დისკუსია - საჯარო სამსახურის რეფორმა: ცვლილებები და პერსპექტივები
პარასკევს, 27 ნოემბერს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებით გაიმართა დისკუსია სახელწოდებით „საჯარო სამსახურის რეფორმა - ცვლილებები და პერსპექტივები“. დისკუსია ჩატარდა პროექტ „სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა“-ს ფარგლებში. მოცემული სტატია გამოქვეყნდა პროექტის ბლოგზე.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს საჯარო და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებმა და განიხილეს საჯარო სამსახურის რეფორმა, მისი ძირითადი მახასიათებლები, დაგეგმილი ცვლილებები და ბიუროკრატიის ეფექტიანობა.
დისკუსიაში მომხსენებლებად წარსდგნენ მაია დვალიშვილი - საჯარო სამსახურის ბიუროს ხელმძღვანელის მოადგილე; ხათუნა გოგორიშვილი - პარლამენტის წევრი, პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“; ნინო დოლიძე - საჯარო მმართველობის მიმართულების ხელმძღვანელი, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი (GIPA), ლევან ალაფიშვილი - თვითმმართველობის მხარდაჭერის პროგრამის ხელმძღვანელი, საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრი; ალექსანდრე ელისაშვილი - თბილისის საკრებულოს დეპუტატი და იაგო ხვიჩია - იურისტი, ახალი პოლიტიკური ცენტრი „გირჩი“-ს დამფუძნებელი.
დისკუსიის პირველ პანელი დაეთმო საჯარო სამსახურის რეფორმის ზოგად მიმოხილვას. საჯარო სამსახურის ბიუროს ხელმძღვანელის მოადგილე - მაია დვალიშვილმა ისაუბრა რეფორმის კონცეფციაზე, მისი შექმნის პროცესზე და კანონში შესატან ცვლილებებზე, რომლის ამოქმედებაც 2017 წლის იანვრიდან იგეგმება. დვალიშვილის განცხადებით, კონცეფციის შექმნისას მოხდა არსებული გამოწვევების იდენტიფიცირება, რამაც განსაზღვრა ახალი კანონის მიღების აუცილებლობა. მისი თქმით, 1997 წლის კანონში დანაწევრებული და ზოგჯერ ურთიერთგამომრიცხავი რეგულაციების არსებობის გათვალისწინებით აუცილებელი გახდა ახალ კანონზე მუშაობის დაწყება, რომლის რედაქციაც შეიცავს ისეთ ნორმებს როგორიცაა დისციპლინური წარმოება, მოხელის უფლებრივი დაცვის მექანიზმების ახლებურად განსაზღვრა, მოხელის მიერ შესრულებული სამუშაოს შეფასება და ა.შ. დვალიშვილმა აღნიშნა, რომ კონცეფციაზე მუშაობის პროცესში ჩართულნი იყვნენ როგორც ქართველი და უცხოელი ექსპერტები, ისე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ხათუნა გოგორიშვილმა ისაუბრა ახალი კანონების უარყოფითი მხარეებზე და განიხილა კანონში შესატანი აუცილებელი ცვლილებები. მისი თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ კანონი ემყარება პროფესიული საჯარო სამსახურის ძირითად პრინციპებს, ახალი კანონით ხდება შიდა კონკურსის ჩატარება, რითაც საჯარო სამსახური იკეტება გარეშე პროფესიონალებისათვის. გოგორიშვილის განცხადებით, ჩაკეტვის პრინციპი აზარალებს საჯარო სამსახურის რეფორმის პროფესიონალიზმის პრინციპს, რადგან კერძო სექტორიდან მაღალკვალიფიციური კადრების გადმობირების შესაძლებლობა მცირდება. მან ასევე ისაუბრა მოხელეებისათვის სტაბილურობის გარანტიის აუცილებლობაზე და აღნიშნა, რომ ახალი კანონი არ უზრუნველყოფს სტაბილურობის მექანიზმებს. გოგორიშვილის თქმით, ახალი კანონის მიხედვით, საჯარო სამსახურის რეფორმის სტაბილურობისთვის აუცილებელი რეგულაციები გასულია კანონის ფარგლებიდან და ეფუძნება მხოლოდ მთავრობის შესაბამის დადგენილებებს, რაც ზრდის იმის საფრთხეს, რომ სტაბილურობის უზრუნველსაყოფი წესები დამოკიდებულ იქნება მთავრობის წევრების კეთილ ნებაზე. მან ასევე ისაუბრა დისციპლინარული პასუხისმგებლობის, სოციალური გარანტიების და თანამდებობრივი სარგოს გაცემის რეგულაციებზე.
ნინო დოლიძემ დადებითად შეაფასა ახალი კანონის მიღება. დოლიძის თქმით, კანონის მთავარი პლიუსი პროფესიული საჯარო სამსახურის მოდელის დანერგვაა, რადგან სწორედ ამ გზით შეიძლება კონკურენტულობის პრინციპის დაცვა. დოლიძემ ასევე აღნიშნა, რომ კანონის ყველაზე დიდი ნაკლი საჯარო სამსახურში მიღების წესია, რომელიც ბევრი პროფესიონალისთვის საჯარო სამსახურს არამიმზიდველ სექტორად ხდის. მისი თქმით, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია საჯარო სამსახურის ხელმისაწვდომობა, მიღების პროცესის გამჭვირვალობა, ღიაობა და პოლიტიკური ნეიტრალურობა, რომელიც ჯერ კიდევ არ არის მიღწეული. დოლიძემ ასევე ისაუბრა ევროკავშირის როლზე საჯარო სამსახურის რეფორმის განხორციელებაში და აღნიშნა, რომ ევროკავშირი არ აყენებს კონკრეტულ მოთხოვნებს რეფორმის განხორციელების პროცესთან დაკავშირებით. ის მხოლოდ განსაზღვრავს ზოგად პრინციპებს, ღირებულებებსა და მიზნებს, რაც საჯარო სამსახურის რეფორმით უნდა იქნას მიღწეული. ამ მიზნების მიღწევის გზებისა და კონკრეტული ნაბიჯების განსაზღვრა სახელმწიფოს პრეროგატივაა და სწორედ მასზეა დამოკიდებული თუ რა ტიპის მოდელით მიიღწევა საჯარო სექტორის ეფექტიანობა.
დისკუსიის მეორე პანელის განხილვა დაეთმო ბიუროკრატიის ზრდის ტენდენციებსა და მისი ეფექტიანობის საკითხებს.
თვითმმართველობის მხარდაჭერის პროგრამის ხელმძღვანელმა - ლევან ალაფიშვილმა ისაუბრა ბიუჯეტისა და ბიუროკრატიის ეფექტიანობის ურთიერთკავშირზე. მისი თქმით, საქართველოში არ მოქმედებს პროგრამული ბიუჯეტი, რაც მნიშვნელოვნად განაპირობებს ბიუროკრატიის ზრდასა და მმართველობასთან დაკავშირებულ პრობლემებს. ალაფიშვილმა ხაზი გაუსვა პროგრამული ბიუჯეტის სტანდარტების არარსებობას და განაცხადა, რომ აღნიშნული ხარვეზი განსაკუთრებით შესამჩნევია თვითმმართველ ორგანოების ეფექტიანი ფუნქციონირების შემთხვევაში.
საკრებულოს წევრმა ალეკო ელისაშვილმა ისაუბრა თბილისის საკრებულოსა და მერიაში გაზრდილი საშტატო ერთეულების და არაეფექტიანი ბიუროკრატიის პრობლემაზე. მისი თქმით, ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა მოქალაქეების აქტიურობის და პროცესებისადმი ინტერესის ნაკლებობაცაა, რაც საჯარო სამსახურის რეფორმის დანერგვას დროში აჭიანურებს.
ახალი პოლიტიკური ცენტრის „გირჩი“-ს დამფუძნებელმა იაგო ხვიჩიამ პატარა მთავრობის უპირატესობებზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ კანონში შეტანილი პროცედურების გართულება საჯარო სამსახურის რეფორმის ხელის შემშლელი ფაქტორია. მისი თქმით, პრობლემა პოლიტიკური ნების არარსებობაა და შესაბამისად, კანონის აღსრულება არ იქნება საგრძნობი თუ არ შეიცვალა პოლიტიკური მიდგომა. ხვიჩიამ განაცხადა, რომ გამოსავალი ბიუროკრატიის შემცირებაშია, რომელზეც დღეს სახელმწიფო შემოსავლების 1/3 იხარჯება.
მოხსენებების შემდეგ დისკუსია გაგრძელდა კითხვა-პასუხის რეჟიმში, რა დროსაც ღონისძიებაზე მოწვეული სტუმრებს რეპლიკებისა და კითხვების სახით, დისკუსიაში ჩართვის და საკუთარი აზრის გამოხატვის საშუალება მიეცათ.

On Friday, November 27, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized a discussion “The Law on Civil Service – Changes and Prospects”. The discussion was held within the framework of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement”. The article was published on the blog.
The representatives of public and non-governmental sector participated in the event, where they discussed the civil service reform, its main features, intended changes and the effectiveness of the bureaucracy.
The speakers of the panel were: Maia Dvalishvili – the Deputy Head of the Public Service Bureau; Khatuna Gogorishvili – Member of the Parliament, “United National Movement”; Nino Dolidze – The head of the public policy program, Georgian Institute of Public Affairs (GIPA); Levan Alapishvili – Lawyer, The Center for Strategic Research and Development of Georgia; Aleksandre Elisashvili – Deputy of the Tbilisi City Council; Iago Khvichia – Lawyer, Founder of the New Political Center “Girchi”.
During the first panel, speakers discussed the Civil Service Reform. The Deputy Head of the Public Service Bureau – Maia Dvalishvili talked about the concept of the reform, the process of its formulation and the changes in the law, which will come into force from January 2017. According to Dvalishvili, existing challenges were identified during the formulation of the concept, that determined the necessity of drafting the new law. As Dvalishvili said, the work on the new legislation began because of partitioned and sometimes contradictory regulations in the legislation of 1997. The new law contains norms such as disciplinary proceedings, the mechanisms for protecting the rights of civil servants and for the assessment of their work, etc. According to Dvalishvili, Georgian and foreign experts, as well as the representatives of non-governmental organizations were involved in the working process.
Khatuna Gogorishvili talked about the negative sides of the new law and discussed necessary amendments. According to her, despite the fact that the law is based on the principles of professional civil service, under the new law the competition will be closed for professionals working outside the civil service sector. As Gogorishvili said, closed competition will damage the principle of professionalism, since the chances of attracting professional staff from the private sector will decrease. She also discussed the mechanisms for providing stability to civil servants and stated that the new law does not provide any of these guarantees. According to Gogorishvili, the regulations necessary for the stable civil service reform, are outside the framework of the new law, and will only be based on the government’s respective decisions. This practice increases the risk that the regulations for stable civil service will be determined according to the good will of the members of the government. She also talked about the disciplinary responsibility, social guarantees and regulations for remuneration system.
Nino Dolidze assessed the new law positively. According to her, the major advantage of the law is the implementation of professional civil service model, since this model enables the protection of the principle of competitiveness. Dolidze also noted that the biggest disadvantage of the new civil service law is the procedure of appointing civil servants, which makes the civil service unattractive for many of the professionals outside the field. Dolidze stated, that it is vital to make the civil service accessible to professionals outside sector, to make the process transparent, open and politically neutral – the problem which is still unresolved. She also discussed the role of the EU in implementing the Civil Service Reform and stated that the EU does not present any specific requirements for the implementation process of the reform. The union only sets general principles, values and objectives that needs to be achieved by the reform. Determining the steps for realizing these goals is the prerogative of the government, which is responsible for identifying specific ways to achieve the effectiveness of the civil service.
The speakers discussed the tendencies for growing bureaucracy and the issue of its effectiveness during the second panel of the discussion.
Levan Alapishvili - the head of the program supporting self-governance, talked about the interdependence of budget and the effectiveness of bureaucracy. According to him, there is no functioning program budget, having a significant effect on the growth of bureaucracy and problems related to governance. Alapishvili emphasized the lack of standards of program budget and stated that this deficiency is especially apparent in incase of effective functioning of self-governing entities.
Alexandre Elisashvili – the deputy of the Tbilisi City Council talked about the growing staff list in the Tbilisi City Council and Tbilisi City Hall and discussed the ineffectiveness of the bureaucracy in these establishments. According to him, one of the problems is the citizens’ inactivity and the lack of interest toward the working process of the legislative and executive branch. The lack of civil involvement delays the full implementation of the civil service reform, noted Elisashvili.
The founder of the New Political Center “Girchi” – Iago Khvihia emphasized the advantages of the small government and noted that regulations in the new civil service law further complicates the implementation processs of the Civil Service Reform. According to him, the problem is the lack of political will, and the enforcement of the law will not have any significant effects unless the approach is changed. As Khvichia noted, the way out of the situation is decreasing the size of bureaucracy, which now costs the state approximately 1/3 of the income.
After the presentations, the discussion continued with a Q&A session, where the invited guests had the opportunity to engage in the discussion through questions and remarks.