IDFI-ის კვლევითი საქმიანობა 2010 წელს
2010 წლის განმავლობაში IDFI-ის (ინფორმაციის თავისუფლების განვთარების ინსტიტუტი) კვლევითი საქმიანობა დაკავშირებული იყო ისეთ საკითხებთან, როგორიცაა ინტერნეტის რეგულირება და ელექტრონული მმართველობა საქართველოში;
კვლევის "ინფორმაციის თავისუფლება და ინტერნეტ რეგულირება საქართველოში" ფარგლებში ანალიტიკოსმა ხაზი გაუსვა საკანონმდებლო სისტემაში არსებულ პრობლემებს, მოქალაქეთა შესაძლებლობებს, უფრო მეტად ჩაერთონ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში და მთავრობის მხრიდან აღებულ ვალდებულებებს, უფრო გამჭვირვალე გახადოს მისი საქმიანობა მოქალაქეებისთვის; როგორც კვლევამ აჩვენა, არსებული სამართლებრივი ბაზა ვერ უზრუნველყოფს საქართველოში საჯარო დაწესებულებების მხრიდან მათ წინაშე არსებული ვალდებულების - განახორციელონ გამჭვირვალე ელექტრონული მმართველობა, სრულყოფილ შესრულებას.
ამისათვის აუცილებელია შემუშავდეს რეკომენდაციები და წინადადებები საკანონმდებლო ცვლილებების თაობაზე. ცვლილებებით უნდა დადგინდეს სახელმწიფო დაწესებულებებისადმი წაყენებული ერთიანი ვალდებულებები - შექმნან და მოქმედებაში მოიყვანონ მათი უწყებების ვებ-გვერდები. ამ ვებ-გვერდებზე განათავსონ საჯარო ინფორმაციას მიკუთვნებული ყველა ინფორმაცია, რაც საბოლოო ჯამში, ერთის მხრივ, შეამსუბუქებს საჯარო დაწესებულებათა საქმიანობას, ასევე შეამცირებს ხარჯს. მეორე მხრივ, აამაღლებს ინფორმაციის თავისუფლების მოთხოვნათა დაცვის ხარისხს.
კვლევის „ელექტრონული მმართველობა საქართველოში: მსოფლიო ტენდენციები“ ავტორი ზოგადად მიმოიხილავს ელექტრონული მმართველობის მნიშვნელობას ქვეყნის მართვის პროცესში, გამოკვეთს მთავარ პრობლემებს, რომელსაც ქვეყნები აწყდებიან მექანიზმების დანერგვის პროცესში და შემდეგ განიხილავს საქართველოს მაგალითზე ელექტრონული მმართველობის პროცესის განვითარებისა და პოლიტიკაში განხორციელებული ცვლილებების თაობაზე;
როგორც კვლევამ აჩვენა, საქართველო, ინფორმატიზაციისა და ელექტრონული მმართველობის მხრივ, იმყოფება განვითარების დაბალ საფეხურზე. ჩვენს ქვეყანას ძლიერი პოზიციები გააჩნია ადამიანური რესურსის მხრივ, მაგრამ სერიოზული ხარვეზების წინაშე დგას უახლესი ტექნოლოგიების დანერგვის, გამოყენების, მოქალაქეთა მომსახურებისა და მათი მმართველობითი პროცესში ჩართვის მხრივ.
არსებული ვითარება ცხადყოფს, რომ საქართველოს კიდევ ძალიან რთული გზა აქვს გასავლელი და მნიშვნელოვანი ინტელექტუალური და ფინანსური ინვესტიციების განხორციელებაა საჭირო, რომ ქვეყანამ შესძლოს, ინფორმატიზაციისა და ელექტრონული მმართველობის მხრივ, დასავლეთის სტანდარტებთან მიახლოვება და, მით უმეტეს, მათი სრული დანერგვა.
აღსანიშნავია ის, რომ IDFI-ის გუნდისთვის პრიორიტეტულია საზოგადოებისთვის ობიექტური, მიუკერძოებელი, მაღალი ხარისხისა და სტანდარტების კვლევა-ანალიზის შეთავაზება;

During 2010 IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) Think tank activities were related to the following issues: Freedom of information, regulation of internet and E-governance in Georgia;
The research “Freedom of Information and Internet Regulation in Georgia” emphasized the problems in Legislative system, opportunities of the citizens be involved in decision-making process and government commitments make its work more transparent for citizens; As the research showed, current legislative system cannot provide complete fulfillment of the commitments for transparent e-governance in Georgia;
Therefore, it is necessary to prepare recommendations and proposal for legislative changes. These changes should establish common obligations for government institutions in order to create and activate websites; Public institutions should publish all the information on the websites, which facilitates government activities and at the same time decreases government expenditures. Simultaneously, it increases quality of freedom of information;
Author of the research “E-governance in Georgia: World Tendencies” discusses about the importance of e-governance, highlights the main problems, which countries face in the process of establishing mechanisms. Moreover, author talks about Georgia’s case development of e-governance and policy changes regarding to this issue;
As the research showed, Georgia is on the lowest level of development of e-governance and informing; Our country has quite stable positions with the index of human capital, has serious challenges in contemporary technologies, using and providing service or involving people in decision-making processes; In order to solve several difficulties, which emerged throughout the developing e-governance, Georgia should receive intellectual and financial investments;
It is important to mention that it is of high priority for IDFI team to offer the society objective, unbiased, high quality and high standard research and analysis.