ელექტრონული ჩართულობის სახელმძღვანელო
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 26 სექტემბერი 2014
ბოლო ათწლეულის განმავლობაში ინტერნეტ ტექნოლოგიებმა მოქალაქესა და ხელისუფლებას შორის ურთიერთობის ახალი ფორმები წარმოქმნა და კომუნიკაცია შედარებით ადვილი გახადა. ელექტრონული მმართველობა (E-Governance) ეფუძნება ინფორმაციის ონლაინ გავრცელებას და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენებას ქვეყნის მმართველობაში. იგი მოიაზრებს სახელმწიფო ორგანიზაციების ვებ-გვერდებისა და ელექტრონული სერვისების შექმნას, სადაც განთავსდება ინფორმაცია მათი საქმიანობის, ბიუჯეტების განკარგვის, სახელმწიფო კონკურსების, ვაკანსიების შესახებ, ხელმისაწვდომი გახდება მნიშვნელოვანი მოვლენები, ახალი ამბები და ა.შ. მთავრობის მხრიდან მოქალაქეების ინფორმირება, მათთვის ორმხრივი ინტერაქციისთვის საჭირო გარემოს შექმნა და პოლიტიკური ჩართულობის გაზრდა, თავის მხრივ, ხელს უწყობს ხალხის მონაწილეობას ქვეყნის მართვის პროცესში.
აღნიშნულ სახელმძღვანელოში იხილავთ იმ მეთოდებს, რომელთა დახმარებითაც ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს შეეძლება მონიტორინგი და დაკვირვება ჩაუტაროს სახელმწიფო დაწესებულებების მიერ განვითარებულ ელექტრონულ სერვისებს და დაადგინოს, რამდენად ეფექტურად ხდება მათი გამოყენება მოქალაქეებთან კომუნიკაციისთვის.
სახელმძღვანელო იყოფა შემდეგ ნაწილებად:
1. საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული გამოთხოვა
2. საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნება და მისი მონიტორინგი
3. საჯარო დაწესებულებების ვებ გვერდების მონიტორინგი
4. სოციალურ ქსელებში საჯარო დაწესებულებების გვერდების მონიტორინგი
5. ინტერნეტ ცენზურის შემთხვევების დაფიქსირება
სახელმძღვანელო მომზადდა პროექტის - „ახალგაზრდებში მთავრობის გასაკონტროლებლად საჭირო ელ-უნარების განვითარება“ - ფარგლებში „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) მიერ.
პროექტი დაფინანსებულია აშშ-ის საელჩოს მიერ. სახელმძღვანელოში გამოთქმული მოსაზრებები ავტორისეულია და შეიძლება არ ასახავდეს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის თვალსაზრისს.

Over the last decades, internet technologies established new forms of communication between citizens and public institutions. E-Governance is based on spreading information electronically and using communication tools for governance. It implies creating online platforms and websites, which includes information about government activities, planning and implementing state budget, vacancies, important issues and news. Government informs citizens and creates environment for mutual interaction, which results in increased civic participation.
In this guidebook you can find the methods through which you can monitor and observe e-services developed by public institutions, and determine to what extent they are utilised for establishing direct contact with citizens.
The guidebook is divided into the following sections:
1. Electronic request of public information
2. Proactive disclosure of information and its monitoring
3. Monitoring of websites of public institutions
4. Monitoring of Facebook pages of public institutions
5. Reporting cases of internet censorship
The guidebook was prepared within the framework of the project “Enhancing E-Skills of Controlling Government among Young People” by IDFI (Institute for Development of Freedom of Information).
This project is funded by the U.S. Embassy Tbilisi. The contents of this publication are those of the author(s) and do not necessarily represent the views of the Department of State.