საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციული ჯგუფი ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ჯილდოს მოსაპოვებლად იბრძვის
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 21 ოქტომბერი 2015
2015 წლის 12 თებერვალს, საქართველოს პარლამენტმა გამოთქვა მზაობა ღია მმართველობის პარტნიორობაში (Open Government Partnership - OGP) ჩართულობაზე (ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP) წარმოადგენს მრავალმხრივ ინიციატივას, რომელიც მიზნად ისახავს სახელმწიფოს მხრიდან კონკრეტული ვალდებულებების შესრულებას გამჭვირვალობის, სახელმწიფო ორგანოთა ანგარიშვალდებულების და კორუფციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით). კერძოდ, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანებით შეიქმნა საქართველოს პარლამენტის უმრავლესობისა და უმცირესობის წევრებისგან დაკომპლექტებული ინტერ-ფრაქციული ჯგუფი. საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის მიზანია საქართველოში ღია პარლამენტის პრინციპის დანერგვის ხელშეწყობა, პარლამენტის ინტეგრაცია ღია მმართველობის პარტნიორობაში (OGP) და საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შექმნა და განხორციელება.
ინტერფრაქციულმა ჯგუფმა საქმიანობა არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან (მაგ. გაეროს განვითარების პროგრამა, IDFI, ევროკავშირი, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო, ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტი და ა.შ.) მჭიდრო თანამშრომლობის საფუძველზე განახორციელა.
შედეგად, საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფისა და სამოქალაქო საზოგადოებისგან დაკომპლექტებული სამუშაო ჯგუფების თანამშრომლობა წარმატებული გამოდგა და აღნიშნული თანამშრომლობის საფუძველზე შემუშავებული საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 2015 წლის 17 ივლისს საქართველოს პარლამენტის ბიურომ დაამტკიცა. სამოქმედო გეგმა 18 ვალდებულებისგან შედგება და 2015-2016 წლებზეა გათვლილი. მისი მიზანია ხელი შეუწყოს მოქალაქეთა ჩართულობას საპარლამენტო საქმიანობაში, დანერგოს ინოვაციები მმართველობის სფეროში და მხარი დაუჭიროს ინფორმაციის ღიაობას.
აღსანიშნავია, რომ ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციულმა ჯგუფმა სამოქალაქო საზოგადოების თითქმის ყველა რეკომენდაცია გაითვალისწინა.
2015 წლის სექტემბერში ღია მმართველობის პარტნიორობამ გამოაცხადა კონკურსი, რათა 2015 წლის 27-29 ოქტომბერს მექსიკაში დაგეგმილ ღია მმართველობის პარტნიორობის საერთაშორისო სამიტზე გამოავლინოს და დააჯილდოვოს ის სახელმწიფო გუნდი, რომელიც ყველაზე მეტად ითვალისწინებდა სამოქალაქო საზოგადოების რეკომენდაციებს სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში და აქტიურად იყო ჩართული OGP-ის პრინციპების დანერგვაში.
დასახელებული კონკურსის მონაწილედ, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა" (IDFI), საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფი წარადგინა. ასევე, IDFI-მ მოამზადა ვიდეო-რგოლი და ღია მმართველობის პარტნიორობაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის აღწერილობა, რომელიც კონკურსის ორგანიზატორებს წარუდგინა. შედეგად, საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფი გავიდა კონკურსის ნახევარფინალში, სადაც გამარჯვებულის ვინაობა ხმის მიცემის პროცედურის საფუძველზე გაირკვევა. ხმის მიცემა დაწყებულია და 27 ოქტომბრამდე გაგრძელდება. გთხოვთ, გადახვიდეთ შემდეგ ბმულზე და გამოხატოთ მხარდაჭერა საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციული ჯგუფისადმი.
კონკურსში გამარჯვება, OGP-ის საქართველოს გუნდს შესაძლებლობას მისცემს მოიპოვოს საერთაშორისო აღიარება, რითაც საქართველო კიდევ უფრო გაიმყარებს თავის პოზიციებს ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში.

On 12th of February, 2015, the Parliament of Georgia expressed readiness to join the Open Government Partnership (OGP). In particular, with the command of the Chairman of the Parliament of Georgia, Inter-Factional Working Group of Parliament was composed by the members of Parliament from majority and minority factions. The Inter-Factional Group of Parliament of Georgia aims to back implementation of the principles of Open Parliament in Georgia, the integration of the Parliament in Open Government Partnership (OGP) and the creation and commitment of Action Plan of Open Parliament of Georgia.
The Inter-Factional Group carried out its activities on the basis of close cooperation with non-governmental and international organizations (e.g. United Nations Development Programme, IDFI, the European Union, Georgian Young Lawyers' Association, Transparency International Georgia, National Democratic Institute etc).
As a result, the cooperation of Inter-Factional Group of Parliament of Georgia and the Working Group of representatives of civil society turned out to be successful and the Bureau of Parliament has approved the Action Plan of Open Parliament of Georgia on the basis of the following cooperation, on 17th July of 2015. The Action Plan consists of 18 commitments and the Parliament is supposed to implement them in the years of 2015-2016. Action Plan intends to promote citizen’s engagement in the legislative activities, implement innovations in governance and support openness of the information.
It is notable that the Inter-Factional Group of Parliament of Georgia considered almost all recommendations coming from the civil society in the National Action Plan development process.
The Open Government Partnership team announced the OGP Government Champions Award in September 2015. The Award is intended to showcase the ideal co-creation dynamic between the government and civil society while elaborating the National Action Plan; to provide a high-level political visibility to the key actors who have played an immense role in upholding the OGP commitments and award the team that shared responsibility, authority and co-created the Action Plan, successfully managed safeguarding the voice of civil society actors in the National Action Plan development process and embraced the recommendations from civil society regardless political sensitivity of initiatives and difficulty for the government.
“Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI) has nominated the Inter-Factional Working Group of the Parliament of Georgia as the participant of the competition. Moreover, IDFI prepared a video and the description of the involvement of Parliament of Georgia in Open Government Partnership, which was presented to the organizers of the competition. As a result, the Inter-Factional Group of Parliament of Georgia was selected as a semi-finalist and the award winner will be determined by a public vote. Voting procedure has begun and will last till 27th of October. Please, follow the link and express your support for Inter-Factional Group of Parliament of Georgia.
Winning the competition will give the opportunity to Georgian team of OGP to gain international recognition, which will further strengthen Georgia’s position in the framework of Open Government Partnership.