აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭომ 2022-2024 წლების სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა
30 ივლისს, აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭომ დაამტკიცა მომდევნო, 2022-2024 წლების სამოქმედო გეგმა, რომელიც შემუშავდა საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებთან აქტიური თანამშრომლობის შედეგად.
საკონსულტაციო ჯგუფის, უმაღლესი საბჭოს წევრებისა და აპარატის მიერ, ასევე, კონკურსში გამარჯვებული იდეების ჩათვლით, სამოქმედო გეგმისთვის წარდგენილი იყო 36 ინიციატივა. განხილვის შედეგად შეირჩა 26 ინიციატივა, რომლებიც ღია მმართველობის სამოქმედო გეგმაში 8 ვალდებულების ფორმით ჩამოყალიბდა.
აღსანიშნავია, რომ სამუშაო ჯგუფმა გაიზიარა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ წარმოდგენილი 4 ინიციატივა - თემატური მოკვლევა ღია მმართველობის საკითხებზე; მოქალაქის მიერ კითხვის ან იდეის ინიციირება საზედამხედველო მექანიზმისთვის - „უმაღლესი საბჭოს წევრის კითხვა“; მოქალაქის მიერ კითხვის გაგზავნა საზედამხედველო მექანიზმისთვის - „მინისტრის საათი“; საინფორმაციო კამპანიის დაგეგმვა მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმების შესახებ ცნობიერების ასამაღლებლად.
სამოქმედო გეგმის განხორციელება მიზნად ისახავს უმაღლესი საბჭოს საკანონმდებლო და საზედამხედველო საქმიანობაში საზოგადოების მონაწილეობის გაზრდას, მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას და უმაღლესი საბჭოს საქმიანობის გამჭვირვალობის ზრდას. აღნიშნული მიზნების მისაღწევად ღია მმართველობის 2022-2024 წლების სამოქმედო გეგმაში წარმოდგენილი ვალდებულებები დაყოფილია 3 ძირითად მიმართულებად - საზოგადოების მონაწილეობის გაზრდა საკანონმდებლო საქმიანობაში; საზოგადოების მონაწილეობის გაზრდა საზედამხედველო საქმიანობაში; ცნობიერების ამაღლება და გამჭვირვალობა.
საკანონმდებლო და საზედამხედველო საქმიანობაში საზოგადოების მონაწილეობის გასაზრდელად დაინერგება სხვადასხვა ონლაინ მექანიზმი, მათ შორის, კანონპროექტებზე ხმის მიცემა და კანონპროექტების საჯაროდ განხილვა, მოქალაქის მიერ „მინისტრის საათისთვის“ კითხვის გაგზავნის მოდული, „უმაღლესი საბჭოს წევრის კითხვისთვის“ იდეის ან შეკითხვის გაზიარების ველი. ცნობიერების ამაღლების მიზნით დაიგეგმება საინფორმაციო კამპანიები. აჭარის უმაღლესი საბჭო, სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, ასევე, გეგმავს ორგანიზება გაუწიოს ღია მმართველობის რეგიონულ საკანონმდებლო ორგანოთა საერთაშორისო ქსელის შექმნას და გამართოს აღნიშნული ქსელის პირველი კონფერენცია.
აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის 2022-2024 წლების სამოქმედო გეგმა შემუშავდა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI), საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით.

The Supreme Council of Ajara has approved the Open Governance Action Plan for 2022-2024
On July 30, the Open Governance Council of the Ajara Supreme Council approved the second action plan for 2022-2024, which was developed as a result of active cooperation with the members of the Consultative Group.
The initiatives of the Consultative Group, the members of the Supreme Council and their staff, as well as the ideas submitted by the school students comprise totally 36 initiatives for the new action plan. As a result of the discussion, 26 initiatives were selected, which were transformed in eight commitments in the open governance action plan.
It should be noted that the working group shared 4 initiatives presented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI): Thematic research on open governance issues; question or idea by a citizen for the supervisory mechanism - "Question of a member of the Supreme Council"; Citizen sending a question to the supervisory mechanism - "Minister's Hour"; Planning an information campaign to raise awareness of citizen engagement mechanisms.
The Action Plan aims to increase public participation in the legislative and supervisory activities of the Supreme Council, raise awareness about the mechanisms of citizens' engagements, and increase the transparency of the Supreme Council's activities. In order to achieve the mentioned goals, the commitments presented in the 2022-2024 action plan of open governance are divided into 3 main directions - increasing public participation in legislative activities; increasing public participation in supervisory activities; awareness raising and transparency.
To increase public participation in legislative and supervisory activities, various online mechanisms will be introduced, including voting on bills and public discussion of bills, a module for citizens to send a question for the "Minister's Hour", a field for sharing an idea or question for a "Question of a member of the Supreme Council". Information campaigns will be planned to raise awareness. The Supreme Council of Ajara, within the framework of the action plan, also plans to take part in organization of international network of regional legislatures within OGP and to hold the first conference of the said network.
The Open Governance Action Plan 2022-2024 of the Open Governance Council of the Ajara Supreme Council was developed within the scopes of the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) "Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia." The project is closely cooperating with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to promote Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and the Supreme Council of Ajara (SCA).