაყალიბებლად საჭირო სტრატეგიისა და რეფორმების შემუშავება, ისევე როგორც მისი აღსრულებისთვის საჭირო ღონისძიებების კოორდინაცია. ამ ორგანოს ლიკვიდაცია და მისი ფუნქციების პოლიტიკური ორგანოებისთვის გადაცემა ქართული ოცნების მიერ დაწყებული რეპრესიების ლოგიკური გაგრძელებაა.
IDFI-ის მოსაზრებით, ქართული ოცნების მიერ საჯარო სამსახურში დაწყებული რეპრესიების მიზანია პოლიტიკური წმენდა. როგორც არსებული გარემოებებიდან იკვეთება, პრიორიტეტულ სამიზნეს წარმოადგენენ ადამიანები, რომლებმაც ამა თუ იმ ფორმით დააფიქსირეს თავიანთი ჯანსაღი პოზიცია საქართველოს კონსტიტუციის დარღვევაზე, ადამიანთა წამებასა თუ არაადამიანურ მოპყრობაზე. მოსალოდნელია, რომ შემდგომი ეტაპი იქნება საჯარო მოხელეების პარტიისადმი ლოიალური პირებით ჩანაცვლება.

Since December 2024, the repression of civil servants has intensified significantly, mainly related to their publicly expressed stances. In December, Georgian Dream party initiated and adopted repressive amendments to the Law on “Public Service,” which removed the key legislative guarantee of indefinite appointment for the managerial level employed in civil service and forcibly transferred them to administrative contracts.
In parallel, Georgian Dream substantially simplified the reorganization procedure needed for conducting mass purges in civil service, and from January 2025, actively began dismissing civil servants who lack party loyalty.
On February 3, 2025, employees of the Civil Service Bureau issued a statement regarding expected legislative changes, according to which the Civil Service Bureau will be abolished, and its functions will be transferred to the Government Administration.
The Civil Service Bureau’s function is to develop strategies and reforms necessary for establishing a qualified and ethical civil service, as well as coordinate measures needed for its implementation. The abolition of this institution and the transfer of its functions to a political body is a logical continuation of the repressions initiated by the Georgian Dream.
IDFI asserts that the purpose of the repressions carried out by the Georgian Dream in the civil service is political purging. The current circumstances indicate that the primary targets are individuals who, in one way or another, expressed their principled stance against the violation of the Constitution of Georgia, acts of torture or inhumane treatment. The next stage is expected to involve replacing civil servants with individuals loyal to the party.