ბარაკ ობამამ თავის განცხადებაში OGP-ს მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი
17 ნოემბერი იყო საქართველოს ახალი პრეზიდენტის, გიორგი მარგველაშვილის ინაუგურაციის თარიღი, რომელმაც 27 ოქტომბერს გაიმარჯვა მშვიდობიანი, დემოკრატიული არჩევნების შედეგად. ამ დღეს გავრცელდა სხვადასხვა უცხო ქვეყნის ლიდერების განცხადება, რომლებიც გამარჯვებას ულოცავდნენ გიორგი მარგველაშვილს. მათ შორის იყო ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი, ბარაკ ობამა. მან განცხადებაში ისაუბრა იმ მნიშვნელოვანი პროგრესის შესახებ, რომელიც საქართველომ  ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში განიცადა. მიღწევებს შორის მან დაასახელა საქართველოს მონაწილეობა „ღია მმართველობის პარტნიორობაში“ (OGP): „საქართველო აგრძელებს წარმატებების მიღწევას დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარების კუთხით. ამ მიღწევებს შორისაა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ფარგლებში აღებული ვალდებულებები, ქალთა დაწინაურება საზოგადოებრივ ცხოვრებაში, და საქართველო განაგრძობს სვლას ევროატლანტიკური მისწრაფებებისათვის ”.
OGP ბარაკ ობამამ წამოიწყო, როდესაც 2010 წლის 23 სექტემბრის მიმართვაში გაეროს გენერალურ ასამბლეას  მოუწოდა ჩამოეყალიბებინათ „კონკრეტული ვალდებულებები გამჭვირვალობის ხელის შეწყობისთვის” და მიიწვია მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის ლიდერები შეერთებოდნენ მას დემოკრატიული მთავრობების ღიაობის დონის გაზრდაში, კორუფციასთან ბრძოლასა და სამოქალაქო ჩართულობის ამაღლებაში. თავის განცხადებაში ობამამ საქართველოს პოლიტიკურ ლიდერებს მოუწოდა გაეგრძელებინათ სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობა მეტი გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და ღიაობის განვითარების მიზნით.
საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება მართლაც ძალიან აქტიური იყო „ღია მმართველობის პარტნიორობასთან“ დაკავშირებულ ყველა პროცესში. შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) „დემოკრატიული მმართველობა საქართველოში“ (G-3) პროგრამის მხარდაჭერით, OGP-ის სამოქმედო გეგმის შექმნისა და გაუმჯობესებისთვის, IDFI თანამშრომლობდა სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და იუსტიციის სამინისტროსთან, აწოდებდა მთავრობას რეკომენდაციებს და ეხმარებოდა მას მათ იმპლემენტაციაში, რამაც, თავის მხრივ, საქართველო OGP-ის ფარგლებში მიღწეულ წარმატებამდე მიიყვანა.
საქართველოს წარმატების საუკეთესი მაგალითია ის ფაქტი, რომ ახლახან ძალაში შესული პროაქტიული გამოქვეყნების კანონმდებლობა შერჩეული იქნა ერთ-ერთ კანდიდატად Bright Spots Prize-ის მისაღებად ღია მმართველობის პარტნიორობის ყოველწლიურ სამიტზე ლონდონში, რომელიც 31 ოქტომბერს-1 ნოემბერს გაიმართა. პროექტი სამიტზე IDFI-ის დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა წარადგინა. მან სამიტზე ისაუბრა საერთაშორისო ინიციატივის ფარგლებში  საქართველოს წარმატების შესახებ.

November 17th, 2013, marked the inauguration of the new President of Georgia, Giorgi Margvelashvili, who was elected as a result of peaceful, democratic elections on October 27th, 2013. The day was also marked by a large number of statements released from various foreign leaders, who congratulated Giorgi Margvelashvili. Among these was Barack Obama, the president of the United States, who in his statement talked about the significant progress Georgia has undergone in the recent years. Among the achievements he listed the participation of Georgia in the Open Government Partnership (OGP): “Georgia is making significant progress in consolidating democratic institutions, including through its commitments under the Open Government Partnership and its promotion of women’s participation in public life, and is moving forward on the path to fulfilling its Euro-Atlantic aspirations”.
OGP was initiated by Barack Obama himself, when in his 23rd September 2010 address to the United Nations General Assembly he called for “specific commitments to promote transparency” and invited other government leaders to join him in his effort to increase the level of openness of democratic governments, fight corruption and increase civil engagement. In the statement, Obama calls on the political leaders of Georgia to continue working with the civil society to build on the previous achievements and further develop transparency, accountability and openness.
The civil society of Georgia has indeed been very actively involved in the processes related to Open Government Partnership. IDFI, with the support of the Good Governance in Georgia (G-3) program of United States International Development Agency (USAID), has collaborated with other CSOs and the Ministry of Justice in creating and revising the action plan, developing recommendations and helping the government implement then, which led Georgia to the success it has shown within the OGP initiative.
The best illustration of Georgia’s success was the fact that the recently adopted legislation for proactive disclosure of public information was shortlisted in the OGP annual summit in London, UK, held on October 31-November 1, for the Bright Spots Prize among six other countries. Giorgi Kldiashvili, the Director of IDFI, presented the project during the summit and talked about the success of Georgia so far within the frameworks of the international initiative.