OGP-ის 2016 წლის ეროვნული სამოქმედო გეგმის შემუშავება
1 მარტს, მსოფლიო ბანკის ჯგუფისა და OGP-ის მხარდაჭერის დეპარტამენტის ფინანსური თანადგომით, გაიმართა ვებ-კონფერენცია თემაზე ,,OGP-ის 2016 წლის ეროვნული სამოქმედო გეგმის შემუშავება“.
ვებ-კონფერენციის მომხსენებლები იყვნენ: აბინავ ბალი, OGP-ის მხარდაჭერის დეპარტამენტის პროგრამის მენეჯერი და შრეია ბასუ, OGP-ის რეგიონალური კოორდინატორი აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონში. მათ განიხილეს ეროვნული სამოქმედო გეგმის შემუშავების ფორმატი, პროცესი და შინაარსობრივი მხარე, რათა სახელმწიფოებმა სწორი დაგეგმარებით შეძლონ უფრო მაღალი ხარისხის სამოქმედო გეგმების შემუშავება.
2016 წელს, 30 ივნისამდე 51 სახელმწიფო (საქართველო, ალბანეთი, სომხეთი, ავსტრალია, ბოსნია და ჰერცოგოვინა, ბრაზილია, ბულგარეთ, კანადა, კაბო ვერდეს რესპუბლიკა, ჩილე, კოტ დ ‘ივუარი, ხორვატია, ჩეხეთი, დანია, დომინიკის რესპუბლიკა, სალვადორი, ესტონეთი, საბერძნეთი, გვატემალა, ჰონდურასი, ინდონეზია, ირლანდია, იტალია, იორდანია, ჯენია, ლიტვა, მაკედონია, მალავი, მექსიკა, მოლდოვა, მონღოლეთი, მონტენეგრო, ნიდერლანდები, ახალი ზელანდია, ნორვეგია, პაპუა ახალი გვინეა, პარაგვაი, რუმინეთი, სერბეთი, სიერა ლეონე, ტანზანია, ტრინიდადი და ტობაგო, ტუნისი, უკრაინა, დიდი ბრიტანეთი, ურუგვაი) შეიმუშავებს ახალ სამოქმედო გეგმას. სამოქმედო გეგმების შემდგომი გაუმჯობესების მიზნით, სახელმწიფოებს მაისში შეუძლიათ სამუშაო ვერსიის წარდგენა. ახალი სამოქმედო გეგმების განხორციელება 1 ივლისიდან დაიწყება.
ვებ-კონფერენციაზე აღნიშნეს, რომ სამოქმედო გეგმის ფორმატისა და სტრუქტურის განსასაზღვრად OGP-ის აქვს გზამკვლევი შემუშავებული და მასში შესულია, როგორც სამოქმედო გეგმის ნიმუშები, გზამკვლევი, კალენდარი, ისე სხვადასხვა სახელმწიფოების საუკეთესო პრაქტიკა და მაგალითები.
სამოქმედო გეგმაზე მუშაობის პროცესში მთავრობამ და სამოქალაქო საზოგადოებამ ყურადღება უნდა გაამახვილონ ინოვაციური გეგმის შემუშავებაზე, რომელიც ადეკვატურად პასუხობს არსებულ პრობლემებს და შედეგად არის: ამბიციური (არ არის კონცენტრირებული სახელმწიფოში უკვე მიმდინარე პროექტებსა და რეფორმებზე), ასახავს საზოგადოების მოთხოვნას და რელევანტური (ემყარება OGP-ის სამ ძირითად ღირებულებას: გამჭვირვალობას, ანგარიშვალდებულებასა და სამოქალაქო ჩართულობას).
ვებ-კონფერენციაზე OGP-ის წარმომადგენლებმა ხაზი გაუსვეს სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების ხარისხს და აღნიშნეს, რომ სწორედ ხარისხი და არა რაოდენობა უნდა იყოს, სახელმწიფოებისთვის სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში, ორიენტირი. სასურველია სამოქმედო გეგმა 5-დან 15 ვალდებულებით შედგებოდეს, თუმცა ეხებოდეს სახელმწიფოში არსებულ ფუნდამენტურ პრობლემებს და ანაწილებდეს პასუხისმგებლობას სხვადასხვა სამთავრობო სტრუქტურებზე. სამოქმედო გეგმა უნდა იყოს მარტივი ენით დაწერილი და შედეგზე ორიენტირებული.
მომხსენებლებმა ყურადღება გაამახვილეს ვალდებულებების შემუშავების პროცესში ე.წ. SMART პრინციპის გამოყენებაზე, რათა ვალდებულებები იყოს კონკრეტული, გაზომვადი, პასუხობდეს პრობლემებს, რელევანტური და განსაზღვრულ დროში შესრულებადი. ასევე, ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში ჩართული პირები შემოქმედებითად მიუდგნენ გეგმის შემუშავებას და იფიქრონ გლობალურად, მაგალითად, როგორ უკავშირდება ეროვნულ დონეზე არსებული პრობლემები საერთაშორისო საკითხებს, როგორ შეიძლება ეროვნული სამოქმედო გეგმა გამოიყენონ გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების ხელშეწყობის პროცესში და სხვა.
სასურველია სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში სახელმწიფოებმა OGP-ის სხვა წარმატებული ქვეყნების მაგალითებს გადახედონ. 2014-2016 წლების სამოქმედო გეგმებში არსებული 328 ვალდებულებიდან მცირე რაოდენობაა (22 ვალდებულება) მაღალი ხარისხის, რომელიც OGP-ში “Starred Commitment”-ად (რჩეულ ვალდებულებად) იწოდება. ამგვარ რჩეულ ვალდებულებებს შორის მოხვდა საქართველოს ინიციატივა პოლიტიკური პარტიების ფინანსური დეკლარაციების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით.
ასევე, რჩეული ვალდებულებაა უკრაინის ინიციატივა, რომელიც კომუნისტური ეპოქის არქივებზე ხელმისაწვდომობის დარეგულირებას ისახავს მიზნად. (საქართველოში კომუნისტური ეპოქის არქივებზე ხელმისაწვდომობა უზრუნველყოფილია. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიამ ღია მმართველობის პარტნიორობის 2014-2015 საქართველოს სამოქმედო გეგმით პასუხისმგებლობა აიღო მსგავსი დოკუმენტების დახარისხებასა და გამოქვეყნებაზე. სამოქმედო გეგმაში ,,ვალდებულება 24: საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივში დაცული დოკუმენტების ელექტრონული კატალოგის შექმნა და გამოქვეყნება," რომლის ინიციატორია ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), მითითებულია, რომ არქივებისადმი მაღალი საზოგადოებრივი და სამეცნიერო ინტერესის გამო, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივმა აიღო ზემოთ ხსენებული ვალდებულება, რათა მოეხდინა ყოფილი უშიშროების კომიტეტში დაცული დოკუმენტების დახარისხება თანამედროვე კატალოგიზაციის სისტემით).
სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში მთავარია მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობა. მომხსენებლებმა აღნიშნეს, რომ მთავრობა არა მხოლოდ კონსულტაციებს უნდა მართავდეს სამოქალაქო საზოგადოებასთან, არამედ რეალურად უნდა თანამშრომლობდეს და ერთიანი ძალებით უნდა ახდენდნენ სამოქმედო გეგმის შემუშავებას. სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესი მუდმივი დიალოგის პლატფორმას უნდა ემყარებოდეს და ხელისუფლებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლის მიერ იყოს მართული. ამგვარი მიდგომის გამოყენების შემთხვევაში, სამოქმედო გეგმა აუცილებლად იქნება რელევანტური და სამოქალაქო საზოგადოების მოთხოვნებისა და საჭიროებების შესაბამისი. ასევე, რეკომენდირებულია რომ სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში რაც შეიძლება მეტი დაინტერესებული მხარე იყოს ჩართული, რათა ეფექტიანად მოხდეს სამოქმედო გეგმის განხორციელების ადვოკატირება.
მომხსენებლებმა აღნიშნეს, რომ OGP-ში მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობა სამოქმედო გეგმის შემუშავებით არ უნდა შემოიფარგლოს, არამედ გაგრძელდეს განხორციელების ეტაპზეც. ამისთვის კი მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფოებმა ადგილობრივ დონეზე დანერგონ საჭირო მექანიზმები. მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობის წარმატებულ მაგალითად ვებ-კონფერენციაზე საქართველო დასახელდა, კერძოდ, ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი. ფორუმი საჯარო დაწესებულებების, არასამთავრობო და საერთაშორისო წარმომადგენლებისგან არის დაკომპლექტებული და მისი უფლებამოსილებაა ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქმედო გეგმის შემუშავება და იმპლემენტაციის მონიტორინგი. ფორუმის თანათავმჯდომარეები არიან იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი.
შრეია ბასუმ აღნიშნა, რომ საქართველომ ბოლო სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესი კარგად გამოიყენა და მნიშვნელოვნად გააძლიერა ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი. ვებ-კონფერენციაზე საქართველოს სამოქმედო გეგმაც განათავსეს მომხსენებლებმა და სახელმწიფოებს ურჩიეს დაუკავშირდნენ საქართველოს და გამოიყენონ მათი რეკომენდაცია, რათა ეფექტიანად დანერგონ მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების კომუნიკაციის მექანიზმები.

On March 1st, 2016, Webinar was held on “2016 OGP National Action Plan Development,” financed by the World Bank Group and the OGP Support Unit. Presenters of the Webinar: Abhinav Bahl, program manager of the OGP Support Unit and Shreya Basu, OGP regional coordinator for Asia-Pacific discussed how national action plans should be developed, what notions should guide the countries in the development process, and provided thorough recommendation for elaborating the stronger action plans in term of the format, process, and content.
It was mentioned in the Webinar that this year 51 countries (Georgia, Albania, Armenia, Australia, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Bulgaria, Canada, Cape Verde, Chile, Cote d’Ivoire, Croatia, Czech Republic, Denmark, Dominican Republic, El Salvador, Estonia, Greece, Guatemala, Honduras, Indonesia, Ireland, Italy, Jordan, Kenya, Lithuania, Macedonia, Malawi, Mexico , Moldova, Mongolia, Montenegro, Netherlands, New Zealand, Norway, Papua New Guinea, Paraguay, Romania, Serbia, Sierra Leone, South Africa, South Korea, Spain, Sri Lanka, Sweden, Tanzania, Trinidad and Tobago, Tunisia, Ukraine, United Kingdom, Uruguay) will be developing the action plans that are due 30th of June. However, before submitting the final versions of the action plans, countries can put up the draft plans for peer review in May. Implementation will begin from 1st of July.
Abhinav Bahl and Shreya Basu noted that it is useful to review the OGP Manual for outlining the format and structure of the action plan. The OGP Manual includes action plan development guidance and template, calendars, best practices and examples, self-assessment reports guidance, etc. It is important that during development of the action plan the government and SCOs are driven with the focus that the plan is innovative and properly addresses the local predicament, thus it is: Ambitious (commitments should stretch government beyond current state of practice), Responsive (plan must be reflective of public demand), and Relevant (the plan should address three principal pillars of OGP: Transparency, Accountability, and Public Participation).
Moreover, it is important to use the Action Plan Template which lays out format for milestones, commitments that action plan should be organized around. According to the representatives of OGP, less is more when it comes to the commitments and, therefore, it was recommended that the number of commitments range from 5 to 15. The smaller number of commitments will ensure that the stakeholders focus on quality rather than quantity and try to make the action plan hit the key points and reach out to as many ministries and entities as possible with multiple themes. The action plan must be written in plain language so it is clear, succinct and most important – action-oriented.
The commitments of the action plan should also be SMART: Specific (describes the status quo and problem being solved, describes specific activities undertaken, and describes the outcomes expected), Measurable (commitments broken into clear, measurable milestones; verifiable benchmarks that can demonstrate fulfillment and improvement), Answerable (specifies ownership by listing the implementing agency, specifies coordinating or supporting agencies, specifies civil society, multilateral, or private sector partners), Relevant (clear relevance to open government, addresses transparency, accountability, and/or public participation), Time-bound (clearly states deadline, milestone dates are made clear, does not have to coincide with 2-year action plan cycle).
Participants of the Webinar were encouraged to be creative while developing the action plan and think bigger in terms of how the problems, local governments is dealing with, are related to the SDGs or the issues relevant on the international stage. Think about how the local action plans can be used to address the global issues, and advance the SDG implementation or monitoring of the implementation of the SDGs.
It was advised at the Webinar that while designing the commitments countries should learn from each other and most important – from the OGP best practices, since there are countries that are tackling similar problems. There are 328 commitments in all 2014-2016 action plans out of which there is small amount of high-quality commitments and thus, 22 starred ones; commitment of Georgia on “Political party financial declarations: Publish party financing data in accessible formats“ is one of the starred commitments. Another started commitment is of Ukraine “Access to communist era archives.” (Access on communist-era archives is provided in Georgia. Academy of the Ministry of Internal Affairs of Georgia took a responsibility laid out in the Open Government Partnership Georgia Action Plan 2015-2016 on classifying and publishing relevant documents. In the action plan, "commitment 24: Classifying the documents protected at the Ministry of Internal Affairs Archive and publishing" - initiated by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), it is noted that MIA Academy which houses the archives of three Soviet bodies: the Committee for State Security, the Ministry of Internal Affairs and the Central Committee of the Communist Party of SSR Georgia, used to be one of the most closed and hardly accessible institute in the Soviet Times, as well as after Georgia gained independence. Due to high public and scientific-research interest towards the archives the MIA took the above-mentioned responsibility on classifying the documents according to a modern catalog system.)
Regarding the process of action plan development, the presenters of the Webinar underlined the importance of creating the action plan unilaterally - by the government and civil society. If the action plan development is based on constant dialogue between the government and civil society it will easily be reflective of public priorities. Format of drafting the action plan is decisive of the quality and prospective fruits of the action plan. Thus, it was strongly recommended that consultations include individuals from wide range of governmental institutions as well as of society, as inclusive engagement will guarantee that more responsible agents embrace the action plan and back its implementation. However, inter-sectoral dialogue is not only important during the development process of the action plan but after the plan is elaborated. Regarding the topic, story of Georgia was said to be successful, Shreya Basu claimed that Georgia used the last action plan process very well to improve the regular OGP forum. The national action plan of Georgia was made available at the webinar for participants to review.
The presenters highlighted that governments should pay attention that they do not only consult with the civil society but actually cooperate and jointly address the issues while drafting the action plan and later, establish the required mechanisms for continues communication during the implementation process. It was mentioned that within the OGP cooperation of the government and civil society should be an ongoing process, when the OGP is a mean but achieve what they set to achieve and not an end itself. Moreover, as said at the Webinar, forums established for communication would ideally be managed both by the government and the civil society. The presenter noted that Georgia is a country where this is actually happening. The Open Government Partnership Forum active in Georgia is a multi-stakeholder forum which is responsible on developing the OGP national action plans and ensuring/monitoring the implementation process. The above-mentioned Forum is chaired both by the government representative and the Director of a local non-governmental organization – Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). The Forum provides a platform for regular meetings of the individuals involved in the process, ensures intensive engagement of the government, non-governmental and international organizations, invites international and local experts to deliver talks, etc. The presenter of the Webinar advised the participants to contact Georgia for further guidance or recommendations for establishing an effective mechanism of communication between the government and the civil society.