IDFI-ის კვლევითი საქმიანობა 2011 წელს
2011 წლის განმავლობაში IDFI-ის (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) კვლევითი საქმიანობა სრულად იყო დაკავშირებული იყო ელექტრონული მმართველობის და ელექტრონული გამჭვირვალობის საკითხების მიმოხილვასთან საქართველოსა და მსოფლიოში;
კვლევის „ელ-მმართველობა და ელ-გამჭვირვალობა - საერთაშორისო ტენდენციები და საქართველო“ პირველ ნაწილში ელექტრონული მმართველობის თეორიული ჩარჩოა მოცემული, რომელშიც გააზრებულია ისეთი საკითხები, როგორიცაა: საერთაშორისო ექსპერტების მიერ შემოთავაზებული ელ-მმართველობის დამყარების სტადიები, ელექტრონული დემოკრატიის განვითარების ტენდენციები, ელ-მმართველობის ეფექტური ფუნქციონირების ელემენტები, მოქალაქეებსა და მთავრობას შორის ურთიერთობის სახეები და სხვ.
კვლევის შემდეგ ნაწილში განხილულია გამჭვირვალე ელ-მმართველობის კომპონენტები ამერიკის შეერთებული შტატების მაგალითზე. ავტორი საუბრობს ღიაობის პოლიტიკის ელემენტებზე, რომლის მნიშვნელოვანი შემადგენელი ნაწილია საჯარო ინფორმაციის გამოქვეყნება ელექტრონულ ფორმატში, გამოქვეყნებული ინფორმაციის ხარისხობრივი გაუმჯობესება, ღია მთავრობის სისტემის შექმნა და პოლიტიკის ლოგიკური ჩარჩოს შექმნა; შემოთავაზებული მაგალითები ხაზს უსვამს მთავრობის გამჭვირვალობას და ღიაობას, მოქალაქეების მხრიდან უკუკავშირის მიღების მზაობას, მისთვის ონლაინ პლატფორმის შეთავაზებას და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართულობის უზრუნველყოფას;
კვლევა ყურადღებას ამახვილებს ისეთი ქვეყნების გამოცდილებაზე, როგორიცაა ყაზახეთი, ბაჰრეინი, დიდი ბრიტანეთი, სამხრეთ კორეა; კვლევის ბოლო ნაწილი დაეთმო საქართველოს მდგომარეობის მიმოხილვას ელ-მმართველობის განვითარების თვალსაზრისით; საჯარო დაწესებულებების ინტერნეტ გვერდების მონიტორინგის შედეგად დადგინდა, რომ საჯარო უწყებები ნაკლებ ყურადღებას აქცევენ გვერდების დამთვალიერებლებთან ინტერაქტიული კავშირის დამყარებას; სამინისტროების მდგომარეობის შეფასებისას, გამოვლინდა რომ რამდენიმე სახელმწიფო უწყების გვერდზე არ იყო განთავსებული ელექტრონული ფოსტის მისამართი და მიმართვის ელექტრონული ფორმა;
კვლევის დროს ხაზი გაესვა ელექტრონული მმართველობის თვალსაზრისით განხორციელებულ დადებით ტენდენციებსაც: ელექტრონული მომსახურებები იუსტიციის სამინისტროში, საკანონმდებლო მაცნეს ვებ-გვერდი და სხვ. ასევე საგულისხმოა გვერდების დათვალიერების შედეგად აღმოჩენილი ხარვეზების შესახებ ორგანიზაციის რეკომენდაციები, რომელიც მიზნად ისახავს ხარისხის გაუმჯობესებას და ეფექტური ელექტრონული მმართველობის მექანიზმების დანერგვას;
IDFI-მ კვლევითი საქმიანობა 2011 წლის განმავლობაში ყურადღება გაამახვილა ელექტრონული მმართველობის საერთაშორისო პრაქტიკაზე და საქართველოს გამოცდილებაზე;

During 2011 IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) Think Tank activities were fully related to the issues of e-governance and e-transparency in Georgia and in the World.
The first part of the research “E-Governance and E-Transparency – International Tendencies and Georgia” gives theoretical framework and discusses the following issues: E-governance stages suggested by international experts, tendencies of development of e-democracy, elements of effective mechanisms of e-governance, forms of relationship between government and citizens etc.
The next part of the research talks about the components of transparent e-governance and gives an example of the USA. The author speaks about the elements of openness policy and one of the most important part of it are publishing information electronically, quality control of the public information and establishing open government system for creating logical frame of the open policy; Proposed examples highlights the transparency and openness of the government, awareness to get feedbacks from citizens, involve citizens in decision-making process;
The research pays attention of the successful practices, such as Kazakhstan, Bahrain, Great Britain, South Korea; The last part of the research reviews the situation in Georgia related to the development of e-governance; Monitoring of websites of public institutions showed that government bodies pay less attention to interactive relationship with users. Assessment of the websites of particular ministries illustrated that some of them does not have special category for contact or electronic request of public information;
The research emphasized positive trends of e-governance: E-services at the Ministry of Justice, Legislative Herald of Georgia etc; It also implies recommendations for improving quality of service and establishing effective mechanisms of e-governance;
Throughout 2011, IDFI think tank activities focused on the international and Georgian practices of e-governance;