დისკუსია დაგროვებითი საპენსიო სისტემისა და განვითარებული საფონდო ბირჟის შესახებ
ოთხშაბათს, 22 იანვარს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) სასტუმრო „თბილისი-მარიოტში“ გამართა დისკუსია სახელწოდებით „დაგროვებითი საპენსიო სისტემა და განვითარებული საფონდო ბირჟა, როგორც ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის ზრდის ინსტრუმენტები საქართველოში“. დისკუსია გაიმართა პროექტის "სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება (ZigB)" ფარგლებში. პროექტი მიზნად ისახავს სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფების მაქსიმალურად ფართო სპექტრის დაინტერესების გამოწვევასა და მათი ცოდნის გაღრმავებას, საქართველოს მთავრობის დადგენილებით დამტკიცებული სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია "საქართველო -2020"-თან დაკავშირებით, რათა ისინი მომავალში უფრო აქტიურად ჩაერთონ საჯარო განხილვების პროცესში.
მთავრობის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია „საქართველო 2020“-ის ერთ-ერთი მთავარი მიზანია ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება, მათ შორის დაგროვებითი საპენსიო სისტემის ჩამოყალიბება და ფინანსური შუამავლობის განვითარების ხელშეწყობა.
22 იანვარს გამართული დისკუსია შედგებოდა ორი ნაწილისგან: პირველ ნაწილში განხილულ იქნა საპენსიო რეფორმის განხორციელების გზები და საპენსიო გამოწვევები,რომელიც დაკავშირებულია დაგროვებითი საპენსიო სისტემის დანერგვასთან, ხოლო დისკუსიის მეორე ნაწილი დაეთმო საფონდო ბირჟის განვითარების საკითხებს საქართველოში და კონკრეტულად იმას, თუ რა მდგომარეობაში ხვდება საქართველოს საფონდო ბირჟა დაგროვებითი საპენსიო სისტემის დანერგვას საქართველოში.
დისკუსიაში მონაწილეობას იღებდნენ სახელმწიფო, საერთაშორისო, პოლიტიკური და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და დარგის სხვა სპეციალისტები. ძირითადმა სპიკერებმა სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხზე გაამახვილეს ყურადღება.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საპენსიო რეფორმის სამსახურის ხელმძღვანელმა ოთარ ძიძიკაშვილმა ისაუბრა საქართველოს საპენსიო გამოწვევებსა და სახელმწიფოს მიერ შემოთავაზებულ პროექტზე, რომლის საბოლოო ვერსიაზე მუშაობა ჯერ კიდევ მიმდინარეობს. „იქედან გამომდინარე, რომ საქართველოში პენსიონერთა რიცხვი მზარდია და სახელმწიფოს მოუწევს სულ უფრო მეტი პენსიონერის შენახვა, რაც თავისთავად მომავალში ფისკალური წნეხის გაზრდას გამოიწვევს, მნიშვნელოვანია პროგრამის მალე დაწყება, რათა სახელმწიფომ დროულად უზრუნველყოს დამატებითი საპენსიო სისტემის შექმნა“ - განაცხადა ძიძიკაშვილმა.
მან ყურადღება გაამახვლა დაგროვებითი საპენსიო სისტემის ფორმატზე, რომლის დანერგვასაც მთავრობა გეგმავს არაუგვიანეს 2017 წლის 1 იანვრისა და სადაც აკუმულირებული სახსრების განკარგვა კერძო ფონდის მეშვეობით მოხდება. ასევე, ხაზი გაუსვა იმასაც, რომ დღეს არსებული მდგომარეობით, სახელმწიფომ ხელი უნდა შეუწყოს საპენსიო დანაზოგების ნებაყოფლობით დაგროვებას. მთავრობის მიერ შემოთავაზებული სამუშაო პროექტის მიხედვით, სახელმწიფო უპირატესობას ანიჭებს იმ მოდელს, რომელიც მოიცავს 6%-იან საპენსიო აქტივს, სადაც დასაქმებულთა მონაწილეობა იქნება ნებაყოფლობითი. კერძოდ, დასაქმებულის თანხმობის არსებობის შემთხვევაში ის შემოსავლის 2%-ს განათავსებს საპენსიო აქტივში, ხოლო სახელმწიფო და დამსაქმებელი სავალდებულო წესით უზრუნველყოფენ ორ-ორი პროცენტის დამატებას. შესაბამისად, ყოველთვიურად მოხდება პროგრამაში ჩართული პირის შემოსავლის 6%-ის, დაგროვებით საპენსიო ფონდში აკუმულირება.
საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური რეალობიდან გამომდინარე აღნიშნული მოდელი ამ ეტაპისათვის ყველაზე ეფექტური და შეჯერებული კონცეფციაა. ბატონი ძიძიკაშვილის განცხადებით, მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ კერძო დაგროვებითი საპენსიო სისტემის შემოღების პარალელურად შენარჩუნებული იქნება არსებული სახელმწიფო სოციალური პენსიაც.
დისკუსიაზე ხაზი გაესვა იმასაც, რომ რისკების დივერსიფიკაციის მიზნით ფონდის ნახევარზე მეტი, დაახლოებით 60% ჩაიდება საქართველოს ეკონომიკაში, ხოლო დანარჩენი უცხოეთში.
მიუხედავად იმისა, რომ ფონდის მუშაობაში მონაწილეობას არ მიიღებს სახელმწიფო, მოხდება გარკვეული სახის ნორმებისა და პარამეტრების დადგენა, რითაც უნდა იხელმძღვანელოს კერძო ფონდმა. აქტივების მართვის კომპანიას ინვესტირების განხორციელება შეეძლება მხოლოდ სახელმწიფოს მიერ დადგენილი თამაშის წესის მიხედვით, რაც იმას ნიშნავს რომ მათ არ ექნებათ სრული თავისუფლება საკუთარი შეხედულებისამებრ მიიღონ გადაწყვეტილება. აღნიშნული მიდგომა სწორია, რადგანაც ის შეამცირებს გაკოტრების ან პოლიტიკური მანიპულაციის რისკს. კერძო ფონდების არსებობა ამ შემთხვევაში საფუძველია სისტემის სტაბილურიბისა და მდგრადობის, რათა სისტემა არ გახდეს მოწყვლადი ისეთი თემების მიმართ, როგორიც არის პოლიტიკურად მოტივირებული ინვესტირების რიცხვის ზრდა - განაცხადა ბატონმა ოთარ ძიძიკაშვილმა. მისი თქმით, კერძო ფონდის შერჩევასთან დაკავშრებით მოლაპარაკებები მიმდინარეობს როგორც ქართულ ისე უცხოურ კომპანიებთან.
საჯარო პოლიტიკის ცენტრის მკვლევარმა, ბატონმა ანდრია ურუშაძემ ისაუბრა ალტერნატიულ საპენსიო მოდელებზე და აღნიშნა, რომ ისეთი სოციალურ - ეკონომიკური ტიპის ქვეყნისთვის, როგორიც საქართველოა საპენსიო დანაზოგებს თავისი რისკები ახლავს საინვესტიციო მიმართულებით. კერძოდ, პოლიტიკური დაპირებებით გაცემული ვალდებულებები შეიძლება უარყოფით გავლენას ახდენდეს საპენსიო სისტემის მდგრადობაზე, ამიტომ მისი განცხადებით „თავად სისტემა აბსოლუტურად თავისუფალი უნდა იყოს პოლიტიკური შემადგენლისგან“. მისი თქმით, ჩილეში, სადაც პირველად დაინერგა კერძო საპენსიო დაგროვების ალტერნატიული სისტემა, აშკარა იყო დაგროვებითი სისტემით მიღებული პენსიის ქვოტის შეუსაბამობა მინიმალურ საპენსიო ზღვართან, ამიტომ სახელმწიფოს უხდებოდა დამხმარე როლის შესრულება და გარკვეული სახის სუბსიდირება, რათა პენსია გათანაბრებულიყო იმ მინიმალურ ზღვართან, რამელიც სახელმწიფოს მიერ იყო დადგენილი.
შეხვედრაზე მოხსენება გააკეთა ასევე ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორმა ბატონმა ნიკოლოზ ქოიავამ, რომელმაც ისაუბრა ორგანიზებული კაპიტალის ბაზარზე, როგორც ფინანსური შუამავლის როლზე და ხაზი გაუსვა ინსტიტუციურ თავსებადობაზე, რაც ეფექტიანობის მიღწევის წინაპირობად განიხილა. მან ასევე აქცენტი გააკეთა ფინანსური ხელმწისაწვდომობის შემაფერხებელ ფაქტორებზე და ხაზი გაუსვა ფინანსური შუამავლობის ეფექტიანობის კრიტერიუმებს.
„არაეფექტიანობის მიზეზი არის ინფორმაციული ასიმეტრიულობა, რომელიც მსხვილი წილის მფლობელებს და უმნიშვნელო წილის მფლობელებს შორის და ასევე მეწილეებსა და მენეჯმენტს შორის არსებობს ზოგადად. კერძოდ, კი საქართველოს შემთხვევაში მთავარი მიზეზი არის მცირე წილის მფლობელთა უფლებების არაეფექტიანი დაცვა, რაც მარეგულირებლის კერძოდ კი ეროვნული ბანკის ამოცანაა და არა უშუალოდ შუამავლის ამ შემთხვევაში“ - განაცხადა ბატონმა ნიკოლოზ ქოიავამ. მისი თქმით, მცირე წილის მფლობელების უფლებებზე სტრატეგიაში საუბარი თითქმის არ არის.
დისკუსიის ფარგლებში, საქართველოს საფონდო ბირჟის გენერალურმა დირექტორმა ბატონმა გიორგი ფარესიშვილმა და JSC Galt & Taggart-ის გენერალურმა დირექტორმა ბატონმა ირაკლი კირტავამ განიხილეს საფონდო ბირჟა, როგორც ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის ზრდის ინსტრუმენტი საქართველოში და ისაუბრეს ფინანსური ინსტრუმენტების განვითარების კონცეპტუალური გეგმის შესახებ.
ბატონი გიორგი ფარესიშვილის განცხადებით, მნიშვნელოვანია გარკვეული სახის საგადასახადო შეღავათების დაწესება როგორც მინიმუმ 5 წლით საფონდო ბირჟაზე წარმოდგენილი კომპანიებისთვის.
ამასთან დაკავშირებით კირტავამ მოიყვანა ბულგარეთის მაგალითი, როდესაც მას შემდეგ რაც ბულგარულმა კომპანიებმა დაიწყეს თავიანთი აქციების განთავსება ვარშავის საფონდო ბირჟაზე სახელმწიფოს მოუხდა საგადასახადო შეღავათების დაწესება ბულგარული კომპანიებისთვის, რათა ამ პროცესს არ მიეღო შეუქცევადი ხასიათი.
ამასთან აღსანიშნავია, რომ საგადასახადო შეღავათების დაწესება დაეხმარება საფონდო ბირჟას დააინტერესოს მეტი კომპანია, რომ ივაჭროს საკუთრი აქციებით საფონდო ბირჟაზე. მისი თქმით, იმ ტიპის საგადასახადო შეღავათები, რომლებიც შეიძლება შეეხოთ საფონდო ბირჟაზე წარმოდგენილ კომპანიებს ბიუჯეტის შემოსავლებში შედარებით მცირე წილი უჭირავს, რაც არ გამოიწვევს მკვეთრ ცვლილებებს სახელმწიფო ბიუჯეტში, ხოლო მნიშვნელოვან ფაქტორს ითამაშებს საფონდო ბირჟის მიმზიდველობის ზრდაში.
ცხარე დისკუსია წარიმართა სახაზინო ობლიგაციების შესყიდვების წესთან დაკავშირებით. შპს „საქართველოს საინვესტიციო ჯგუფის“ დირექტორის ბატონი დავით ასლანიშვილის განცხადებით, დღესდღეობით სახაზინო ობლიგაციების შესყიდვის მინიმალური ზღვარი, რომელიც 50 000 ლარს შეადგენს, ხელს უშლის ფიზიკურ პირებს აქტიური მონაწილეობა მიიღონ ამ პროცესში. მისი მოსაზრებით, მნიშვნელოვანია ამ მაჩვენებლის დაწევა, რათა კერძო პირებს გაუადვილდეთ ამ პროცესში მონაწილეობის მიღება და გაჩნდეს უფრო მეტი კონკურენცია.
JSC Galt & Taggart-ის გენერალურმა დირექტორმა ბატონმა ირაკლი კირტავამ ერთმანეთს დაუკავშირა კერძო დაგროვებითი საპენსიო რეფორმა და კორპორატიული ბონდების გამოშვების პრაქტიკა ქართული საწარმოების მხრიდან. მან აგრეთვე აღნიშნა, რომ საპენსიო სისტემის ეფექტურად წარმოების ერთ-ერთ მთავარ პირობას წარმოადგენს საფონდო ბირჟის განვითარება. თუ არ იქნება განვითარებული საფონდო ბირჟა და საწარმოები აქტიურად არ გამოიყენებენ კორპორატიულ ბონდებს როგორც ფინანსურ ინსტრუმენტს მოსალონდელია შემდეგი რისკები გაჩენა: პირველი, გაიზრდება ეკონომიკიდან სახსრების გადინების რისკი, ხოლო მეორე, ფონდში აკუმულირებული თანხები შეიძლება სახელმწიფოს მხრიდან შიდა ვალის აღების ფორმით გამოყენებულ იქნას  მიმდინარე ხარჯების დაფინანსების მიზნით.
ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს ბანკების ასოციაციის პრეზიდენტი ბატონი ზურაბ გვასალია, მსოფლიო ბანკის სამხრეთ კავკასიის რეგიონული ოფისის წარმომადგენლები: ქალბატონი ანჟელა პროგოჟინა, ეკონომისტები ჰიროუკ ტსურაკი და გაბრიელ გოდარდი, მთავრობის ადმინისტრაციის მრჩეველი ეკონომიკის საკითხებში ბატონი ზურაბ ჩინჩალაძე, საბროკერო კომპანია „კავკასუს კაპიტალის“ გენერალური დირექტორი ბატონი გიორგი ლოლაძე და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლები: ბატონი ნიკოლოზ გაგუა და თენგიზ გველესიანი.
მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლის ქალბატონი ანჟელა პროგოჟინას თქმით, იმის მიუხედავად, რომ ყველა ვაღიარებთ საფონდო ბირჟის განვითარების აუცილებლობას არსებობს შემდეგი სახის პრობლემა:
„ჩვენ ყველას გვსურს განვითარებული საფონდო ბირჟის არსებობა, თუმცა რეალურად არავის დამსწრე საზოგადოებიდან არ აქვს ინტერესი დააბანდოს თავისი სახსრები საფონდო ბირჟაზე, რადგანაც ჩვენ არ ვიცით ვის მფლობელობაში იმყოფება იქ წარმოდგენილი ფირმები და რამდენად მომგებიანი არიან ისინი“ - განაცხადა პროგოჟინამ. ამის ერთ-ერთ მიზეზად კი დაასახელა საკანონმდებლო ბაზის განუვითარებლობა. მისი თქმით, არსებული მდგომარეობით ერთადერთი მოთამაშე რომელსაც ეს ინფორმაცია გააჩნია არის საბანკო სექტორი, შესაბამისად საქართველოში განვითარებულია მხოლოდ საბანკო დაკრედიტების ინსტიტუტი - როგორც ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის საშუალება. „სანამ ეს სიტუაცია არ შეიცვლება საფონდო ბირჟა ვერ განვითარდება“- ხაზი გაუსვა მან.
შეხვედრა მიმდინარეობდა სპიკერებისა და დამსწრეების აქტიური ინტერაქციის რეჟიმში.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი ცნობიერების ამაღლებისა და საზოგადოების ჩართულობის კუთხით მსგავს ღონისძიებებს მომავალშიც გეგმავს.

On Wednesday, January 22, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized the discussion in the Hotel Tbilisi-Marriott entitled “Retirement Savings System and the Developed Stock Exchange as the Tools for Access of the Financial Growth in Georgia”. The discussion was held within the scopes of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement (ZigB)”. The project aims to give rise to the interest of various groups of civil society towards involvement and extension of knowledge about the Strategic Document - Socio-Economic Development Strategy of Georgia “Georgia-2020” - that was approved by the resolution of the government of Georgia, in order for them to be more involved in discussions for the future.
One of the chief aims of the Socio-Economic Development Strategy of Georgia “Georgia 2020” is to improve the access to finance, including the establishment of the retirement savings system and developing financial intermediation.
Discussion held on 22 of January consisted of two parts: the first part covered the ways for implementation the pension reform and pension challenges that are connected with the introduction of the retirement savings system, and the second part of the discussion covered the development of the stock exchange and the current condition of the stock exchange before implementation of the retirement savings system.
Representatives of state, international, political and non-governmental organizations and other field specialists were taking part in the discussion. Main speakers concentrated their attention on various important topics.
Otar Dzidzikashvili, Head of the Pension Reform Unit at the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, addressed the pension challenges of Georgia and the project offered by the government that is still under revision. “As the number of retirees is increasing in Georgia, state will have the obligation to maintain more number of pensioners that means increasing the fiscal pressure in the future. It is of utmost importance to start the program for the government to provide the additional pension system”, said Dzidzikashvili. He emphasized the format of the retirement savings system that the government plans to introduce no later than 2017, January 1 and where the accumulated funds will be governed via private funds. At the same time it was highlighted that according to the current state, government should assist the development of voluntary savings system. According to the draft project offered by the government, government prefers models that contain 6% of pension asset where the employee participation will be voluntary. Particularly, with the approval of the employee, 2% of the pension will be distributed by employee herself and 2%-2% will be allocated by the government and the employer, as the pension asset. Therefore, employees participating in the retirement’s savings system will allocate 6% of the income in the pension fund.
Assuming the socio-economic development reality of Georgia this model is most effective and inclusive conception. According to Mr. Dzidzikashvili with the implementation of the retirement savings system, the state social pensions will be also sustained.
It was also noted on the discussion that for diversifying the risks, more than half, approximately 60% of the funds will be accumulated in Georgian economy; the rest will be invested abroad.
As the government won’t take part in the management of the fund, certain parameters and regulations will be established that must be taken by the fund into account. The company, managing the assets, can invest the money according to the rules of the state that means diminishing the freedom for acting on their own behalf. This approach is correct as it will diminish the risks for bankruptcy and political manipulation. Existence of the private funds is the basement for sustainable and stable system for the system not to be vulnerable towards the issues of increasing the number of the politically motivated investments – said Mr. Dzidzikashvili. He also mentioned that negotiations had already begun with the Georgian and Foreign companies for selecting the private fund.
Mr. Andria Urushadze, the researcher of the Public Political Center, addressed alternative pension models and emphasized that in countries with the similar socio-economic development state as Georgia, retirement savings system has its risks regarding the investment direction. Mainly, obligations undertaken by the political promises affect negatively the sustainability of the pension system; therefore he said that system itself should be free from political meaning. He said that in Chile, where the alternative retirement savings system was introduced for the first time, the retirement savings quota was inappropriate with the minimal pension level, therefore the government had to assist and subsidize for the pension to be equal with the minimal level established by the government.
Mr. Nikoloz Koiava, Assistant-Professor at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, made a speech regarding the stock exchange as financial intermediary and highlighted the institutional adjustment as the prerequisite for reaching the effectiveness. He also highlighted the factors restraining from access to finance and emphasized the financial intermediation efficiency criteria.
“The reason for the non-effectiveness is the information asymmetry that exists generally among majority share owners and minority shareholders as well as between shareholders and managers. Particularly, the main reason for Georgia is the non-effective protection of the minority shareholders that is the task of the National Bank of Georgia and not primarily for the intermediary”, said Nikoloz Koiava. He told that nothing is mentioned about the protection of minority shareholders in the strategy.
Within the scopes of the discussion, the Chief Executive Officer of the Georgian Stock Exchange, Mr. George Paresishvili and the General Director of JSC Galt & Taggart Mr. Irakli Kirtava analyzed stock exchange as the tool for access of the financial growth in Georgia and talked about the conceptual development plan of financial instruments. According to Mr. Giorgi Paresishvili it is important to have minimum five years of tax concession for the companies represented on the stock exchange. Regarding the mentioned issue, Kirtava used the example of Bulgaria after the Bulgarian companies started offering their shares on Warsaw stock exchange, the government gave tax concessions for these companies, thus the process wouldn’t have the reversible effect.
It is notable that tax concessions will help the stock exchange to make more companies interested to trade with shares. He said that the tax concessions affecting the companies trading the stock (are allocating the smaller portion of the income of the state budget) can play an important role for making the stock exchange attractive.
The purchasing way of state bonds was followed with a fierce discussion. Mr. Davit Aslanishvili, Director of the “Investment Group of Georgia”, said that currently the minimal purchasing level of 50000 GEL obstructs personalities to be more actively involved in this process. According to him it is important to reduce this level for persons to be more involved in this process that will increase the competition.
General Director of JSC Galt & Taggart, Mr. Irakli Kirtava, connected the retirement savings pension reform and the practice of issuance the corporate bonds by Georgian companies. He also mentioned that one of the main incentives for the effective implementation of the pension system is the development of the stock exchange. If the stock exchange won’t be developed and the companies won’t use corporate bonds as financial tools, it may be followed with risks: first of all, the risk for the outflow of financial resources will be increased, and secondly, money accumulated in the fund can be used by the government as the domestic debt to cover the current expenditures.
President of the Association of Georgian Banks, Mr. Zurab Gvasalia, representatives of the World Bank’s South Caucasian Office - Ms. Angela Prigozhina, Hiro Tsubaki and Gabriel Godard, the adviser of the administration of the Government of Georgia in economical affairs, Mr. Zurab Chinchaladze, General Director of the Brokerage Company “Caucasus Capital”, Mr. Giorgi Loladze and the representatives of the Ministry of Finance, Mr. Nikoloz Gagua and Mr. Tengiz Gvelesiani – were also presented on the discussion.
According to Ms. Angela Prigozhina, though they all agree on the development of the stock exchange, following problems still exist: “we all want the developed stock exchange but in reality no one from the society represented Today wants to invest money on Stock Exchange because we don’t know under whose ownership are the represented companies and whether they are profitable or not”, said Prigozhina. One of the main reasons for that she highlighted the non-development of legislation. She said that in the current state only banking sector has this information, therefore, only bank lending institution is developed – as the way to access finance. “If the situation won’t be changed, the stock exchange won’t be developed”, said she.
There was an active interaction of speakers and participants during the discussion.
The Institute for Development of Freedom of Information plans other awareness raising and civil involvement events within the scopes of the project in the future as well.