დაიწყო IDFI-ის ტრენინგები ელ-ჩართულობის შესახებ
2014 წლის 15 სექტემბერს, IDFI-მ (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) დაიწყო ტრენინგები ელექტრონული ჩართულობის შესახებ. ტრენინგები მიზნად ისახავს ახალგაზრდებში კრიტიკული აზროვნების განვითარებას, მათი ცნობიერების ამაღლებას იმ თანამედროვე მექანიზმების შესახებ, რომლებიც საჭიროა მთავრობის ანგარიშვალდებულების მისაღწევად.
15 სექტემბრის ტრენინგის მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია საჯარო ინფორმაციის, მისი ელექტრონულად გამოთხოვნის გზების, ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების, საჯარო უწყებების Facebook და ვებ-გვერდების მონიტორინგის ძირითადი მეთოდებისა და ღია რესურსების პრაქტიკაში გამოყენების შესახებ. მათ, ასევე, გადაეცათ ელექტრონული ჩართულობის სახელმძღვანელო, სადაც აღნიშნული საკითხებია განხილული და ნებისმიერ ადამიანს აწვდის ძირითად მიმართულებებს ხელისუფლების ონლაინ რესურსებისა და საქართველოში ელექტრონული მმართველობის დონის შეფასებისთვის. საერთო ჯამში სულ ჩატარდება 6 ტრენინგი, 15-24 სექტემბრის დროით მონაკვეთში.
აღსანიშნავია, რომ ტრენინგების შემდეგ მონაწილეებს შესაძლებლობა ექნებათ თავად შეისწავლონ Facebook-ზე საჯარო დაწესებულებების გვერდები და მათი ოფიციალური ვებ-გვერდები, გამოითხოვონ საჯარო ინფორმაცია, დააკვირდნენ ხელისუფლების საქმიანობას და მოამზადონ ბლოგ-პოსტი საკუთარი მონიტორინგის შედეგების საფუძველზე. ტრენინგის მონაწილეები ასევე მიიღებენ მონაწილეობას ესეების კონკურსში, რომლის საუკეთესო 10 მონაწილის ბლოგი გამოქვეყნდება IDFI-ის გვერდზე და სამ გამარჯვებულს გადაეცემა Kindle.
საგულისხმოა, რომ ტრენინგზე დასწრების სურვილი 300-მდე აპლიკანტმა გამოთქვა, რამაც შერჩევის პროცესი საკმაოდ კონკურენტული გახადა. საბოლოო ჯამში 6 ერთდღიანი ტრენინგისთვის შეირჩა 60 მონაწილე, ძირითადად სტუდენტები, ბლოგერები, დამწყები ჟურნალისტები და სამოქალაქო აქტივისტები, რომლებიც დაინტერესებულები არიან მთავრობის ანგარიშვალდებულების საკითხებით და მიღებული ცოდნას პროფესიულ თუ პრაქტიკულ საქმეში გამოიყენებენ.
ტრენინგები იმართება პროექტის „ახალგაზრდებში მთავრობის გასაკონტროლებლად საჭირო ელ-უნარების განვითარება“ ფარგლებში და ხორციელდება საქართველოში აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით.

On September 15, 2015, IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) launched training series about e-participation. Trainings aim to develop critical thinking of youth, increase their awareness about the contemporary mechanisms necessary for holding government accountable.
Training participants gained information about public information, electronic request of public information, methods of monitoring of Facebook pages and official websites of public institutions, and practical usage of open resources. Students were provided with Guidebook for E-participation, covering the above-mentioned issues and giving anyone major directions to assess governmental e-services and the level of e-governance in Georgia. IDFI plans to deliver six separate trainings during September 15-24.
It is noteworthy, that participants will have chance to put their knowledge into practice after the training through studying Facebook and web-pages of public institutions, requesting public information electronically, observing governmental activities and preparing blog-posts based on their monitoring. Moreover, they will take part in essay competition. The best ten papers will be published on IDFI website and three winners will be awarded with special prize, Kindle.
It should be noted, that about 300 applicants expressed willingness to attend trainings, which made the selection process quite competitive. Finally, 60 participants were selected for six one-day trainings. Majority of them are students, bloggers, journalists and civic activists, interested in the issues of government accountability and motivated to use the gained knowledge practically in their future career.
Trainings are conducted in the framework of the project “Enhancing E-Skills of Controlling Government among Young People”, financially supported by U.S. Embassy in Georgia.