ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის პირველი შეხვედრა
2014 წლის 15 იანვარს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროში შედგა ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის პირველი შეხვედრა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ რამდენიმე საჯარო დაწესებულების და არასამთავრობო ორგანიზაციის წამომადგენლები. ფორუმი ყოველთვიურად შეიკრიბება ღონისძიებების დასაგეგმად და OGP-ს ფარგლებში საქართველოს სამოქმედო გეგმის განხორციელების მიმდინარეობის შესაფასებლად. (იხილეთ შეხვედრის ოქმი)
შეხვედრის პირველ ნაწილში დისკუსია ძირითადად მიმართული იყო განახლებული ფორუმის ფორმატზე. „არასამთავრობო ორგანიზაციების ფორუმს“ გადაერქვა სახელი და გახდა „ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი.“ მოხდა რამდენიმე ცვლილება მის ფორმატში, შემადგენლობასა და სახელმძღვანელო წესებში. ფორუმის მონაწილეებს მიაჩნიათ, რომ წევრობის შეზღუდვა იმის მიხედვით, თუ რომელი დაწესებულებაა უშუალოდ ჩართული OGP-ს ფარგლებში აღებული ვალდებულებების განხორციელების პროცესში, არ არის მიზანშეწონილი. ამის ნაცვლად მონაწილეობის მიღება უნდა შეეძლოს ნებისმიერი საჯარო დაწესებულების წარმომადგენელს. ამას გარდა, ფორუმის ინიციატივაა, რომ წევრებს შორის კერძო სექტორის და აკადემიური წრეების წარმომადგენლებიც იყვნენ. ფორუმის შეხვედრები გაიმართება ყოველი თვის პირველ ოთხშაბათს. შეხვედრის რამდენიმე მონაწილის მიერ ასევე გაჟღერდა ინიციატივა, რომ შეიქმნას ელექტრონული მექანიზმი მათთვის, ვინც ვერ ახერხებს ფორუმზე დასწრებას.
მონაწილეებმა განიხილეს პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავებისას საჯარო განხილვების მოწყობის გეგმები. როგორც საჯარო დაწესებულებებმა, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა გამოთქვეს სრული მზადყოფნა რეგიონებში მათ დაქვემდებარებაში მყოფი ქვედანაყოფები, საზოგადოებრივი ცენტრები თუ დარბაზები გამოიყენონ საჯარო კონსულტაციების გამართვისთვის. ამას გარდა, სამოქალაქო საზოგადოება ჩაატარებს შეხვედრას კონსულტაციების გეგმის თავიანთი ხედვის განხილვის მიზნით. ამ ხედვას სამოქალაქო საზოგადოება წარადგენს ფორუმის შემდეგ შეხვედრაზე.
იუსტიციის სამინისტრომ და მის დაქვემდებარებაში მყოფმა სამმა საჯარო სამართლის იურიდიულმა პირმა (სსიპ), მონაცემთა გაცვლის სააგენტომ, იუსტიციის სახლმა და სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ, კიდევ ერთხელ მოკლედ განიხილეს OGP-ს ფარგლებში ასაღები ვალდებულებები. ფორუმმა ყველა მათგანი მოიწონა. შესაბამისად, შემდეგი ყოველთვიური შეხვედრისთვის ეს დაწესებულებები პარტნიორობის მიერ დადგენილი სახელმძღვანელო წესების შესაბამისად მოამზადებენ ვალდებულებების დეტალურ აღწერას და წარუდგენენ მას ფორუმის დანარჩენ მონაწილეებს.
შეხვედრის მნიშვნელოვანი ნაწილი დაეთმო საჯარო ინფორმაციის პორტალის (data.gov.ge) და მისი სავარაუდო ფორმატის განხილვას. მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს წარმომადგენელმა, ირაკლი გვენეტაძემ, ფორუმს წარუდგინა ელექტრონული მმართველობის გაძლიერების Twinning პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილი სამუშაო შეხვედრის ინიციატივა გერმანელ და ავსტრიელ ექსპერტებთან ერთად. სამუშაო შეხვედრა შედგება იანვრის ბოლოს და მასზე დასწრების საშუალება არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსაც ექნებათ.
წინა სამოქმედო გეგმის მნიშვნელოვანი პუნქტი იყო სამოქალაქო პორტალის, Ichange.ge-ს შექმნა, რაც თავის დროზე ვერ მოხერხდა და შესაბამისად გახდება ახალი სამოქმედო გეგმის ნაწილი. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (GYLA) ცალ-ცალკე მოამზადეს პორტალის კონცეფციები. IDFI და GYLA ფორუმს თავის კონცეფციებს წარუდგენენ ერთ-ერთი შემდგომი შეხვედრის დროს, რომელიც მთლიანად დაეთმობა Ichange.ge-ს განხილვას.
საბოლოოდ, მონაწილეებმა განიხილეს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების პერსპექტივები ღია მმართველობის პარტნიორობასთან მიმართებაში. ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა და IDFI-ის ინიციატივაა სხვადასხვა გადაცემები დაეთმოს OGP-ზე საუბარს; ამ საკითხის ორგანიზებაში ისინი დახმარებას პირდებიან ფორუმს.
საქართველოს სამოქმედო გეგმის პირველადი ვერსია უნდა წარედგინოს 2014 წლის 30 აპრილისათვის, ხოლო საბოლოო ვერსია – 15 ივნისისათვის. ფორუმის შემდეგი შეხვედრა ჩატარდება 5 თებერვალს. მასზე განიხილავენ სამოქმედო გეგმის შემუშავებისათვის საჭირო შემდგომ ნაბიჯებს და ზემოთ აღნიშნულ საკითხებს.

On 15th January 2014 the first meeting of the Open Government Georgia Forum was held at the Ministry of Justice of Georgia. It was attended by the representatives of several public institutions and non-governmental organizations. The Forum will meet monthly to plan activities and assess the progress of the implementation of OGP action plan of Georgia. (See the protocol of the meeting)
During the first phase of the meeting, the discussion mainly focused on the format of the renewed Forum. Previously the NGO Forum was renamed to Open Government Georgia Forum, with several changes in its format, membership and guidelines. The participants felt that membership should not be limited to the representatives of those public institutions that were directly responsible for implementing the commitments for OGP. Instead, any public institution should be able to participate. The Forum also wishes to invite representatives of the private sector and academic circles to attend the meetings, which will be held on the first Wednesday of every month. The idea to create an online mechanism for those who could not directly attend the meetings was also voiced by some participants.
The participants discussed the plans for public consultations during the development of the 2014-2015 action plan for Open Government Partnership. Both the NGOs and the public institutions expressed their willingness to use their regional branches for conducting the consultations. Apart from this, the civil society agreed to meet and discuss their vision of the plan for consultations and present it to the Forum on the next meeting.
The representatives of the Ministry of Justice and three of its LEPLs, Data Exchange Agency, Public Service Hall and State Services Development Agency, once again discussed their commitments for the OGP action plan, all of which were well received by other members of the Forum. Therefore, for the next monthly meeting, these institutions will prepare detailed description of the commitments following the guidelines established by the Partnership and present them to other participants.
A significant portion of the meeting was devoted to the discussion of the Open Data portal (data.gov.ge) and its supposed format. The representative of Data Exchange Agency, Irakli Gvenetadze, introduced the plans to organize workshops for discussing this very topic with experts from Germany and Austria within the frameworks of the Twinning program for strengthening e-governance. The workshop will be held at the end of January and can be attended by NGOs.
Another important aspect of the action plan was the citizen’s portal Ichange.ge that was part of the previous action plan, but could not be implemented in time. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) have separately prepared the concept of the portal. They will present these during one of the future meetings, which will be fully devoted to the discussion of Ichange.ge.
Finally, the participants discussed the opportunities for raising the awareness of the general public regarding Open Government Partnership and Georgia’s involvement in the initiative. IDFI and GYLA voiced an opinion that several TV programs should be devoted to this topic and expressed their willingness to provide assistance in this process.
The initial draft of the action plan of Georgia is to be submitted by 30th April 2014, while the final draft will be submitted by 15th June. The next meeting of the Forum will be held on 5th February, to discuss the further steps necessary for the development of the action plan and the discussion of the above-mentioned topics.