ექსპერტებმა სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო საწარმოების ეფექტიანობაზე იმსჯელეს
SOE -Discussion8 მაისს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა და გადასახადის გადამხდელთა კავშირის ორგანიზებით გაიმართა მრგვალი მაგიდა თემაზე: "სახელმწიფო საწარმოების როლი სოფლის მეურნეობის განვითარებაში".
დისკუსიაში სფეროს ექსპერტები, არასამთავრობო და კვლევითი ორგანიზაციების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. შეხვედრა გახსნა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა.
გადასახადის გადამხდელთა კავშირის წარმომადგენლებმა, გიგლა მიქაუტაძემ და გიორგი რევაზაშვილმა  სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სოფლის მეურნეობის პროფილის საწარმოებისა და მათი მუშაობის შესახებ მიმოხილვითი ანალიზი წარმოადგინეს.
კვლევამ აჩვენა, რომ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საწარმოების დიდი ნაწილი უმოქმედოა. 71-დან ქმედითად ითვლება მხოლოდ 15 საწარმო, მათგან 7 პროდუქტის მწარმოებელია, ხოლო დანარჩენი 8 - სერვისის პროვაიდერი. აღსანიშნავია ისიც, რომ მოქმედი საწარმოების გარკვეული ნაწილი, არასახარბიელო ფინანსური მდგომარეობის მიუხედავად, ფუნქციონირებას არ წყვეტს, რაც დამატებით ტვირთად აწევს სახელმწიფოს. მკვლევარების დასკვნის მიხედვით, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სოფლის მეურნეობის პროფილის საწარმოები ეფექტიანობით არ გამოირჩევა.
მონაწილეები აქტიურად ჩაერთნენ დისკუსიაში, სახელმწიფო საწარმოების არსებობის მიზანშეწონილობასა და მათი ეფექტიანობის გაზრდის გზებზე ისაუბრეს და სექტორის სამომავლო განვითარებასთან დაკავშირებით საკუთარ ხედვები და მოსაზრებები გამოთქვეს.
ეკონომიკის ექსპერტი, ბიზნეს პალატის წარმომადგენელი  ემზარ ჯგერენაია არსებული სიტუაციის საფუძვლად კონსტიტიციურ პრობლემას  მიიჩნევს და აცხადებს რომ მთავრობა უნდა ჩამოშორდეს სამეურნეო საქმიანობას. მისი თქმით, სოფლის მეურნეობის საწარმოების შექმნა საარჩევნო მიზანს ემსახურებოდა, თუმცა  სახელმწიფო დღესაც ქმნის მონოპოლიებს და სწორედ ეს მიდგომა უნდა შეიცვალოს.
ექსპერტები გამოსავალს სახელმწიფო საწარმოების გასხვისებაში ხედავენ, თუმცა ასევე აღინიშნა, რომ მსოფლიოში არსებობს  სახელმწიფოს მიერ ასეთი ტიპის კომპანიების ეფექტიანად მართვის პრეცენდენტებიც. პროფესორი ზურაბ გარაყანიძე სიტუაციიდან გამოსავალს  დარგობრივი ჰოლდინგების შექმნასა და  აღნიშნული საწარმოების  სააქციო საზოგადოებად გარდაქმნაში ხედავს.
ბიზნეს პალატის წარმომადგენლის, ირაკლი ლეკვინაძის განცხადებით მნიშვნელოვანია მოხდეს სფეროს დეპოლიტიზაცია  და ხელი შეეწყოს კომერციული სოფლის მეურნეობის ჩამოყალიბებას.
ექსპერტების აზრით საწარმოების გასხვისება მათი მომგებიან კომპანიებად გარდაქმნისა და  დარგის განვითარებისთვის აუცილებელი წინაპირობაა, თუმცა ცოტა განსხვავებული მიდგომაა საჭირო სამელიორაციო სისტემასთან დაკავშირებით. უდავოა, რომ სახელმწიფო არ უნდა ერეოდეს სოფლის მეურნეობის საწარმოების მართვაში.  წარმოება არ უნდა იყოს სახელმწიფო საქმე და ბიზნესი ბიზნესმა უნდა აკეთოს.
ექსპერტის ეკონომიკის საკითხებში, ლევან კალანდაძის შეფასებით კვლევის მეთოდი და ფორმა, რომელიც ინტერვიუებზეა დაფუძნებული არსებულ სიტუაციას რეალურად ასახავს, რადგან უშუალოდ იმ ადამიანების მოსაზრებებია წარმოდგენილი, რომლებიც დასაქმებულნი არიან ამ საწარმოების მენეჯმენტში.
დისკუსია გაიმართა პროექტის „სახელმწიფო საწარმოები საქართველოში და მათი ეფექტიანობა; ფოკუსი: სოფლის მეურნეობა“ ფარგლებში.  მომდევნო ეტაპზე, დაგემილია ინტერვიუების ჩატარება და მრგვალი მაგიდის გამართვა გადაწყვეტილების მიმღებ პირებთან.
სამართლებრივი ანალიზისა  და საერთაშორისო გამოცდილების შესწავლის  შედეგებზე დაყრდნობით, პროექტის ანალიტიკური გუნდი შეიმუშავებს რეკომენდაციების პაკეტს, რომელიც გადაეცემათ შესაბამის სახელმწიფო უწყებებს. პროექტის ფარგლებში მოხდება სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული საწარმოების მეტი გამჭვირვალობის ადვოკატირება.
პროექტი, აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) პროგრამის “საჯარო პოლიტიკის, ადვოკატირებისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარება საქართველოში” (G-PAC)-ის მხარდაჭერით ხორციელდება.

On May 8, Institute for Development of Freedom of Information, in cooperation with the Tax Payers Union (TPU) organized round table discussion on the issue of “Role of the State-Owned Enterprises in development of the Agriculture Sector”
Discussion was attended by the experts, representatives of non-governmental and think tank organizations. Giorgi Kldiashvili, director of IDFI gave opening speech.
Representatives of TPU, Gigla Mikautadze and Giorgi Revazashvili presented the analysis of the state-owned enterprises and their efficiency.
Research displayed that the biggest part of the SOEs are inactive. Only 15 out of 71 are active; 7 of them are product providers, while the rest 8 of them are service providers. It is also notable that part of the enterprises, despite unfavorable financial condition, do not cease existence, hence adding burden to the state. According to the researchers, SOEs are not effective.
Participants showed interest in the issue and got involved in discussion very actively. Attendants talked about the expediency of SOEs, ways of increasing their efficiency and expressed their views on the future development of the sector.
Expert of economy, representative of Business Chamber Emzar Jgerenaia believes that the basis of the existing problem is in constitution and emphasizes that the state must cease to interfere in agricultural activities. He also noted that creation of SOEs was part of the pre-election campaign, as a result of which, state ended up as monopolist. Emzar Jgerenaia believes that this practice must be changed.
Experts noted that the way out of this situation is privatization of the state owned enterprises, however, they recalled the cases of effective state management of such enterprises in other countries. Professor Zurab Garakanidze believes that he way out is creating holdings and reorganizing SOEs into joint stock companies.
The representative of Business Chamber, Irakli Lekvinadze emphasized the importance of depoliticizing the sector and supporting the creation of commercial agriculture in the country.
Experts believe that privatizing the enterprises and reorganizing them into profitable companies is the most important premise, however, we should different attitude regarding the amelioration. It is not doubted that he state should not interfere in managing agricultural enterprises. State should not be involved in business.
According to the expert in economy, Levan Kaladadze, interview-based research methodology reflects the reality as they depict the views of those persons who are involved in management of the enterprises.
Discussion was held within the frames of the ‘State-owned enterprises (SOE) and their efficiency in Georgia; Focus: Agriculture Sector’ project. On the next stage, project team plans to conduct interviews and organize round table discussion with decision makers.
Based on the legal analysis and studying the international experience, project analytical team will elaborate the recommendation package targeted for the relevant public institutions. Project also involves the advocacy of more transparency of the state owned enterprises.
Project is being implemented with the support of the East-West Management Institute (EWMI) program Policy, Advocacy and Civil Society Development in Georgia (G-PAC).