მმართველობის მონაცემთა ალიანსი – საქართველოს 2015 წლის მდგომარეობის შეჯამება
მმართველობის მონაცემთა ალიანსი (Governance Data Alliance) ყოველწლიურად აქვეყნებს მონაცემებს სახელმწიფო მმართველობის სხვადასხვა ასპექტზე, რითიც ცდილობს ხელი შეუწყოს დემოკრატიული მმართველობის გაუმჯობესებას.
სახელმწიფო მმართველობასთან დაკავშირებულ მონაცემებს მსოფლიოს მასშტაბით მრავალი ორგანიზაცია აქვეყნებს, თუმცა მათი კვლევები ხშირად არ მოიცავს ყველა სახელმწიფოს ყოველწლიურ მაჩვენებელს. ამგვარი ხარვეზების აღმოსაფხვრელად შეიქმნა მმართველობის მონაცემთა ალიანსი, რომელიც, დემოკრატიის ხარისხისა და ეფექტიანობის გაუმჯობესების მიზნით, მმართველობის საკითხებზე მომუშავე ჯგუფებს აერთიანებს.
მმართველობის მონაცემთა ალიანსმა უკვე გამოაქვეყნა 2015 წლის ზოგიერთი მონაცემი. გამოქვეყნებული მაჩვენებლები მოიცავს შემდეგი ორგანიზაციების მიერ შემუშავებული ინდექსების შედეგებს: მსოფლიო ბანკი (World Bank), საერთაშორისო გამჭვირვალობა (Transparency International), ღია მმართველობის პარტნიორობა (Open Governance Partnership), საერთაშორისო საბიუჯეტო პარტნიორობა (International Budget Partnership), მსოფლიო მართლმსაჯულების პროექტი (World Justice Project), სამართლიანობისა და დემოკრატიის ცენტრი (Centre for Law and Democracy), World Resources Institute, Freedom House, Global Integrity, Global Financial Integrity და Natural Resource Governance Institute. გთავაზობთ საქართველოს შედეგებსა და მათ შედარებას სომხეთის, აზერბაიჯანის, მოლდოვისა და ესტონეთის მაჩვენებლებთან.
მსოფლიო ბანკის ინდექსი სახელწოდებით „მოქალაქეთა ჩართულობა სამართალშემოქმედებით პროცესში“ მოიცავს 185 ქვეყანას და აფასებს მოქალაქეებისა და კომპანიების ჩართულობის დონეს სახელმწიფოს მიერ ბიზნეს რეგულაციების შემუშავების პროცესში (0 - ძალიან დაბალი ჩართულობა, 6 - ძალიან მაღალი ჩართულობა). კვლევა ასევე მოიცავს სახელმწიფოს მხრიდან ახალი რეგულაციების შედეგების შეფასებას ეკონომიკური, სოციალური და გარემოს დაცვის მიმართულებით. 2015 წლის მონაცემებით საქართველოს - 3, სომხეთს - 2.40, აზერბაიჯანს - 2, მოლდოვას - 4.40, ხოლო ესტონეთს - 6 ქულა მიენიჭა. (გრაფა 1)
მსოფლიო ბანკი ასევე აწარმოებს მსოფლიოს 189 ქვეყნის „ბიზნესის კეთების“ რეიტინგს, რომელიც აფასებს ბიზნესის რეგულაციის გავლენას ადგილობრივ მცირე და საშუალო ბიზნესზე 11 მიმართულებით, მათ შორის: ბიზნესის დაწყება, მშენებლობის ნებართვის მიღება, ელექტროენერგიის მიღება, საკუთრების რეგისტრირება, კრედიტის აღება, გადასახადების გადახდა, უმცირესობათა წარმომადგენელი ინვესტორების ხელშეწყობა, საზღვრებს მიღმა კომერციული საქმიანობის წარმოება, კონტრაქტების შესრულების უზრუნველყოფა და გადახდისუუნარობის პრობლემებთან გამკლავება. ბიზნესის კეთების 2015 წლის რეიტინგში ესტონეთმა - მე-16, საქართველომ - 24-ე, სომხეთმა - 35-ე, მოლდოვამ - 52-ე, ხოლო აზერბაიჯანმა 63-ე ადგილი დაიკავა.
მმართველობის მონაცემთა ალიანსის მიერ გამოქვეყნებულ 2015 წლის ანგარიშში ასევე შესულია მსოფლიო მართლმსაჯულების პროექტის მიერ შემუშავებული ღია მმართველობისა და კანონის უზენაესობის ინდექსები. ღია მმართველობის ინდექსი აფასებს მმართველობის ღიაობას ოთხი მიმართულებით: კანონებისა და სახელმწიფო მონაცემების გასაჯაროება, ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის უფლება, სამოქალაქო ჩართულობა და გასაჩივრების მექანიზმები. კვლევა მოიცავს 102 ქვეყნის მაჩვენებელს. თითოეული ქვეყანა შეფასებულია შკალით 0-1 (0 - ღიაობის დაბალი მაჩვენებელი, 1 - ღიაობის მაღალი მაჩვენებელი). 2015 წლის მონაცემებით საქართველოს - 0.61, მოლდოვას - 0.55, ხოლო ესტონეთს - 0.72 ქულა მიენიჭა. მსოფლიო მართლმსაჯულების პროექტის 2015 წლის კვლევა არ შეიცავს მონაცემებს სომხეთსა და აზერბაიჯანზე.
კანონის უზენაესობის ინდექსი აფასებს კანონის უზენაესობის პრაქტიკულ განხორციელებას რიგითი მოქალაქის დონეზე (0 - კანონის უზენაესობის დაბალი მაჩვენებელი, 1 - კანონის უზენაესობის მაღალი მაჩვენებელი). ინდექსი მოიცავს ინდიკატორთა 8 ძირითად კატეგორიას. ესენია: სახელმწიფო ძალაუფლების შეზღუდვა, კორუფციის არარსებობა, ღია მმართველობა, ფუნდამენტური უფლებები, წესრიგი და უსაფრთხოება, რეგულაციების აღსრულება, სამოქალაქო და სისლხის სამართალი. კანონის უზენაესობის ინდექსი ასევე მოიცავს 102 ქვეყანას. 2015 წლის მონაცემებით საქართველოს - 0,65, ესტონეთს - 0,77, ხოლო მოლდოვას - 0,48 ქულა მიენიჭა. (გრაფა 2)
საერთაშორისო საბიუჯეტო პარტნიორობის ღია ბიუჯეტის ინდექსი ერთადერთი რეიტინგია, რომელიც რეგულარულად აფასებს მსოფლიოს მასშტაბით ბიუჯეტის გამჭვირვალობასა და ანგარიშვალდებულებას (0 - გაუმჭვირვალე, 100 - გამჭვირვალე). იგი აფასებს ცენტრალური ხელისუფლებების მიერ ეროვნული ბიუჯეტის შესახებ სრული ინფორმაციის დროული გასაჯაროების პრაქტიკას ფინანსური გამჭვირვალობის საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად (IMFs Code of Fiscal Transparency, INTOSAI's Lima Declaration, OECD Best Practices for Budget Transparency). ინდექსში მოიცავს ინდიკატორთა სამ ძირითად კატეგორიას: ბიუჯეტის გამჭვირვალობა, სამოქალაქო ჩართულობა ბიუჯეტის შემუშავებისა და ხარჯვის პროცესში, და ბიუჯეტის შემუშავებისა და ხარჯვის კონტროლი. 2015 წელს შეფასდა 102 ქვეყანა. შედეგების მიხედვით საქართველოს - 66.38, ხოლო აზერბაიჯანს 50.88 ქულა მიენიჭა.
სამართლიანობისა და დემოკრატიის ცენტრის მიერ შემუშავებული რეიტინგი აფასებს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ჩარჩოს გამართულობას. კვლევა მოიცავს ინდიკატორთა 7 ძირითად კატეგორიას. ესენია: ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის უფლება, გამოყენების ჩარჩო, ინფორმაციის მოთხოვნის პროცედურები, გამონაკლისები და უარი მოთხოვნაზე, გასაჩივრება, სანქციები და მფარველობა, წამახალისებელი ღონისძიებები. 2015 წლის მონაცემებით მე-16 ადგილზეა მოლდოვა 110 ქულით, აზერბაიჯანი - მე-11 ადგილზე 115 ქულით, საქართველო - 32-ე ადგილზე 97 ქულით, სომხეთი - 34-ე ადგილზე 96 ქულით, ხოლო ესტონეთი - 38-ე ადგილზე 94 ქულით. რეიტინგის მაქსიმალური ქულაა 150. (გრაფა 3)
საერთაშორისო გამჭვირვალობის მიერ გამოქვეყნებული კორუფციის აღქმის ინდექსი მოიცავს 168 ქვეყანას და აფასებს საჯარო სექტორში კორუფციის აღქმის დონეს (0 - კორუფციის მაღალი დონე, 100 - კორუფციისგან თავისუფალი). კორუფციის აღქმის ინდექსი კორუფციის შეფასების ყველაზე ფართოდ გამოყენებული მაჩვენებელია. 2015 წლის მონაცემებით საქართველო 58 ქულით 48-ე ადგილს იკავებს, რითიც ჩამორჩება ესტონეთს (70 ქულა, 23-ე ადგილი), თუმცა უსწრებს სომხეთს (35 ქულა, 95-ე ადგილი), აზერბაიჯანს (29 ქულა, 119-ე ადგილი) და მოლდოვას (33 ქულა, 103-ე ადგილი). (გრაფა 4)
მმართველობის მონაცემთა ალიანსის 2015 წლის ანგარიშში ასევე შესულია Freedom House-ის ოთხი კვლევა: მსოფლიოს თავისუფლების ინდექსი, პრესის თავისუფლების ინდექსი, დემოკრატიის ხარისხის შეფასება ცენტრალურ ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში და ინტერნეტის თავისუფლების ინდექსი.
მსოფლიოს თავისუფლების ინდექსი არის 195 ქვეყნის თავისუფლების შეფასების ყოველწლიური რეიტინგი. თითოეული ქვეყნის მაჩვენებელი გამოთვლილია პოლიტიკური და სამოქალაქო უფლებების შეფასების მიხედვით (1 - ყველაზე თავისუფალი, 7 - ნაკლებად თავისუფალი). რეიტინგში საქართველოსა და მოლდოვას თანაბარი 3-3 ქულა აქვთ მინიჭებული (პოლიტიკური უფლებები - 3, სამოქალაქო უფლებები - 3), აზერბაიჯანს - 6 (პოლიტიკური უფლებები - 6, სამოქალაქო უფლებები - 6), სომხეთს - 4.5 (პოლიტიკური უფლებები - 5, სამოქალაქო უფლებები - 4), ხოლო ესტონეთს - 1 (პოლიტიკური უფლებები - 1, სამოქალაქო უფლებები - 1). (გრაფა 5)
ცენტრალური ევროპისა და ცენტრალური აზიის დემოკრატიის ხარისხის შეფასება იკვლევს 29 ქვეყნის ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლების მდგომარეობას და აფასებს მათი მთავრობების დემოკრატიულობისა და ავტორიტარულობის დონეს (1 - დემოკრატიის მაღალი ხარისხი, 7 - დემოკრატიის დაბალი ხარისხი). კვლევაში საქართველოს 4.64 ქულა აქვს მინიჭებული და დახასიათებულია როგორც ნახევრად კონსოლიდირებული დემოკრატია. ამავე კვლევაში აზერბაიჯანი - 6.75 (ნახევრად კონსოლიდირებული ავტორიტარული რეჟიმი), სომხეთი - 5.36 (ჰიბრიდული რეჟიმი), მოლდოვა - 4.86 (ნახევრად კონსოლიდირებული დემოკრატია), ესტონეთი კი 1.96 (კონსოლიდირებული დემოკრატია) ქულით არის შეფასებული. (გრაფა 5)
პრესის თავისუფლების ინდექსი გამოთვლილია მსოფლიოს 199 ქვეყანასა და ტერიტორიაზე პრესის თავისუფლების 0 (საუკეთესო) – 100 (ყველაზე ცუდი) შკალის მიხედვით. მინიჭებული ქულების გათვალისწინებით განისაზღვრება ქვეყნის სტატუსი (თავისუფალი, ნაწილობრივ თავისუფალი, არათავისუფალი) პრესის თავისუფლების კუთხით. აღნიშნულ რეიტინგში საქართველოს მინიჭებული აქვს 48 ქულა (ნაწილობრივ თავისუფალი), აზერბაიჯანს - 87 (არათავისუფალი), სომხეთს - 61 (არათავისუფალი), მოლდოვას - 55 (ნაწილობრივ თავისუფალი), ხოლო ესტონეთს - 16 (თავისუფალი).
Freedom House-ის მიერ გამოქვეყნებული ინტერნეტის თავისუფლების შეფასება მოიცავს ინტერნეტთან წვდომის (ინფრასტრუქტურული, ეკონომიკური, სამართლებრივი ბარიერები), ინფორმაციის შინაარსის შეზღუდვის (ტექნიკური გაფილტვრა, ვებ გვერდების დაბლოკვა, თვითცენზურა, ონლაინ მედია საშუალებების მრავალფეროვნება, საზოგადოების მობილიზებისთვის ციფრული ინსტრუმენტების გამოყენება) და მომხმარებლის უფლებების დარღვევის (თვალთვალი, საავტორო უფლებების დარღვევა, კიბერ შეტევები) პრაქტიკის შეფასებას. კვლევა მოიცავს 65 სახელმწიფოს ინტერნეტ თავისუფლების მაჩვენებელს, რომელთა შორისაც საქართველომ - 24-ე, სომხეთმა - 28-ე, აზერბაიჯანმა - 56-ე, ესტონეთმა კი მე-7 ადგილი დაიკავა.
მმართველობის მონაცემთა ალიანსის 2015 წლის ანგარიში ასევე მოიცავს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მიერ გამოქვეყნებულ იმ ქვეყნების სიას, რომლებიც ეროვნული სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში აქტიურად თანამშრომლობენ და მუდმივ კონსულტაციებს გადიან სამოქალაქო საზოგადოების სექტორთან. ამ სიაში მოხვდა: საქართველო, სომხეთი, მოლდოვა და ესტონეთი, თუმცა ვერ მოხვდა აზერბაიჯანი.

The Governance Data Alliance publishes high-quality data on various aspects of governance in order to advance democratic governance reforms.
Even though numerous organizations publish data on governance, the available data is often incomplete, covering some countries and years but not others. The Governance Data Alliance was formed in order to solve this problem. The alliance unites various groups working on governance for the ultimate purpose of improving the quality and effectiveness of democracy.
The Governance Data Alliance already released a part of its 2015 data. The data was compiled from the results of indices and ratings run by the following organizations: World Bank, Transparency International, Open Governance Partnership, International Budget Partnership, World Justice Project, Centre for Law and Democracy, World Resources Institute, Freedom House, Global Integrity, Global Financial Integrity, and Natural Resource Governance Institute. Below we summarize the results for Georgia and compare them to those of Armenia, Azerbaijan, Moldova, and Estonia.
The World Bank’s Citizen Engagement in Rulemaking initiative covers 185 countries and measures the level of involvement of citizens and companies in the process of developing business regulations (0 - very low involvement, 6 - very high involvement). It also measures how governments assess the possible impact of new regulations in their country – including economic, social and environmental perspectives. According to the 2015 data, Georgia was given the score of 3, Armenia - 2.40, Azerbaijan - 2, Moldova - 4.40, and Estonia - 6. (Figure 1)
The World Bank also runs a Doing Business rating, which measures aspects of business regulation affecting domestic small and medium-size firms in 11 areas across 189 economies. The areas include: starting a business, dealing with construction permits, getting electricity, registering property, getting credit, protecting minority investors, paying taxes, trading across borders, enforcing contracts and resolving insolvency. The 2015 Doing Business ranked Estonia at 16th, Georgia at 24th, Armenia at 35th, Moldova at 52nd, and Azerbaijan at 63rd place.
The 2015 report by the Governance Data Alliance also includes the Open Government and Rule of Law Indices run by the World Justice Project. The Open Government Index provides scores and rankings on four dimensions of government openness: publicized laws and government data, right to information, civic participation, and complaint mechanisms. The index includes data from 102 countries. Each country was evaluated on a 0-1 scale (0 - low rate of openness, 1 - high rate of openness). According to the 2015 data, Georgia received a score of 0.61, Moldova - 0.55, and Estonia - 0.72. The Open Government Index of 2015 does not include data from Armenia and Azerbaijan.
Rule of Law Index examines how the rule of law is implemented on the grassroots level (0 – low level of the rule of law, 1 – high level). The Index includes following 8 principal categories of the indicators: Constraints on Government Powers, Absence of Corruption, Open Government, Fundamental Rights, Order and Security, Regulatory Enforcement, Civil Justice, and Criminal Justice. Rule of Law Index examines 102 countries. According to the 2015 data, Georgia scored – 0.65, Moldova – 0.48, while Estonia gained the highest 0.77 score. (Figure 2)
The Open Budget Index of International Budget Partnership is the only ranking that regularly evaluates transparency and accountability of the budgets worldwide (100-point scale, 100 – transparent). The Index measures whether the governments ensure public access to comprehensive national budget information as defined by international standards on fiscal transparency (IMFs Code of Fiscal Transparency, INTOSAI's Lima Declaration, OECD Best Practices for Budget Transparency) and it includes 3 main categories: budget transparency, budget participation (engagement of civil society in determining how to allocate/spend money), budget oversight. 102 countries have been measured in 2015. According to the data, Georgia has 66.38 points and Azerbaijan - 50.88.
Center for Law and Democracy runs RTI Rating to assess the strength of the legal framework for the right to information. RTI Rating uses 61 indicators divided into 7 categories: Right to access, Scope, Requesting Procedures, Exceptions and Refusals, Appeals, Sanctions and Protections, and Promotional Measures. 2015 RTI Rating ranks Moldova at 16th place with 110 points out of total 150 points, Azerbaijan at 11th with 115 points, Georgia at 32nd with 97 points, Armenia at 34th with 96 points and Estonia at 38th place with 94 points. (Figure 3)
Corruption Perception Index annually published by the Transparency International assesses how corrupt a country’s public sector is perceived to be (0 – high corruption level, 100 – free of corruption). CPI is the most widely used indicator of corruption worldwide and in 2015 it assessed 168 countries. 2015 data ranks Georgia at 48th place with 58 points, Estonia at 23th with 70 points, Armenia at 95th with 35 points, Azerbaijan at 119th with 29 points and Moldova at 103th place with 33 points. (Figure 4)
The Governance Data Alliance also includes four researches of the Freedom House: Freedom in the World, Freedom of the Press, Freedom on the Net, Nations in Transit (measures progress and setbacks in democratization in 29 countries from Central Europe and Central Asia).
Freedom in the World is an annual global report, which is based on the assessment of political rights and civil liberties (1 – free, 7 – not free) in195 countries. Georgia and Moldova have the same score - 3 in the rating (Political Rights – 3, Civil Liberties – 3), Azerbaijan – 6 (Political Rights – 6, Civil Liberties – 6), Armenia – 4.5 (Political Rights – 5, Civil Liberties – 4), Estonia – 1 (Political Rights – 1, Civil Liberties – 1). (Figure 5)
Nations in Transit report measures the quality of democracy in 29 countries from Central Europe and Central Asia. A country’s ratings are determined by considering the practical effect of the state and nongovernmental actors on an individual’s rights and freedoms and assesses how democratic or authoritarian a country is (1 – highest level of democracy, 7 – lowest level of democracy). Georgia has 4.64 points and is described as semi-consolidated democracy, Azerbaijan – 6.75 (semi-consolidated authoritarian regime), Armenia – 5.36 (Transitional Government or Hybrid Regime), Moldova – 4.86 (semi-consolidated democracy), Estonia – 1.96 (consolidated democracy).
Freedom of the Press assesses a press freedom on the scale of 0 (best) – 100 (worst) in 199 countries and territories. The scores ascribed to each of the countries determine its status (free, partly free, not free) in regards to total press freedom. According to the rating, Georgia has 48 points (partly free), Azerbaijan – 87 (not free), Armenia – 61 (not free), Moldova – 55 (partly free), Estonia – 16 (free).
Freedom House publishes the Freedom on the Net report that assesses obstacles to access (infrastructural, economic, legal barriers), limits to content (technical filtering, blocking of websites, self-censorship, diversity of online media sources, the use of digital tools for civic mobilization) and violations of users rights (surveillance, breach of privacy rights, cyber-attacks) on internet. The report includes the data on 65 countries, where Georgia ranks 24th, Armenia – 28th, Azerbaijan – 56th and Estonia – 7th.
The 2015 report of the Governance Data Alliance includes the list of countries, published by the Open Government Partnership, that were actively involved in the elaboration of national action plans and were regularly consulting Civil Society Organizations in this process. The list includes: Georgia, Armenia, Moldova and Estonia, but not Azerbaijan.