ინოვაცია და ტექნოლოგიები სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერებისთვის - კონკურსის გამარჯვებულების დაჯილდოება გაიმართა
სიახლეები 25 მარტი 2016
2016 წლის 24 მარტს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI) და შპს DEVEL-ის თანამშრომლობით გამოცხადებული კონკურსის გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ.
კონკურსი „ინოვაცია და ტექნოლოგიები სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“ კომპანია DEVEL-ის ინიციატივითა და IDFI-ის მხარდაჭერით ჩატარდა. კონკურსი მიზნად ისახავდა ისეთი იდეების მხარდაჭერას, რომელიც თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით დაეხმარებოდა საზოგადოებას ცხოვრების დონის გაუმჯობესებაში, გაუღვივებდა პასუხისმგებლობის გრძნობას მის ცალკეულ წევრებს და დაეხმარებოდა სახელმწიფოს თავისი მოვალეობების უკეთ შესრულებაში.
კონკურსის გამარჯვებულად სამი იდეა დასახელდა. პირველ ადგილზე შპს „ბალბსი“-ს მიერ შემოთავაზებული პროექტი „მოხალისეთა ონლაინ პლატფორმა - არგე“ გავიდა. „ბალბსი“-ს წარმომადგენლებს - დავით გოგოლაშვილსა და ალექსანდრე ტყეშელაშვილს კონკურსის ორგანიზატორებმა ჯილდოს სახით 1000 ლარი გადასცეს. „მოხალისეთა ონლაინ პლატფორმა - არგე“ მიზნად ისახავს ისეთი ვებ პლატფორმის შექმნას, სადაც მოხალისეობრივი საქმიანობის ინიციატორები (ორგანიზაციები თუ კერძო პირები) წამოაყენებენ ინიციატივას. მეორეს მხრივ კი ის პირები, რომლებიც ამ პლატფორმაზე დარეგისტრირდებიან და მიუთითებენ საკუთარი მოხალისეობრივი ინტერესების შესახებ, მიიღებენ ინფორმაციას და სურვილის შემთხვევაში შეუერთდებიან სასურველ ინიციატივას.
მეორე ადგილისთვის განკუთვნილი ჯილდო - 700 ლარი იოსებ იორდანაშვილს გადაეცა. იორდანაშვილის იდეა გულისხმობს ისეთი ონლაინ პლატფორმის შექმნას, სადაც საქართველოს რუკაზე დატანილი იქნება ამა თუ იმ რაიონის, სოფლის, ქალაქის პრობლემები (ინფრასტრუქტურული, დასუფთავების, სოციალურად დაუცველი პირების შესახებ ინფორმაცია და ა.შ.). აღნიშნული პლატფორმით სარგებლობა და საიტის საშუალებით სახელმწიფო სტრუქტურებისა თუ კერძო კომპანიებისთვის ინფორმაციის მიწოდება ნებისმიერ მოქალაქეს შეეძლება.
მესამე ადგილზე ანა მოსიაშვილი გავიდა და მას ჯილდოს სახით 500 ლარი გადაეცა. მოსიაშვილის იდეა მობილური აპლიკაციის - რუკა ბიუჯეტით/Budget Map-ის შექმნას გულისხმობს. აპლიკაცია მიბმული იქნება Google Map-ის ტექნიკურ ბაზაზე და დაინტერესებულ პირს დაეხმარება ამა თუ იმ მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტის/დაფინანსების შესახებ ინფორმაციის მოძიებაში. აღნიშნული აპლიკაციის საშუალებით, მოქალაქეს ასევე შეეძლება რამდენიმე კატეგორიიდან მისთვის საინტერესო კატეგორიის არჩევა, მაგალითად რამდენი იხარჯება შრომის ანაზღაურებაზე, სოციალურ პროგრამებზე, ინფრასტრუქტურულ პროგრამებზე და ა.შ. აპლიკაცია მომხმარებელს საშუალებას მისცემს ბიუჯეტით დაფინანსებული პროექტების მოკლე აღწერილობა იხილოს და კომენტარის ან/და ფოტოს სახით თვითონ მიუთითოს პროექტის განხორციელებაში არსებული პრობლემები.
შპს DEVEL-ის ინიციატივით დაწყებული კონკურსი „ინოვაცია და ტექნოლოგიები სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“ მონაწილეების დაჯილდოებით დასრულდა. აღნიშნული იდეების განხორციელებაში IDFI და DEVEL-ი კონკურსანტებს საჭიროების შემთხვევაში და შესაძლებლობების ფარგლებში დახმარებას გაუწევს.
IDFI-ს მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე, ჩეხეთში გამართულ კონფერენციაზე “საბჭოთა და რუსული დივერსია ევროპის წინააღმდეგ”
18.11.2024
2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებმა საქართველოში ავტოკრატიული ტენდენციები გაამყარა - V-Dem institute-ის შეფასება
13.11.2024
სასამართლოს აქტების პროაქტიული გამოქვეყნება: კანონმდებლობა და პრაქტიკა
04.11.2024
სტატუსმეტრი 2.0 - როგორ მიდის საქართველო ევროკავშირის 9 ნაბიჯის შესრულებისკენ
01.11.2024
სტრასბურგის სასამართლომ განსხვავებული აზრის მქონე მოსამართლის სასამართლო სისტემიდან განდევნა დაადასტურა
11.11.2024
06.11.2024
სასამართლო ხელისუფლებამ სისტემურ საარჩევნო დარღვევებზე თვალი არ უნდა დახუჭოს
05.11.2024
სამართლებრივი ბრძოლა რუსული კანონის წინააღმდეგ სტრასბურგში გაგრძელდება
17.10.2024
კრიპტოვალუტის საქართველოს ფინანსურ სისტემაში ინტეგრირების გამოწვევები და სტრატეგიული მიდგომა ბლოკჩეინისა და უძრავი ქონების მიმართ კორუფციის წინააღმდეგ საბრძოლველად
ქართული ენის არცოდნა, როგორც გამოწვევა პოლიტიკურ პროცესებში ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობის თვალსაზრისით

On March 24, 2016 participants of the competition, announced by Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the ltd. DEVEL, were awarded.
The competition “Innovations and Technologies – Strengthening Civil Society Engagement” was announced by the initiative of DEVEL and support of IDFI. The competition was intended to embrace the ideas that aimed at improving the standard of living with the use of modern technologies, would assist the government in fulfilling its obligations/activities and grow the sense of responsibility in regular citizens.
Three ideas were named winner. The first place was held by the project “ARGE – Online platform of volunteers” suggested by the ltd “Balbs”. The representatives of the “Balbs” – Davit Gogolashvili and Alexander Tkeshelashvili were awarded with 1,000 GEL. “ARGE – Online platform of volunteers” intends to create a web-platform, where the initiators of volunteer activities will be able to voice their ideas. On the other hand, the individuals registered on the platform and indicate about their interests of volunteering, will receive information and join an initiative interesting and relevant to them.
Award for holding 2nd place – 700 GEL was delivered Ioseb Iordanashvili. Ioseb intends to create an online platform to showcase problems (infrastructural, cleaning, information about vulnerable people, etc.) of the regions/cities/villages of Georgia. Problems will be marked on the map of Georgia. Any individual will be able to use the platform and voice their problems to the governmental structures or private companies.
Third place winner Ana Mosiashvili was awarded with 500 GEL. Ana has an idea to create a smartphone application “Budget Map”. The application will be attached to the Google Maps technical base and will assist interested individuals in obtaining the information about budgets of the municipalities. Information on the application will be broken down in categories, such as: how much is spent on wages, social programs, infrastructural programs, etc. The application will also provide a brief description of the programs financed by the budget and s/he will be able to comment or post a photo about the problems detected in the carried out project.
The competition “Innovations and Technologies – Strengthening Civil Society Engagement” initiated by the ltd. DEVEL was finished by the award ceremony. IDFI and ltd. DEVEL are ready to assist the winners of the competition, during the implementation process of their ideas, within their resources and capabilities.