პირველი შეხვედრა სტუდენტებთან საპარლამენტო ღიაობის საკითხებზე
14 მაისს, ქ. ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა შეხვედრა საპარლამენტო საქმიანობის გამჭვირვალობის, ღიაობის და მოქალაქეთა ჩართულობის მხარდაჭერის მიზნით, პროექტის „ღია მმართველობი სპარტნიორობის“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის“ ფარგლებში.
აღნიშნულ პროექტს ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საქართველოს პარლამენტთან პარტნიორობით ევროკავშირისა (EU) დაგაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროექტის „საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში“ ფარგლებში.
შეხვედრაზე ,,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის” (IDFI) წარმომადგენლები და საქართველოს პარლამენტის წევრი და პარლამენტის ინტერ-ფრაქციული ჯგუფის მოქმედი ხელმძღვანელი, ქალბატონი გუგული მაღრაძე, ესაუბრნენ უნივერისტეტის სტუდენტებსა და პროფესორებს საქართველოში ღია მმართველობის პარტნიორობისა და საპარლამენტო ღიაობის პრინციპების დამკვიდრების მნიშვნელობაზე.
პროექტის „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის“ მიზანია მოქალაქეთა ჩართულობის გაძლიერება პარლამენტის საქმიანობაში, საქართველოს პარლამენტის ხელშეწყობა „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის“ შემუშავებასა და მიღებაში, ასევე საქართველოს პარლამენტისათვის მხარდაჭერა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესის დაწყებაში.
„ღიამმართველობისპარტნიორობა“ (OGP) წარმოადგენს მრავალმხრივ ინიციატივას, რომელიც მიზნად ისახავს უზრუნველყოს მთავრობების მხრიდან კონკრეტული ვალდებულებების შესრულება გამჭვირვალობის, მოქალაქეების გაძლიერების, კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით. საქართველო „ღიამმართველობისპარტნიორობის“ (OGP) წევრია 2011 წლიდან. 2014 წელს საქართველოს გახდა OGP-ის მმართველი კომიტეტისწევრი. OGP-ის ახალიმიმართულებაასაკანონმდებლოღიაობა. საკანონმდებლოღიაობისსამუშაოჯგუფი (Legislative Openness Working Group, LOWG) უზრუნველყოფსპარტნიორებისმხრიდანექსპერტულმხარდაჭერასადაგამოცდილებისგაზიარებასკონკრეტულიმოთხოვნებისშესაბამისად.
ქალბატონი გუგული სტუდენტებსა და პროფესორებს ესაუბრა საპარლამენტო ღიაობის დანერგვის აუცილებლობაზე, შეეხო საპარლამენტო ღიაობის ისეთ საკითხებს, როგორებიცაა მოქალაქეთა ჩართულობის მნიშვნელობა, საპარლამენტო საქმიანობის შესახებ ინფორმაციის გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა, ღიაობის კულტურის წახალისება, საპარლამენტო საქმიანობის შესახებ ინფორმაციის სხვადასხვა გზებით მიღების შესაძლებლობის აუცილებლობა და ა.შ.
მან ისაუბრა, რომ სწორედ ასეთი შეხვედრები ემსახურება საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერებას პარლამენტის საქმიანობაში. ქალბატონმა გუგულიმ აღნიშნა, რომ საქართველოს პარლამენტი მზად არის ხელი შეუწყოს საპარლამენტო საქმიანობის გამჭირვალობას, რაც კიდევ ერთხელ დადასტურდა საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციაზე ხელმოწერით.
„ჩვენი მიზანია, რომ პარლამენტის საქმიანობა გახდეს გამჭვირვალე, იმისათვის რომ მოქალაქეებს ჰქონდეთ სრული ინფორმაცია პარლამენტის საქმიანობის შესახებ და ამავდროულად მიეცეთ შესაძლებლობა, რომ მათი ინტერესები წარმოდგენილი იყოს პარლამენტის მუშაობაში. საქართველოს პარლამენტი მზად არის, უპასუხოს ამ გამოწვევებს“, - განაცხადა შეხვედროს დროს ქალბატონმა გუგული მაღრაძემ.
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI)წარმომადგენელმა, დავით მაისურაძემ, ხაზი გაუსვა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ მნიშვნელობას საქართველოში ღიაობის ხარისხის გაუმჯობესების თვალსაზრისით, ასევე, ყურადღება გაამახვილა საკითხებზე, რომელთა გათვალისწინებაც შესაძლებელია ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაში. დავით მაისურაძემ, ასევე, აღნიშნა, რომ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI)მოქალაქეებისათვის შეადგინა კითხვარი, სადაც მოქალაქეებს შეუძლიათ წამოჭრან საკითხები, რომელთა გათვალისწინებაც სურთ „ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაში“
აღნიშნული კითხვარი ვრცელდება სოციალური ქსელის მეშვეობით და კითხვარის შედეგებს განიხილავს საქართველოს პარლამენტის წევრებისგან და საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციებისგან დაკომპლექტებული სამუშაო ჯგუფი.ასევე, შეხვედრის ფარგლებში განხილული იქნა საპარლამენტო ღიაობასთან დაკავშირებით უკვე მიმდინარე და განხორციელებული ღონისძიებები.
სტუდენტებმა და პროფესორებმა დააფიქსირეს მოსაზრებები მათთვის აქტუალურ საკითხებზე და გამოთქვეს რეკომენდაციები, რომელთა გათვალისწინებას ისურვებდნენ საქართველოს საპარლამენტო ღიაობის სამოქმედო გეგმაში.
შეხვედრის დასასრულს უნივერსიტეტის წარმომადგენლები და მოწვეული სტუმრები შეთანხმდნენ მსგავსი შეხვედრების მომავალშიც განხორციელებაზე.

On May 14th, Akaki Tsereteli State University hosted a meeting in order to support the parliamentary transparency, openness and citizen participation within the scopes of the project - “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership”.
The project is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the partnership of the Parliament of Georgia within the scopes of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) joint project "Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia".
At a meeting, representatives of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Ms. Guguli Maghradze Member of Parliament and acting head of the Inter-Factional Group, talked with the students and professors about the importance of the Open Government Partnership and implementation of the Principles of Parliamentary Openness in Georgia.
Involvement of the Parliament of Georgia in “Open Government Partnership” initiative aims to strengthen the citizens’ participation in the parliamentary activities, the promotion of formulation and adoption of the Open Parliament Georgia Action Plan, and at the same time to support the implementation process of the Open Parliament Georgia Action Plan.
"Open Government Partnership" (OGP) is a multilateral initiative that aims to secure concrete commitments from governments to promote transparency, empowerment of citizens, fight against corruption. Georgia is the member of "Open Government Partnership" (OGP) since 2011. In 2014, Georgia became a member of the OGP-Steering Committee. OGP has new direction of legislative openness. Legislative Openness working group (Legislative Openness Working Group, LOWG) provides specific knowledge and experience sharing according to the need.
Ms. Guguli spoke to students and professors on the necessity of implementing the transparency, openness also addressed the issues such as the importance of citizen participation, transparency and access to information about the parliamentary activities, encouragement a culture of openness, the need for the possibility of receiving information about parliamentary activities in different forms, etc. She highlighted that these types of meetings support the involvement of the citizens in the Parliamentary Activities.
Ms. Guguli underlined that the Parliament of Georgia is ready to promote the transparency of the Parliamentary Activities that was recently proved with signing the Declaration on Parliamentary Openness. “We aim to make transparent the Activities of the Parliament for the citizens to have full information about the Parliament of Georgia, and furthermore, to introduce the interests of the citizens in the Parliamentary Activities. Parliament of Georgia is ready to answer these challenges”, - said Ms. Guguli Maghradze during the meeting.
Representative of IDFI, Davit Maisuradze, stressed the importance of "Open Government Partnership” in improving the quality of openness in Georgia, also focused on the issues that should be considered to Open Parliament Georgia Action Plan.
Davit Maisuradze also said that the “Institute for Development of Freedom of Information" (IDFI) created Questionnaire for citizens, where they can raise issues that they want to be considered in the Open Parliament Georgia Action Plan.
The questionnaire is distributed via social networks and the results of the questionnaire will be reviewed in the Open Parliament Georgia Working Group, composed of the representatives of international and non-governmental organizations and members of the Parliament.
Moreover, current and already implemented events were also discussed on the meeting. Students and professors expressed their opinions about important issues and expressed their recommendations, which they want to be implemented in the Open Parliament Georgia Action Plan.
In the end of the meeting representatives of the university and the guests agreed to organize same type of meetings in the future as well.