საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციასა და მემორანდუმზე ხელმოწერის ცერემონია გაიმართება
ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროექტი „საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში“ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან თანამშრომლობით (IDFI) და საქართველოს პარლამენტთან პარტნიორობით, ახორციელებს „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის“ პროექტს.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, საქართველოს პარლამენტის შენობაში ქუთაისში, 30 აპრილს, 14 საათზე იმართება საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციაზე და საქართველოს პარლამენტსა და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფში ჩართულ საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის მემორანდუმზე ხელმოწერის ოფიციალური ცერემონია.
საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციას ხელს მოაწერენ საქართველოს პარლამენტის წევრები. მემორანდუმს ხელს მოაწერს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, ბატონი დავით უსუფაშვილი და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის წევრი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციები.
საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფი შეიქმნა პროექტის „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის“ ფარგლებში. ჯგუფის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს პარლამენტს საპარლამენტო ღიაობის პრინციპის დანერგვაში და აქტიური მონაწილეობა მიიღოს ,,საქართველოს პარლამენტის სამოქმედო გეგმა ღია პარლამენტისთვის” შემუშავების პროცესში.
საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფი მოიცავს საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრებს. კერძოდ, საქართველოს პარლამენტში, ღია პარლამენტის პრინციპის დამკვიდრების მიზნით და „ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP)“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის უზრუნველსაყოფად, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანებით 2015 წლის 12 თებერვალს შეიქმნა ინტერფრაქციული ჯგუფი. ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრები არიან პარლამენტის წევრები: თინათინ ხიდაშელი, გუგული მაღრაძე, მალხაზ ვახტანგაშვილი, გიორგი კახიანი, გიგა ბუკია, ნინო გოგუაძე, ხათუნა გოგორიშვილი, ვახტანგ ლემონჯავა, დავით ჭავჭანიძე, გოჩა ენუქიძე და კახაბერ ოქრიაშვილი. ინტერფრაქციულ ჯგუფს ხელმძღვანელობს საქართველოს პარლამენტის წევრი – თინათინ ხიდაშელი.
საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის და ინტერფრაქციული ჯგუფის მიზანია შეიმუშავოს და საქართველოს პარლამენტს წარუდგინოს ,,საქართველოს პარლამენტის სამოქმედო გეგმა ღია პარლამენტისთვის”.
საქართველოში ღია პარლამენტის პრინციპის დამკვიდრება მიზნად ისახავს, რომ საქართველოს პარლამენტმა უპასუხოს „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) საკანონმდებლო ღიაობის გამოწვევებს.
„ღია მმართველობის პარტნიორობა“ (OGP) წარმოადგენს მრავალმხრივ ინიციატივას, რომელიც მიზნად ისახავს უზრუნველყოს მთავრობების მხრიდან კონკრეტული ვალდებულებების შესრულება გამჭვირვალობის, მოქალაქეების გაძლიერების, კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით. საქართველო „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) წევრია 2011 წლიდან. 2014 წელს საქართველოს გახდა OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრი. OGP-ის ახალი მიმართულებაა საკანონმდებლო ღიაობა. საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფი (Legislative Openness Working Group, LOWG) უზრუნველყოფს პარტნიორების მხრიდან ექსპერტულ მხარდაჭერასა და გამოცდილების გაზიარებას კონკრეტული მოთხოვნების შესაბამისად.
საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციაზე ხელის მოწერისა და მემორანდუმის გაფორმების შემდეგ გაიმართება შეხვედრა ინტერფრაქციულ ჯგუფსა და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის ჩართულ წევრებს შორის. კერძოდ, შეხვედრაში მონაწილეობას მიიღებენ საქართველოს პარლამენტის წევრები, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
შეხვედრის მსვლელობისას განიხილება სხვადასხვა საკითხები, მათ შორის: მოხდება ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ ჩატარებული კვლევის (საპარლამენტო ღიაობის საკითხები “ღია მმართველობის პარტნიორობის” (OGP) წევრ ქვეყნებში) პრეზენტაცია, შეთანხმდება ინტერფრაქციული ჯგუფის და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის მომდევნო შეხვედრების გრაფიკი და განისაზღვრება ,,საქართველოს პარლამენტის სამოქმედო გეგმა ღია პარლამენტისთვის” შემუშავების თარიღი.

EU/UNDP Project “Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia” in cooperation with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), with the partnership of the Parliament of Georgia, is implementing the project “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership”.
Within the scopes of the project, on April 30th, at 14:00, in the building of the Parliament of Georgia in Kutaisi, the Declaration on Parliamentary Openness and the Memorandum, between the Parliament of Georgia and the International and Non-Governmental Organizations, will be signed.
The Declaration on Parliamentary Openness will be signed by the Members of the Parliament. The Memorandum will be signed by the Chairman of the Parliament of Georgia, Mr. Davit Usupashvili and by the Members (International and Non-Governmental Organizations) of the Open Parliament Georgia Working Group.
event-contracts-perfection-eventsThe Open Parliament Georgia Working Group was created within the scopes of the project “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership”. The aim of the Working Group is to support the Parliamentary Openness in Georgia and to take an active part in the drawing out of Open Parliament Georgia Action Plan.
The Open Parliament Georgia Working Group consists of the members of the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia. To support the establishment of the Open Parliament Principle and the involvement of the Parliament of Georgia in the Open Government Partnership Initiative, the Inter-Factional Group was created by the 2015, February 12, Order of the Chairman of the parliament of Georgia. The members of the Inter-Factional Group are MPs: Tinatin Khidasheli, Guguli Maghradze, Malkhaz Vakhtangashvili, Giorgi Kakhiani, Giga Bukia, Nino Goguadze, Khatuna Gogorishvili, Vakhtangi Lemojava, Davit Chavchanidze, Gocha Enukidze and Kakhaber Okriashvili. The Inter-Factional Group is chaired by Tinatin Khidasheli.
The aim of the Open Parliament Georgia Working Group and the Inter-Factional Group is to draw out the Open Parliament Georgia Action Plan and present it before the Parliament of Georgia.
The establishment of the Open Parliament Principle in Georgia refers to the Legislative Openness issues of the Open Government Partnership (OGP).
Open Government Partnership (OGP) is a multilateral initiative that aims to secure concrete commitments from governments to promote transparency, empower citizens, fight corruption, and harness new technologies to make government more open, effective and accountable, leading to more efficient use of public resources, innovation and inclusive growth. Georgia is the member of OGP since 2011. In the year of 2014 Georgia became the member of the OGP Steering Committee. Supporting the legislative openness is the new trend in OGP. Legislative Openness Working Group (LOWG) provides peer to peer support and sharing of experience, in response to specific requests from partners.
After signing the Declaration on Parliamentary Openness and the Memorandum, the meeting of the Inter-Factional Group and Open Parliament Georgia Working Group members will be held. MPs and the representatives of the International and Non-governmental organizations will be taking part in the meeting.
Various issues will be discussed during the meeting, including: the presentation of the research on Parliamentary Openness of the Open Government Partnership (OGP) Members Countries, the timeline of the Inter-Factional Group and the Open Parliament Georgia Working Group and the finale date for submission of the Open Parliament Georgia Action Plan.