საჯარო კონსულტაციები ღია მმართველობა საქართველოს 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის შესამუშავებლად
7-8 აპრილს ოზურგეთსა და ბათუმში გაიმართა საჯარო კონსულტაციები ღია მმართველობა საქართველოს რიგით მესამე სამოქმედო გეგმის (2016-2017) შემუშავების მიზნით.
მონაწილეებს შორის იყვნენ მუნიციპალიტეტის, არასამთავრობო ორგანიზაციების, მედიის წარმომადგენლები და სტუდენტები. ისინი გაეცნენ ღია მმართველობის პარტნიორობის (Open Government Partnership, OGP) მიზნებს და წამოაყენეს სამოქმედო გეგმაში შესატანი ინიციატივები.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ანალიტიკოსმა თამარ ნადიბაიძემ ისაუბრა OGP-ში ინტიტუტის ჩართულობაზე და დამსწრეებს გააცნო IDFI-ის რეკომენდაციები (იხილეთ ბმული).
კონსულტაციების დროს მონაწილეებმა ისაუბრეს მონაწილეობითი ბიუჯეტირების დანერგვის აუცილებლობაზე. მათი თქმით, სამოქალაქო ჩართულობის გასაზრდელად საჭიროა მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლება და ადგილობრივი წარმომადგენლობითი ორგანოს ვებ-გვერდის სისტემატიური, დროული განახლება.
დამსწრე მოქალაქეებმა მრავალი ინიციატივა გამოთქვეს, მათ შორის:
• კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების ერთიანი ბაზის შექმნა, რაც მოიცავს ინფორმაციას იმის შესახებ, თუ როგორ უვლის სახელმწიფო აღნიშნულ ძეგლებს;
• სამშენებლო ნებართვებისთვის ერთიანი პორტალის შექმნა, სადაც განთავსდება ინფორმაცია კონკურსების, რეკონსტრუქციების და ნებართვის მიღების პროცესის შესახებ;
• სამთავრობო უწყებების ვებ-გვერდებზე ონლაინ ოპერატორის დახმარების დამატება;
• სასამართლო და ადმინისტრაციულ ორგანოებში საქმისწარმოების შესახებ პერსონალური ინფორმაციის მიღება ერთ პორტალზე საიდენტიფიკაციო ბარათის/სპეციალური კოდის მეშვეობით;
• სახელმწიფო და კერძო დაზღვევის მომსახურების ერთ პორტალში თავმოყრა, დაზღვევის მიღებისთვის საჭირო პროცედურების გაწერა და პროვაიდერების ჩამონათვალის განთავსება;
• აჭარის მთავრობის დოკუმენტების სრული გაციფრულება და დოკუმენტებზე წვდომის უზრუნველყოფა.
დაფიქსირებული მოსაზრებები და ინიციატივები შესაბამის სახელმწიფო უწყებებს გაეგზავნებათ, რომლებიც იმსჯელებენ მათი შესრულების შესაძლებლობაზე. მსჯელობის დროს უპირატესობა მიენიჭება მოქალაქეთა ისეთ ინიციატივებს, რომლებიც შეესაბამება OGP-ის 4 ძირითად პრინციპს:
1. ადგილობრივი და ცენტრალური მმართველობის ღიაობა;
2. ხელისუფლების წარმომადგენლების ანგარიშვალდებულება;
3. მოქალაქეთა ჩართულობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში;
4. და საჯარო სერვისების ინოვაციური და ტექნოლოგიური განვითარება.
საჯარო კონსულტაციები მაისის ბოლომდე გაგრძელდება და მოიცავს საქართველოს ყველა რეგიონს. რეგიონებში მოსახლეობასთან შეხვედრები ხორციელდება აშშ-ს განვითარების სააგენტოს „კარგი მმართველობის ინიციატივის“ (USAID/Georgia Good Governance Initiative) მხარდაჭერით.
ღია მმართველობის პარტნიორობა (Open Government Partnership, OGP) 2011 წელს შექმნილი საერთაშორისო ინიციატივაა, რომლის წევრი ქვეყნებიც იღებენ ვალდებულებას ებრძოლონ კორუფციას, დანერგონ ახალი ტექნოლოგიები მმართველობით პროცესში და უზრუნველყონ გამჭვირვალობა და მოქალაქეთა მეტი ჩართულობა.
საქართველო OGP-ს 2011 წელს შეუერთდა და უკვე რიგით მესამე სამოქმედო გეგმაზე მუშაობს. ამ პროცესს წინ უძღვება ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი, რომლის თანა-თავმჯდომარე ორგანიზაციაც არის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI).

On April 7-8 public consultations were held in Ozurgeti and Batumi in order to hear the ideas and initiatives of local communities for the Open Government Partnership Action Plan 2016-2017. Representatives of local governments, non-governmental organizations, media and students participated in the consultations. The participants learned about the mission of the OGP and presented their ideas to be included in the Action Plan.
Analyst of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) Tamar Nadibaidze took part in the consultations. Tamar talked about IDFI’s active engagement in OGP and the initiatives of the Institute for the OGP Action Plan (see the link for IDFI’s recommendations).
At the Ozurgeti and Batumi consultations participants emphasized the importance of participatory budgeting; noted that to increase public participation in decision-making, it is important that awareness raising activities are conducted and web-pages of representative organs are regularly and proactively updated.
During the consultations held at the USAID Centers for Civic Engagement and Batumi Shota Rustaveli State University citizens voiced various ideas, among them:
Pubic consultations are scheduled to cover all regions of Georgia until the end of May. It is important that the initiatives presented by the citizens answer 4 principal challenges of OGP: transparency, accountability, civic participation, innovation and technology.
Open Government Georgia Forum will inform appropriate agencies about the civic initiatives, which will discuss possibility of fulfilling the initiatives. Public consultations are conducted with the support of USAID Georgia Good Governance Initiative.
OGP is an international initiative established in 2011. Georgia joined the partnership in 2011. Open Government Georgia Forum coordinates Georgia’s participation in OGP. IDFI, with the Analytical Department of the Ministry of Justice, co-chairs the Open Government Georgia Forum. Currently, Forum is working on elaboration of 3rd OGP national action plan for 2016-2017.