ღია მმართველობის მუდმივმოქმედმა საპარლამენტო საბჭომ პირველი ონლაინ სხდომა ჩაატარა
29 ივნისს, ღია მმართველობის მუდმივმოქმედმა საპარლამენტო საბჭომ დისტანციურ რეჟიმში პირველი სხდომა გამართა. სხდომას საბჭოს თავმჯდომარე, კახა კუჭავა უძღვებოდა, რომელმაც მიმდინარე საქმიანობასა და საბჭოს სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა. შეხვედრაში, აგრეთვე, მონაწილეობა მიიღეს საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებმა - გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI), და სხვა საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა.
ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს წევრებმა, გიორგი კახიანმა და ნინო წილოსანმა საბჭოს 2020 წლის საქმიანობის შუალედური ანგარიში წარადგინეს და სამოქმედო გეგმის შესრულების პროგრესი შეაჯამეს. გიორგი კახიანმა ინოვაციური ტექნოლოგიების დანერგვით პარლამენტის ეფექტიანობისა და გამჭვირვალობის გაძლიერების მიმართულებით გადადგმულ ნაბიჯებზე ისაუბრა და განმარტებითი ბარათის შედგენის შესახებ სახელმძღვანელოსა და ვიდეო-ინსტრუქციის შემუშავების თვალსაზრისით მიღწეული შედეგები შეაფასა. პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ აღნიშნა, რომ  ვალდებულებების ძირითადი ნაწილი შესრულებულია, გარკვეული მიმართულებების სრული იმპლემენტაცია კი ტექნიკურ მხარდაჭერასთან არის დაკავშირებული.
სხდომაზე, ასევე, შეფასდა მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების ხელშეწყობისა და მონიტორინგისათვის საქართველოს პარლამენტის სტრატეგიის განხორციელების ეტაპები. ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს წევრმა, ნინო წილოსანმა, შეაჯამა საქართველოსპარლამენტის2019-2020 წლების მდგრადი განვითარების მიზნების სამოქმედო გეგმის შესრულების კუთხით არსებული პროგრესი.
საბჭოს მდგრადი საქმიანობის გაგრძელებისა და 2020-2021 წლების ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების შემუშავების მიზნით, საბჭოს თავმჯდომარემ გამოხატა გასვლითი სამუშაო შეხვედრის ორგანიზების ინიციატივა.
დისტანციურ სხდომაში მონაწილეობას იღებდნენ საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის წევრი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. საკონსულტაციო ჯგუფთან თანამშრომლობის ფარგლებში, ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო, ახორციელებს ღია მმართველობის პარტნიორობის გეგმის ვალდებულებების იმპლემენტაციას.
აღსანიშნავია, რომ მიუხედავად პანდემიის შემდგომ დადგენილი შეზღუდვებისა, საბჭო აქტიურად განაგრძობდა მუშაობას. სწორედ საგანგებო მდგომარეობის დროს, საპარლამენტო ღიაობის გაძლიერებისა და საპარლამენტო ცხოვრებაში მოქალაქეთა ჩართულობის შესახებ ინფორმირებულობის ამაღლების მიზნით, მომზადდა და პარლამენტის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა საინფორმაციო მასალები საგანგებო მდგომარეობის თაობაზე, როგორც ქართულ, ისე სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე. ხსენებული ინიციატივა საბჭომ განახორციელა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) აქტიური თანამშრომლობის ფარგლებში.

The Open Governance Permanent Parliamentary Council held first remote sitting. The meeting was led by the Chairman of the Council, Mr. Kakha Kuchava, who discussed the current activities and future plans of the Council. The remote sitting of the Council was also attended by the representatives of United Nations Development Programme (UNDP) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), together with other members (international and non-governmental organizations) of the Consultative Group of the Parliamentary Council.
Giorgi Kakhiani and Nino Tsilosani, members of the Open Government Permanent Parliamentary Council, presented an interim report on the Council's activities for 2020 and summarized the progress of the action plan implementation. Giorgi Kakhiani spoke about the steps taken towards strengthening the efficiency and transparency of the Parliament by introducing innovative technologies and assessed the results achieved in terms of developing a guidebook and video instruction on explanatory note compilation. Deputy Chairman of the Parliament emphasized that the major part of the obligations has been fulfilled and the full implementation of certain directions is related to technical support.
In terms of the council sitting the discussion also covered implementation of the SDGs Action Plan of the Parliament and the stages of accomplishment of the Parliamentary Strategy for facilitation and monitoring of sustainable development. Member of the Open Governance Permanent Parliamentary Council, Ms. Nino Tsilosani, summed up the progress towards implementation of the Action Plan for the Sustainable Development Goals of the Parliament of Georgia for 2019-2020.
In order to maintain the active working process of the Council and to develop the commitments of the Open Parliament Action Plan for 2020-2021, the Chairman of the Council expressed the initiative to organize a working meeting of the council members and the Consultative Groupof the Council.
The abovementioned remote sitting of the Council was attended by the representatives of NGOs and international organizations as well as the members of the Consultative Group under the Council. It should be mentioned that the Open Governance Permanent Parliamentary Council is implementing its commitments under the OGP Action Plan in cooperation with the Consultative Group.
Despite post-pandemic restrictions, the Open Governance Permanent Parliamentary Council managed to keep up active working process. Under the state of emergency, in order to strengthen the Parliamentary openness and raise awareness concerning the involvement of citizens in parliamentary life, the Council elaborated informative documents concerning the state of emergency on Georgian, Armenian and Azerbaijani languages. The initiative was implemented by the Council with the support of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) in the framework of active cooperation with the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI).