IDFI-მ ხელი მოაწერა ხარისხისა და ეთიკის სახელმძღვანელო პრინციპების დოკუმენტს
21 მაისს, თექვსმეტმა ქართულმა ანალიტიკურმა ორგანიზაციამ ხელი მოაწერა ხარისხისა და ეთიკის სახელმძღვანელო პრინციპების დოკუმენტს. ეს დოკუმენტი სტანდარტების კრებულია, რომელიც ანალიტიკურ ორგანიზაციებს თავიანთ საქმიანობაში გაუძღვება. მისი მიზანია ჩამოაყალიბოს უპირატესი პრინციპები და უზრუნველყოს ანალიტიკური ორგანიზაციების მიერ უმაღლესი პროფესიული სტანდარტების დაცვა. ეთიკის ნაწილი აერთიანებს ისეთ საკითხებს, როგორებიცაა გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებული მმართველობა ორგანიზაციაში, ხოლო ხარისხის სტანდარტების მოიცავს კვლევის ხარისხის, ანალიზის და ადვოკატირების პროცესს.
ღონისძიებაზე G-PAC-მა გააცნო სტანდარტების დოკუმენტი არასამთავრობო სექტორის, მედიისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, რის შემდეგაც გაიმართა საჯარო ხელმოწერის ცერემონია.
აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) „საჯარო პოლიტიკის, ადვოკატირებისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების პროგრამა“ (G-PAC) დაეხმარა ქართულ ანალიტიკურ ორგანიზაციებს ამ სტანდარტების შემუშავებაში. სტანდარტები ეფუძნება აშშ-ში, ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში არსებულ მსგავსი სახის დოკუმენტებს. წინამდებარე სახელმძღვანელოს პრინციპების სამუშაო ვერსიას ასევე გაეცნენ არიზონას სახელმწიფო უნივერსიტეტის საჯარო პოლიტიკის ექსპერტები და თავიანთი მოსაზრებები დააფიქსირეს. ხანგრძლივი დისკუსიის შედეგად და საჯარო პოლიტიკის კვლევის სფეროში საქართველოში არსებული რეალობის გათვალისწინებით, ქართული ანალიტიკური ორგანიზაციები საბოლოოდ ერთობლივად შეჯერდნენ და ხელი მოაწერეს ამ სახელმძღვანელო პრინციპებს.
ხარისხისა და ეთიკის სახელმძღვანელო პრინციპების დოკუმენტის ხელმოწერით, ანალიტიკური ორგანიზაციები იღებენ ვალდებულებასა და პასუხისმგებლობას, განუხრელად დაიცვან ისინი, რაც თავის მხრივ უზრუნველყოფს ამ ორგანიზაციების რეპუტაციის, სანდოობისა და კვლევის ხარისხის გაუმჯობესებას.

On May 21, 16 Georgian Think Tanks signed an Ethical and Quality Standards Document. The document presents comprehensive standards to guide the work of Georgian think tanks and establishes principles to ensure that the think tanks meet the highest possible professional standards. The ethical code covers organizational themes such as transparency, accountability and governance, while the quality standards focuses on research, analysis, and advocacy processes.
At the signing ceremony, G-PAC presented new standards to an auditorium filled with CSOs, the media, and International Organizations. Following the presentation, Georgian think tanks publicly signed the document.
EWMI G-PAC assisted Georgian think tanks in developing these standards, using similar documents from the US and Central and Eastern Europe as guidelines. Policy research experts from Arizona State University in the US reviewed the draft standards and provided feedback. Over months of discussion, and with great attention from the Georgian policy research environment, the Georgian think tanks developed, finalized, and adopted these standards.
By signing up to follow those standards, the Georgian Think Tanks have self-imposed principles of excellence and have taken responsibility for following the highest possible standards to guide them through their work. The standards will ultimately raise the profile of Georgian think tanks among the public, as well as enhance the credibility and quality of the policy research.