IDFI აცხადებს კონკურსს: საქართველო 2020
სიახლეები 27 ოქტომბერი 2014
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) დაარსდა 2009 წელს და წარმოადგენს არასამეწარმეო, არაკომერციულ იურიდიულ პირს. IDFI-ის მთავარი მიზანია სამოქალაქო საზოგადოების განვითარებისა და დემოკრატიული ღირებულებების დამკვიდრების ხელშეწყობა, ასევე, სამთავრობო სტრუქტურების მხარდაჭერა სამეცნიერო-კვლევითი (think-tank) საქმიანობის ფარგლებში შემუშავებული ანალიტიკური ნაშრომებისა და რეკომენდაციების სახით.
IDFI და ბრემენის უნივერსიტეტი გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით ახორციელებენ პროექტს სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება (ZigB). აღნიშნული პროექტის მიზანია საქართველოს მთავრობის სტრატეგიული დოკუმენტის - საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია ,,საქართველო 2020“ (საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 17 ივნისის #400 დადგენილება), და მასში შემავალი მიზნების შესახებ საჯარო დისკუსიების სტიმულირება და ინფორმირებულობის ზრდა საქართველოში.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში IDFI კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად იწვევს ინტერნეტ-სივრცის აქტიურ მომხმარებლებს (ბლოგერებს, ანალიტიკოსებს და სხვა პირებს). კონკურსში მონაწილეობის მიღების მსურველთა ასაკი არ უნდა აღემატებოდეს 35 წელს.
მსურველებს გთხოვთ, თქვენი CV და ესსე გამოაგზავნოთ შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: vacancies@idfi.ge . გთხოვთ, სათაურის ველში მიუთითოთ - საქართველო 2020.
CV და ესსე უნდა დაიწეროს ქართულ ენაზე.
ესსეში (რომელიც არ უნდა აღემატებოდეს 5 გვერდს) განხილული უნდა იყოს სამი საკითხი:
1. როგორ დაახასიათებს კონკურსის მონაწილე თავის საქმიანობას - იყოს ავტორი ინტერნეტ-სივრცეში და რა მნიშვნელობას ანიჭებს ამ საქმიანობას სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების პროცესში;
2. უნდა შეაფასოს თავისი ყველაზე წარმატებული ნამუშევარი. უნდა აღნიშნოს თუ რატომ მოსწონს ეს ნაშრომი, რა გამოხმაურება ჰპოვა ამ ნაშრომმა და მიუთითოს მისი ინტერნეტ-ბმული;
3. რა აქტივობებს განახორციელებს საქართველოს მთავრობის - სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია „საქართველო 2020“-თან დაკავშირებით სამოქალაქო ინფორმირებულობის ზრდის კუთხით.
განაცხადის შემოტანის ბოლო ვადაა: 9 ნოემბერი. კონკურსი ჩატარდება ორ ეტაპად: პირველ ეტაპზე მოხდება განცხადებების გადარჩევა, ხოლო მეორე ეტაპზე - შერჩეულ კანდიდატებთან ჩატარდება გასაუბრება.
კონკურსის შედეგად შერჩეული საუკეთესო კანდიდატები მონაწილეობას მიიღებენ IDFI-ის მიერ მოწყობილ გასვლით სამუშაო შეხვედრაში - ,,სტრატეგია - 2020“. გასვლითი სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში შერჩეულ კანდიდატებს IDFI და ბრემენის უნივერსიტეტი გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით დაუნიშნავენ 3 თვიან სტიპენდიას 500 ევროს ოდენობით. კონკურსის შედეგად შერჩეულ კანდიდატებს შორის გამოვლენილ საუკეთესო კანდიდატს/ებს, 2015 წლის იანვარში, IDFI-ის ორგანიზებით ჩატარებულ ღონისძიებაზე ,,ბლოგერის დღე“ გადაეცემა სოლიდური ფულადი პრემია. საპრიზო ფონდი შეადგენს 2000 ევროს.