საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ანგარიში
22 ივნისს არასამთავრობო ორგანიზაციამ "საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო" გამოაქვეყნა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესაფასებლად ჩატარებული კვლევის შედეგები.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი იყო ერთ-ერთი იმ ოთხი მოხალისე ორგანიზაციიდან, რომლებმაც მონაწილეობა მიიღეს "საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს" პროექტში და 10 საჯარო დაწესებულებას საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვნის 52 ოფიციალური წერილი გაუგზავნეს.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა სხვადასხვა შინაარსის საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის  7 ოფიციალური წერილი გაგზავნა:
1. საქართვლოს პარლამენტი - „საქართველოს პარლამენტის რამდენ წევრს შეუწყდა უფლებამოსილება 2008-2009 წლებში აღმასრულებელ ხელისუფლებაში გადასვლის მიზნით;
2. საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო - „ფინანსთა სამინისტროს მიერ გამოცხადებული ტენდერების ნუსხა (დაყოფილი ღია ტენდერების და ერთ პირთან მოლაპარაკებით განხორციელებული შესყიდვების მიხედვით);
3. საქართველოს უზენაესი სასამართლო - „2009 წელს ადმინისტრაციული, სამოქალაქო და სისხლის სამართლის საქმეების მიხედვით რამდენ ბრალდებულს დაუმტკიცდა ბრალდება და რამდენი იქნა გამართლებული“;
4. საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო - „ანტი-კორუფციული საბჭოს წევრების ნუსხა“;
5. ცენტრალური საარჩევნო კომისია - „საარჩევნო კოდექსში ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ 2008-2009 წლებში ინიცირებული საკანონმდებლო ცვლილებები“;
6. საქართველოს კონტროლის პალატა- „2008-2009 წლებში კონტროლის პალატის მიერ პროკურატურისათვის გადაცემული ყველა საქმის შესახებ. მიუთითეთ სისხლის სამართლის კოდექსის რომელი მუხლით გათვალიწინებული ქმედების ჩადენის ნიშნები იკვეთებოდა გადაცემულ საქმეებზე“;
7. საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო - „რა თანხა შეადგინა მინისტრის, მინისტრის მოადგილის, განყოფილების უფროსის და წამყვანი სპეციალისტების პრემიებმა 2009 წელს. მიუთითეთ მოცემული პრემიების გამოთვლის წესი“;
საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის წერილებზე ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს პასუხი მხოლოდ ექვსმა საჯარო დაწესებულებამ გასცა და მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია დროულად მიაწოდა.
ერთადერთი საჯარო დაწესებულება, რომელმაც საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნაზე  არანაირი რეაიგირება არ მოახდინა  იყო საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო.

On June 22 Transparency International Georgia has released a report evaluating accessibility of public information in Georgia.
Institute for development of Freedom of Information was one of four volunteer organizations that participated in the Transparency International Georgia project and has sent 52 official requests to release public information to 10 government agencies.
Institute for Developing of Freedom of Information has sent out 7 official letters requesting the release of various types of public information:
1. Parliament of Georgia – “How many members of the parliament have abolished their mandates in the 2008-2009 period due to the move to positions in the executive branch”
2. Ministry of Finance of Georgia – “A list of procurement tenders carried out by the Ministry of Finance of Georgia (divided into the open tenders and the single person bidding process)”
3. Supreme Court of Georgia – “Number of individuals convicted and ordered freed based on the Administrative, Civil and Criminal lawsuits during 2009 administrative year”
4. Ministry of Justice of Georgia –“A list of the anti-corruption commission members”
5. Central Election Commission – “Legislative changes to the Election Code initiated by the Central Election Commission in 2008-2009”
6. Chamber of Control of Georgia – “Details of all cases transferred to the Chief Procurator’s Office. Point out violation of which articles of the Criminal Code were evident on the transferred cases.”
7. Ministry of Defense of Georgia – “What was the amount of bonus paid to the Minister, First Deputy Minister, Head of the Administration and other senior specialists in 2009.”
Only 6 government agencies have replied to the public information requests made by the Institute for Development of Freedom of Information and timely provided the requested information.
The only government agency that did not react in any way to our request and did not even send a rejection letter was the Ministry of Defense of Georgia.