საქართველო ინოვაციების გლობალურ ინდექსში - 2023 წლის შედეგები
ინოვაციების გლობალური ინდექსის (GII) 2023 წლის შედეგებით, საქართველოს რეიტინგი 2022 წელთან შედარებით 9 პოზიციით გაუმჯობესდა, 74-ე ადგილიდან 65-ე ადგილზე გადაინაცვლა. თუმცა, მიუხედავად საგრძნობი პოზიციური წინსვლისა, ქვეყანამ ბოლო წლების განმავლობაში ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი ქულა მიიღო (29.9) და ამ შეფასებით მხოლოდ 2022 წლის რეკორდულად დაბალ შედეგს (27.9) უსწრებს.
მოკლედ ინოვაციების გლობალური ინდექსის შესახებ
ინოვაციების გლობალური ინდექსი (GII) 132-მდე ქვეყანას აფასებს ინოვაციური შესაძლებლობების მიხედვით. GII მიზნად ისახავს ინოვაციურობის ყოვლისმომცველ ანალიზს ინოვაციური დანახარჯების (inputs) და პროდუქტების (outputs) გათვალისწინებით. შეფასება ეყრდნობა 80-მდე ინდიკატორს 7 თემატური კატეგორიის გარშემო.
შეფასების კატეგორიებია:
- ინსტიტუტები (პოლიტიკური გარემო, მარეგულირებელი გარემო, ბიზნეს გარემო);
- ადამიანური კაპიტალი და კვლევები (განათლება, კვლევა და განვითარება);
- ინფრასტრუქტურა (ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები (ICT), ზოგადი ინფრასტრუქტურა, ეკოლოგიური მდგრადობა);
- საბაზრო გარემო (საკრედიტო გარემო, ინვესტიციები, ვაჭრობა, კონკურენცია და ბაზრის მასშტაბი);
- ბიზნესის განვითარების დონე (დასაქმებულთა ცოდნის დონე, ინოვაციისათვის საჭირო კავშირების არსებობა, ცოდნის მიღების შესაძლებლობა);
- ცოდნა და ტექნოლოგიები (ცოდნის შექმნა, ცოდნის გავლენა ინოვაციების შექმნის პროცესში, ცოდნის გავრცელება);
- შემოქმედებითი პროდუქტები (არამატერიალური აქტივები, შემოქმედებითი პროდუქტი და მომსახურება, ელექტრონული შემოქმედება).
საქართველოს შედეგები ინდექსის სხვადასხვა ჯგუფების მიხედვით
ინდექსის ანგარიშში ქვეყნების შედეგები განხილულია როგორც ეკონომიკური ჯგუფების (მაღალი შემოსავლის, ზედა-საშუალო, ქვედა-საშუალო და დაბალი შემოსავლის ქვეყნები) ჭრილში, ასევე რეგიონულ ჭრილში. GII-ის კვლევის ფარგლებში საქართველო განხილულია როგორც ზედა-საშუალო შემოსავლის ქვეყანა. 2023 წლის გამოშვებაში საქართველომ მაღალი შედეგი აჩვენა 7-დან მხოლოდ 3 კატეგორიაში. კერძოდ, ინსტიტუტები, ადამიანური კაპიტალი და ბიზნესის განვითარების დონე შეფასდა ზედა-საშუალო შემოსავლის ქვეყნების საშუალო მაჩვენებელზე მაღალი ქულებით. 2022 წელს მსგავსი შეფასება საქართველომ მხოლოდ პირველ ორ კატეგორიაში მიიღო. დანარჩენ ოთხ კატეგორიაში კი - საბაზრო გარემო, ინფრასტრუქტურა, ცოდნა და ტექნოლოგიები და შემოქმედებითი პროდუქტები - საქართველო საშუალოზე დაბალი ქულით შეფასდა. ამ შედეგებით საქართველო ზედა-საშუალო შემოსავლის 33 ქვეყნიდან მე-14 ადგილს იკავებს. ქვეყნების ამ ჯგუფში ინოვაციური განვითარების დონით გამოირჩევა ჩინეთი, ტაილანდი, ბრაზილია, ჩრ. მაკედონია, სამ. აფრიკა, მოლდოვა, იამაიკა და იორდანია.
რაც შეეხება რეგიონულ ჭრილს, საქართველო მიკუთვნებულია დასავლეთ აზიისა და ჩრდილოეთ აფრიკის ჯგუფს, ისეთ ქვეყნებთან როგორიცაა არაბთა გაერთიანებული საამიროები, სომხეთი, აზერბაიჯანი, თურქეთი, კვიპროსი, საუდის არაბეთი, იორდანია, ტუნისი და ა.შ. რეგიონულ ასპარეზზე საქართველო იკავებს მე-8 ადგილს 18 ქვეყნიდან, რითაც ქვეყნის პოზიცია წინა გამოცემის შედეგებთან შედარებით 3 პოზიციით გაუმჯობესებულია. წინა წლის მსგავსად საქართველო საშუალოზე მაღალი ქულებით შეფასდა მხოლოდ ინსტიტუტების კატეგორიაში, ხოლო დანარჩენ 6 კატეგორიაში რეგიონის საშუალოზე დაბალი მაჩვენებლები გამოავლინა.
საქართველოს შედეგები 2023 წელს
2023 წელს საქართველოს ქულა გაუმჯობესდა  ხუთ კომპონენტში - ბაზრის განვითარების დონე, ადამიანური კაპიტალი და კვლევა, საბაზრო გარემო, ცოდნა და ტექნოლოგიები და შემოქმედებითი პროდუქტები. რეგრესი დაფიქსირდა დანარჩენ 2 კომპონენტში - ინსტიტუტები და ინფრასტრუქტურა. მცირე პროგრესის მიუხედავად, ქვეყანას ჯერ კიდევ დაბალი ქულა (29.9) აქვს ინოვაციების გლობალურ ინდექსში. თუმცა აღსანიშნავია, რომ 2023 წლის შედეგებით, ქვეყანა 9 პოზიციით დაწინაურდა მსოფლიო რეიტინგში, რაც ინდექსის მეთოდოლოგიურმა ცვლილებამაც განაპირობა. ასევე აღსანიშნავია, რომ რიგმა ქვეყნებმა, რომლებიც 2022 წლის შედეგებით საქართველოს უსწრებდნენ, 2023 წლის შეფასებით საქართველოზე დაბალი ქულა მიიღეს, მაგალითად, პერუ, რომელიც 2022 წელს 29.1 ქულით 65-ე ადგილს იკავებდა წელს 27.1 ქულით 76-ზე გადაინაცვლა; მსგავსი ტენდენციაა ტუნისის (73-ე ადგილიდან (27.9 ქულით) 79-ე ადგილზე (26.9) გადაინაცვლა), ბოსნიისა და ჰერცოგოვინის (70-დან (28.5 ქულით) 77-ზე (27.1) გადაინაცვლა) და სხვა რამდენიმე ქვეყნის შემთხვევაშიც.
GII 2023 წინა წლებისგან იმით განსხვავდება, რომ ის პანდემიისა და პოსტპანდემიური წლების საკმაოდ დიდი რაოდენობით მონაცემებს მოიცავს. მონაცემთა 88% 2020-2023 წლებს ფარავს. ამდენი მონაცემის შეჯერებამ, ქვეყნების სპეციფიკური კონტექსტების გათვალისწინებამ, პანდემიასთან დაკავშირებულმა განსხვავებულმა მიდგომებმა და უკრაინაში დაწყებულმა ომმა 2023 წლის რეიტინგზე დიდი გავლენა მოახდინა. ამიტომ , აუცილებელია, ამ ფაქტორების გათვალისწინება, როდესაც 2023 წლის GII რეიტინგს ვაანალიზებთ.
საქართველოს მაჩვენებლებზე დაკვირვების შედეგად ინდექსმა დადებითი ტენდენცია გამოავლინა ქვეყნის მთლიან შიდა პროდუქტსა და ინოვაციურობას შორის კავშირის თვალსაზრისით. ქვევით მოცემულ გრაფაზე ქვეყნები განლაგებულია მშპ-სა (ერთ სულ მოსახლეზე) და ინოვაციურობის მაჩვენებლის (GII ქულა) მიხედვით. ხოლო ტენდენციის ხაზი ასახავს საშუალო მოსალოდნელ ინოვაციურობის მაჩვენებელს ქვეყნის ეკონომიკური მდგომარეობის მიხედვით. ტენდენციის ხაზს ზემოთ მოქცეულმა ქვეყნებმა აჩვენეს მოსალოდნელზე მაღალი შედეგები, ხოლო ხაზს ქვემოთ წარმოდგენილია ქვეყნები რომელთა ინოვაციურობის მაჩვენებელი ჩამოუვარდება მათ განვითარების დონეს. საქართველოს შედეგების მიხედვით ტენდენცია კვლავ დადებითია.
საქართველოს ბოლო წლების შედეგების მიმოხილვა
საქართველოს GII რეიტინგში ყველაზე მოწინავე პოზიცია (48-ე ადგილი) ყველაზე მაღალი ქულით (36.98) 2019 წელს ეკავა. შედეგები საგრძნობლად გაუარესდა საკუთრივ პანდემიისა და პოსტპანდემიურ პერიოდში. 2020-2021 წლებში ქვეყნის პოზიცია 63-ე ადგილზე ჩამოქვეითდა, ხოლო 2022 წელს 74-ზე. აღნიშნული, ერთი მხრივ, პანდემიას, ხოლო, მეორე მხრივ, GII-ს მეთოდოლოგიურ ცვლილებებს უკავშირდება. პანდემიის შემდეგ პოზიციური გაუმჯობესება პირველად 2023 წელს შეინიშნება, როდესაც ქვეყანა 65-ე ადგილზე დაწინაურდა, თუმცა, როგორც ზემოთ აღინიშნა, რეიტინგში ცვლილება მეთოდოლოგიურ ცვლილებასა და სხვა დამოუკიდებელ ფაქტორებს უკავშირდება. ქვეყანას რიგ კატეგორიებში გაუარესების გამო ჯერ კიდევ საკმაოდ დაბალი ქულა აქვს და საგრძნობლად ჩამორჩება პანდემიამდელ (2019 წლის) შედეგს.
საქართველოს რეიტინგი წლების მიხედვით
საქართელოს ქულა წლების მიხედვით
რეგიონის სხვა ქვეყნებთან (მეზობელი, აღმოსავლეთ პარტნიორობისა და ბალტიისპირეთის ქვეყნების) შედარება
საქართველო კვლავ უსწრებს რეიტინგში მეზობლებს (რუსეთის გარდა), თუმცა საგრძნობლად ჩამორჩება დანარჩენებს. კერძოდ, 2023 წლის შედეგებით, მეზობელი, აღმოსავლეთ პარტნიორობისა და ბალტიისპირეთის 11 ქვეყნიდან საქართველო მერვე ადგილზეა და შედეგებით უსწრებს მხოლოდ ბელარუსს, სომხეთსა და აზერბაიჯანს. აღსანიშნავია რომ 2019 წლის მონაცემებით, რუსეთი, უკრაინა და საქართველო რეიტინგში 46-ე, 47-ე და 48-ე ადგილებს იკავებდნენ, თუმცა მას შემდეგ საქართველოსგან განსხვავებით მათი შედეგები მნიშვნელოვნად უმჯობესდებოდა, რის გამოც ქვეყნებს შორის სხვაობა ყოველწლიურად იზრდებოდა.
საქართველოს შედეგები ცალკეული ინდიკატორების მიხედვით
ინდექსმა კონკრეტული ინდიკატორების მეშვეობით გამოყო საქართველოს ძლიერი და სუსტი მხარეები ინოვაციური განვითარების მხრივ. ქვეყანას წამყვანი პოზიცია უკავია ცოდნისა და ტექნოლოგიების კატეგორიის ერთ-ერთ ინდიკატორში, რომელიც ქვეყანაში შრომის პროდუქტიულობის ზრდას ზომას. საბაზრო გარემოს კატეგორიაში საკმაოდ დადებითად შეფასდა სატარიფო განაკვეთი; ქვეყანამ მაღალი შეფასება მიიღო ადამიანური კაპიტალის იმ ინდიკატორში, რომელიც ქვეყანაში მოსწავლეთა და მასწავლებელთა თანაფარდობას ზომავს. Ამავე კატეგორიაში დადებითად შეფასდა ასევე უმაღლეს სასწავლებელში ჩარიცხვების წილიც. ინფრასტრუქტურაში ერთადერთი ინდიკატორი, რომელსაც მაღალი ქულა მიენიჭა, არის ინფორმაციულ და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებზე ხელმისაწვდომობა. ბიზნესის განვითარების დონეშიც მხოლოდ ერთი ინდიკატორი - Პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები როგორც მშპ-ს წილი  - შეფასდა დადებითად. ხაზგასასმელია ინსტიტუტების კატეგორია, რომელშიც საქართველო საკმაოდ მაღალი შეფასებები 7-დან 3 ინდიკატორში მიიღო - რეგულირების ხარისხი, დასაქმებულთა აყვანისა და გათავისუფლების სიმარტივე და ბიზნესის კეთების პოლიტიკა.
რაც შეეხება ნაკლოვანებებს, მოსწავლეებს უფიქსირდებათ დაბალი ქულები PISA-ს შკალაზე, კითხვაში, მათემატიკაში და საბუნებისმეტყველო საგნებში, ასევე მწირია მაღალ რეიტინგიანი უნივერსიტეტების რაოდენობა, რაც დაბალი ხარისხის განათლების სისტემაზე მეტყველებს. ამავე კატეგორიაში ქვეყანას დაბალი შეფასება აქვს გლობალური კორპორატიული R&D ინვესტორების ინდიკატორშიც. ბიზნესის განვითარების მხრივ საქართველოს სისუსტეა ბიზნესის მიერ დაფინანსებული მთლიანი შიდა დანახარჯი კვლევასა და განვითარებაზე, რაც R&D სფეროში კერძო სექტორის პასიურობაზე შეიძლება, მეტყველებდეს. ქვეყანა რეიტინგულად ჩამორჩება რიგ ფინანსურ ინდიკატორებშიც, რაც ზემოაღნიშნულ სისუსტეებთან ერთად აისახება მაღალტექნოლოგიური წარმოების დაბალ წილზე.
ნაკლული მონაცემები
არარსებული მონაცემები
GII ინდექსი ცალკეული ინდიკატორების შეფასების მიზნით იყენებს სხვადასხვა წყაროებს, საერთაშორისო ინდექსებს და ანგარიშებს. ცხრილზე მოცემულია ის წყაროები, რომლებიც არ მოიცავენ საქართველოს შეფასებას და შესაბამისად მნიშვნელოვანია ამ მხრივ ქვეყნის ჩართულობა და მსგავსი მონაცემების წარმოება. მოცემულ წყაროებთან თანამშრომლობა შეუძლიათ როგორც საჯარო უწყებებს, ასევე არასამთავრობო და აკადემიურ ინსტიტუტებს. მაგალითად, იუნესკოს სტატისტიკის ინსტიტუტი თანამშრომლობს სტატისტიკის ეროვნულ სააგენტოებთან, სამინისტროებთან და სხვა სტატისტიკურ უწყებებთან. ხოლო მეწარმეობის გლობალური მონიტორი (GME) ძირითადად ეყრდნობა წამყვან აკადემიურ დაწესებულებებთან პარტნიორობებს.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს 2022 წელს კიდევ ორ სხვა ინდიკატორზე - ბიზნესის კეთების პოლიტიკა და სტარტაპების დაფინანსება - არ ჰქონდა მონაცემები. ქვეყანამ 2023 წლისთვის ამ ორი მიმართულებით აწარმოა შესაბამისი სტატისტიკა.
განსაახლებელი მონაცემები
ასევე საყურადღებოა ის ინდიკატორები რომელთა შეფასებაც წარსულში განხორციელებულა, თუმცა საჭიროებს განახლებას:
GII ინდექსმა წელს ინოვაციების მიმართულებით ქვეყნების შეფასებისას ძალიან დიდი რაოდენობით მონაცემები გამოიყენა - როგორც პანდემიის დროინდელი, ისე პოსტპანდემიური, რითაც ამ მიმართულებით ქვეყნების განვითარების მეტად ფართო სურათი დაგვანახა. 2023 წლის მონაცემებით, მართალია, საქართველო გლობალურ რეიტინგში საგრძნობლად დაწინაურდა, პოზიციურად გაუმჯობესდა მისი შედეგები რეგიონის ქვეყნებთან შედარებითაც, თუმცა ქვეყნის საერთო ქულა ბოლო წლების განმავლობაში ერთ-ერთი ყველაზე დაბალია და ჯერ კიდევ ვერ უსწრებს 2019 წლის საუკეთესო შედეგებს, რაც ბოლო წლებში ინოვაციების ხელმშემწყობი პოლიტიკის სტაგნაციაზე მიუთითებს, განსაკუთრებით სხვა ქვეყნების ფონზე.
ინოვაციების გლობალური ინდექსის 2023 წლის საქართველოს შედეგები აჩვენებს კონკრეტულ სფეროებში ეკონომიკური და ინოვაციური განვითარების თვალსაზრისით არსებულ სტაგნაციას. ინოვაციური შესაძლებლობები უმნიშვნელოვანეს როლს თამაშობს ეკონომიკის განვითარებაში, შესაბამისად აუცილებელია ამ სექტორში არსებულ გამოწვევებისადმი კომპლექსური და ყოვლისმომცველი მიდგომა და ხარვეზების აღმოფხვრა, განსაკუთრებით საყურადღებოა განათლების სფერო. ასევე მნიშვნელოვანია ინოვაციური სტარტაპების დაფინანსების სტრუქტურის ჩამოყალიბება როგორც სახელმწიფოს მხრიდან, ასევე ეგრეთ წოდებული სარისკო კაპიტალის (venture capital) დაინტერესების და მოზიდვის მეშვეობით.
ასევე გასათვალისწინებელია ის კონკრეტული ინდიკატორები, რომელთა შესაფასებლად მონაცემები ვერ შეგროვდა. მნიშვნელოვანია ნახსენებ წყაროებთან თანამშრომლობის გაღრმავება და მოძველებული მონაცემების განახლება.

According to the 2023 results of the Global Innovation Index (GII), the rating of Georgia improved by 9 positions compared to the 2022 result, rising from the 74th spot to the 65th spot. However, despite a noticeable advancement in its position, the country received one of the lowest scores in recent years (29.9), only surpassing the record low score of 2022 (27.9).
The Global Innovation Index (GII) assesses 132 countries on innovation performance. The GII aims at a comprehensive analysis of innovation, taking into account innovation inputs and outputs. The assessment is based on up to 80 indicators around 7 thematic categories.
Assessment categories:
- Institutions (Institutional environment, Regulatory environment, Business environment);
- Human Capital and Research (Education, Research and development (R&D));
- Infrastructure (Information and communication technologies (ICTs), General infrastructure, Ecological sustainability);
- Market Sophistication (Credit, Investment, Trade, diversification and market scale);
- Business Sophistication (Knowledge workers, Innovation linkages, Knowledge absorption);
- Knowledge and Technology Outputs (Knowledge creation, Knowledge impact, Knowledge diffusion);
- Creative Outputs (Intangible assets, Creative goods and services, Online creativity).
The Index report presents country results both in terms of economic groups (high-income, upper middle-income, lower middle-income, and low-income countries) and according to regional groups. Within the framework of the Index, Georgia is considered an upper middle-income country. In the 2023 edition, Georgia showed high results in only 3 categories out of the 7. Namely, Institutions, Human Capital, and Business Sophistication received above-average scores. In the previous year, Georgia received a similar assessment in only two categories. However, in the remaining four categories - Market Sophistication, Infrastructure, Knowledge and Technology Outputs, and Creative Outputs - the country received a below-average score. According to these results, Georgia is in the 14th spot among the 33 upper middle-income countries. In this group of countries, China, Thailand, Brazil, North Macedonia, South Africa, Moldova, Jamaica, and Jordan stand out in terms of innovation development.
As for the regional aspect, Georgia belongs to the group of West Asia and North Africa, which includes countries like the United Arab Emirates, Armenia, Azerbaijan, Turkey, Cyprus, Saudi Arabia, Jordan, Tunisia, etc. In the region, Georgia is in the 8th spot out of 18 countries, which marks a 3-spot improvement compared to the previous edition. Similar to the previous year’s results, Georgia received above-average scores only in the Institutions category, receiving below-average scores for the region in the remaining 6.
In 2023, Georgia’s score improved in five components - Market Sophistication, Human Capital and Research, Business Sophistication, Knowledge and Technology Outputs, and Creative Outputs. A regression was observed in 2 components - Institutions and Infrastructure. Despite minor progress, the country still has a low score (29.9) in the Global Innovation Index. However, it should be noted that according to the 2023 results, the country advanced 9 positions in the global rating, which was due to methodological changes in the Index. It should also be noted that a number of countries that were ahead of Georgia in the 2022 rating received scores lower than Georgia in the 2023 assessment, such as, for example, Peru, which in 2022 was in the 65th spot with a score of 29.1 but fell to the 76th spot with a score of 27.1 in 2023. A similar trend was observed in the cases of Tunisia (from 73th spot (27.9 score) to the 79th spot (26.9)), Bosnia and Herzegovina (from 70th spot (28.5 score) to the 77th spot (27.1)), and several other countries.
GII 2023 differs from previous years in that the pandemic and post-pandemic years contain a large volume of data. 88% of the data covers the years 2020-2023. The integration of such a large volume of data, consideration of the specific contexts of the countries, different approaches resulting from the pandemic, and the War in Ukraine had a large impact on the 2023 rating. It is therefore important to consider these factors when analyzing the 2023 GII rating.
By observing Georgia’s indicators, the Index found positive trends in the correlation between the country’s GDP and innovativeness. The graph below presents countries in terms of GDP (per capita) and the innovation indicator (GII score). The trendline reflects the average expected innovation indicator according to the economic performance of a country. The countries above the trendline showed results higher than average, while those below it have an innovation indicator that lags behind their development level. In terms of Georgia’s results, the trend is still positive.
Georgia had the highest position in the rating (48th place) with the highest score (36.88) in the GII rating in 2019. The result worsened significantly during the pandemic and post-pandemic periods. In 2020-2021, the country’s position fell to the 63th place, while in 2022 it stood at 74. This is related, on the one hand, with the pandemic, and on the other hand, with changes in the GII methodology. Since the pandemic, an improvement in the position was seen in 2023, when the country reached the 65th spot, although, as noted above, the change in the rating is related to methodological amendments and other independent factors. The country still has a fairly low score in a number of categories and lags significantly behind its pre-pandemic (2019) result.
Georgia's ranking by year
Georgia's score by year
Comparison with Other Countries in the Region (Neighboring, Eastern Partnership, and the Baltics)
Georgia is still ahead of its neighbors (except for Russia) in the rating, but is significantly behind the rest. Specifically, according to the 2023 results, among the 11 neighboring, Eastern Partnership, and Baltic countries Georgia is in the eighth spot and is ahead of only Belarus, Armenia, and Azerbaijan. It should be noted that according to the 2019 results, Russia, Ukraine, and Georgia are in the 46th, 47th, and 48th spots, respectively, but since then Russia and Ukraine’s results have seen significant improvement, unlike Georgia, and due to this the gap between these countries has been growing every year.
The Index revealed Georgia’s strong and weak points in terms of innovation through specific indicators. The country holds a leading position in one of the indicators of the Knowledge and Technology category, which measures labor productivity growth. In the category of Market Sophistication, the applied tariff rate was evaluated quite positively; The country scored highly in a Human Capital indicator that measures the ratio of students to teachers in the country. In the same category, the rate of matriculation into higher education institutions was also evaluated positively. The only indicator in Infrastructure that received a high score was access to information and communication technologies. Similarly, only one indicator in the Business Sophistication - foreign direct investment net inflows as a percentage of GDP - was assessed positively. The Institutions category should be highlighted, where Georgia received relatively high scores in 3 out of 7 indicators - regulatory quality, policies for doing business, and cost of redundancy dismissal.
As for deficiencies, students have a low performance in PISA scales in reading, maths, and science, and there is a lack of universities with high ratings, which speaks to a low-quality education system. In the same category, the country received a low score in the global corporate R&D investors indicator. In terms of Business Sophistication, Georgia has a weak performance in research and development spending by businesses, which may indicate the passivity of the private sector in R&D. The country is behind in the rating in terms of a number of financial indicators, which, together with the above-mentioned weaknesses, is reflected in the low share of high-tech production.
The GII Index uses a variety of sources, international indices, and reports for the assessment of specific indicators. The table presents the sources that did not include an assessment of Georgia, pointing to a need for the country to be more involved and produce data in these directions. Public agencies as well as non-governmental and academic institutions can collaborate with these sources. For example, The UNESCO Institute for Statistics cooperates with national statistical agencies, ministries, and other statistical agencies. Meanwhile, the Global Monitor of Entrepreneurship (GME) relies primarily on partnerships with leading academic institutions.
It should be noted that in 2022 Georgia did not have any data on two additional indicators - policies for doing business and finance for startups. The country produced statistics on these topics for 2023.
The indicators that were evaluated in the past, but need to be updated should also be highlighted:
The GII Index used a very large volume of data to assess countries during this year - data from both the pandemic and post-pandemic periods, thereby showing a wider picture of the development of countries in this direction. While Georgia saw a significant improvement in its position in the global rating according to 2023 results, as well as an improvement in its position in relation to other countries in the region, it still received one of the lowest overall assessment scores in recent years and did not exceed the best results achieved in 2019, which points to a stagnation of policies that would facilitate innovation in previous years, especially against the background of other countries.
The 2023 Georgia results of the Global Innovation Index show stagnation in terms of economic and innovative development in specific areas. Innovative capabilities play an important role in the development of the economy, and therefore a complex and comprehensive approach to the challenges in this sector and elimination of gaps is necessary, especially in the field of education. It is also important to establish a financing structure for innovative startups both from the state side and through the interest and attraction of the so-called risk capital (venture capital).
Specific indicators for which data could not be collected should also be taken into account. It is important to deepen collaboration with the sources mentioned above and to update outdated data.