თბილისი ღია მმართველობის პარტნიორობაში ჩაერთვება
13 აპრილს ღია მმართველობის პარტნიორობამ (Open Government Partnership, OGP) გამოაქვეყნა ადგილობრივ ხელისუფლებათა საპილოტე პროგრამის გამარჯვებულთა სია. თბილისი 45 აპლიკანტიდან შერჩეულ 15 ადგილობრივ თვითმმართველობას შორის მოხვდა.
საპილოტე პროგრამაში მისაღებად ღია მმართველობის პარტნიორობა ეძებდა ისეთ ადგილობრივ თვითმმართველობებს, რომელთა მოსახლეობა მინიმუმ 250,000-ია და რომლებიც იზიარებენ OGP-ის პრინციპებს, აქვთ ღია მმართველობის ისტორია, მზად არიან გაატარონ რეფორმები სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობით და გაუზიარონ გამოცდილება სხვა მუნიციპალიტეტებს.
პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად თბილისის მერიამ OGP-ს წერილით მიმართა, რომელშიც გამოხატა მზაობა და პოლიტიკური ნება, რომ შეუერთდეს ამ საერთაშორისო ინიციატივას.
თბილისის მერის წერილში აღნიშნულია, რომ მერია განსაკუთრებით დაინტერესებულია ისეთი პროექტებით, როგორიც არის: ღია მონაცემთა ბაზის შექმნა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა, ფინანსური ინფორმაციის გამჭვირვალობა, ანტიკორუფციული პოლიტიკა, სამოქალაქო ჩართულობის გაძლიერება და თანამონაწილეობითი პოლიტიკის განვითარება.
ადგილობრივ ხელისუფლებათა საპილოტე პროგრამაში მონაწილეობა ნიშნავს, რომ ღია მმართველობის პარტნიორობის სპეციალური გუნდი დაეხმარება თბილისის მერიას სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებთან ერთად და საჯარო კონსულტაციების საფუძველზე შეიმუშავოს და განახორციელოს OGP-ის სამოქმედო გეგმა.
სამოქმედო გეგმა დაფუძნებული იქნება OGP-ის 4 პრინციპზე:
1. მმართველობის ღიაობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა;
2. საჯარო პირების ანგარიშვალდებულების გაზრდა;
3. მოქალაქეთა ჩართულობის ხელშეწყობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში და;
4. ინოვაციებსა და ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული განვითარება.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) მუშაობს OGP-ის საკითხებზე და ცდილობს ხელი შეუწყოს საქართველოს უფრო მეტ ჩართულობას ამ საერთაშორისო ინიციატივაში. საპილოტე პროგრამის გამოცხადებისთანავე, IDFI-იმ რეკომენდაცია გაუწია თბილისის მერიას მიეღო მასში მონაწილეობა და გამოიკვლია OGP-ის წევრი ქვეყნების თვითმმართველი ერთეულების გამოცდილება.
კვლევის შედეგად IDFI-მ გამოავლინა ადგილობრივ თვითმმართველობის დონეზე ღიაობის, მოქალაქეთა ჩართულობისა და ელექტრონული მმართველობის დანერგვის საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა:
1) მონაწილეობითი ბიუჯეტირება;
2) ელექტრონული პლატფორმების შექმნა;
3) მონაცემების პროაქტიულად და ადვილად დამუშავებად ფორმატში გამოქვეყნება;
4) თვითმმართველი ორგანოების ოფიციალურ ვებ-გვერდებზე ინფორმაციის მუდმივი განახლება;
5) თვითმმართველი ერთეულების ორგანოების თანამშრომელთა და დაინტერესებულ მოქალაქეთა ტრენინგი, გზამკვლევის შემუშავება.
IDFI აპირებს აქტიურად ითანამშრომლოს თბილისის მერიასთან და ჩაერთოს სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში.
ასევე, 14 აპრილს ღია მმართველობის პარტნიორობამ ინტერნეტ კონფერენცია გამართა თემაზე ,,OGP-ის ადგილობრივი თვითმმართველობების საპილოტე პროგრამა“. მომხსენებლები იყვნენ მარკ რობინსონი, მსოფლიო რესურსების ინსტიტუტის წარმომადგენელი და ნათანიელ ჰელერი, რესურსების განვითარების ინსტიტუტის წარმომადგენელი.
ვებ-კონფერენციაზე აღინიშნა, რომ საპილოტე პროგრამის გამარჯვებულებმა ნათლად ჩამოაყალიბეს კონკრეტული მიზნები და გამოხატეს OGP-ში მონაწილეობის მზაობა.
OGP აღიარებს, რომ ურბანიზაციის პირობებში სულ უფრო იზრდება ეფექტიანი ადგილობრივი თვითმმართველობების საჭიროება. გაზრდილი გამჭვირვალობა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში სამოქალაქო ჩართულობა აუმჯობესებს ადგილობრივი თვითმმართველობის ანგარიშვალდებულებას, რაც ძალიან მნივშენლოვანია, რადგან ადგილობრივ დონეზე საჯარო სერვისების მიწოდება არის გამორჩეულად მნიშვნელოვანი საკითხი.
ვებ-კონფერენციის მომხსენებლებმა ხაზი გაუსვეს სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში თანამშრომლობის მნიშვნელობას. აუცილებელია, თბილისის მერიამ სამოქმედო გეგმა შეიმუშაოს სამოქალაქო ორგანიზაციების წარმომადგენლების აქტიური ჩართულობისა და რეკომენდაციების საფუძველზე. ასევე, მერიამ სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში საჯარო კონსულტაციების მეშვეობით უნდა ჩართოს მოქალაქეები. მარკ რობინსონმა და ნათანიელ ჰელერმა ხორვატიის მაგალითი მოიყვანეს, სადაც კონსულტაციების გამართვის აუცილებლობა კანონით არის დადგენილი, ხოლო კონსულტაციების შედეგები გადაწყვეტილების მიღების პროცესის ნაწილია.
ღია მმართველობის პარტნიორობა 2011 წელს შექმნილი საერთაშორისო ინიციატივაა, რომელიც 69 სახელმწიფოს აერთიანებს. პარტნიორობის მიზანია ხელი შეუწყოს წევრი ქვეყნების მმართველობის ღიაობას, ანგარიშვალდებულებას, სამოქალაქო ჩართულობასა და ინოვაციურ და ტექნოლოგიებზე დაფუძნებულ განვითარებას. საქართველო OGP-ის წევრი 2011 წელს გახდა.
ადგილობრივ ხელისუფლებათა საპილოტე პროგრამის გამოცხადება OGP-ის მცდელობაა, გაზარდოს დაფარვის არეალი ინიციატივის წევრ ქვეყნებში და ცენტრალური მთავრობებისა და პარლამენტების გარდა მოიცვას ადგილობრივი თვითმმართველობებიც.

Open Government Partnership (OGP) has published a list of winners for Subnational Government Pilot Program. Tbilisi Municipality City Hall is among 15 winners from 45 submitted applications.
To engage in pilot program a local self-government must have had a population of at least 250,000, it must be sharing OGP principles, have open governance history, is ready to conduct necessary reforms within the OGP with the cooperation of civil society and share obtained experience with other municipalities.
The letter sent to OGP by the Mayor of Tbilisi, Davit Narmania declares readiness and a political will of Tbilisi City Hall to join the partnership. It indicates that the Tbilisi City Hall is especially interested in the projects such as: open database and increasing access to information, transparency of financial/budgetary information, anti-corruption policy and increasing civic participation in decision making processes.
Participating in Subnational Government Pilot Program means that the OGP team will support the Tbilisi City Hall to develop and implement the OGP Action Plan. The Action Plan must be co-created with the Civil Society Organizations and based on the public consultations. It is vital that the Action Plan is developed around 4 principal challenges of OGP:
1. Ensuring openness and transparency of governance;
2. Increasing accountability of public officials;
3. Encouraging civic participation in decision-making processes;
4. Innovative and technology based development of public services.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is working on OGP related topics on executive and legislative levels. IDFI tries to encourage comprehensive engagement in OGP and the Institute recommended Tbilisi City Hall to participate in Pilot Program as soon as the announcement was made. IDFI also researched how the municipalities of other OGP countries are involved in the initiative.
As a result of the research, IDFI identified best practice of openness, civic participation and e-governance on local self-government level:
1. Participatory budgeting;
2. Creation of e-platforms;
3. Renewing the information on the web-pages of local governments proactively;
4. Publishing documents in easily accessible and editable format;
5. Providing trainings for citizens, senior citizens, youngsters, persons with disabilities for encouraging public participation.
IDFI is ready to cooperate with the Tbilisi City Hall and engage in Action Plan development process.
Moreover, OGP held a webinar on “Introducing OGP’s Subnational Pilot Program”. The Speakers of the conference were: Mark Robinson, representative of World Resources Institute and Nathaniel Heller, representative of Resources Development Institute.
The speakers of the webinar noted that Subnational Pilot Program winners clearly expressed why they want to join the partnership and what specific goals they want to achieve.
It was claimed that with increased urbanization, the need for effective local government has become greater, thus, strengthening open government at the local level can directly improve citizens’ lives as many crucial public services are administered locally. Moreover, increased transparency and active community engagement in policy deliberation and decision-making can enhance the accountability of local government.
The speakers of the webinar underlined the importance of cooperation during the OGP action plan development process. It is vital that the Tbilisi City Hall develops its action plan with the cooperation of the Civil Society Organizations. Also, Tbilisi City Hall must ensure engagement of civil society in the process through public consultations. The example of Croatia was set at the webinar since the government developed a law requiring consultation and the results are recognized as an integral part of decision making.
Open Governance Partnership is an international initiative established in 2011. The initiative includes 69 member countries and works to promote openness, accountability, civic participation and innovation and technology based development in its member countries. Georgia joined OGP in 2011. Launching a Subnational Government Pilot Program is an effort of OGP to increase its scope to all levels of the government.