IDFI-მ ორგანიზაციული განვითარებისთვის ორწლიანი დაფინანსება მოიპოვა
ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდის (OSI) კვლევითი ორგანიზაციების ფონდის დაფინანსება (Think Tank Fund) მიზნად ისახავს მხარი დაუჭიროს და გააძლიეროს ის ორგანიზაციები, რომლებიც ეწევიან კვლევით საქმიანობას, მთავრობის ეფექტური მუშაობისთვის ამზადებენ რეკომენდაციებს პოლიტიკურ, ეკონომიკურ და სოციალურ საკითხებზე, და მნიშვნელოვან გავლენას ახდენენ საზოგადოების ღიაობისა და განვითარების დონის გაუმჯობესებაზე.
IDFI-ის მიერ მიღებული ორგანიზაციული განვითარების გრანტის მიზანია IDFI-ის, როგორც კვლევითი ორგანიზაციის განვითარება შემდეგი კონკრეტული მიმართულებებით: კვლევების ხარისხი, კომუნიკაცია, ადვოკატირება, შიდა განვითარება და მმართველობა.
IDFI 5 სხვადასხვა მიმართულებით მუშაობს, ესენია: სამოქალაქო კონტროლი, ადვოკატირება, კვლევითი საქმიანობა, ცნობიერების ამაღლება და გამჭვირვალე არქივები. ორგანიზაციისთვის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი სწორედ კვლევითი საქმიანობაა, რაც შერწყმულია სახელმწიფოსთვის რეკომენდაციების მომზადებასა და შეთავაზებასთან. უნდა აღინიშნოს, რომ IDFI-ის არაერთ რეკომენდაციასა თუ კრიტიკას მოჰყოლია პოზიტიური შედეგი, განსაკუთრებით საჯარო უწყებების ღიაობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდის კუთხით.
დაარსებიდან წლების განმავლობაში, IDFI თანდათან იქცა ისეთ სანდო ორგანიზაციად, რომელიც აერთიანებს სამოქალაქო კონტროლის აქტივობებს, სიღრმისეულ კვლევებსა და ადვოკატირებას ღია მმართველობის სფეროში. თუმცა, მიუხედავად მნიშვნელოვანი წარმატებისა, IDFI იზიარებს მრავალი სხვა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციის ბედს, როდესაც მიღებული დაფინანსებების უმეტესობა მიმართულია ანალიტიკურ საქმიანობაზე, რის გამოც მას თითქმის არ რჩება რესურსი ინსტიტუციონალური განვითარებისათვის.
Think Tank-ის ფონდის დაფინანსება მნიშვნელოვანია IDFI-ის შემდგომი ორგანიზაციული და ფინანსური მდგრადობისთვის, რისი საჭიროებაც IDFI-ის გავლენის ზრდასთან ერთად სულ უფრო აშკარა გახდა. იქიდან გამომდინარე, რომ ორგანიზაციაში მოვალეობები მკაფიოდ არ არის დანაწილებული, ინსტიტუტს სჭირდება მხარდაჭერა შიდა სტრუქტურის რეორგანიზაციისათვის, რისი ერთ-ერთი მიზანიც იქნება პასუხისმგებლობების დელეგირება.
კვლევის ხარისხის თვალსაზრისით, IDFI აპირებს განსაზღვროს გრძელვადიანი თემატური პრიორიტეტები კვლევითი პროდუქტისათვის, ერთიანი სახე მისცეს სხვადასხვა კვლევის შედეგებს, გააუმჯობესოს ხარისხის კონტროლის შიდა მექანიზმი და დააარსოს ხარისხის კონტროლის გარე მექანიზმი. გარდა ამისა, შეზღუდული რესურსები საშუალებას არ აძლევდა IDFI-ის მისი კვლევების სრულყოფილი რედაქტირებისთვის. IDFI-ის კვლევითი საქმიანობის კიდევ ერთი გამოწვევა არის კვლევის სხვადასხვა მეთოდების განვითარება და გამოყენება.
გარდა ამისა, IDFI-ის სჭირდება მეტი რესურსი და ცოდნა იმისათვის რომ უკეთ მიაწოდოს კვლევის შედეგები სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფებს. ამ მხრივ საჭიროა უფრო სრულყოფილი კომუნიკაციის სტრატეგია, ვებ-დეველოპერის და დიზაინერის დახმარება და ა. შ.
ორგანიზაციული განვითარებისთვის განსახორციელებელი აქტივობების დასაგეგმად IDFI-ის წევრებმა 8-9 იანვარს გასვლით შეხვედრაზე იმსჯელეს. მათ განიხილეს ორგანიზაციის ახალი წესდება, ასევე, გრანტის ფარგლებში აღებული პასუხისმგებლობები, შემუშავებული სამოქმედო გეგმა და შესასრულებელი ამოცანები. დაიგეგმა ცვლილებები ორგანიზაციის სტრუქტურაში, ასევე დაიგეგმა სამეთვალყურეო საბჭოს შექმნა ორგანიზაციის სწორად და სწრაფი ტემპებით განვითარებისთვის.
ორი დღის განმავლობაში IDFI-ის წევრებმა იმსჯელეს კვლევითი მიმართულებით ორგანიზაციის განვითარების საუკეთესო გზებზე და დასახეს როგორც მოკლე, ასევე გრძელვადიანი გეგმები. მომავალი ორი წლის განმავლობაში, Think Tank Fund ორგანიზაციას უზრუნველყოფს საკმარისი რესურსებით იმისთვის, რომ აღნიშნული გეგმა წარმატებით განხორციელდეს.

Think Tank Fund of Open Society Institute Budapest Foundation, (OSI) aims at supporting and strengthening independent policy research centers that provide political, economic and social recommendations for effective functioning of the government and have substantial impact on improving openness and development of the society.
The goal of the Organizational Development Grant received by IDFI is to assist overall development of IDFI as a think tank in three specific areas: quality of research products, communications and advocacy, and internal development and governance.
The main activities of IDFI include five directions: watchdog activities, advocacy, think tank activities, awareness raising and transparent archives. IDFI prioritizes its think tank activities, which is closely combined with providing the government with recommendations. It should be mentioned that a number of recommendations and critique from IDFI had positive impact, especially in terms of increasing openness and accountability of public institutions.
Over the years since its foundation, IDFI has gradually developed into a credible organization combining watchdog activities with in-depth research, and further advocacy in the field of open government in Georgia. Despite considerable success, however, IDFI is like many other CSOs as the vast majority of received funding is aimed at specific analytical output, leaving scarcely any resources for institutional development.
A grant from Think Tank Fund is crucial for further organizational and financial sustainability, which has become even more evident with the growing impact of IDFI. As there is no clear division of responsibilities, the Institute needs support to reorganize its internal structure, one of the goals of which will be to delegate part of responsibilities.
In terms of quality of research, IDFI needs long-term thematic priorities for research products, standardization of various research outputs it produces, improvement of internal quality control mechanism, and establishment of external one. Besides, the limited resources hindered IDFI from comprehensive editing of its products. Development and applying of various research methods is another challenge for think tank direction of IDFI.
Furthermore, IDFI needs more resources and knowledge for better communicating its findings with various target groups, such as more comprehensive communication strategy, assistance from web-developer and designer etc.
In order to plan the activities for organizational development, IDFI team went on a retreat on January 8-9, 2016. The members of IDFI discussed new charter of the organization, as well as various obligations taken under the abovementioned grant, the action plan and activities to be implemented. Specific changes in organizational structure were planned. IDFI also planned to create a Supervisory Board for fast and correct development of the organization.
During two days the representatives of IDFI discussed on best ways to develop think tank direction in the organization, and made both short-term and long-term plans. During the next two years Think Tank Fund will provide IDFI with sufficient resources in order to successfully implement the plan of organizational development.