საჯარო ლექცია - ინფორმაციის თავისუფლება საქართველოში
სიახლეები | ტრენინგები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 29 სექტემბერი 2015
28 სექტემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების საერთაშორისო დღეს IDFI-მ ცნობიერების ამაღლების მიზნით გამართა საჯარო ლექცია და დაარიგა სხვადასხვა ტიპის ბეჭდური მასალა.
საჯარო ლექცია - „ინფორმაციის თავისუფლება საქართველოში“ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა. IDFI-ს იურისტმა და ანალიტიკოსმა, ნინო მერებაშვილმა, სახალხო დამცველის აპარატის სამოქალაქო, პოლიტიკური, ეკონომიკური, სოციალური და კულტურული უფლებების დაცვის დეპარტამენტის უფროსმა, თათული თოდუამ და სტუდია „მონიტორის“ ჟურნალისტმა სალომე ცეცხლაძემ დამსწრე სტუდენტებისთვის მცირე მოხსენებები გააკეთეს. მათი საუბრის თემები იყო საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლება, ბოლო წლებში განხორციელებული ცვლილებები, გამჭვირვალე და დახურული საჯარო უწყებები და პრობლემები, მიღწევები და მთავარი გამოწვევები ინფორმაციის თავისუფლების კუთხით.
ნინო მერებაშვილმა აღნიშნა, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ, ახალი მთავრობა გაცილებით ღია იყო, ვიდრე ახლა, რაც მნიშვნელოვანწილად დაკავშირებულია იმასთან, რომ თავდაპირველად მათ წინა მთავრობის აქტივობებზე უწევდათ ინფორმაციის გაცემა.
თათული თოდუამ ყურადღება ინფორმაციის თავისუფლების ხარისხის გაუმჯობესებაში სახალხო დამცველის აპარატის მიერ შეტანილ წვლილზე და დაბრკოლებებზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ საქართველოში არსებული ნორმატიული რეალობა განსხვავდება პრაქტიკისგან, ხოლო მოქალაქეთა ჩართულობა და აქტივობა არ არის საკმარისად მაღალი იმისთვის, რომ სახელმწიფო უწყებებმა იგრძნონ ვალდებულება დადგენილი წესების მიხედვით გასცენ საჯარო ინფორმაცია. ამ საკითხში მას სალომე ცეცხლაძეც დაეთანხმა, რომელმაც თავისი ჟურნალისტური პრაქტიკიდან ინფორმაციის თავისუფლების შეზღუდვის არაერთი შემთხვევა გაიხსენა. მისი თქმით, ინფორმაციის გამოთხოვისას, საჯარო უწყებები კერძო პირებს ხშირად არ უბრუნებენ პასუხს, როდესაც ორგანიზაციებს შედარებით ამომწურავად პასუხობენ.
ლექციაზე დამსწრე სტუდენტებმა თემასთან დაკავშირებით არაერთი კითხვა დასვეს და დამსწრეებს საკუთარი მოსაზრებებიც გაუზიარეს.
როგორც საჯარო ლექციის მონაწილეებს, ასევე უნივერსიტეტში მყოფ სტუდენტებს დაურიგდათ ორგანიზაციის მიერ მომზადებული და გამოცემული ელ. ჩართულობის სახელმძღვანელოები, კვლევები და საინფორმაციო ბუკლეტები.
ინფორმაციის თავისუფლების დღე მსოფლიოში 2002 წლიდან აღინიშნება, ხოლო IDFI საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლების ხარისხის გაუმჯობესებაზე 2009 წლიდან ზრუნავს.

On September 28, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held a public lecture and distributed various printed material through students.
Public lecture on Freedom of Information in Georgia was held at Tbilisi State University. Nino Merebashvili, lawyer and analyst at IDFI; Tatuli Todua, head of department of protection of civil, political, economic, social and cultural rights at public defender’s office and Salome Tsetskhladze, journalist of studio Monitor spoke about freedom of information in Georgia.
More specifically, their speeches were about: freedom of information in Georgian public institutions; the changes, implemented in last several years; most open and closed institutions; achievements, problems and challenges regarding freedom of information in Georgia.
Nino Merebashvili noted that after parliamentary elections in 2012 new government was more open that it currently is and this meaningfully is related to the fact, that after elections they had to disclosure information about previous government’s activities.
Tatuli Todua underlined the role of public defender’s office in improving the rate of freedom of information and the obstacles that the office has to overcome in the process of working on it. She stated that normative reality and practice differ from each other in Georgia. Moreover, because of lack of citizen’s engagement public entities do not feel the need to fulfill the commitment of disclosure of public information.
Salome Tsetskhladze remembered several cases of violation of freedom of information that she personally had to face. She said that public institutions often refuse to answer the requests of individuals while organizations have more chance to get the information, they asked, though between organizations also exists hierarchy and not all of them receive demanded data.
Representatives of IDFI distributed informational booklets, E-participation guidebook, printed studies and other materials through students of the university and attendees of the lecture, who were actively engaged in the discussion.