ფარული მეთვალყურეობა საქართველოში - 2018-2020 წლების პრაქტიკა
სიახლეები | კვლევები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ანალიზი 7 ივლისი 2021
წინამდებარე კვლევა მიმოიხილავს 2018-2020 წლებში ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარებასთან დაკავშირებით შუამდგომლობების წარდგენის, განხილვისა და დაკმაყოფილების, ასევე გადაუდებელი აუცილებლობისას ჩატარებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების კანონიერად ცნობის შესახებ სტატისტიკურ მონაცემებს. კვლევაში ასევე მოცემულია „კონტრდაზვერვითი საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, სსიპ ოპერატიულ-ტექნიკურ სააგენტოში წარდგენილი ელექტრონული თვალთვალის შესახებ მოსამართლის ბრძანებების შესახებ სტატისტიკა.
გარდა ამისა, კვლევაში ასახულია ბოლო პერიოდში ფარული ჩანაწერების გავრცელებისა და უკანონო მოსმენის ფაქტები, რაც ცხადყოფს, რომ ქვეყანაში პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობასთან დაკავშირებით სერიოზული გამოწვევები არსებობს.
- 2020 წელს პირველი ინსტანციის სასამართლოებმა სატელეფონო კომუნიკაციის ფარულ მიყურადებასა და ჩაწერასთან დაკავშირებით ჯამში 997 შუამდგომლობა განიხილეს. ამ შუამდგომლობების  62%  თბილისის საქალაქო სასამართლომ განიხილა.
- სააბონენტო ნომრებზე განხორციელებული სატელეფონო კომუნიკაციის ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის რაოდენობა 2018 წლიდან თანდათანობით იზრდება და 2021 წლის პირველივე კვარტალში სოლიდურ ნიშნულს, წინა სრული წლის თითქმის ნახევარს - 2403-ს აღწევს.
- 2018 წლიდან დღემდე სტაბილურად იზრდება სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურში გადაუდებელი აუცილებლობისას სატელეფონო კომუნიკაციის ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის შესახებ პროკურატურიდან შესული შუამდგომლობების რაოდენობა. 2018 წელს ეს მაჩვენებელი ჯამში 36 იყო, 2019 წელს - 81, 2020 წელს - 107, ხოლო 2021 წლის პირველივე კვარტალში შუამდგომლობების რიცხვი უკვე 32-ს აღწევს.
- სატელეფონო კომუნიკაციის ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის რაოდენობის პარალელურად, ბოლო წლებში გაიზარდა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის მიერ სატელეფონო კომუნიკაციის ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის შეჩერების მექანიზმის გამოყენების სიხშირეც. 2020 წელს ამ მექანიზმის გამოყენების ნიშნულმა 116-ს მიაღწია (115 მათგანი გამოყენებული იყო სასამართლოს განჩინებაზე, ხოლო 1 - პროკურორის დადგენილებაზე).
- 2020 წელს სატელეფონო კომუნიკაციის ფარულ მიყურადებასა და მოსმენასთან დაკავშირებული შუამდგომლობების სრულად დაკმაყოფილების ყველაზე მაღალი – 92%-იანი მაჩვენებელი დაფიქსირდა. 2018 წელს შუამდგომლობის დაკმაყოფილების პროცენტული მაჩვენებელი 88%, ხოლო 2019 წელს 84% იყო.
- 2020 წელს საქართველოს პირველი ინსტანციის სასამართლოებში ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებთან დაკავშირებული 3442 შუამდგომლობა შევიდა. გასული წლების მსგავსად, შუამდგომლობათა ყველაზე დიდმა რაოდენობამ თბილისის საქალაქო სასამართლოში მოიყარა თავი.
- წინა წელთან შედარებით, საქართველოს პირველი ინსტანციის სასამართლოებში ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარების შესახებ შესულმა შუამდგომლობებმა მნიშვნელოვნად, 51%-ითდაიკლო. ასევე აღსანიშნავია ამ შუამდგომლობათა დაკმაყოფილების კლების ტენდენცია: 2018 წელს შუამდგომლობათა 95.7%, 2019 წელს 94.6%, ხოლო 2020 წელს  94.2% დაკმაყოფილდა.
- 2018 წლის შემდგომ იზრდება განხილულ შუამდგომლობათა შორის გადაუდებელი აუცილებლობისას ჩატარებული ფარული საგამოძიებო მოქმედების კანონიერად ცნობის შესახებ შუამდგომლობების პროცენტული წილი. 2018 წელს პირველი ინსტანციის სასამართლოებში განხილული შუამდგომლობების მხოლოდ 1%-ს შეადგენდა ფარული საგამოძიებო მოქმედებების კანონიერად ცნობის შესახებ შუამდგომლობა, 2019 წელსპროცენტული წილი 4%-მდე, ხოლო 2020 წელს 6% -მდე გაიზარდა.
- 2018 წელს ფარული საგამოძიებო მოქმედების კანონიერად ცნობის შესახებ შუამდგომლობათა 92.6% დაკმაყოფილდა, 2019 წელს - 84.7%, ხოლო 2020 წელს ყველაზე მეტი -  98.5%.
- სერიოზულ გამოწვევად რჩება ფარული ჩანაწერების გავრცელებისა და უკანონო მოსმენის ფაქტები და დამნაშავეთა დაუსჯელობა, რაც ცხადყოფს პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დაცვის მყარი გარანტიების არარსებობას.
2018-2020 წლების სტატისტიკურმა მონაცემებმა აჩვენა, რომ ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარების შესახებ სასამართლოებში შესული შუამდგომლობების რიცხვი და მათი დაკმაყოფილების ჯამური მაჩვენებელი შემცირდა. ეს უკავშირდება კომპიუტერული სისტემიდან ან კომპიუტერულ მონაცემთა შესანახი საშუალებიდან ინფორმაციის ან დოკუმენტის გამოთხოვის შესახებ შუამდგომლობების მნიშვნელოვნად კლებას ბოლო 3 წლის მანძილზე. ამ კონკრეტულ საგამოძიებო მოქმედებასთან დაკავშირებული შუამდგომლობათა რიცხვი 7150-დან (2018 წელს) 1348-მდე შემცირდა (2020 წელი).
ფარული საგამოძიებო მოქმედების ვადის გაგრძელებასთან, ფარულ ვიდეოჩაწერასა და ფოტოგადაღებასთან დაკავშირებული შუამდგომლობების დაკმაყოფილების მაჩვენებელი მზარდია. უნდა აღინიშნოს, რომ გაიზარდა სატელეფონო კომუნიკაციის ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის შესახებ შუამდგომლობების სრულად დაკმაყოფილების მაჩვენებელიც. ასევე, 2018 წლის შემდგომ იზრდება განხილულ შუამდგომლობათა შორის გადაუდებელი აუცილებლობისას ჩატარებული ფარული საგამოძიებო მოქმედების კანონიერად ცნობის შესახებ შუამდგომლობების პროცენტული წილი და მათი დაკმაყოფილების პროცენტული მაჩვენებელიც. 2020 წელს ეს უკანასკნელი 98.5%-ს აღწევს. ბოლო წლებში სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის მიერ სატელეფონო კომუნიკაციის ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის შეჩერების მექანიზმის გამოყენების სიხშირემაც იმატა.
სერიოზულ გამოწვევად რჩება ფარული ჩანაწერების გავრცელებისა და უკანონო მოსმენის ფაქტები, ასევე დამნაშავეთა დაუსჯელობა. უკანონო ფარული მეთვალყურეობისა და პირად ცხოვრებასთან დაკავშირებული ინფორმაციით შანტაჟის ყველა შემთხვევა დროულ და ეფექტიან რეაგირებას მოითხოვს.
უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ საქართველოში ფარული მეთვალყურეობის მარეგულირებელი საკანონმდებლო და ინსტიტუციური ჩარჩო არაერთხელ გამხდარა კრიტიკის საგანი, რადგან ის ვერ უზრუნველყოფს პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დაცვის მყარ გარანტიებს. სამწუხაროდ, ქვეყანაში არ არსებობს ზედამხედველობისა და კონტროლის ეფექტიანი სისტემა და სათანადო პროცედურული გარანტიები, რაც ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების თავიდან აცილებას უზრუნველყოფდა.

The Supreme Court of Georgia prepares a registry of covert investigative actions. The registry holds statistics on covert investigative activities, in particular, on the motions for carrying out covert investigative actions submitted to the court and the court rulings on them.
The present study reviews the statistics on the motions for carrying out covert investigative activities, as well as for approval of covert investigative activities carried out under the circumstances of urgency, submitted to, heard, and granted by the first instance courts in 2018-2020. The study also provides statistics on judicial orders on electronic surveillance submitted to the LEPL Operational-Technical Agency under the Law of Georgia on Counter-Intelligence Activities.
In addition, the study highlights the recent cases of circulation of illegal recordings and wiretapping, which indicates the existence of serious challenges to privacy in the country.
The information given in the study is based on the statistics of covert investigative activities provided by the Supreme Court of Georgia and published on the website of the same court, on the public information received from the LEPL Operational-Technical Agency of Georgia, as well as on the reports of the State Inspector's Service and the Public Defender.
- During 2020, a total of 997 motions for wiretapping and covert recording were heard by the first instance courts of Georgia. The Tbilisi City Court heard 62% of all these motions.
- The number of wiretapping and covert recording of subscriber numbers has gradually increased since 2018 and reached as high as 2403 cases in the first quarter of 2021, which is almost half the total of the previous year.
- The number of resolutions on wiretapping and covert recording carried out under the urgent circumstances submitted to the State Inspector's Service by the prosecutors has been steadily rising since 2018. The figure for resolutions stood at only 36 in 2018, followed by a considerable increase to 81 in 2019, and 107 in 2020. In the first quarter of 2021, it has already reached 32.
- The cases of using the mechanism of suspension of wiretapping and covert recording by the State Inspector's Service also grew in parallel with the rising number of wiretapping and covert recording in recent years. In 2020, the figure for the use of the suspension mechanism reached a peak of 116 cases (115 on court rulings and 1 prosecutor’s resolution).
- Over the past three years, 2020 saw the highest grant rate of motions related to wiretapping and covert recording at 92%. The number stood at 88% in 2018, while in 2019, the courts granted only 84% of motions.
- Overall, in 2020, 3442 motions for covert investigative activities were submitted to the first instance courts of Georgia.As in past years, the majority of motions were submitted to the Tbilisi City Court.
- The number of motions for covert investigative actions submitted to the first instance courts of Georgia decreased significantly - by 51%- compared to the previous year. Furthermore, the rate of the motions being granted showed a downward trend: in 2018, the percentage of motions grantedby the courts was at 95.7%, in 2019 - 94.6%, and 2020 - 94.2%.
- The proportion of motions for approval of carried out covert investigative action under the circumstances of urgency heard by the courts has increased since 2018. In 2018, only 1% of the motions heard by the first instance courts were related to the approval of carried out covert investigative action under the circumstances of urgency, increasing up to 4% in 2019 and 6% in 2020.
- The proportion of motions granted by the courts regarding the approval of carried out covert investigative actions was at 92.6% in 2018, dropping to 84.7% in 2019, and peaking at 98.6% in 2020.
- Illegal wiretapping and the dissemination of secret recordings, as well as the impunity of the perpetrators, remain serious problems, which show the lack of adequate safeguards for the protection of the right to privacy.
The data shows that the total number of motions for covert investigative activities submitted to the courts and the rate at which they have been granted have decreased between 2018-2020. The reason is the significant decline in motions for requesting information or a document from a computer system or computer data storage medium over the last three years. The number of motions related to this investigative action has decreased from 7,150 (in 2018) to 1,348 (2020).
On the other hand, the rate at which motions for extension of covert investigative action and for covert audio-video recording or photo shooting are granted has been increasing since 2018. The figure for motions for wiretapping and covert recording also grew compared to the past year. Furthermore, the proportion of motions for approval of covert investigative activities carried out under the circumstances of urgency heard by the courts has also been on the rise. The rate at which they were granted increased as well, reaching 98.5% in 2020. The rate of using the mechanism of suspension of wiretapping and covert recording by the State Inspector's Service has also grown over the past years.
In addition, illegal wiretapping and the dissemination of secret recordings, as well as the impunity of the perpetrators, remain serious problems. All cases of blackmail with private information obtained by illegal covert surveillance require a timely and effective response.
The legislative and institutional framework governing covert surveillance in Georgia has repeatedly been criticized for failing to set strict safeguards for the protection of privacy. Unfortunately, there is no effective system of supervision and control in the country and no proper procedural guarantees to prevent the abuse of power.