საპილოტე საერთაშორისო კვლევა სახელისუფლებო დაწესებულებების ონლაინ ღიაობის შესახებ
პროექტის სახელწოდება: საპილოტე საერთაშორისო კვლევა სახელისუფლებო დაწესებულებების ონლაინ ღიაობის შესახებ
პროექტის დაფინანსება: მოხალისეობრივი პროექტი
პროექტის ბიუჯეტი: 0 დოლარი
პროექტის ხანგრძლივობა: დეკემბერი, 2013 - აგვისტო, 2014
კოორდინატორი ორგანიზაცია: ინფორმაციის თავისუფლების ფონდი (რუსეთის ფედერაცია)
პარტნიორი ორგანიზაციები: ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)
ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ეროვნული უსაფრთხოების არქივი
«Lawtrend» - „სამართლებრივი ტრანსფორმაციის ცენტრი“
პროექტის აღწერა:
პროექტის ერთ-ერთი მიზანია შეიქმნას მთავრობის ღიაობის გაზომვის საერთაშორისო მექანიზმები. ამისთვის რუსეთის, საქართველოს, აშშ-სა და ბელარუსის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა განახორციელეს საპილოტე კვლევა, რომელიც დაფუძნებული იყო სახელისუფლებო ვებ-გვერდების ღიაობის შესაფასებლად შექმნილ მანამდე გამოცდილ მეთოდზე. კვლევა დაფუძნებულია სხვადასხვა სახის პარამეტრებზე (ინფორმაციის კატეგორიაზე, რომელიც, შესაბამისი რეგულაციების და ექსპერტთა მოთხოვნის საფუძველზე, უნდა იქნას გამოქვეყნებული ვებ-გვერდებზე), რომლებიც დადგენილი კრიტერიუმების მიხედვით იზომება (ხელმისაწვდომობა, სრულყოფილების ხარისხი, მუდმივი განახლების ხარისხი, ნავიგაციის (ძებნის) სიმარტივე და ა.შ).
ინიციატივის მთავარი კოორდინატორი ორგანიზაცია გახლდათ რუსეთში დაფუძნებული, ინფორმაციის თავისუფლების ფონდი. უნდა აღინიშნოს, რომ 2004 წლიდან მოყოლებული ფონდი რუსეთის სახელისუფლებო დაწესებულებების ვებ-გვერდების აუდიტს ატარებს. ამასთანავე, 2010 წელს ორგანიზაციამ შექმნა ავტომატიზირებული საინფორმაციო სისტემა - „ინფომეტრი“, რომელიც შესაძლო შეცდომების მინიმუმამდე დაყვანით, ვებ-გვერდების შეფასების ოპტიმალურ ვარიანტს გვთავაზობს. სისტემას საფუძველად უდევს ფონდის მიერ შემუშავებული კომპიუტერული პროგრამა ღია კოდით, რომელსაც შეუძლია ვებ-კონტენტის ანალიზის სხვა კვლევის მეთოდოლოგიასთან ადაპტაცია და შესაბამისად, ხელმისაწვდომია სხვა ქვეყნებისთვისაც. კვლევის მეთოდოლოგიამ და ინფომეტრის სისტემამ მთავრობის ღიაობის შემოწმება ეფექტური გახადეს. რუსეთის მაგალითზე სისტემამ გაამართლა და ახლა მისი შესაბამისობა საერთაშორისო, შედარებითი კვლევით შემოწმდა.

Partner Organizations: Institute for Development of Freedom of Information (Georgia),
In an attempt to create a worldwide measure for the openness of governments NGO representatives of Russia, Georgia, USA and Belarus organized a pilot survey on the basis of an already-completed method of grading the openness of government websites. The survey is based on measures similar to parameters (categories of information which must be published on the websites, in accordance with regulatory requirements and expertise) measured according to a set of criteria (availability, degree of completeness, degree to which it is kept up to date, ease of navigation etc).
The main coordinator organization of the initiative was Freedom of Information Foundation, based in Russia. It should be noted that since 2004 the Foundation has been conducting an audit of the websites of Russian governmental organisations. Additionally, in 2010 they launched an automated information system, Infometer, which optimizes the work of experts on evaluating websites by minimizing the possibility for error. The basis of the system is software written by experts at the Foundation with an open code, which you can adapt to any other survey method of web-content analysis, and so localize it for other countries. The survey method and the Infometer system make together an effective instrument for the assessment of the governmental openness, which has proved itself in Russia, and they wished to try it in the framework of a comparative international survey.