შეხვედრა საპარლამენტო ღიაობასთან დაკავშირებით
13 მაისს ჩატარდა საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის მონაწილე არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლების შეხვედრა საპარლამენტო ღიაობასთან დაკავშირებით. შეხვედრა გაიმართა „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოსა“ და „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) საერთო ინიციატივით „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის“ პროექტის ფარგლებში. აღნიშნულ პროექტს ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საქართველოს პარლამენტთან პარტნიორობით ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროექტის „საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში“ ფარგლებში.
შეხვედრას უძღვებოდა „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ წარმომადგენელი გიორგი თოფურია. შეხვედრაზე განხილული ძირითადი თემები იყო საპარლამენტო ღიაობის კულტურა, ინფორმაციის თავისუფლების რეგულირება, საპარლამენტო საქმიანობის შესახებ ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გამარტივება. არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ერთმანეთს გაუზიარეს აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით გამოცდილება და ზემოთ ხსენებული პრობლემების სავარაუდო გადაჭრის გზების შესახებ რეკომენდაციები.
საპარლამენტო ღიობასთან დაკავშირებით სტუმრებმა გააჟღერეს შემდეგი ინიციატივები: საპარლამენტო სესიების ავტორიზაცია, ინფორმაციის დროული მოწოდების აუცილებლობა, სამართლებრივი წყაროებისა და მრავალფეროვანი ინფორმაციის უზრუნველყოფა და ა.შ. ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებით ხაზი გაუსვეს არასამთავრობო სექტორის ჩართულობის აუცილებლობას, შეტყობინებების გაგზავნას ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით და საძიებო სისტემის ხელმისაწვდომობას.
შეხვედრაზე მონაწილეებმა განიხილეს პარლამენტის ვებ-გვერდის და საპარლამენტო დოკუმენტაციის ეთნიკურ უმცირესობათა წარმომადგენლებისათვის ხელმისაწვდომობის საკითხი. შეხვედრის მონაწილეებმა აღნიშნეს, რომ ეთნიკური უმცირესობებისათვის ინფორმაციის მათთვის გასაგებ ენაზე მიწოდება პირველი ნაბიჯია მათი საპარლამენტო საქმიანობაში ჩართულობის გაზრდისაკენ.
შეხვედრის დასასრულს მონაწილეები შეთანხმდნენ, რომ გააგრძელონ თანამშრომლობა საპარლამენტოს ღიაობის მხარდაჭერის კუთხით და შესთავაზონ ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფს კონკრეტული რეკომენდაციები ,,საქართველოს პარლამენტის სამოქმედო გეგმაში ღია პარლამენტისთვის” გასათვალისწინებლად.

On May 13th, the Non-Governmental and International Organizations, participating in the Open Parliament Georgia Working Group, met to discuss the issues of the Parliamentary Openness. Meeting was held, with the Initiative of the Transparency International Georgia and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), within the project “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership” that is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the partnership of the Parliament of Georgia within the joint project “Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia” of the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP).
The discussion was chaired by, the representative of Transparency International Georgia, George Topouria. Main areas of discussion were Culture of Parliamentary Openness, regulation of Freedom of Information, easing access to Parliamentary Information etc. Representatives of Non-Governmental and International Organizations shared their experience regarding the issues mentioned above and suggested recommendations and the possible solutions how above mentioned problems could be solved.
Regarding the Parliamentary Openness representatives suggested permitting authorization of Parliamentary sessions, providing the information on timely manner, ensuring legal sources and extensive information etc. The participants of the meeting highlighted the importance of the involvement of the civil sector in the issues of the freedom of information, email notifications and search tool on the webpage of the Parliament of Georgia.
Participants of the meeting discussed the importance of access of the ethnical minorities to the webpage and to the documents of the Parliament of Georgia. The attendees underlined that providing the information to the ethnical minorities in their first language would be the first step to increase their engagement in the parliamentary activities.
In the end of the meeting the participants agreed that they would continue their cooperation regarding the Parliamentary Openness and offer the recommendations to the Open Parliament Georgia Working Group for its further implementation in the Open Parliament Georgia Action Plan.