საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფი და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფი სამოქმედო გეგმის საბოლოო ვარიანტზე შეთანხმდნენ
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 7 ივლისი 2015
6 ივლისს საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის მორიგი შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა და გეგმაში შემავალი ვალდებულებების განსახორციელებლად საჭირო ტექნიკური და ფინანსური შესაძლებლობები.
შეხვედრა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ დავით უსუფაშვილმა გახსნა. მან მადლობა გადაუხადა არასამთავრობო სექტორს გაწეული რეკომენდაციებისთვის და აღნიშნა, რომ შემუშავებული სამოქმედო გეგმა მნიშვნელოვან და საჭირო ვალდებულებებს ითვალისწინებს. თუმცა, დასძინა, რომ მნიშვნელოვანია მათი განხორციელება. ამიტომაც სხდომის გახსნისთანავე მოუწოდა დამსწრე საზოგადოებას, რომ არ აიღონ ისეთ ვალდებულები, რომლის განხორციელებასაც აღნიშნულ ვადებში ვერ შეძლებენ. „მე მგონია, რომ ის არის საკმაოდ ამბიციური და ერთი შეხედვით, პირველი წაკითხვისას, გამიჩნდა განცდა, რომ ცოტა ხომ არ შევამციროთ ან ტემპი, ან მოცულობა და უფრო რეალისტები ვიყოთ, მაგრამ როგორც კი ეს განცდა დამეუფლა, მერე, მეორე კითხვაც გამიჩნდა, რომ - თუ ასე მოვიქცევით ამ საკითხშიც და ყველა სხვა საკითხშიც, მაშინ ჩვენ მიერ ევროპული ოჯახის სრულფასოვანი წევრობის დასახული ამოცანა უნდა გადავდოთ ათწლეულობით, ალბათ. თუ ჩვენ, სწორედ ასეთი დაძაბული მუშაობით, მათ შორის, მჭიდრო ვადებში, დიდი მოცულობის სამუშაოს შესრულების პირობებში არ ვიმუშავეთ, მაშინ უბრალოდ ვერ შევძლებთ დასახული ამოცანების მიღწევას. ამიტომ, მივედი იმ დასკვნამდე, რომ ჯობია ჩავიყენოთ თავი საკმაოდ მძიმე მდგომარეობაში იმ თვალსაზრისით, რომ მეტი შრომაა საჭირო მოკლე პერიოდში, ვიდრე ვიფიქროთ იმაზე, რომ - ხომ არ შეგვემცირებინა რაიმე. ასე რომ, პირადად ჩემი, ერთი პარლამეტის წევრის პოზიციით და ხმით, ვუერთდები წარმოდგენილი საქმის მოცულობას. თვრამეტივე კომპონენტის ცალკე შესრულება თავისთავად პრობლემა არ არის. აი, ყველას ერთად მოვახერხებთ თუ ვერა, ეს კითხვა არის, მაგრამ ჩემი პასუხია, რომ უნდა მოვახერხოთ. ამისთვის ჩვენ გვაქვს დაახლოებით წელიწადნახევარი“, - განაცხადა პარლამენტის თავმჯდომარემ. დავით უსუფაშვილმა აღნიშნა, რომ სამოქმედო გეგმის განხორციელებისას საუბარია პარლამენტზე, როგორც ინსტიტუტზე და ამ პროცესში ძალიან მნიშვნელოვანია პარლამენტის აპარატის და სხვადასხვა დეპარტამენტების ჩართულობა. „მათ, პირველ რიგში, უნდა მოახერხონ, რომ ეს თემა გახდეს მათი სამოქმედო პრიორიტეტი და პარლამენტის პოლიტიკურმა შემადგენელმა, რა თქმა უნდა, დიდი წვლილი უნდა შევიტანოთ, მაგრამ ეს არ უნდა იყოს დამოკიდებული ჩვენს განწყობებზე. აქ ლაპარაკია იმ ტიპის ინსტრუმენტების და მექანიზმების დანერგვაზე, რომელმაც მერე უნდა გააგრძელოს მუშაობა“, - განაცხადა დავით უსუფაშვილმა.
შეხვედრის მონაწილე ორგანიზაციების მიერ გამოთქმული იყო სხვადასხვა მოსაზრებები სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულ საკითხებთან დაკავშირებით. IDFI-ის გამგეობის თავმჯდომარემ, ლევან ავალიშვილმა ინსტიტუტის მიერ გაწეულ რეკომენდაციებზე ისაუბრა. კერძოდ, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ვალდებულება განიხილა და აღნიშნა, რომ ამ მხრივ შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის საპარლამენტო ინფორმაციაზე წვდომის გამარტივება ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ვალდებულებაა. საქართველოს პარლამენტის წევრმა, გუგული მაღრაძემ აღნიშნული ვალდებულების ვადებთან და ტექნიკურ მხარეებთან დაკავშირებულ საკითხებზე ისაუბრა.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენელმა, სულხან სალაძემ, აღნიშნა, რომ სამოქმედო გეგმა ყველა იმ მნიშვნელოვან ვალდებულებას შეიცავს, რაც ღია მმართველობისთვის აუცილებელია. თუმცა ასევე ხაზი გაუსვა, რომ სამოქმედო გეგმის შემუშავების ეტაპზე ჩართული ყველა ორგანიზაცია, საჭიროების შემთხვევაში, ვალდებულებათა განხორციელების ვადებს შეცვლის.
საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველომ გამოეხმაურა საქართველოს პარლამენტის ვებ-გვერდის განახლების საკითხს და აღნიშნა, რომ ის ცვლილებები, რომლებიც ახალ ვებგვერდზე განთავსდება მოქალაქეების ჩართულობის გარდა ცნობიერების ამაღლებასაც შეუწყობს ხელს. გარდა ამისა, ისაუბრა ამ პროექტის განსახორციელებლად საჭირო ტექნიკური თვალსაზრისით სრულყოფილად აღჭურვისა და 2016 წლის ბოლომდე დასრულების აუცილებლობაზე.
შეხვედრის ფარგლებში, ასევე განხილულ იქნა ისეთი საკითხები, როგორიცაა პარლამენტის ვებგვერდზე დოკუმენტების ადვილად დამუშავებად ფორმატში განთავსების, საქართვლოს პარლამენტის წევრთა ეთიკის კოდექსის შემუშავების, მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს შექმნისა და საკანონმდებლო კომიტეტების სხდომათა ოქმების ვებგვერდებზე განთავსების საკითხებიც. უმრავლესობის გადაწყვეტილებით მხარეები შეთანხმდნენ, რომ საქართველოს პარლამენტის წევრთა ეთიკის კოდექსი იქნება სავალდებულო.
სხდომის დასასრულს ლევან ავალიშვილმა კიდევ ერთხელ აღნიშნა, რომ საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაში არსებული თითოეული ვალდებულების გათვალისწინება უმნიშვნელოვანესია, ვინაიდან მასში თავმოყრილია ღია მმართველობის საერთაშორისოდ აღიარებული ფორმები.
შეხვედრა ჩატარდა პროექტ „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის ფარგლებში. აღნიშნულ პროექტს ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საქართველოს პარლამენტთან პარტნიორობით ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროექტის საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში “ ფარგლებში.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა და საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრებმა: გუგული მაღრაძემ, გიორგი კახიანმა, თამარ კორძაიამ და ვახტანგ ლემონჯავამ. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები: ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID), საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი, ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტი (NDI), გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის ორგანიზაცია. შეხვედრაში ასევე მონაწილეობას იღებდა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფროსი დავით მაღრაძე და საქართველოს პარლამენტის აპარატის წარმომადგენლები, კერძოდ, იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი ალექსანდრე ტაბატაძე, საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და ინფორმაციის დეპარტამენტის უფროსი ნინო ბერაძე და ინფორმაციული ტექნოლოგიების დეპარტამენტის უფროსი მერაბ გოცირიძე.
„საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა“ შეიქმნა სამოქალაქო საზოგადოებისა და საქართველოს პარლამენტის აქტიური თანამშრომლობის საფუძველზე. მასში გაერთიანებულია 18 ვალდებულება, რომელთაც 2015-2016 წლების განმავლობაში შეასრულებს საქართველოს პარლამენტი. საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფი „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის“ საბოლოო ვარიანტის დამტკიცებას 10 ივლისს გეგმავს.

On the 6th of July, Meeting of the Inter-Factional Group and the Open Parliament Georgia Working Group was held. The participants discussed the action plan and necessary technical and financial capabilities for implementation of the commitments.
The meeting was opened by the Chair of the Parliament of Georgia, Davit Usupashvili. He thanked the Non-governmental Organizations for their work and mentioned the significance of the commitments of the elaborated action plan. But at the same time, he mentioned that the importance of the implementation of the commitments as well. He called on the audience not to take obligations that would have been impossible to fulfill in the given time frame. “I think it is very ambitious action plan and when I read it for the first time, I thought to reduce the rate or size, to make it more realistic but then I thought – if we do this, the task of the valuable membership of the European Family should be postponed by decades as well. If we do not do the strenuous work, including meeting with the tight deadlines and large volumes of the performance conditions, we just will not be able to achieve the goals we have aimed. Thus, I concluded that it is better to put ourselves in the tough situation and work more in the short period of time, rather than to think of reducing something. So, I join the present case volume. There is a doubt of implementation of all the commitments, but we have about a year and half for doing this,” said the Chair of the Parliament of Georgia. Davit Usupashvili mentioned that involvement of various Departments was very important in the implementation process of the action plan. “They should be able to make the action plan as their priority and the political members of the Parliament should make a great contribution in this way, but it does not have to dependent on our political attitudes. We are talking about the Parliamentary Instruments and Mechanisms that have to continue work in the future as well,” Said Davit Usupashvili.
There were expressed different opinions about the issues of Action Plan by participators. The Chair of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Levan Avalishvili, spoke about recommendations given by IDFI. He reviewed the commitment on the Access to Information and mentioned that one of the important obligations was to simplify access to the Parliamentary Documents for the Persons with Disabilities in Georgia. The member of Georgian Parliament, Guguli Maghradze spoke about the necessary technical and date issues for implementation of this obligation.
Representative of GYLA, Sulkhan Saladze, highlighted the Significance of the commitments and added that it is important for Open Governance. Also, he mentioned that all organizations will change the data of fulfilling of commitments if necessary for effective implementation of the commitments of the action plan.
Transparency International Georgia respond the issue of renovation of the Website of the Parliament of Georgia and spoke about changes that will empower public involvement the legislative process and will raise the awareness of society. Also, Transparency International Georgia mentioned the necessary of technical equipment for implementation of this project and the importance of finishing it by the end of 2016.
Different issues were raised during the meeting, such as development of Code of Ethics for members of Parliament, placing the documents in the raw format on the web-page of the Parliament of Georgia. Furthermore, the participants discussed the creation of Parliamentary Council and the issue of establishment of protocols on the websites. With majority decision parties agreed that for members of Parliament the code of ethics will be compulsory.
At the end of meeting, Levan Avalishvili mentioned the importance of commitments of action plan as it covers internationally recognized forms of Open Government.
The meeting was conducted within the scopes of the project - “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership”. The project is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in partnership with the Parliament of Georgia within the joint project of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) "Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia".
The Chair of the Parliament Davit Usupashvili and the members of the Inter-Factional Group of Georgian Parliament: Guguli Maghradze, Giorgi Kakhiani, Tamar kordzaia and Vakhtang Lemonjava participated in the meeting. Following International and Non-governmental Organizations were presented on the meeting: Delegation of the European Union to Georgia, United Nations Development Programme in Georgia (UNDP), United States Agency for International Development (USAID), Transparency International Georgia, Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Civil Society Institute, Civil Development Agency, the National-Democratic Institute (NDI), German International Cooperation Organization (GIZ). Also, the participants of the meeting were: Head of Cabinet of Chair of Parliament of Georgia, David Magradze, and the Representatives of the Staff of the Parliament of Georgia: Head of Legal Department Aleksandre Tabatadze, Head of Public Relations and Information Department, Nino Beradze, and Head of Department of Informational Technologies, Merab Gotsiridze.
“Open Parliament Georgia Action Plan” was created with the active cooperation of the Inter-Factional Group and the Open Parliament Georgia Working Group. It consists of 18 commitments, which will be implemented by the Parliament of Georgia during the 2015-2016. The final version of the “Open Parliament Georgia Action Plan” will be approved on 10th of July by the Inter-Factional Group.