დონორი ორგანიზაცია: ფონდი ღია საზოგადოების ინსტიტუტი (FOSI)
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი კვლევა ეხება საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლების სფეროსა და გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული მთავრობის საკითხებთან დაკავშირებული საკანონმდებლო და პრაქტიკული პრობლემების შედარებით ანალიზს საერთაშორისო სტანდარტებთან, განსაკუთრებით ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს პრეცედენტულ საქმეებთან და სხვადასხვა სახელმწიფოების საუკეთესო პრაქტიკასთან.
კვლევა მოიცავს საქართველოს რეალობაში არსებულ შემდეგ პრობლემურ საკითხებს: საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, სახელმწიფო ბიუჯეტისა და მთავრობის ფინანსების გამჭვირვალობა, საჯარო მოხელეების ანგარიშვალდებულება, პირადი ინფორმაციის საკითხები, მონაცემების დაცვის პრობლემები და სხვა. ეს საკითხები გაანალიზდება ერთმანეთისგან დამოუკიდებლად და დეტალურად, საქართველოში არსებული რეალობის გათვალისწინებით.
კვლევაში გამოყენებული იქნება სხვადასხვა სახის მეთოდოლოგია. ძირითადად, იგი ორიენტირებული იქნება შედარებითი მეთოდის გამოყენებაზე, რათა აჩვენოს საქართველოში არსებული რეგულაციების დადებითი და უარყოფითი მხარეები, მსგავსებები და განსხვავებები სხვა ქვეყნების პრაქტიკასთან. კვლევაში ასევე იქნება გამოყენებული აღწერილობითი და ანალიტიკური მეთოდები.
კვლევის მიზანია, შეიქმნას ბლოგი, სადაც გამოქვეყნდება შედარებითი ანალიზის შედეგები, და, ასევე, მომზადდეს ანგარიშები საკვლევ საკითხებზე. ბლოგი შეეცდება უპასუხოს ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებულ გამოწვევებს საქართველოს კანონმდებლობასა და პრაქტიკაში. გარდა ამისა, იგი შედარებითი პერსპექტივიდან განიხილავს ამ სფეროში არსებულ რეალურ პრობლემებს. მომზადებული ანგარიშები ორიენტირებული იქნება საქართველოსთვის რეკომენდაციების მომზადებაზე საერთაშორისო, განსაკუთრებით კი ევროპულ, სტანდარტებსა და გამოცდილებაზე დაყრდნობით.
კვლევის შედეგები განთავსდება IDFI-ის ვებ-გვერდზე (www.idfi.ge) და გამოქვეყნდება სოციალურ ქსელებში. მათი მიზანი იქნება, დაიწყოს აქტიური დისკუსია ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა ინფორმაციის თავისუფლება, ანგარიშვალდებულება, ადმინისტრაციული ხარჯების გამჭვირვალობა და სხვა. ანგარიშები გამოადგება ყველა მოქალაქეს იმის გასაგებად, თუ რა ვითარებაა საქართველოში საერთაშორისო სტანდარტებთან შედარებით და ასევე იმათაც, ვინც მუშაობს ამ სფეროში, რათა ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე დაიცვან ინფორმაციაზე წვდომის უფლება.
გარდა ამისა, სტაჟიორი დაეხმარება IDFI-ის გუნდს ადმინისტრაციულ საჩივრების მომზადებაში იმ უწყებების წინააღმდეგ, რომლებიც უარს ამბობენ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე ან არ პასუხობენ შესაბამის მოთხოვნებს. სტაჟიორი ასევე მიიღებს მონაწილეობას სასამართლო დავებში და დაიცვას IDFI-ის ინტერესებს სასამართლო პროცესების დროს.

Project Number: OR2012-00558
The research planned in the framework of this project relates to the comparative analysis of the legislative and practical problems of Georgia in the area of freedom of information and issues of the transparent and accountable government to international standards, especially the case law of the ECHR and the best practice of different states with the best practice of access to public documents.
The research contains problematic issues raised from the Georgian reality: access to public information, transparency of the state budget and government financing, accountability of public officials, issues of personal information, problems relating to the data protection and etc. These issues would be analyzed independently and in detail, taking into account the actual nature of the topic in Georgia.
The research would use different types of research methodologies. Mainly, it would be oriented on comparative method of the research to show the similarities, advantages and disadvantages of some regulations or practice of Georgia to other states, but it will use the descriptive and analytical methods as well.
The purpose of the research is to create a blog concerning the comparative analysis of the problematic issues in the above-mentioned areas and to prepare reports about actual matters in a current time. The blog will provide to answer the challenges of the Georgian legislation and practice concerning the freedom of information and discuss all the actual problems in this area in comparative perspective. Reports would be oriented to prepare some recommendations for Georgia in the light of international, especially European standards and experience of foreign states.
The researchers will be uploaded on the IDFI web-site (www.idfi.ge) and will be also published on the social networks. It will initiate active discussions on the issues such as freedom of information, accountability, transparency of administrative expenses, etc. The reports would be useful for all citizens to receive more information about the situation in Georgia comparing to international standards and for those who work in this area of the protection of the right to information in national or international level.
Also the Intern will assist the IDFI team in preparing administrative complaints against the state authorities who refuse, do not respond or ignore letters of requests of information, also intern will participate in litigations and defend the interest of the Institute during court cases.