საჯარო სამსახურში გადაწყვეტილებების მიღების პროცესის ანალიზი - 2012 წლის არჩევნებამდე და შემდეგ
სტატია დაიწერა IDFI-ს პროექტ "სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება"-ს ფარგლებში და გამოქვეყნდა პროექტის ბლოგზე "საქართველო 2020".
„ვარდების რევოლუციის“ შემდეგი პერიოდი 2004 წლიდან საჯარო სამსახურის რეფორმირების პროცესთან ასოცირდება. საერთაშორისო ორგანიზაციების შეფასებებით, საქართველოს საჯარო სექტორში განხორციელებული რეფორმების დიდი ნაწილი წარმატებული იყო (მაგ. კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა). 2012 წლის ოქტომბრის არჩევნების შემდეგ საჯარო სამსახურის რეფორმის მეორე ეტაპი იღებს სათავეს.
ახალი მთავრობისათვის საჯარო სამსახურის რეფორმა პრიორიტეტული აღმოჩნდა - შემუშავდა საჯარო სამსახურის რეფორმის ახალი კონცეფცია და საჯარო სამსახურის შესახებ ახალი კანონი, რომელიც ამოქმედება 2017 წლის 1 იანვრიდან. საჯარო სამსახურის კონცეფციაში ადამიანური რესურსების ეფექტური მართვა ერთ-ერთი ქვაკუთხედია. თუმცა, სიღრმისეულად არ არის განხილული საჯარო სამსახურში გადაწყვეტილებათა მიღების პროცესუალური დეტალები. საჯარო სამსახურში მიღებული გადაწყვეტილებების მართებულობა/ეფექტურობა შესაბამის სტრუქტურულ ერთეულებში, საკუთარი უფლება-მოვალეობების ფარგლებში მაღალ კვალიფიკაციის მქონე კადრების მიერ უნდა ხდებოდეს. გადაწყვეტილების მიღების პროცესი ზოგადად, და არა ცალკეულ შემთხვევებში, გამჭვირვალეობით უნდა ხასიათდებოდეს და კომპეტენციების, მოხელეთა რანგის თუ კლასის შესაბამის დონეებზე მიიღებოდეს, რაც საბოლოო ჯამში გულისხმობს სისტემის დეცენტრალიზაციას საჭირო დონემდე და მნიშვნელოვანი მსაზღვრელია საჯარო სამსახურის ეფექტიანი ფუნქციონირების.
შრომის დანაწილებას დიდი ხნის ისტორია აქვს. შრომის რაციონალური დანაწილება მმართველობითი ხასიათის ყველაზე უფრო მნიშვნელოვანი საკითხია, რომელიც ბევრ შემთხვევაში განსაზღვრავს კიდეც ორგანიზაციის საქმიანობის ეფექტიანობას. შრომის სპეციალიზებული დანაწილება საჯარო სამსახურში ქმნის უფლება–მოსილებათა ჰორიზონტალური დანაწილების შესაძლებლობას. ამავე დროს, იერარქიულობის პრინციპი ურთიერთკონტროლის განხორციელებისათვის აუცილებელი პირობაა. შრომის ვერტიკალური დანაწილება ორგანიზაციაში მართვის დონეთა იერარქიას ქმნის.
თანამედროვე მენეჯმენტის თეორიის თანახმად, მმართველი რგოლის ერთ–ერთი ცენტრალური ამოცანა ეფექტიანი, რაციონალური, ინფორმირებული გადაწყვეტილების მიღების უზრუნველყოფაა [1]. გადაწყვეტილების მიღების პროცესის ოპტიმიზაციისათვის სხვადასხვა რგოლის საჯარო მოხელეებს შორის ინფორმაციის გაცვლა სისტემატიურად და ოპერატიულად უნდა ხდებოდეს და კომპეტენციების შესაბამისად ყოველ საფეხურზე რელევანტური გადაწყვეტილებები მიიღებოდეს. საჯარო სამსახურში ნებისმიერი პოზიცია უფლება-მოვალეობების კომპლექსს გულისხმობს - სპეციალიზაცია და კვალიფიკაცია კომპეტენტური გადაწყვეტილებების მიღების წინაპირობას წარმოადგენს. ყოველივე ეს უზრუნველყოფს არა მხოლოდ სწორი გადაწყვეტილების მიღებას, არამედ მიღებული გადაწყვეტილებების შესრულებასაც. სტრატეგიული და გლობალური მიზნები ვერ შესრულდება ვიდრე გადაწყვეტილებები არ მიიღება ყოველი რანგისათვის რელევანტური უფლება-მოვალეობების შესაბამისად, და მხოლოდ ამის შემდეგ დაიყვანება გადაწყვეტილებები უშუალო შემსრულებლებამდე.
სტატიის საგანია საჯარო სექტორში გადაწყვეტილების მიღების პროცესის და საჯარო სამსახურში გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საჯარო მოხელეთა მონაწილეობის მიმოხილვა.
კვლევის მიზანია განვიხილოთ და გამოვკვეთოთ გადაწყვეტილების მიღების პროცესის ძირითადი ტენდენციები, რომლებიც საჯარო სამსახურის რეფორმის ორი ძირითადი პერიოდის აღმწერი/მახასიათებელია. რეფორმის პირველი პერიოდი მოიცავს 2004-2012 წლებს, „ვარდების რევოლუციის“ შემდგომ პერიოდს და 2012 წლის ოქტომბრის არჩევნების შემდგომ საჯარო სამსახურის რეფორმის პროცესს.
მეთოდოლოგიური სტრატეგია ეფუძნება Desk Reaserch (სამაგიდო კვლევა) მეთოდოლოგიით მოპოვებული ემპირიული მონაცემების ანალიზს. ჩვენი მიმოხილვა ძირითადად ეყრდნობა საჯარო სამსახურის 2011 და 2014 წლებში ჩატარებულ თვისებრივი კვლევების შედარებით ანალიზს. განვიხილავთ 2011 წლის კვლევას „მერიტოკრატიის ფორმირების პროცესი ტრანსფორმირებად საჯარო სამსახურში“ [2] და 2014 წელს განხორციელებულ კვლევას: „საქართველოს საჯარო სამსახური - პრობლემები და გამოწვევები“ [3], ასევე სახელმწიფოს სტრატეგიული დოკუმენტების, სტატისტიკური მონაცემების, ექსპერტთა მოსაზრებების მიმოხილვასა და ანალიზს, საჯარო სამსახურში სახელმწიფო პოლიტიკის და სამეცნიერო კვლევების ზოგადი ტენდენციების მიმოხილვას და ინტერპრეტაციას.
თანამედროვე მართვის თეორიების თანახმად, მაღალი დეცენტრალიზაციის მქონე დაწესებულებები უფრო ღია და დემოკრატიული სისტემებია – გადაწყვეტილების მიღების პროცესი გამჭვირვალეა და მთელ რიგ შემთხვევებში გაცილებით უფრო ეფექტიანი ვიდრე ორგანიზაციებში, რომლებშიც მაღალია ცენტრალიზაციის ხარისხი.
განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საჯარო სამსახურის ინსტიტუტებში დეცენტრალიზაციის მაღალი დონე სხვადასხვა რგოლებს შორის ძალაუფლების უკეთ დანაწილებისა და ურთიერთკონტროლისათვის. გადაწყვეტილების მიღების პროცესის არაერთპიროვნულობა უზრუნველყოფს სხვადასხვა რგოლების მეტ ჩართვას და გადაწყვეტილების მიღების პროცესის გამჭვირვალობას [4].
ცენტრალიზებულ სისტემებში უმაღლესი დონის ხელმძღვანელები იშვიათად ამოწმებენ დაქვემდებარებული ხელმძღვანელების ყოველდღიურ გადაწყვეტილებებს. ასეთი შეფასება ხორციელდება შემაჯამებელი მაჩვენებლების ან საბოლოო შედეგის მიხედვით. კონტროლის სისტემის ქმედითუნარიანობა უზრუნველყოფს მუშაობის პროცესში დაშვებული შეცდომების დროულ გამოვლენას, მათზე რეაგირებას, აღმოფხვრას და პრევენციას. მართვის პროცესში ადამიანური ურთიერთობის მნიშვნელობისა და როლის მკვლევარების აზრით, ეფექტიან კონტროლს მართვის პროცესზე ახორციელებენ არა მხოლოდ ზედა რგოლის ხელმძღვანელები, არამედ თვითონ მოხელეები.
2011 წელს ჩატარებული საჯარო სამსახურის თვისებრივი სოციოლოგიური კვლევის მონაცემების თანახმად, საქართველოს საჯარო სამსახურში გადაწყვეტილების მიღების პრაქტიკა არ იყო ერთგვაროვანი და არ ეფუძნებოდა ერთიან პრინციპს, რომელიც საჯარო სამსახურის ნებისმიერი ხელმძღვანელის მიერ იქნება აღიარებული, გაზიარებული და დანერგილი პრაქტიკაში.
საჯარო მოხელეთა მხრიდან სუბორდინაციის პრინციპის ინტერპრეტაცია გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მონაწილეობას ავტომატურად გამორიცხავს – „მიღებული დავალება“ განხილვას არ ექვემდებარება.
„ჩემმა ქვემდგომმა უნდა შეასრულოს დავალება რომელიც მიცემული არის და მგონი ამას არავითარი განხილვა არ სჭირდება და მათ შორის მეც რომ მავალებს ვიღაც ზემდგომი, რა პრინციპები უნდა იყოს, დავალება უნდა შესრულდეს“ (ერთ–ერთი რესპონდენტი, საჯარო მოხელე) [5].
საჯარო სამსახურში უფლება–მოვალეობების დელეგირება უნდა უზრუნველყოფდეს გადაწყვეტილებების მიღების დეცენტრალიზებული სისტემის ფუნქციონირებას. საჯარო სამსახურის დეცენტრალიზაცია წინაპირობაა გამჭვირვალე, ღია სისტემის არსებობის და მასში მერიტოკრატიული პრინციპების გატარების.
გადაწყვეტილების მიღება ნიშნავს პასუხისმგებლობის აღებას, ხოლო პასუხისმგებლობა მთლიანად ხელმძღვანელის პრეროგატივაა. შესაბამისად, როდესაც ვსაუბრობთ შრომით აღწერილობებზე, რომლებიც შემუშავებულია საჯარო სამსახურში სხვადასხვა პოზიციისათვის, საუბარია რანგის შესაბამისი უფლება–მოვალეობების შესახებ. ამ შემთხვევაში რჩება მხოლოდ მოვალეობა, ხოლო უფლებები ფაქტიურად მთლიანად გადაცემულია ხელმძღვანელისათვის. შესაბამისად, ეჭვქვეშ დგება თავად უფლება–მოვალეობების გამიჯვნის საკითხი, რაც შესაძლოა მივიჩნიოთ ეფექტური მუშაობის შემაფერხებლად. მოხელე ხდება შემსრულებელი და არა პასუხიმგებელი საკუთარ საქმიანობაზე. ყალიბდება არაჯანსაღი საქმიანი ურთიერთობები ხელმძღვანელსა და მოხელეს შორის [6].
2014 წლის თვისებრივი სამეცნიერო კვლევის მონაცემები ახალ ტენდენციებს ასახვას საჯარო სამსახურში გადაწყვეტილების მიღების პროცესებისადმი მოხელეთა განწყობის თვალსაზრისით. თუ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ცენტრალიზაციის ტენდენცია იკვეთება 2012 წლამდე პერიოდში, ახალი ხელისუფლების მოსვლის შემდეგ სიტუაცია იცვლება. საჯარო სამსახურში გადაწყვეტილების მიღების პროცესის მიმართ ხელმძღვანელთა მხრიდან დამოკიდებულებები შეცვლილია. ხელმძღვანელები 2012 წლის შემდეგ უფრო ღიად და თამამად საუბრობენ ე.წ. „წინა ხელისუფლების“ მიერ დანერგილ მანიკიერ პრაქტიკასა და მხარეებზე. რესპონდენტები თანამშრომელთა მხრიდან ინიციატივის ნაკლებობას უსვამენ ხაზს როგორც დაბალ, ასევე საშუალო და მაღალ რგოლებში და ამას წინა ხელისუფლების მემკვიდრეობად თვლიან.
„თანამშრომლები მიეჩვივნენ, რომ გადაწყვეტილების მიღება ხდებოდა ზემოდან ქვემოთ და ამას მხოლოდ ერთი ადამიანი წყვეტდა, ამან კი ფატალური შედეგი აჩვენა მათი შემდგომი განვითარებისთვის. მათ დაკარგეს კრეატივი და გადაწყვეტილების მიღების უნარი. ისინი ელოდებიან დავალებას, აღარ ცდილობენ რომ სხვა გამოსავალი იპოვონ. ეს კი ძალიან პრობლემურია შედეგების მისაღწევად“ (ერთ–ერთი რესპონდენტი) [7].
გადაწყვეტილების მიღების პროცესი საჯარო სამსახურში დაკავშირებულია ისეთი საკითხებთნ, როგორებიცაა თანამშრომლებში კომპეტენციისა და ინიციატივის ნაკლებობა და სანქციების შიში. ხელმძღვანელი საჯარო მოხელეების განცხადებით, თანამშრომლები ხშირად ერიდებიან პასუხისმგებლობის აღებას: „არ იცის, როგორ მიიღოს გადაწყვეტილება, არ შეუძლია ალტერნატივები შეაჯეროს ერთმანეთთან“[8]. ხშირად, მიზეზი არის კომპეტენტურობისა და როგორც პროფესიული, ასევე პრაქტიკული გამოცდილების ნაკლებობა.
მაღალი რგოლის მენეჯერები აღნიშნავენ, რომ ცენტრალიზების ტენდენცია შემცირდა ახალი ხელისუფლების პირობებში და ბევრი გადაწყვეტილება სამინისტროების დონეზე მიიღება. მეტიც, სამინისტროს შიგნითაც ყველა გადაწყვეტილება მინისტრის დონეზე არ განიხილება და დეპარტამენტებისა და სამსახურების ხელმძღვანელების მიერ მიიღება.
საინტერესოა მაღალი რგოლის მენეჯერის მოსაზრება, რომ უმეტესად გადაწყვეტილების მიღების პროცესის ინიცირება ქვედა დონიდან უნდა დაიწყოს, ხოლო ზედა რგოლში მისი გაფილტრვა და დახვეწა მოხდეს. თუმცა, რამდენად ცენტრალიზებული თუ დეცენტრალიზებული უნდა იყოს გადაწყვეტილების მიღების პროცესი, დამოკიდებულია გადაწყვეტილების სტრატეგიულ და პოლიტიკურ მნიშვნელობაზე.
საჯარო სამსახურში არ არსებობს გადაწყვეტილების მიღების პროცესის ეფექტიანი სისტემა და ბიუროკრატიული პროცედურები. არ არსებობს მწყობრი სისტემა, რომელიც გადაწყვეტილების მიღების პროცესს ეფექტიანს გახდის და გასაგები იქნება, ვინ რაზეა პასუხისმგებელი. გადაწყვეტილების მიღების პროცესთან დაკავშირებული სირთულეების მთავარ მიზეზად ცალსახად ასახელებენ გამართული შიდა სისტემისა და პროცესების არარსებობას. რესპონდენტების აზრით, არ არის მკაფიოდ განსაზღვრული, ვინ არის გადაწყვეტილების მიმღები, ვინ როდის იღებს გადაწყვეტილებას და ვინ არის ჩართული ამ პროცესში. ამგვარად, გადაწყვეტილებას რეალურად მხოლოდ ერთი ან ორი ადამიანი იღებს [9].
ემპირიული კვლევის მონაცემების შეჯამების საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ 2012 წლამდე საჯარო სამსახურში გადაწყვეტილების მიღების პროცესი უფრო მეტად ხასიათდება ცენტრალიზებული მართვის ნიშნებით. მართალია, საჯარო სამსახური იერარქიული სისტემაა, მაგრამ დეცენტრალიზაცია სწორედ ყოველი საფეხურის შესაბამისი უფლებამოსილებების ფარგლებში მოითხოვს გადაწყვეტილების მიღებას. დეცენტრალიზებული საჯარო სამსახურის ორგანიზაციული სტრუქტურა უშუალო კავშირშია როგორც ეფექტიანი ურთიერთკონტროლის მექანიზმების ჩამოყალიბებასთან, ასევე შრომის სპეციალიზებულ დანაწილებასთან – ამა თუ იმ სამუშაოზე უკეთესი შედეგების მიღების მიზნით სპეციალისტების მიმაგრებასთან.
საჯარო მოხელეები იერარქიას და სუბორდინაციას ხშირად ასახელებენ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩაურთველობის მიზეზად. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ მაღალი რანგის საჯარო მოხელეები გაცილებით უფრო ღიად საუბრობენ გადაწყვეტილების მიღებასთან დაკავშირებული პრაქტიკის ნაკლოვანებებზე. ღიად აკრიტიკებენ არსებულ ვითარებას და ავლენენ მეტ სურვილს და ნებას აღნიშნული პროცესი შეიცვალოს და გადაწყვეტილების მიღების პროცესი გახდეს უფრო დეცენტრალიზებული. ორივე პერიოდისათვის საერთო თავად საჯარო სამსახურში გადაწყვეტილების მიღების პროცედურული ნაწილის უფრო ეფექტური სისტემის შემუშავების აუცილებლობა და შემდეგ აღნიშნული სისტემის ეფექტურ ინსტრუმენტად ქცევა და იმპლიმენტაციაა. გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საჯარო სამსახურის თითოეულმა რგოლმა საკუთარი კომპეტენციისა და უფლება-მოვალეობების შესაბამისად რომ შეიტანოს წვლილი. გადაწყვეტილების მიღების ფორმალური პროცედურული სისტემის გამართვა, რა თქმა უნდა არ არის ერთადერთი წინაპირობა გადაწყვეტილების მიღების სისტემის ეფექტიანი ფუნქციონირებისათვის - შესაბამისი კვალიფიკაციის და გამოცდილების დეფიციტის პიროებებში გამართული, მწყობრი სისტემა ნაკლებფუნქციონალური აღმოჩნდება.
1. Stephen P. Robbins, Mary Coulter, Management. Pearson Education, Inc., 2012.
2. ნინო ღონღაძე, ნინო დოლიძე, საქართველოს საჯარო სამსახური - პრობლემები და გამოწვევები, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი (GIPA) მმართველობის სკოლა, თბილისი, 2014
3. თამარ ჩარკვიანი, ანა ჭელიძე, მერიტოკრატიის ფორმირების პროცესი ტრანსფორმირებად საჯარო სამსახურში, კვლევა ჩატარდა პროგრამა ”კავკასიის შვეიცარიული აკადემიური ქსელის” მხარდაჭერით, ილიუნის გამომცემლობა, თბილისი, 2011
4. Kettl D. F. Sharing Power: Publci Governance and Private Markets; Washington DC, Brooklyn Institutions, 1993
5. იქვე.
6. თამარ ჩარკვიანი, ანა ჭელიძე, მერიტოკრატიის ფორმირების პროცესი ტრანსფორმირებად საჯარო სამსახურში, კვლევა ჩატარდა პროგრამა ”კავკასიის შვეიცარიული აკადემიური ქსელის” მხარდაჭერით, ილიუნის გამომცემლობა, თბილისი, 2011
7. ნინო ღონღაძე, ნინო დოლიძე, საქართველოს საჯარო სამსახური - პრობლემები და გამოწვევები, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი (GIPA) მმართველობის სკოლა, თბილისი, 2014
8. იქვე.
9. ნინო ღონღაძე, ნინო დოლიძე, საქართველოს საჯარო სამსახური - პრობლემები და გამოწვევები, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი (GIPA) მმართველობის სკოლა, თბილისი, 2014

The period following the “Rose Revolution” is associated with the Civil Service Reform in Georgia. According to the assessments of international organizations, big part of the Civil Service Reform was successful (for instance, fight against corruption). The second phase of the Civil Service Reform started after the October 2012 Parliamentary elections. Civil Service Reform turned out to be the priority for the Government. The new Concept of the Civil Service Reform and the new Law on Civil Service were elaborated, coming into force in January 1, 2017. Effectively managing human resources is one of the cornerstones of the Concept of the Civil Service Reform. However, the procedural details of the decision-making process in public service is not thoroughly analyzed. Within the competence, highly qualified staff should ensure the relevance/effectiveness of the decisions made in public service. The decision-making process must be transparent and the decisions must be taken by the personnel of relevant competencies, ranks or class in general and not in individual cases. At the end, the process necessitates decentralization of the system at the required level and is an important aspect for an effective functioning of the civil service.
The division of labor has a long history. Rational division of labor is one of the main aspects of governance, which, in most of the cases, determines the effectiveness of the organizational work. Specialized division of labor creates the opportunity of horizontal division of the authority, while the principle of hierarchy is the necessary condition for control. Vertical division of labor establishes the management level hierarchy.
According to the contemporary management theory, one of the central goals of the management circle is to ensure effective, rational and informed decisions-making process [1]. Optimizing the decision-making process requires systemic and timely exchange of information, when, depending on the competencies, the relevant decisions are made at every level of the institution. For any position in public sector specialization and qualification is the precondition for competent decision-making process. All of these ensure not only the correct decisions, but also the implementation of the decisions. Strategic and global goals cannot be fulfilled if the decisions are not taken according to the relevant authorities at each rank and only afterwards the decisions are passed over to the actual executor.
The subject of the article is the discussion of the decision-making process in public sector and the participation of public servants in the decision-making process.
The research aims to analyze and to identify the main tendencies of the decision-making process that describes two main periods of the Civil Service Reform. The first phase of the reform includes the period of 2004-2012, post Rose Revolution period and the process of the Civil Service Reform after October 2012 elections.
Methodological strategy is based on the analysis of empirical data of the Desk Research. The discussion uses the comparative analysis of civil service between 2011 and 2014. We use the research “The Process of Forming Meritocracy in Transformational Civil Service” (2011) [2] and “Civil Service of Georgia – Problems and Challenges” (2014) [3], as well as the strategic documents, statistical data, expert assessments and analysis. The article includes the discussion and interpretation of general tendencies of civil service policy and scientific research.
According to the contemporary management theories, highly decentralized institutions are more open and democratic systems – the decision-making process is transparent and in some cases more effective than in highly centralized organizations.
High decentralization among various circles is especially important in civil service institutions for better division of authority and control. The process, where the decisions are not take by one individual alone, ensures more involvement of various circles and the transparency of the decision-making process [4].
The leaders at higher levels rarely check every-day decisions of their subordinates. Similar assessments are made according to the conclusive indicators or final results. The capacity of control systems ensure timely identification, reaction, solution and prevention of the problems made during the working process. According to the researchers of the role and importance of human interactions, not only the leadership, but public servants themselves effectively control the management process.
According to the qualitative sociological research done in 2011 about the civil service, the decision-making practice was not homogenous and not based on uniform principle that would be acknowledged, shared and implemented by any of the heads within the civil service.
Civil servants’ interpretation of the subordination principle automatically excludes the participation in the decision-making process – the “task assigned” is not a subject of review.
“My subordinate must fulfill the assigned task and this shall not be reviewed; and if the higher authority assigns a task to me, regardless of the principles, the task must be fulfilled”. (One of the respondents, civil servant) [5]
The delegation of authorities and responsibilities in civil service must ensure the decentralized functioning of the decision-making system. Decentralization of civil service is the precondition for transparent, open systems with meritocratic principles.
Making a decision means taking a responsibility, while the responsibility is the sole prerogative of the head. Therefore, talking about the job description created for various position in civil service, we refer to the relevant authorities and responsibilities. In this case, only responsibilities remain, while the authority is altogether passed over to the head. Therefore, there is an issue of differentiating between authorities and responsibilities, which might be considered as a hindering aspect of the effective functioning. Civil servant becomes performer and not responsible for his/her actions. Unhealthy work relations are established between the head and the servant [6].
The results of the 2014 qualitative research reflect the new tendencies in terms of civil servants’ attitude toward the decision-making process in civil service. If there was a centralization tendency before 2012, after the government change the situation has changed as well. Leaders’ approach toward the decision-making process is transformed. The leaders discuss the fallacious practice implemented by the so-called “previous government” more openly and freely. The respondents highlight the lack of initiative from the employees from low, mid and high circles and consider it to be the legacy of the previous government.
“Employees got used to the fact that the decisions are made from top to down and it was decided by one individual. This had a fatal impact on their future development. They lost creativity and the ability to make decisions. They are expecting to receive tasks and do not try to find the solution themselves, which is problematic in terms of getting the results.” (One of the respondents) [7]
The decision-making process in civil service is related to the issues such as the competency and the lack of initiative and the fear of sanctions among employees. According to the leaders in civil service, employees frequently avoid responsibility: “They don’t know how to make decisions, cannot combine different alternatives” [8]. Most of the time, the reason is incompetence and the lack of professional and practical experience.
High level managers note that centralization tendency has been reduced under the new government and a lot of decisions are made at the level of ministries. What is more, all of the decisions within the ministries are not discussed at the level of the minister. Instead, it is taken by the heads of the departments and units.
The opinion of the high level manager is worth noting, according to which the decision-making processes must be initiated at the lower levels, while they should be filtered and improved at the higher levels. However, the centralization or the decentralization of the decision-making process depends on the strategic and political importance of the issue.
Effective decision-making system and bureaucratic procedures in the civil service is nonexistent. There is no coherent system that would make the decision-making process more effective clarifying the responsibilities of civil servants. The main reason regarding the issues in the decision-making process is considered the lack of effective internal system and procedures. According to the respondents, it is not clear who takes decisions and when – who is involved in the process. This way, the decisions are taken by one or two individuals only [9].
Summarizing the results of the empirical research, we can conclude that before 2012 the decision-making process in civil service was characterized by centralization. It is true that the civil service is a hierarchical system. Yet, decentralization in fact requires that the decisions are made at every level within the competencies of relevant authorities. The organizational structure of the decentralized civil service is directly related to the establishment of the control mechanisms, as well as specialized division of labor – assigning specialists to specific tasks to get better results. Civil servants often name the hierarchy and subordination to be the reason of the lack of involvement in the decision-making process.
After the 2012 parliamentary elections, high ranking public officials started to talk about the deficiencies in the decision-making process more freely, openly criticize the existing situation and express more desire and will to change the process to make the decision-making process more decentralized.
The necessity of working out more effective system for decision-making procedure and implementing and making it an effective instrument is the starting point for both of the periods. Each circle in the civil service must contribute to the decision-making process within their own competencies and responsibilities. Improving the formal decision-making procedure is not the precondition for an effective functioning of the decision-making system. The orderly system will become less functional when there is a lack of qualification and experience.
Endnotes:
1. Stephen P. Robbins, Mary Coulter, Management. Pearson Education, Inc., 2012
2. Nino Ghonghadze, Nino Dolidze, "Civil Service in Georgia - Problems and Challenges", Georgian Institute of Public Affairs (GIPA), School of Government, Tbilisi, 2014.
3. Tamar Charkviani, Ana Chelidze, "The Process of Forming Meritocracy in Transformational Civil Service", the research was done with the support of the Academic Swiss Caucasus Net, Iliauni Publishin House, Tbilisi, 2011.
4. Kettl D. F. Sharing Power: Publci Governance and Private Markets; Washington DC, Brooklyn Institutions, 1993
5. Ibid.
6. Tamar Charkviani, Ana Chelidze, "The Process of Forming Meritocracy in Transformational Civil Service", the research was done with the support of the Academic Swiss Caucasus Net, Iliauni Publishin House, Tbilisi, 2011.
7. Nino Ghonghadze, Nino Dolidze, "Civil Service in Georgia - Problems and Challenges", Georgian Institute of Public Affairs (GIPA), School of Government, Tbilisi, 2014.
8. Ibid.
9. Nino Ghonghadze, Nino Dolidze, "Civil Service in Georgia - Problems and Challenges", Georgian Institute of Public Affairs (GIPA), School of Government, Tbilisi, 2014.