სერბეთი - საქართველო ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებული კანონმდებლობის ურთიერთშედარება
სიახლეები | კვლევები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 19 ნოემბერი 2012
სერბეთი/საქართველო (ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებული კანონმდებლობის ურთიერთშედარება)
2012 ნოემბერი, კონსტანტინე ჯანჯღავა
სამართლისმცოდნე, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI)
პროექტის „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა- www.opendata.ge”იურისტი
წარმოდგენილი კვლევა ეფუძნება ავტორიტეტული არასამთავრობო ორგანიზაციების Access Info Europe (ესპანეთი) და The Centre for Law and Democracy (კანადა) მიერ შემუშავებულ ინფორმაციის თავისუფლების გლობალურ რეიტინგს (იხ. - www.rti-rating.org). ხსენებული რეიტინგის მიზანია ამა თუ იმ სახელმწიფოს ინფორმაციის თავისუფლების მარეგულირებელი შიდა კანონმდებლობის ანალიზი-შეფასება. 93 სახელმწიფოს შემთხვევაში შეფასების მაქსიმუმს წარმოადგენს 150 ქულა (www.rti-rating.org/country_data.php). რეიტინგის თანახმად, სერბეთის ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობა პირველ ადგილს (135 ქულა), ხოლო საქართველოს კანონმდებლობა 94 ქულით 30-ე ადგილს იკავებს www.rti-rating.org/view_country.php?country_name=Georgia.
ინფორმაციის თავისუფლების გლობალურ რეიტინგი საშუალებას გვაძლევს განვახორციელოთ სერბეთისა და საქართველოს შესაბამის კანონმდებლობათა ურთიერთშედარება, რომლის მიზანიცაა იმ ზოგადი, ინსტიტუციონალური და პროცედურული კომპონენტების გამოვლენა, რომლებიც უზრუნველყოფენ სერბეთის კანონმდებლობის მოწინავე პოზიციას ინფორმაციის თავისუფლების დარგში, ხოლო საქართველოს კანონმდებლობას, ხსენებული კომპონენტების მასში სამომავლო შესაძლო ინტეგრაციის შემთხვევაში, საშუალება მიეცემა მოწინავე გახადოს საჯარო ინფორმაციის ღიაობის ნორმატიული განწერა, რაც მის პრაქტიკულ გამოყენებასთან ერთად უდავოდ წაადგება როგორც საქართველოს სახელმწიფოს, ასევე საქართველოს მოსახლეობას.