არშემდგარი ლუსტრაცია საქართველოში
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) საქმიანობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოში საარქივო დოკუმენტების ხელმისაწვდომობას, სიღრმისეული კვლევებით საქართველოს საბჭოთა წარსულის ფაქტებზე დაყრდნობილ ანალიზს და საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების კამპანიების განხორციელებით ტოტალიტარული წარსულის საზოგადოებრივ გადაფასებას. საქართველოს დამოუკიდებლობის მოპოვებიდან დღემდე, საზოგადოების დიდი ნაწილი ითხოვდა საქართველოში ე.წ. ლუსტრაციის განხორციელებას და საბჭოთა რეჟიმის სამართლებრივ შეფასებას. სამწუხაროდ, სოციალისტური ბლოკის სხვა ქვეყნებისგან განსხვავებით (პოლონეთი, ბულგარეთი, ბალტიისპირეთის ქვეყნები), რომლებმაც სწორედ ლუსტრაციის განხორციელებით შეძლო კომუნისტური რეჟიმის დანაშაულებრივი სახის წარმოჩენა და საკუთარი საზოგადოებების განვითარების ცივილიზაციური დისკურსის განმტკიცება, საქართველომ რიგი ობიექტური (არქივების ნაწილის განადგურება) თუ სუბიექტური (პოლიტიკური ნების არ არსებობა) ფაქტორების გამო ვერ შეძლო ამ მტკივნეული, მაგრამ აუცილებელი რეფორმის გატარება.
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს“ (IDFI) ლუსტრაციის საკითხებთან მიმართებით ორი კვლევა აქვს გამოქვეყნებული: პირველ კვლევაში გაანალიზებული არის ლუსტრაციის საერთაშორისო პრაქტიკა, ხოლო მეორე კვლევა განიხილავს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ საქართველოს კანონთან „თავისუფლების ქარტია“ მიმართებაში 2015 წლის 28 ოქტომბერს მიღებულ გადაწყვეტილებას.
საქართველოს კანონს „თავისუფლების ქარტია“ დამოუკიდებლობის მოპოვებიდან, მხოლოდ 20 წლის შემდგომ, 2011 წლის 31 მაისს მოეწერა ხელი. კანონის ერთ-ერთი მიზანია სახელმწიფოს წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის, ტერორიზმისა და ქვეყნის უშიშროების საფუძვლების ხელყოფის აღკვეთა, ეროვნული უსაფრთხოების განმტკიცება, კომუნისტური ტოტალიტარული და ფაშისტური იდეოლოგიების საფუძვლების გაღვივების წინააღმდეგ პრევენციული ღონისძიებების განხორციელება, კომუნისტური ტოტალიტარული და ფაშისტური სიმბოლიკის, საკულტო ნაგებობების, ძეგლების, მონუმენტების, ბარელიეფების, წარწერების, ქუჩების, მოედნების, სოფლებისა და დაბების სახელწოდებების აღმოფხვრა, აგრეთვე კომუნისტური ტოტალიტარული და ფაშისტური იდეოლოგიების მატარებელი და პროპაგანდის სხვა საშუალებების აკრძალვა.
იმისათვის, რომ განახორციელოს აღნიშნული მიზნები, „თავისუფლების ქარტია“ ითვალისწინებს სპეციალური კომისიის შექმნას, რომელიც აგროვებს მონაცემებს და აწარმოებს იმ პირთა რეესტრს, რომლებიც საიდუმლოდ თანამშრომლობდნენ ყოფილი სსრკ-ის სპეციალურ სამსახურებთან ან რომელთა შესახებ საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით მიღებული მონაცემები ყოფილი სსრკ-ის სპეციალურ სამსახურებთან მათ ფარულ კავშირზე მიუთითებს. აღნიშნული კანონი, რა თქმა უნდა, ვერ უზრუნველყოფს საქართველოში ლუსტრაციის სრულყოფილი პროცესის განხორციელებას, მაგრამ გარკვეულწილად ქმნის მექანიზმს, რომელმაც უნდა უზრუნველყოს საბჭოთა სპეცსამსახურების თანამშრომელთა და რეჟიმთან დაკავშირებულ თანამდებობის პირთა აღრიცხვა. მაგალითად, კომისია საჯაროდ აცხადებს იმ პირთა ვინაობას და მათ შესახებ მონაცემებს, რომლებიც საიდუმლოდ თანამშრომლობდნენ ან ფარული კავშირი ჰქონდათ ყოფილი სსრკ-ის სპეციალურ სამსახურებთან, უკავიათ მაღალი თანამდებობა (მინისტრი, მინისტრის მოადგილე, მოსამართლე, გუბერნატორი, სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი და პრორექტორი, დეკანი და ა.შ.) და ნებაყოფლობით, კანონით დადგენილ ვადაში არ განაცხადებენ უარს ამ თანამდებობაზე.
საქართველოს კანონში „თავისუფლების ქარტია“ განსაკუთრებით საინტერესოა ასევე ის ფაქტი, რომ დასახელებულ კომისიაში წევრების წარდგენის უფლება აქვთ ასევე საქართველოს პარლამენტის ფრაქციებს. პარლამენტის წევრთა მონაწილეობას კომისიაში განამტკიცებს კანონის მე-7 მუხლი. ეს არ არის კანონით დადგენილი მოთხოვნა, მაგრამ ხაზგასმით არის აღნიშნული საქართველოს პარლამენტის წევრების ამ შესაძლებლობის შესახებ. თუ პარალელს გავავლებთ საერთაშორისო პრაქტიკასთან ვნახავთ, რომ ბევრ ქვეყანაში სწორედ საკანონმდებლო ორგანომ შეასრულა კრიტიკულად მნიშვნელოვანი როლი ლუსტრაციის პროცესის წარმატებით განხორციელებაში, ხოლო სხვა ქვეყნებში, სადაც ლუსტრაციის პროცესი წარუმატებლად წარიმართა, ეს უკავშირდებოდა სწორედ საკანონმდებლო ორგანოების შესრულებულ პასიურ როლს სახელმწიფოსთვის ამ მეტად მნიშვნელოვანი პროცესის წარმართვაში.
საკითხისადმი მაღალი საჯარო ინტერესიდან გამომდინარე, IDFI დაინტერესდა იმით, თუ როგორ მუშაობს აღნიშნული კომისია და რა ღონისძიებები გაატარა აღნიშნულმა კომისიამ კანონის აღსრულების მიზნით. 2015 წლის 2 დეკემბერს IDFI-მ მიმართა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და მოითხოვა საქართველოს კანონით „თავისუფლების ქარტია“ გათვალისწინებული სახელმწიფო კომისიის შექმნისა და ამ კომისიის მიერ განხორციელებული საქმიანობის შესახებ ინფორმაცია. კერძოდ, რამდენი სხდომა ჩაატარა კომისიამ, შეიქმნა თუ არა ყოფილი სსრკ-ის სპეციალური სამსახურების საიდუმლო თანამშრომლების (რომლებმაც ნებაყოფლობით აღიარეს ასეთ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობა) რეესტრი, რამდენი პირის შესახებ იქნა მონაცემი შეტანილი რეესტრში და სხვა საკითხებით.
(იხილეთ წერილის სრული ვერსია
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, აღნიშნული განცხადება გააგზავნა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში, საიდანაც 2015 წლის 30 დეკემბერს ჩვენ მივიღეთ პასუხი. როგორც მიღებული წერილიდან ჩანს, საქართველოს კანონით „თავისუფლების ქარტია“ გათვალისწინებული კომისია შეიკრიბა მხოლოდ ერთხელ 2014 წლის 28 მაისს და განიხილა მხოლოდ „თავისუფლების ქარტიით“ გათვალისწინებული რეესტრის შექმნის მექანიზმები. აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა მინისტრის 2014 წლის 28 თებერვლის #167 ბრძანებით დამტკიცებული დებულების მე-3 მუხლის 1-ლი პუნქტი ავალდებულებდა კომისიას არანაკლებ სამ თვეში ერთხელ შეკრებას.
წერილიდანვე ჩანს, რომ შინაგან საქმეთა მინისტრის 2014 წლის 28 თებერვლის #167 ბრძანება, რომლითაც შეიქმნა კომისია და დამტკიცდა კომისიის დებულება, ძალადაკარგულად გამოცხადდა შინაგან საქმეთა მინისტრის 2015 წლის 30 ივლისის #561 ბრძანებით. შესაბამისად, თუ ასევე გავითვალისწინებთ იმ ფაქტორს, რომ „თავისუფლების ქარტიით“ გათვალისწინებული კომისია შეიქმნა კანონის ხელმოწერიდან დაახლოებით სამი წლის შემდეგ, მისი შექმნიდან კომისიამ იარსება მხოლოდ 1 წლის და 5 თვის განმავლობაში და შეიკრიბა მხოლოდ ერთხელ.
ქვემოთ მოცემულია სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ 2015 წლის 30 დეკემბერს გამოგზავნილი წერილი
საქართველოს საკანონმდებლო მაცნეს ოფიციალური ვებგვერდის მეშვეობით, IDFI-ისთვის ცნობილი გახდა, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის 2015 წლის 21 დეკემბრის #115 ბრძანებით შეიქმნა ახალი კომისია, რომლის შემადგენლობაში შედიან:
ა) სულხან გოცაძე – საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (შემდგომში – სამსახური) კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის სახელმწიფო საიდუმლოებისა და სახელმწიფო უსაფრთხოების რეჟიმის დაცვის მთავარი სამმართველოს მეორე სამმართველოს უფროსი (კომისიის თავმჯდომარე); ბ) გიორგი ლილუაშვილი – სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის ანალიზისა და ინფორმაციული უზრუნველყოფის მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილე; გ) გიორგი კევლიშვილი – სამსახურის კონტრტერორისტული ცენტრის (დეპარტამენტი) პირველი მთავარი სამმართველოს უფროსი; დ) კობა გოგიბერიძე – სამსახურის სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტის მეხუთე მთავარი სამმართველოს საგამოძიებო სამმართველოს უფროსი; ე) არჩილ ჯანვერდაშვილი – სამსახურის გენერალური ინსპექციის (დეპარტამენტი) დისციპლინური დევნის, ინსპექტირების და ფინანსური დარღვევების შემოწმების მთავარი სამმართველოს ინსპექტირების და ფინანსური დარღვევების შემოწმების სამმართველოს უფროსი; ვ) ლელა გოგიაშვილი – სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის ოპერატიული აღრიცხვისა და ინფორმაციული უზრუნველყოფის სამმართველოს უფროსის მოადგილე – პირველი განყოფილების უფროსი; ზ) ბექა ზეგარდელი – სამსახურის ადმინისტრაციის (დეპარტამენტი) იურიდიული სამმართველოს უფროსი; თ) ზურაბ კვირიკაშვილი – სამსახურის ადმინისტრაციის (დეპარტამენტი) საქმისწარმოების ორგანიზებისა და კონტროლის სამმართველოს (ცენტრალური კანცელარია) უფროსი (კომისიის სხდომის მდივანი).
ასევე ბრძანებაში მითითებულია, რომ კომისიის მუშაობაში კომისიის წევრებად მონაწილეობის მიღება (მათ შორის, ხმის მიცემის უფლებით) ეთხოვოთ: ა) საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის დირექტორს ზვიად ოქროპირიძეს; ბ) სსიპ – საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის შსს არქივის დირექტორს ომარ თუშურაშვილს; გ) საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო – ანალიტიკური დეპარტამენტის ოპერატიული აღრიცხვისა და ოპერატიული არქივის სამმართველოს უფროსს სულხან მელაშვილს.
2015 წლის 30 დეკემბერს, სახელმწიფოს უსაფრთხოების სამსახურის #122 ბრძანებით ცვლილება შევიდა ზემოთ დასახელებულ კომისიის შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ 2015 წლის 21 დეკემბრის #115 ბრძანებაში და ბრძანების ამოქმედების და შესაბამისად კომისიის ფუნქციონირების დაწყების თარიღად განისაზღვრა 2016 წლის 1 მაისი. კომისიის შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ ბრძანებით ასევე დამტკიცდა კომისიის საქმიანობის წესი, სადაც სავალდებულო წესით შეხვედრების ჩატარების რაოდენობა აღარ ფიგურირებს.
იმისათვის, რომ საქართველოში რეალურად განხორციელდეს ლუსტრაცია, ისევე, როგორც ეს მოხდა სოციალისტური ბანაკის სხვა წევრ ქვეყნებში, „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) აუცილებლად მიიჩნევს ქმედითი კომისიის შექმნას, რომელიც დაინტერესებული იქნება „თავისუფლების ქარტიის“ პრინციპების იმპლემენტაციით.
დღეის მდგომარეობით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ კანონით „თავისუფლების ქარტია“ გათვალისწინებული სახელმწიფო კომისია ფაქტობრივად არ ფუნქციონირებს და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, ასევე საქართველოს პარლამენტი (როგორც ზემოთ აღინიშნა, საქართველოს კანონი „თავისუფლების ქარტია“ ითვალისწინებს კომისიაში პარლამენტის წევრების მონაწილეობას), ვერ უზრუნველყოფენ „თავისუფლების ქარტიის“ პრაქტიკაში განხორციელებას.
ამავდროულად, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) მზადყოფნას გამოთქვამს მხარი დაუჭიროს კომისიას, მონაწილეობა მიიღოს მის გამართულ ფუნქციონირებაში და მოამზადოს და მიაწოდოს კომისიას საქმიანობის ეფექტური წარმართვისთვის აუცილებელი რეკომენდაციები.

Ensuring access to archive documents in Georgia is among the major priorities of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). The institute aims to present in-depth research and analysis based on factual information on Georgia’s Soviet Past that will raise the public awareness on the Totalitarian Past and re-evaluate the public opinion. Since the independence, large part of Georgian society requested the implementation of the lustration and the legal assessment of the Soviet regime. Unfortunately, compared to other countries of the Eastern Bloc (Poland, Bulgaria, Baltic States) which all implemented the lustration that made possible to present and reject the crimes committed by the communist regimes and it created space for a civilized discourse on the past, Georgia has not completed the severe but necessary reforms due to various objective (the partial destruction of archives) and subjective (no political willingness) reasons.
IDFI has published two studies on lustration: the first publication analyzed the international practice of lustration and the second publication examined the 28th October, 2015, decision of the Constitutional Court of Georgia regarding the “Charter of Freedom”.
Georgia only signed the “Charter of Freedom” on 31st of May, 2011, 20 years after its independence. Some objectives of this law are preventing the crime and the terrorism against the state, and foreclosing the sabotage of the Georgian intelligence. Other objectives of the law include the development of the national security, prevention of revival of elements and eradication of symbols of communism, totalitarian or fascist ideologies, iconic constructions, statues, monuments, signs, names of streets, squares, villages and towns as well as banning the communist, totalitarian and fascist ideology and propaganda.
In order to realize the given objectives, the “Charter of Freedom” entails the creation of special commissions which collect data on people, who secretly collaborated with the special agencies of the Soviet Union or on people who are believed to have collaborated with the Soviet agencies through very trusted information obtained by respecting all requirements of Georgian law. The above mentioned law cannot ensure the complete process of lustration in Georgia but to some extend it creates a mechanism which has to provide an account on all former employees and related personalities of Soviet special agencies. For example, the commission will openly list the people, currently holding high public positions (minister, deputy minister, judge, governor, public university rector or dean, etc.), who previously collaborated or had secret relations with the intelligence agencies of the USSR and they refuse to resign in the time frame provided by the law.
Another interesting fact in “Charter of Freedom” is that factions of the parliament are allowed to nominate candidates for membership of the special commissions. Article 7 of the charter promotes the participation of members of the parliament in the commission. It is not a legally binding provision for the Parliament; however, it is clearly noted that members of parliament have such opportunity. If we draw a parallel with the international practice, the countries in which the lustration process was successful were the ones in which representatives of the legislative branch were actively involved in guiding the process; whereas, the rather unsuccessful countries can be characterized with passive involvement of the MPs. Due to high public interest, IDFI asked for further information regarding how the commission defined by the Charter works and what kind of activities are implemented in order to carry out the requirements of the existing legislation.
On December 2nd 2015, IDFI has contacted the Ministry of Internal Affairs and requested information about the creation of the commission and its activities prescribed by the law, “Charter of Freedom”. IDFI wanted to know, how many meetings did the commission conduct, whether or not a register was created on secret collaborators and employees of the Soviet intelligence agencies (the ones who voluntarily revealed themselves), how many people are registered there, etc.
(See the Original Letter in Georgian)
Ministry of Internal Affairs has forwarded the request to the State Security Service. On December 30th, 2015, we received a response from the later institution. From the letter below, we observe that the commission based upon the demands of Georgian law, namely the “Charter of Freedom” has only met once on 28th of May, 2014 and the meeting discussed the mechanisms of creating the register required by the charter. It must be noted that according to the Order #167 (Adopted on 28th of February, 2014), Article 3, section 1, the commission was obliged to meet at least once every three months.
The letter also notes that the Order #167, ordering the creation of the commission and defining its provisions, was annulled by Order #561 of the same Ministry on July 30th, 2015. Therefore, if we also consider that the commission was created approximately 3 years after the “Charter of Freedom” entered into force, it means that the commission only existed for a year and 5 months and gathered only once.
Through the webpage of the Legislative Herald of Georgia, IDFI obtained the information that Head of State Security Service, on 21st December 2015, adopted the new order (Order #115) on creation the commission. Order #115 created a new commission with membership of the following people:
a) Sulkhan Gotsadze – Head of the Second Office of the Main Bureau on State Secrets and Protection of the State Security Regime within the Counterespionage Department of the State Security Service.
b) Giorgi Liluashvili – Deputy Head of the Main Bureau for Provision of Analysis and Information within the Counterespionage Department of State Security Service.
c) Giorgi Kevlishvili – Head of the Main Bureau of the Counterterrorism Department of the State Security Service.
d) Koba Gogiberidze – Head of the Investigative Bureau of the 5th Main office within the Security Department of the State Security Service.
e) Archil Janverdashvili – Head of the Bureau for Inspections and Control of Financial Violations of the State Security Service.
f) Lela Gogiashvili – Head of the first section of the Operational Registry and Provision of Information Bureau of the Information-Analytical Department within the State Security Service.
g) Beka Zegardeli – Head of the Judicial Bureau of the Administrative Department within the State Security Service.
h) Zurab Kvirikashvili – Head of the Bureau for Organization of Business Correspondence and Control of the Administrative Department within the State Security Service.
The Order also defines who can additionally be invited to participate in the work (as well as to take part in the vote) of the commission:
a) Director of the Legal Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia – Zviad Okropiridze
b) Director of the Archive of the LEPL MIA Academy at the Ministry of Internal Affairs of Georgia– Omar Tushurashvili
c) Head of the Bureau of Operational Registry and Operational Archive of the Informational-Analytical Department within the Ministry of Internal Affairs of Georgia – Sulkhan Melashvili
On December 30th 2015, Head of Georgia’s State Security Service adopted Order #122 which changed the date of beginning the work for the commission previously defined by Order #115 on 21st December 2015. Commission will be eligible to start functioning from the 1st of May, 2016. The regulation of minimal mandatory commission gatherings was also changed and such a regulation does no longer exist.
In order to conduct a real lustration process in Georgia as it was conducted in other former Socialist countries, IDFI believes it is necessary to recruit an effective commission which will be interested in implementing the principles of the “Charter of Freedom”.
As of today, the commission implemented on the basis of the “Charter of Freedom” is actually not functioning and the State Security Service as well as the Parliament of Georgia cannot ensure the charter’s translation into practice.
At the same time, IDFI is ready to assist and support the commission, take part in making it properly functional and prepare as well as provide the commission with necessary recommendations for effective implementation of future actions and initiatives.