ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლება ევროკავშირის ინსტიტუტებში და ევროპის ომბუდსმენის როლი
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 2 აგვისტო 2013
ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლება მნიშვნელოვანია ევროკავშირის ინსტიტუტების საქმიანობის გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის, კარგი მმართველობის პრინციპების დანერგვისა და ევროკავშირის მოქალაქეებსა და ინსტიტუტებს შორის კომუნიკაციის გაუმჯობესების პროცესში. გამჭვირვალობის პრინციპი მოითხოვს ევროკავშირის ინსტიტუტებში დაცული ოფიციალური დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას, ევროკავშირის ინსტიტუტების მიერ გადაწყვეტილების მიღების პროცესის ღიაობასა და მიღებული გადაწყვეტილების მიზეზების თაობაზე მოქალაქეებისათვის ინფორმაციის მიწოდებას.
სტატიის მიზანია ევროკავშირის ინსტიტუტებში (ევროპის პარლამენტი, ევროპული საბჭო და ევროკომისია) ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების საკანონმდებლო  რეგულირების განხილვა და ევროპის ომბუდსმენის როლის შეფასება ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების ეფექტური იმპლემენტაციის პროცესში.
სტატიაში განხილულია ევროკავშირის ინსტიტუტებში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მარეგულირებელი კანონმდებლობის ფარგლები, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების შეზღუდვები და პროცედურული გარანტიები, ასევე ევროპის ომბუდსმენის როლი და მის მიერ განხილული საქმეების ანალიზი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლებასთან დაკავშირებით.
საქართველომ უნდა გაითვალისწინოს ევროკავშირის ინსტიტუტებში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების საკანონმდებლო რეგულირებისა  და კარგი მმართველობის ძირითადი მიღწევები, რათა უზრუნველყოს ეროვნულ დონეზე საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების ეფექტური განხორციელების გაუმჯობესება.
სტატია მომზადდა ღია საზოგადოების ფონდის (OSF) ადამიანის უფლებათა სტაჟირების 2013 წლის გრანტის ფარგლებში.
სტატიაში გამოქვეყნებული მოსაზრებებზე პასუხისმგებელია IDFI (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) და შესაძლებელია ისინი არ ემთხვეოდეს ღია საზოგადოების ფონდის შეხედულებებს.