ევროპის პარლამენტმა მიიღო წინადადებები ევროკავშირის გამჭვირვალობის წესების გასაუმჯობესებლად
ამსტერდამი/ბრიუსელი/მადრიდი, 2011 წლის 15 დეკემბერი - ევროპის პარლამენტმა დღეს პირველი მოსმენით მიიღო წინადადებები ევროკავშირის დოკუმენტებზე ხელისამწვდომობის წესების გასაუმჯობესებლად. წინადადებები მიღებულ იქნა ხმების  უმრავლესობით 2:1 (ქეშმენის მოხსენებაში შესული წინადადებების მიღება მოხდა სტრასბურგში, 394 ხმით 197-ის წინააღმდეგ, 35-მა თავი შეიკავა).
ევროპარლამენტის წევრის მაიკლ ქეშმენის (Michael Cashman) მოხსენებაში წამოყენებული და სამოქალაქო თავისუფლებათა, იუსტიციის და შინაგან საქმეთა კომიტეტის მიერ დამტკიცებული რეფორმები, ახლა უკვე პარლამენტის ოფიციალურ პოზიციას წარმოადგენს და დანიის მომავალი პრეზიდენტობის დროს ამ საკითხზე მოლაპარაკებები ევროკავშირის საბჭოსთან წარიმართება.
ევროპარლამენტის პოზიციია შემდეგ პოზიტიური ასპექტებს მოიცავს:
-    ტერმინოლოგიის გაუმჯობესებული ფორმულირება, რომელიც მოიცავს ელექტრონულ სისტემებს, „საიტის გარეთ“ (off-site) მდებარე სერვერებზე განთვასებული მონაცემთა ბაზების ჩათვლით;
-    დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის უფლების გაფართოება, რაც ლისაბონის ხელშეკრულების თანახმად მოიცავს ევროკავშირის ყველა დაწესებულებას;
-    ადგენს სწორ ბალანს ევროკავშირის ინსტიტუტებისათვის აუცილებელი „მსჯელობის სივრცეს“-ა („Space to think“) და საკანონმდებლო პროცესის გამჭვირვალობას შორის, რომელიც ლისაბონის ხელშეკრულებით არის განსაზღვრული;
-    მხარს უჭერს ევროპის სასამართლოს პრო-გამჭვირვალე გადაწყვეტილებებს, კერძოდ კი საკანონმდებლო პროცედურების მიმდინარეობისას გამოთქმული სამართლებრივი მოსაზრებების გამჟღავნების თაობაზე.
-    უარყოფს ევროკომისიის მიერ შემოთავაზებულ ვეტოს უფლებას გამჭვირვალობაზე, რომელიც შესაძლებელია დაყრდნობოდა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის სუსტ შიდა კანონმდებლობას;
-    საზოგადოების წევრებისთვის უზრუნველყოფს სწრაფ სააპელაციო პროცესს: გასაჩივრებაზე პასუხი კვლავ 15 სამუშაო დღის განმავლობაში უნდა იქნეს გაცემული.
-    ქმნის „ინფორმაციის ოფიცრების“ ინსტიტუტს, რათა გაუმჯობესდეს საზოგადოების მოთხოვნებზე პასუხის გაცემისას ეფექტურობა.
-    ინარჩუნებს არსებულ საკანონმდებლო შეზღუდვებს რომლებიც იცავენ პირად ცხოვრებას, ბიზნესის საიდუმლოებებს, მგრძნობიარე ინფორმაციას კონკურენციისა და თანამშრომლების საკითხების კონტექსტში, და ამავდროულად უზრუნველყოფს იმას, რომ საჯარო ინფორმაცია ავტომატურად გახდეს ხელმისაწვდომი.
„ჩვენ ძალიან მოხარულები ვართ ამ შედეგით. ახლა დიდი მოლოდინი გვაქვს რომ ევროსაბჭოში დანიის პრეზიდენტობა ხელს შეუწყობს გამჭვირვალობის ძლიერი წესების დამკვიდრებას, და ეს წესები შესაბამისობაში იქნება ევროკავშირის ხელშეკრულებებსა და საერთაშორისო კანონმდებლობაში ასახული ოფიციალურ დოკუმენტებზე ხელმისაწვდომობის უფლების გარანტიებთან,“ განაცხადა ჰელენ დერბშაირმა, Access Info Europe-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა.

Amsterdam/Brussels/Madrid, 15 December 2011 – The European Parliament today adopted its 1st reading position on proposals to improve the EU’s access to documents rules by a convincing 2:1 majority (The adoption of the proposals contained in the Cashman Report in the European Parliament in Strasbourg was carried by 394 votes in favour, 197 against with 35 abstentions).
The proposed reforms, contained in a report drawn up by Michael Cashman MEP already adopted by the Civil Liberties, Justice and Home Affairs Committee, are now the Parliament’s formal position and will be negotiated with the Council of the European Union, under the upcoming Danish Presidency.
The positive aspects of the European Parliament’s position include:
• Improved definition of a document which covers electronic systems, including databases stored on "off-site" servers;
• Expanded scope of the right of access to documents to cover all EU bodies in line with the Lisbon Treaty;
• Strikes the right balance between EU institutions’ “Space to think” and transparency of the legislative process required by the Lisbon Treaty;
• Upholds the pro-transparency decisions of the European Court of Justice, particularly on disclosure of legal opinions issued in the course of legislative procedures;
• Rejects the member state transparency veto proposed by the Commission, which could have been based on weak national access to information laws;
• Ensures a rapid appeal process for members of the public denied information: confirmatory applications will still need to be responded to within 15 working days;
• Establishes Information Officers to improve efficiency in responding to requests from the public;
• Preserves existing legitimate exceptions which protect privacy, business secrets, and genuinely sensitive information in the context of competition and staff cases whilst ensuring that information which should be made public is automatically released.