IDFI ნამახვანი ჰესის პროექტთან დაკავშირებით განვითარებულ მოვლენებს ეხმიანება
განცხადებები 12 აპრილი 2021
დაახლოებით ექვსი თვეა საქართველოში მიმდინარეობს უწყვეტი მშვიდობიანი პროტესტი ნამახვანი ჰესის პროექტის წინააღმდეგ. უკანასკნელ პერიოდში სახელმწიფომ აქტიურად დაიწყო სხვადასხვა საპოლიციო ღონისძიებების გამოყენება, მათ შორის გადაკეტილია გზა ქუთაისიდან ნამახვანის მიმართულებით.
გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვიდან თითქმის 10 დღეა გასული. ამ დრომდე სახელმწიფოს არ წარმოუდგენია შეზღუდვის მართლზომიერების დამადასტურებელი არცერთი დამაჯერებელი არგუმენტი. შემაშფოთებლად განვითარდა მოვლენები 11 აპრილს, როდესაც პოლიციამ პროტესტის მონაწილეთა კარვები დაშალა და, ამავე დროს, ტერიტორიაზე შესვლის უფლება არ მისცა ადვოკატებს/უფლებადამცველებს და ჟურნალისტებს. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს სახალხო დამცველმა დაიწყო როგორც კარვების დაშლის ისე გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვის კანონიერების შესწავლა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს  განმარტებების გაკეთებისკენ მოუწოდა.
სახელმწიფოს მიერ გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვის ბუნება და ხანგრძლივობა ტოვებს შთაბეჭდილებას, რომ მისი ერთადერთი მიზანი მშვიდობიანი პროტესტის ჩახშობაა. უფლების შემზღუდავი ღონისძიებების გამოყენება კანონის ფარგლებში მიმდინარე პროტესტის წინააღმდეგ არის გამოხატვის თავისუფლების დარღვევა.
ამჟამად სოფელ გუმათთან მიმდინარეობს საპროტესტო აქცია. სახელმწიფოს ვალდებულებაა ხელი არ შეუშალოს, მეტიც უზრუნველყოს ადგილობრივი მოსახლეობის, მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეების და პროფესიული საქმიანობის განმახორციელებელი პირების დაუბრკოლებლად გადაადგილება, ასევე გამოხატვის თავისუფლების რეალიზება.
მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელი არ შეუშალოს მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეების გადაადგილებას. ასევე, შსს-მ უნდა გაითვალისწინოს საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება და საზოგადოებას მიაწოდოს დეტალური ინფორმაცია სოფელ ნამახვანთან მისასვლელი გზების გადაკეტვის მიზეზებისა და ხანგრძლივობის შესახებ.