აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის სამუშაო ჯგუფის კოორდინატორად გიორგი კლდიაშვილი აირჩიეს
სიახლეები | სტატია 15 მარტი 2016
2016 წლის 29 თებერვალს ჩატარდა აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის მე-7 საერთო კრება. კრების მიზანი იყო პლატფორმის ერთწლიანი საქმიანობის შეჯამება და პლატფორმის თავმჯდომარის და სამუშაო ჯგუფების კოორდინატორების არჩევა. კრებას ესწრებოდა 86 წევრი ორგანიზაციის 130 წარმომადგენელი.
სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქმიანობა მოიცავს აღმოსავლეთის პარტნიორობის ოთხ თემატურ პლატფორმას და, შესაბამისად, ოთხ სამუშაო ჯგუფს:
1. დემოკრატია, ადამიანის უფლებები, კარგი მმართველობა და სტაბილურობა
2. ეკონომიკური ინტეგრაცია და ევროკავშირის პოლიტიკასთან თანხვედრა;
3. გარემოს დაცვა, კლიმატის ცვლილება და ენერგოუსაფრთხოება;
4. ხალხთაშორისი კავშირების წახალისება.
შეხვედრა საქართველოს ეროვნული პლატფორმის თავმჯდომარემ, ბატონმა ლაშა ტუღუშმა გახსნა. მან 2015 წლის მთავარ მოვლენებზე ისაუბრა ევროპასთან ინტეგრაციის კუთხით, მათ შორის ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის წარმატებით დასრულების შესახებ და აღნიშნა, რომ ეროვნული პლატფორმა იზიარებს საქართველოს ევროპულ პერსპექტივებს. მე-7 საერთო კრებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ბატონმა არჩილ ყარაულაშვილმა და საქართველოს ევროკავშირის წარმომადგენლობის პროექტების განყოფილების უფროსის მოადგილემ, ბატონმა შტეფან შთორქმა. ბატონმა არჩილ ყარაულაშვილმა ყურადღება გაამახვილა არასამთავრობო სექტორისა და ხელისუფლების მჭიდრო ურთიერთობის აუცილებლობაზე და მზადყოფნა გამოთქვა არასამთავრობო სექტორის აქტიური მონაწილეობის მხარდაჭერისა საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესში. ბატონმა შტეფან შთორქმა ისაუბრა ასოცირების ხელშეკრულების მნიშვნელობასა და ამ მიმართულებით ხელისუფლების მიერ განხორციელებულ ძალისხმევაზე. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ევროკავშირი მხარს უჭერს საქართველოს ეროვნულ პლატფორმას.
საერთო კრებაზე პლატფორმის თავმჯდომარემ ბატონმა ლაშა ტუღუშმა და ჯგუფის კოორდინატორებმა წარმოადგინეს პლატფორმის მიერ 2015 წელს გაწეული საქმიანობის ანგარიშები. მომხსენებლებმა მიმოიხილეს სამუშაო წლის განმავლობაში განხორციელებული აქტივობები, ისაუბრეს არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის გზებზე.
კრების მიმდინარეობისას ჩატარდა პლატფორმის თავმჯდომარია და სამუშაო ჯგუფის კოორდინატორების არჩევნები.
პლატფორმის თავმჯდომარედ კენჭისყრის შედეგად არჩეულ იქნა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის (GFSIS) სტრატეგიული და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი და ევროპული კვლევების ცენტრის ხელმძღვანელიკახა გოგოლაშვილი.
პლატფორმის I სამუშაო ჯგუფის (დემოკრატია, ადამიანის უფლებები, კარგი მმართველობა და სტაბილურობა) კოორდინატორის კონკურსში 4 კანდიდატთან ერთად მონაწილეობდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი. კოორდინატორების არჩევნებში მონაწილეობა 84 ორგანიზაციამ მიიღო. I სამუშაო ჯგუფისკოორდინატორის თანამდებობაზე ხმები თანაბრად გადანაწილდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორს ბატონ გიორგი კლდიაშვილსა და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე ქალბატონ ანა ნაცვლიშვილს შორის. ისინი ერთად გაუწევენ კოორდინაციას I სამუშაო ჯგუფს.
"აღმოსავლეთ პარტნიორობა" ევროკავშირის აღმოსავლეთ სამეზობლოსთან ორმხრივი და მრავალმხრივი თანამშრომლობის მექანიზმს წარმოადგენს, რომელსაც საფუძველი 2009 წელს ჩაეყარა. ინიციატივა აღმოსავლეთ ევროპულ მეზობელ ქვეყნებს ევროკავშირთან პოლიტიკური დაახლოებისა და ეკონომიკური ინტეგრაციის გაღრმავების ახალ შესაძლებლობებს სთავაზობს. ფორუმის შემადგენლობაში შედიან სამოქალაქო-საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები საქართველოდან, აზერბაიჯანიდან, ბელორუსიდან, მოლდავეთიდან, სომხეთიდან და უკრაინიდან; ევროკავშირის წევრი ქვეყნებიდან; ასევე, საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. ფორუმმა ხელი უნდა შეუწყოს პარტნიორი ექვსი ქვეყნის სამოქალაქო-საზოგადოებრივი ორგანიზაციების განვითარებას, მათ შორის თანამშრომლობას, საჯარო დაწესებულებებთან დიალოგს, აღმოსავლეთის პარტნიორობის მიზნების მიღწევას პარტნიორ ქვეყნებში. საქართველოს ეროვნული პლატფორმა შეიქმნა 2010 წლის ნოემბრიდან. IDFI პლატფორმის წევრია 2012 წლიდან.

The Georgian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum (EaP CSF) held its 7th General Assembly on February 29, 2016, with the purpose of summarizing the platform’s one year performance, and electing its chairman and working group coordinators. The assembly was attended by 130 representatives from 86 member organizations.
The activities of the Civil Society Forum include four thematic platforms of the Eastern Partnership, organized in four working groups:
• Democracy, Human Rights, Good Governance and Stability
• Economic Integration and Convergence with EU Policies
• Environment, Climate Change and Energy Security
• Contacts between People
The 7th General Assembly was opened by Lasha Tugushi, chairman of the Georgian National Platform. He reviewed the main events of 2015 in terms of European integration, including the successful completion of the visa liberalization action plan, and stated that the national platform shares European perspectives. After this, welcome speeches were made by Archil Karaulashvili, First Deputy Minister of European and Euro-Atlantic Integration, and Stephen Stork, Deputy Head of Operations Section of the Delegation of the European Union to Georgia. The first speaker emphasized the need for close cooperation between the government and non-governmental organizations, and expressed readiness to support civil society’s active involvement in the process of European integration. The second speaker spoke about the importance of the Association Agreement and efforts of the Georgian government in this regard, stressing that the EU supports the Georgian National Platform.
Chairman Lasha Tughushi and working group coordinators presented reports on the activities of the national platform in 2015. The speakers reviewed the activities of the previous year, and spoke about challenges and how to overcome them.
The General Assembly also held elections of the platform chairman and working group coordinators.
Kakha Gogolashvili was elected as the new chairman of the Georgian National Platform. Gogolashvili is a Senior Fellow at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS), and the director of Center for EU Studies.
One of 4 total candidates for the coordinator of Working Group I (democracy, human rights, good governance and stability) was Giorgi Kldiashvili, director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). A total of 84 member organizations voted for the 4 candidates, resulting in a split vote between Giorgi Kldiashvili, director of IDFI, and Ana Natsvlishvili, chairwoman of the Georgian Young Lawyers' Association. They will together coordinate Working Group I.
The Eastern Partnership was launched in 2009 and is a bilateral and multilateral cooperation mechanism of the EU with its Eastern Neighborhood. The initiative offers Eastern Neighborhood countries opportunities to deepen their political and economic cooperation and integration with the EU. The Eastern Partnership Civil Society Forum is composed on civil society representatives from Georgia, Azerbaijan, Belarus, Moldova, Armenia, and Ukraine, as well as from EU member states, and international non-governmental organizations. The forum aims to promote the development of civil society organization of six partner countries, cooperation among these organizations, dialogue with the public institutions, and achieving the Eastern Partnership goals in partner countries. The Georgian National Platform was set up in November 2010. IDFI has been a member of the platform since 2012.