თბილისის მერიამ 2018-2020 წლების ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა
2018 წლის 2 ოქტომბერს, თბილისის მერიამ დაამტკიცა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) 2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმა. ეს არის მეორე სამოქმედო გეგმა, რომელიც OGP-ის ქვე-ეროვნული საპილოტე პროგრამის ფარგლებში მომზადდა, სადაც თბილისის მუნიციპალიტეტი მსოფლიოს მასშტაბით 14 სხვა ქალაქთან ერთად მონაწილეობს.
წინა სამოქმედო გეგმა
თბილისის მერიამ პირველი სამოქმედო გეგმა 2017 წელს დაამტკიცა და ის ხუთ ვალდებულებას აერთიანებდა:
1. ღია მმართველობისა და სამოქალაქო ჩართულობის მრავალპროფილური მექანიზმი - საინფორმაციო და სამოქალაქო აქტივობის პორტალი “SMART MAP”;
2. პეტიციის დანერგვა მერიის სისტემაში;
3. ბიუჯეტის მონაწილეობითი დაგეგმვის მექანიზმის დანერგვა;
4. ბიუჯეტის ხარჯვის ინტერაქტიული ხელმისაწვდომობისა და სამოქალაქო კონტროლის მექანიზმების დანერგვა;
5. სერვისების სამოქალაქო კონტროლისა და ხელმისაწვდომობის მექანიზმების დანერგვა.
თბილისის მერიის OGP-ის 2017 წლის სამოქმედო გეგმაში არსებული ვალდებულებების უმეტესი ნაწილი არ შესრულდა. IDFI აქტიურად მონაწილეობდა როგორც პირველი, ისე მეორე სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში. სწორედ IDFI-ის რეკომენდაციით და უშუალო ჩართულობით მოხდა ელექტრონული პეტიციების ვალდებულების სამოქმედო გეგმაში შეტანა და მისი შემდგომი განხორციელება. ამჟამად, პეტიციების პორტალი - შენი იდეა ქალაქის მერს წარმატებით ფუნქციონირებს და მოქალაქეებს საშუალება აქვთ დაარეგისტრირონ იდეები და ხმა მისცენ მათთვის სასურველი საკითხების განხილვას.
2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმა
თბილისის მერიამ OGP-ის მეორე სამოქმედო გეგმაზე მუშაობა 2018 წელს დაიწყო. ამისათვის ხელახლა შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელიც 24 წევრს აერთიანებდა, საიდანაც 12 წევრი სამოქალაქო საზოგადოების და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენელი არის. ახალი სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში გაიმართა რამდენიმე სამუშაო შეხვედრა, სადაც თბილისის მერიის მიერ წარმოდგენილ იდეებთან ერთად, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ შემუშავებული ინიციატივებიც განიხილებოდა.
წინა გეგმის მსგავსად, ახალი სამოქმედო გეგმა ჯამში ხუთ ვალდებულებას აერთიანებს და ის წინა სამოქმედო გეგმაში შეუსრულებელ რამდენიმე ვალდებულებასაც მოიცავს:
- ღია მმართველობისა და სამოქალაქო ჩართულობის მრავალპროფილური მექანიზმი - საინფორმაციო და სამოქალაქო აქტივობის პორტალი (“SMART MAP”)
ეს ვალდებულება მოიცავს მრავალფუნქციური ვებ-პორტალის შექმნას, სადაც დატანილი იქნება ინტერაქტიული რუკა, რომელიც საშუალებას მისცემს მოქალაქეებს მიიღონ ინფორმაცია ქალაქში მიმდინარე ღონისძიებებზე/სამუშაოებზე და მოახდინონ მათ ირგვლივ არსებული პრობლემებზე რეაგირება.
- ბიუჯეტის მონაწილეობითი დაგეგმვის მექანიზმის დანერგვა
ამ აქტივობის ფარგლებში შეიქმნება ელექტრონული პორტალი, სადაც მოქალაქეებს საშუალება ექნებათ მიიღონ ინფორმაცია მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტის და მისი პრიორიტეტების შესახებ, მონაწილეობა მიიღონ ბიუჯეტის დაგეგმვის პროცესში და ხმის მიცემის საშუალებით დააფიქსირონ საკუთარი მოსაზრებები იმ პრიორიტეტული მიმართულებების შესახებ, რომელიც მათთვის არის მნიშვნელოვანი.
- სერვისების ხელმისაწვდომობისა და მოქალაქეთა ჩართულობით გაუმჯობესების მექანიზმების დანერგვა
ვალდებულების ფარგლებში შეიქმნება ვებგვერდზე ინტეგრირებული ვებ-აპლიკაცია, სადაც გამოტანილი იქნება მუნიციპალიტეტის ყველაზე მოთხოვნადი ელექტრონული სერვისები. საწყის ეტაპზე, ვებ-აპლიკაციის საშუალებით შესაძლებელი იქნება მერიის გარემოს დაცვის, ტრანსპორტის და ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურების სერვისების მიღება.
- ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის კეთილსინდისიერი და გამჭვირვალე მმართველობის სტრატეგია
აღნიშნული ვალდებულება სამოქმედო გეგმაში USAID-ის დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივის (GGI) რეკომენდაციით მოხვდა. თბილისის მერიის მიერ მოხდება გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულების და კეთილსინდისიერების სტანდარტების გაწერა სტრატეგიის საშუალებით, ხოლო ამის შემდეგ მოხდა სამოქმედო გეგმის შემუშავება და განხორციელება, სადაც მოცემული იქნება ის ღონისძიებები, რომლებიც მერიის და მის სისტემაში შემავალი დაწესებულებების გამჭვირვალე და კეთილსინდისიერი მმართველობის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს.
- თბილისის მერიაში გამჭვირვალობის ხარისხის განვითარება ელექტრონული მექანიზმების მეშვეობით
ეს ვალდებულება სამოქმედო გეგმაში IDFI-ის რეკომენდაციით მოხვდა და მოიცავს ელექტრონული გამჭვირვალობის მექანიზმების გაუმჯობესებას. ვალდებულების ფარგლებში დაგეგმილია თბილისის მერიის ვებ-პორტალის განახლება IDFI-ის მიერ მომზადებული კონცეფციის თანახმად, რომელიც ღია საზოგადოების ფონდის მხარდაჭერით მომზადდა. გარდა ამისა, ვალდებულება ასევე ითვალისწინებს მერიის საჯარო ინფორმაციის გვერდის განახლებას, რაც ინფორმაციის მოძიებას უფრო მოქნილს და მარტივს გახდის. ვალდებულების მესამე კომპონენტში დაგეგმილია თბილისის მერიის ღია მონაცემების გვერდის შექმნა, სადაც თბილისის მერიაში დაცული საჯარო ინფორმაცია წარმოდგენილი იქნება დამუშავებად ფორმატში.
IDFI მიესალმება თბილისის მერიის მიერ OGP-ის 2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმის დამტკიცებას. სამოქმედო გეგმის შესრულების პროცესში IDFI მნიშვნელოვნად მიიჩნევს წინა გამოცდილების გათვალისწინებას იმისათვის, რომ პროცესი ეფექტურად და დროულად წარიმართოს. აუცილებელია ვალდებულებების შესრულება სამოქმედო გეგმაში გათვალისწინებული ვადების მკაცრი დაცვით მოხდეს.

On October 2, 2018, Tbilisi City Hall approved the Open Government Partnership (OGP) Action Plan for 2018-2020. This is the second action plan approved by Tbilisi under the OGP sub-national pilot program, which includes 14 other cities around the world.
The First Action Plan
Tbilisi City Hall approvedits first Action Plan in 2017 with five commitments:
- Multi-Purpose Mechanism of Open Government and Civic Participation – Information and Civic Activities Portal (Smart Map)
- E-Petitions in Tbilisi Municipality
- Participatory Budget Planning Mechanism
- Interactive Accessibility to Budget Spending and Introduction of Civic Control Mechanisms
- Civic Control and Accessibility Mechanisms for Municipal Services
Unfortunately, most of these commitments were not fulfilled. IDFI was actively involved in developing the first and second action plans. Introduction of e-petitions was originally suggested by IDFI and later successfully implemented with the organization’s involvement. The E-Petition’s Portal is up and running, allowing citizens to raise initiatives and vote on them.
The Second Action Plan (2018-2020)
Tbilisi City Hall began working on the second OGP action plan in 2018. To this end, the city hall set up a 24 member working group, half of which were representatives of civil society and donor organizations. The process of elaboration of the action plan included several workshops were the City Hall, non-governmental and international organizations presented and discussed their initiatives.
The resulting document is composed of five commitments, some of which were carried over from the first action plan:
This commitment involves creating a multi-purpose web-portal with an interactive map that will inform citizens about ongoing works / activities in the city and enable them to provide feedback.
The commitment involves creating a web-portal that informs citizens about the municipal budget and its priorities, and enables them to participate in budget planning and vote on individual priorities.
- Mechanism for Improving Citizen Engagement and Municipal Service Accessibility
The commitment involves creating a web-application displaying the most commonly used electronic municipal services. At the initial stage, the web-application will include services of the City Hall’s Environmental, Transport and Supervision Departments.
- Tbilisi Municipal Strategy for Integrity and Transparent Governance
Initiated by the USAID Good Governance Initiative (GGI), the commitment involves the elaboration of transparency, accountability and integrity standards by Tbilisi City Hall in the form of a strategy. The City Hall will also elaborate and implement an action plan aimed at promoting integrity and transparent governance in its system.
- Improving E-Transparency in Tbilisi City Hall
Initiated by IDFI, the commitment involves improving e-transparency of the City Hall by: 1. updating its website based on a concept developed by IDFI with the support of Open Society Foundation; 2. updating the City Hall’s public information webpage in order to simplify access to information; and 3. creating an open data webpage that will offer public information held by Tbilisi City Hall in a machine-readable format.
IDFI welcomes the approval of the 2018-2020 Action Plan and urges Tbilisi City Hall to take into account the challenges that arose during the implementation of the previous action plan. Strict adherence to the deadlines set by the second action plan will be crucial in ensuring the effectiveness of the implementation process.