სახალხო დამცველის წინადადება მთავარ პროკურორს IDFI–ს დირექტორის მიმართ მიმდინარე სისიხლისსამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შესახებ
სიახლეები | განცხადებები 30 დეკემბერი 2014
დღეს საქართველოს სახალხო დამცველმა წინადადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს ააიპ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ დირექტორის გიორგი კლდიაშვილის წინააღმდეგ არსებული სისხლის სამართლის საქმის შეწყვეტის საკითხის განხილვის თაობაზე.
სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ გიორგი კლდიაშვილს ჰქონდა ცეცხლსასროლი იარაღის შენახვის ნებართვა, თუმცა არ ჰქონდა მისი გადაადგილების დროებითი ნებართვა. შესაბამისად, ადგილი აქვს გიორგი კლდიაშვილის მიერ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 181–ე მუხლით გათვალისწინებულ სამართალდარღვევას და არა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ დანაშაულებრივ ქმედებას – ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარებას.
საქართველოს სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ გიორგი კლდიაშვილის ქმედებაში არ არსებობს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული ქმედების ნიშნები, რაც უნდა გახდეს საქართველოს მთავარი პროკურატურის განხილვის და კანონით გათვალისწინებული გადაწყვეტილების მიღების საფუძველი.
რეკომენდაციის სრული ტექსტი იხილეთ ბმულზე.
განცხადება შესულია სახალხო დამცველის დეკემბრის თვის საინფორმაციო ბიულეტენში (გვ.9)