საქართველოში თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემა ამოქმედდება
29 ივნისს გამართულ კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საბჭოს სხდომაზე საჯარო სამსახურის ბიურომ წარმოადგინა "საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ" საქართველოს კანონის ცვლილებების პროექტი, რომელიც ანტიკორუფციული საბჭოს მიერ შექმნილი სპეციალური სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში მომზადდა.
წარმოდგენილი ცვლილებების პაკეტი გულისხმობს თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემის დანერგვას. ამ დრომდე საქართველოში არ არსებობს მექანიზმი, რომელიც შეამოწმებს, თუ რამდენად შეესაბამება თანამდებობის პირის მიერ შევსებული ქონებრივი დეკლარაცია სიმართლეს. კანონპროექტის მიხედვით აღნიშნული ვალდებულება შესაძლოა საჯარო სამსახურის ბიუროს დაევალოს.
გამართულ სხდომას იუსტიციის მინისტრი, თეა წულუკიანი ხელმძღვანელობდა. კანონპროექტის განხილვაში მონაწილეობდნენ ანტიკორუფციული საბჭოს წევრები: საქართველოს აღმასრულებელი, საკანონმდებლო და სასამართლო ხელისუფლების უმაღლესი თანამდებობის პირები; ასევე, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლები, მათ შორის IDFI.
IDFI-ის დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი სამუშაო ჯგუფში წარმოადგენდა არასამთავრობო სექტორს და მონაწილეობდა კანონპროექტის შემუშავებაში.
შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს აღნიშნული ცვლილებების პაკეტი და იმსჯელეს მონიტორინგის განხორციელების მექანიზმების შესახებ. სხდომაზე IDFI-ს წარმოადგენდა ორგანიზაციის დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი.
მან კიდევ ერთხელ გააჟღერა IDFI-ს პოზიცია და აღნიშნა, რომ პროექტი პოზიტიური ცვლილებების მომტანია, განსაკუთრებით თანამდებობის პირთა ქონების შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და გამჭვირვალობის გაზრდის კუთხით, რაც კორუფციის დონეს შეამცირებს. აღნიშნულ თემებზე IDFI უკვე მეექვსე წელია მუშაობს, ხოლო ანტიკორუფციული საბჭოს წევრი და ორი სამუშაო ჯგუფის თანამომხსენებელი IDFI არის 2013 წლიდან.
თანმდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის შესახებ დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემის დანერგვა არის ევროკავშირის რეკომენდაცია, რომელიც საქართველომ ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში უნდა შეასრულოს.

On June 29th the meeting of Inter-Agency Anti Corruption Council was held, where the Civil Service Bureau presented the draft amendment to the law on Conflict of Interests and Corruption in Civil Service. This draft amendment was prepared in the frameworks of the special working group created by the Anti-Corruption Council.
The amendment package implies establishment of the monitoring system of the asset declaration of the public officials. So far there is no mechanism that would monitor and check the correspondence of the asset declaration of the officials to the reality. According to draft law an obligation to monitor the declarations can be imposed on Civil Service Bureau.
The meeting was chaired by the Minister of Justice Thea Tsulukiani. The following members of Anti-Corruption Council participated in discussion of the draft law: High officials of the Executive, Legislative and Judicial branch of Georgia; also non-governmental and international organizations, including IDFI, representatives of business sector. Participants of the meeting discussed package of amendments and monitoring mechanism.
Director of IDFI Giorgi Kldiashvili represented non-governmental sector in working group and participated in preparation of the draft law.
He once again declared IDFI’s position and noted that draft law will bring positive changes, especially regarding transparency and accessibility of information regarding the property of high officials which will decrease the level of corruption. IDFI has been working on these issues for 6 years already and is the member of Anti-Corruption Council and co-presenter of two working groups since 2013.
Establishment of the monitoring system of asset declaration of senior officials is recommended by European Union and it has to be implemented by Georgia in the frames of visa liberalization action plan.