მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივა როგორც ღიაობისა და სოციალური დიალოგის საფუძველი
მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივა (EITI) გლობალური სტანდარტია, რომელსაც მრავალი სახელმწიფო, დაინტერესებული პირი და ორგანიზაცია უჭერს მხარს. ინიციატივა მიზნად ისახავს ეროვნული რესურსების ღია და ანგარიშვალდებულ მენეჯმენტს და ამ თვალსაზრისით მთავრობათა და კომერციული იურიდიული პირების მართვის სისტემების გაუმჯობესებას.
დღეს, მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივა (EITI) განსაკუთრებით რელევანტურია საქართველოში, რადგან აშკარაა საზოგადოების არასაკმარისი ინფორმირებულობა ბუნებრივი რესურსების გამოყენებასა თუ ტრანზიტთან დაკავშირებულ საკითხებზე, რამაც გამოიწვია დაპირისპირება და კონფლიქტები სოციალურ ნიადაგზე. მაგალითად, ტყიბულისა და ჭიათურის მაღაროებში დასაქმებული პირების გაფიცვები, საყდრისი-ყაჩაღიანის ოქროს საბადოსთან დაკავშირებით დაწყებული დაპირისპირება, რუსეთიდან შესაძლო დამატებითი გაზმომარაგების საკითხი, კომპანია ფრონტერას მიერ საქართველოს გაზის რესურსებთან დაკავშირებით გაკეთებული განცხადება. EITI ხელს უწყობს საზოგადოების ცნობიერების ზრდას და მხარეთა შორის (კომერციული იურიდიული პირი და დასაქმებულები) დავის გადაწყვეტას. მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივა არის საზოგადოების ინფორმირებულობის მნიშვნელოვანი გარანტი და დამსაქმებლებსა და დასაქმებულებს შორის სოციალური დიალოგის წარმართვის საფუძველი.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად აქტიურად უჭერდა მხარს საქართველოს EITI-ში გაწევრიანებას. კერ კიდევ 2012 წელს მომზადებულ რეკომენდაციებში იყო სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ინიციატივა - ,,მოპოვებითი და ტრანზიტის გამჭვირვალობის ინიციატივის (EITI) დანერგვა და განხორციელება საქართველოში", ისევე როგორც, 2013 წელს ღია მმართველობის პარტნიორობის საქართველოს სამოქმედო გეგმისთვის შემუშავებულ რეკომენდაციებში - ,,მოპოვებითი და ტრანზიტის გამჭვირვალობის ინიციატივის საქართველოში განხორციელება (EITI)."
საქართველოში მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივის პრინციპებისა და პრაქტიკის დანერგვა - ნავთობისა და გაზის ოპერაციებიდან, ისევე როგორც, წიაღით სარგებლობასთან დაუკავშირებელი ნავთობისა და გაზის ოპერაციებიდან მიღებული შემოსავლის და სხვა გადასახადების, ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ ინფორმაციის გასაჯაროება - მნიშვნელოვნად შეცვლის ბიზნეს გარემოს. მოქალაქეებს შეეძლებათ ყოველწლიურად ნახონ მონაცემები, სადაც ასახული იქნება სხვადასხვა კომერციული იურიდიული პირების მიერ საქართველოს ტერიტორიაზე გამავალი გაზისა და ნავთობსადენების, ასევე წიაღისეული სარგებლობის შედეგად საქართველოს ბიუჯეტში ასახული შემოსავლები. პროექტში ჩართული უნდა იყოს როგორც საქართველოს ენერგეტიკისა, და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო, ისე საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო და სს ,,საქართველოს რკინიგზა," ისევე როგორც, ინდუსტრიაში ჩართული ნებისმიერი კომერციული იურიდიული პირი.
სახელმწიფოს მიერ ლიცენზიების, ნებართვების გაცემის გზით კონკრეტული კომერციული იურიდიული პირისგან მიღებულ სარგებელზე ინფორმაცია შესაძლებელია განეკუთვნებოდეს კომერციულ საიდუმლოებას. აღნიშნული ინფორმაციის გამოქვეყნება უნდა მოხდეს კონკრეტული კომერციული იურიდიული პირის თანხმობით ან კომერციული იურიდიული პირის მიერ.
IDFI კვლავ მხარს უჭერს მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივაში საქართველოს მიერთებას. გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების საერთაშორისო სტანდარტის დანერგვა გააუმჯობესებს საინვესტიციო და ზოგადად, ბიზნეს გარემოს, კორპორატიულ მმართველობას, სახელმწიფო პოლიტიკის ღიაობას, აამაღლებს სამოქალაქო საზოგადოების ინფორმირებულობას და კონტროლს ტრანზიტსა წიაღისეულის მოპოვებაზე, რის შედეგადაც გაუმჯობესდება მთავრობისადმი მოქალაქეების ნდობა და შემცირდება კორუფციის რისკები.
წინამდებარე კვლევაში განხილულია მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივა (Extractive Industries Transparency Initiative - EITI), მისი მიზანი და საქართველოში დანერგვის პერსპექტივები. ბუნებრივი რესურსები ქვეყნის დიდ სიმდიდრეს წარმოადგენს, მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივა კი, სახელმწიფოებს და სამოქალაქო საზოგადოებას ეხმარება, რომ უფრო ეფექტიანად და საზოგადოების სასარგებლოდ განხორციელდეს რესურსების მართვა. ბუნებრივი რესურსების კეთილგონივრული და წინდახედული გამოყენება შესაძლოა მნიშვნელოვანი მექანიზმი იყოს მდგრადი ეკონომიკური და სოციალური განვითარებისთვის. ბუნებრივი სიმდიდრის არასწორი მენეჯმენტი უარყოფით ზეგავლენას ახდენს სახელმწიფოს ეკონომიკურ და სოციალურ განვითარებაზე, მათ შორის ხელს უწყობს კორუფციის ზრდას და საზოგადოებაში კონფლიქტების გაღვივებას.

The Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) is a global standard, endorsed by multi-countries and stakeholders, to promote an open and accountable management of natural resources.
Today the relevance of EITI must be highlighted because the lack of knowledge on the sphere of natural resources and transit related issues became clear that leads to confrontation and social conflicts. For example, strikes of workers of Chiatura and Tkibuli mines, confrontations regarding the Gold mine of Sakdrisi-Kachagiani, issues of additional gas supplies from Russia, statements of company Frontera regarding the gas resources of Georgia. Extractive Industries Transparency Initiative guarantees access to information and creates the basis for a social dialogue between the employers and employees.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) along with other civil society organizations has been actively advocating for Georgia's engagement in the Extractive Industries Transparency Initiative. First time in 2012, SCOs prepared recommendations for the Government of Georgia, among the recommendations was - "Implementation of the Extractive and Transit Industry Transparency Initiative" and later in 2013, another set of recommendations were prepared for the Government to consider in the Open Government Georgia Action Plan which included - "Implementation of EITI in Georgia".
Implementing the EITI principles in Georgia - publishing the information about the revenues received from the oil and gas operations and other taxes, license or permits - will change the business environment considerably. Citizens will have an opportunity to examine the revenues accumulated in budget from the oil and gas pipelines, as well as from extractive industries. Different governmental and non-governmental structures should be engaged in the project - started from the Ministry of Energy of Georgia, Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Ministry of Finance of Georgia to Georgian Railway, and all the commercial legal entities that are involved in the industry and are willing to engage in the EITI.
Benefits attained from a particular corporate legal entity can be subject to a commercial secrecy thus the information should be published with the approval of a particular commercial legal entity or by the entity itself.
IDFI continues supporting Georgia's engagement in Extractive Industry Transparency Initiative. Implementing the international standard of transparency and accountability will enhance an
investment and generally, business environment, will improve corporate governance, promote openness of governmental policy, increase citizen awareness and control on transit and extractive industries, which would contribute to increased trust of citizens to the government officials and decrease the risks of corruption.
The research below studies the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI), its mission, scope of activities and benefits of implementing the initiative for governments, international, non-governmental organizations and civil society based on the official web resources of the EITI and its partner organizations.
It is demonstrated in the research that since the natural resources are a huge wealth of a country, a prudent use of the resources can be an important engine for sustainable economic growth and social development. However, if the resources are managed poorly, it can create negative economic and social impacts in the country, such as raise of corruption, eruption of a conflict.