ფარული მეთვალყურეობის ზედამხედველობა: კანონმდებლობა და პრაქტიკა
უსაფრთხოებისა და მართლმსაჯულების სექტორს კრიტიკული მნიშვნელობა აქვს დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფოს ჩამოყალიბებისთვის. დასახელებული სექტორების ანგარიშვალდებულება, მიუკერძოებლობა, ისევე როგორც საქმიანობისას კანონის უზენაესობისა და ადამიანის ძირითად უფლებათა მოთხოვნების დაცვა ქვეყნის დემოკრატიის ხარისხის ინდიკატორია.
სამწუხაროდ, საქართველოში ყოველთვის არსებობდა ლეგიტიმური კითხვები უსაფრთხოებისა და მართლმსაჯულების მიუკერძოებლობასთან, ისევე როგორც, მათი პარტიული ინტერესებით გამოყენებასთან დაკავშირებით. ეს კითხვები ამ დრომდე არ გამქრალა, მეტიც, ბოლო წლებში გამწვავდა კიდეც. აღნიშნულის გამოძახილია, ევროკომისიის 2023 წლის 8 ნოემბრის ანგარიშიც (გვ. 33), რომლითაც საქართველოს მიენიჭა კანდიდატის სტატუსი, თუმცა, გამოწვევები დაიდენტიფიცირდა მართლმსაჯულებისა თუ უსაფრთხოების სექტორს მიკუთვნებულ ფაქტობრივად ყველა უწყებაში. აღნიშნულ ანგარიშში, მათ შორის, 2021 წლის 13 სექტემბერს, სავარაუდოდ უკანონოდ, ფარული მეთვალყურეობის შედეგად შექმნილი მასალების მასობრივი გაჟონვის ფაქტი მოხვდა. ევროკომისიამ მიუთითა, რომ მოწოდებების მიუხედავად, ჟურნალისტების, პოლიტიკოსების, დიპლომატიური კორპუსისა და სამოქალაქო აქტივისტების პირადი ცხოვრების შესახებ ინფორმაციის გამჟღავნება ამ დრომდე გამოუძიებელია. ნიშანდობლივია, რომ 2023 წლის 18 დეკემბერს ვენეციის კომისიამ გამოაქვეყნა დასკვნა (პარ. 103-112), რომელიც, მათ შორის, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურსა და სასამართლოს მიერ ფარული საგამოძიებო მოქმედებების კანონიერების კონტროლს შეეხებოდა. ვენეციის კომისია იმეორებს კითხვებს სასამართლო კონტროლის ეფექტიანობის თაობაზე და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის ბუნებისთვის უცხოდ (“არაორდინალურად”) მიიჩნევს მის უფლებამოსილებას, განახორციელოს ტექნიკური ზედამხედველობა სუს-ის სააგენტოზე.
ფარული მეთვალყურეობის ღონისძიებების განხორციელების შესაძლებლობის ბოროტად გამოყენების ალბათობა, მათი ფარული ბუნებიდან ისევე, როგორც ლეგიტიმური თუ არალეგიტიმური მიზნის მიღწევის სიმარტივიდან გამომდინარე, განსაკუთრებით მაღალია. აღნიშნულს ადასტურებს სახელმწიფოს ამ უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების პრევენციისკენ მიმართული უწყებებისა თუ უფლებამოსილებების სიმრავლე. ამ ანალიზის მიზანი არის სწორედ ამ უწყებათა და უფლებამოსილებათა გამოყენების კვლევა მათი გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და ეფექტიანობის პერსპექტივიდან.
კვლევის მეთოდები და ფარგლები
IDFI-მ უპირველესად შეისწავლა ფარული მეთვალყურეობის ღონისძიებების მარეგულირებელი ეროვნული კანონმდებლობა, ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული და საერთაშორისო სტანდარტები. აღნიშნულის შედეგად განისაზღვრა ფარული მეთვალყურეობის ღონისძიებების კანონიერად და ადამიანის უფლებათა დაცვის ფუნდამენტურ მოთხოვნებთან შესაბამისად აღსრულების სტანდარტები. ამ მოთხოვნათა პრაქტიკაში იმპლემენტაციის საკითხებთან დაკავშირებით IDFI-მ შეისწავლა ღია წყაროებში არსებული ინფორმაცია, რის შემდგომაც პროექტის გუნდმა მოამზადა საჯარო ინფორმაციის განცხადებები.
IDFI-მ საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის მიზნით განცხადებები გააგზავნა საქართველოს პარლამენტში, სუს-ის სააგენტოში, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურში, სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში, პროკურატურასა და სასამართლო სისტემაში (საქართველოს უზენაეს სასამართლოსა და სააპელაციო სასამართლოებში, ისევე როგორც ოთხ საქალაქო სასამართლოში). მოთხოვნის საგანს წარმოადგენდა საანგარიშო პერიოდში (2021, 2022 და 2023 წლებში) მოთხოვნილი ან/და განხორციელებული ფარული მეთვალყურეობის ღონისძიებების თაობაზე რაოდენობრივი და თვისებრივი მონაცემების (მათ შორის, სასამართლოს აქტების) მიღება, როგორც სისხლისსამართლებრივი, ისე კონტრდაზვერვითი მიზნებისთვის. ამავდროულად, შესაბამისი უწყებებიდან გამოთხოვილ იქნა გამოვლენილ დარღვევებსა და საჯაროდ დაფიქსირებულ ინციდენტებზე რეაგირების შესახებ ინფორმაცია. საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის შესახებ განცხადებები შედგა იმ ფორმით, რომ მიღებული ინფორმაცია გამოსადეგი ყოფილიყო ფარული მეთვალყურეობის მიმართულებით არა მხოლოდ რაოდენობრივი, არამედ შინაარსობრივი/თვისებრივი დასკვნების გაკეთებისთვის წინასწარ იდენტიფიცირებულ ეროვნულ და საერთაშორისო სტანდარტებთან მიმართებით. პირველი ტალღის ფარგლებში მიღებული ინფორმაციის ანალიზის საფუძველზე, დამატებით გაიგზავნა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის შესახებ განცხადებები, მეორე და მესამე ტალღად, ასევე შესაბამის უწყებებს წარედგინა ადმინისტრაციული საჩივრები.
საკანონმდებლო ნორმების ინტერპრეტაციისთვის, გამოყენებულ იქნა არა მხოლოდ ავტორის ხედვები, არამედ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის რელევანტური სახელმწიფო დაწესებულებების მიერ მიცემული განმარტებები (სხდომის ოქმები) N885-1231 კონსტიტუციური სარჩელების განმწესრიგებელი და არსებითი განხილვის სხდომებზე.
ამ ანგარიშის მიზნებისთვის, შესწავლის საგნად განისაზღვრა სუს-ის სააგენტოს კომპეტენციას მიკუთვნებული ფარული მეთვალყურეობის ღონისძიებები, გარდა საფოსტო/სატელეგრაფო გზავნილის კონტროლისა. სახელდობრ, სააგენტოს შესახებ კანონის მე-7 მუხლის “ა.ა”-”ა.დ” ქვეპუნქტები, ისევე როგორც ამავე მუხლის “ა.ვ” ქვეპუნქტი. ეს ღონისძიებები აგრეთვე გათვალისწინებულია სსსკ-ის 143¹ მუხლის პირველი პუნქტის “ა”, “ბ”, “გ” და “ე” ქვეპუნქტებითა და “კონტრდაზვერვითი საქმიანობის შესახებ” მე-9 მუხლის მე-2 პუნქტის “ა”, “ბ”, “დ” ქვეპუნქტებით და ამავე მუხლის მე-3 პუნქტით.
1. ფარული მეთვალყურეობის ღონისძიებების აღსრულების პროცესში ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტების დაკმაყოფილების თაობაზე დამაჯერებელი დასკვნების გასაკეთებლად სათანადო ინფორმაცია არ მოიპოვება.
2. ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებთან დაკავშირებით პასუხისმგებელი უწყებების მიერ დამუშავებული სტატისტიკური ინფორმაციის ხარისხი დაბალია. სხვადასხვა უწყების მიერ მოწოდებული სტატისტიკური ინფორმაცია არ იძლევა შედარებისა და შეჯერებული დასკვნების გამოტანის შესაძლებლობას.
3. კონტრდაზვერვითი საქმიანობის ფარგლებში განხორციელებულ ელექტრონულ თვალთვალთან დაკავშირებით ნებისმიერი ინფორმაციის (მათ შორის, ყველაზე საბაზისო სტატისტიკური მონაცემების) მიღება არის პრობლემური და ამ ღონისძიებებთან დაკავშირებით რაიმე ტიპის შინაარსობრივი თუ რაოდენობრივი დასკვნების გაკეთების სივრცე ჩაკეტილია.
4. ფარული მეთვალყურეობის ღონისძიებებზე სასამართლო კონტროლის ეფექტიანობისა და კანონიერების შეფასება შეუძლებელია. სასამართლოები შესაბამისი ნებართვის ტექსტებს არ ასაჯაროებენ, მათ შორის, არც იმ შემთხვევებში, როდესაც სისხლის სამართლის საქმე უკვე დასრულებულია, მოპოვებული ინფორმაცია კი - განადგურებული.
5. IDFI-ს მიერ მიღებული საჯარო ინფორმაციიდან ირკვევა, რომ 2021-2023 წლებში საერთო სასამართლოებმა ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებთან დაკავშირებით 9300-ზე მეტი შუამდგომლობა განიხილეს. მათგან თითქმის 91.7% დაკმაყოფილდა სრულად, ან ნაწილობრივ.
6. ყველაზე მეტ შუამდგომლობას თბილისის საქალაქო სასამართლო განიხილავს, რომელზეც სასამართლოთა მიერ განხილული შუამდგომლობების 54.7% მოდის.
7. იმ სასამართლოებიდან, რომელთა მიერ საანგარიშო პერიოდში განხილული შუამდგომლობების რაოდენობა 10-ზე მეტია, სამმა სასამართლომ (ამბროლაურის, ცაგერისა და ახალქალაქის) შუამდგომლობების 100% დააკმაყოფილა. აგრეთვე, დიდ ქალაქებს შორის, დაკმაყოფილების განსაკუთრებულად მაღალი მაჩვენებლით გამოირჩევა გორის (99%), მცხეთისა (98.3%) და რუსთავის (96.5%) სასამართლოები.
8. პროკურატურის მიერ ფარული საგამოძიებო მოქმედების დასრულების შემდგომ მოსმენას დაქვემდებარებული პირისთვის შეტყობინების ვალდებულების გახანგრძლივების შემთხვევები 2021 წლის შემდგომ 80%-ით გაიზარდა.
9. ერთ-ერთ ფარულ საგამოძიებო მოქმედებაზე - “გეოლოკაციის რეალურ დროში განსაზღვრა” არანაირი სტატისტიკური ინფორმაცია არ მოიპოვება. გასათვალისწინებელია, რომ გეოლოკაციის რეალურ დროში განსაზღვრის ტექნიკური საშუალება ცალკე სისტემას წარმოადგენს, რომლის შექმნისთვისაც სახელმწიფომ მნიშვნელოვანი რესურსი გაიღო.
10. 2022 წლის 1 მარტიდან 2024 წლის 31 მარტის ჩათვლით, სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის წარმოებაში იყო ჯამში 331 საქმე. 2024 წლის 31 მარტის მდგომარეობით, სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში, გამოძიება მიმდინარეობდა სამსახურის მანდატს მიკუთვნებულ 244 საქმეზე. სისხლისსამართლებრივი დევნა დაიწყო 87 პირის მიმართ. ბრალდებული პირებიდან არც ერთი არ არის, თავისი კომპეტენციით, ფარული საგამოძიებო მოქმედების განმახორციელებელი ან/და კონტრდაზვერვითი საქმიანობის ფარგლებში ფარულ მიყურადებაზე უფლებამოსილი სპეციალური სამსახურის წარმომადგენელი.
11. რიგ შემთხვევებში, საჯარო დაწესებულებები უკანონოდ ამბობენ უარს ფარული მეთვალყურეობის თაობაზე შეტანილი საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის შესახებ განცხადების დაკმაყოფილებაზე. ამ ინფორმაციის მისაღებად განმცხადებელს უწევს მნიშვნელოვანი ძალისხმევის გაღება, როგორც განცხადების მომზადების, აგრეთვე ადმინისტრაციული საჩივრისა და მასთან დაკავშირებული წარმოების ფარგლებში.
12. პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურმა ვერ/არ შეძლო 2021 წლიდან 2022 თებერვლის ჩათვლით არსებული პერიოდის სტატისტიკური ინფორმაციის მოწოდება ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებზე. ფარული საგამოძიებო მოქმედებების თაობაზე სტატისტიკური ინფორმაციის მიღება ამ უწყებიდან მხოლოდ 2022 წლის მარტის შემდგომ არსებულ პერიოდზე არის შესაძლებელი.
13. ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებით კონსტიტუციური კონტროლი მნიშვნელოვნად ლიმიტირებულია. საკონსტიტუციო სასამართლოს სამართალწარმოებაში არსებული საქმეების განხილვა, რომლებიც ფარულ მეთვალყურეობას შეეხება, არაგონივრულად ჭიანურდება.
ზოგიერთი გამოწვევის გადაჭრის გზები
1. შემუშავდეს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შესახებ სტატისტიკური ინფორმაციის წარმოების მეთოდოლოგია ზედამხედველობის პროცესში ჩართულ უწყებებთან კოორდინაციით, იმგვარად რომ:
1. სტატისტიკური ინფორმაცია შეიცავდეს მონაცემებს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების სხვადასხვა ასპექტის შესახებ (მაგალითად: ფარული საგამოძიებო მოქმედებების სახეები, ფარული საგამოძიებო მოქმედებების გახანგრძლივება, გასაჩივრების შედეგები, შეტყობინების გადავადება და სხვა);
2. სხვადასხვა უწყების მიერ ერთი და იმავე საკითხებზე შეგროვებული ინფორმაცია იძლეოდეს შედარების შესაძლებლობას.
2. უნდა შეიქმნას/გასაჯაროვდეს სტატისტიკური ინფორმაცია კონტრდაზვერვითი მიზნით განხორციელებული ფარული მეთვალყურეობის თაობაზე;
3. უზრუნველყოფილ უნდა იქნეს ფარულ მეთვალყურეობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე სასამართლოს მიერ მიღებული აქტების საჯაროობა მას შემდგომ, რაც ამ აქტების გასაიდუმლოების ინტერესი აღარ იარსებებს;
4. ფარული მეთვალყურეობის უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების შესაძლო შემთხვევებზე სამართალდამცავ ორგანოებს უნდა ჰქონდეთ ეფექტიანი რეაგირება და საზოგადოებას პროაქტიულად მიაწოდონ განახლებული ინფორმაცია;
5. საპარლამენტო კონტროლი ფარული მეთვალყურეობის განმახორციელებელ და მათ საზედამხედველო უწყებებზე, ისევე როგორც, ფარული მასალების უკანონო გავრცელების შემთხვევებზე, უნდა გაძლიერდეს.

Oversight of Covert Surveillance: Law and Practice
The security and justice sectors are crucial for building a democratic and legal state. The accountability, impartiality, and adherence to the rule of law and human rights of these sectors are essential indicators of the quality of a country's democracy.
Unfortunately, in Georgia, there have always been legitimate concerns regarding the impartiality of the security and justice sectors, as well as their use for partisan interests. These concerns have even exacerbated in recent years. This is echoed by the European Commission's report of November 8, 2023 (p. 33), which granted Georgia candidate status, however, challenges were identified in relation to almost every institution belonging to the justice or security sector. Among other things, this report mentioned the fact of September 13, 2021 - the massive leakage of materials, allegedly obtained and created as a result of unlawful covert surveillance. The European Commission indicated that, despite calls, the disclosure of information about the private lives of journalists, politicians, the diplomatic community, and civil activists has yet to be investigated. It is noteworthy that on December 18, 2023, the Venice Commission published its opinion, which, among other things, concerned the Personal Data Protection Service and the judicial control over the lawfulness of covert (investigative) actions (par. 103-112). The Venice Commission once again voices concerns about the effectiveness of judicial control and considers the authority of the Personal Data Protection Service, to conduct technical monitoring on the Agency of SSSG, to be “uncommon” considering the nature of the service.
The likelihood of abusing the possibility of carrying out covert surveillance measures is particularly high, due to the covert nature of these actions as well as the the ease of achieving a legitimate or illegitimate goal. This is evident given the abundance of agencies and authorities aimed at preventing abuse of this authority of the state. The purpose of this analysis is to study these agencies and the usage of their authorities from the perspective of their transparency, accountability, and effectiveness.
IDFI primarily studied the national legislation regulating covert surveillance measures, as well as international and national standards of human rights protection. As a result, IDFI determined the standards of implementation of covert surveillance measures, their lawfulness, and compliance with the fundamental requirements of human rights protection. Regarding the implementation of these requirements in practice, IDFI studied the information available in open sources, after which the project team prepared public information requests.
IDFI addressed the Parliament of Georgia, the Agency of SSSG, the Personal Data Protection Service, the Special Investigation Service, the Prosecutor's Office, and the judiciary (the Supreme Court of Georgia, courts of appeals, and four city courts) with the applications requesting public information. The subject of the request was quantitative and substantive information regarding the covert surveillance carried out both for investigative and counter-intelligence purposes (including judicial acts) within the monitoring period (2021-2023 years). Furthermore, IDFI requested information on responses to the detected violations and publicly recorded incidents. Public information requests were formulated in such a way that the received information would be useful not only for quantitative but also for content/qualitative conclusions on covert surveillance in terms of pre-identified national and international standards. After analyzing the information received as a result of the first wave, IDFI sent additional public information requests as part of the second and third wave, furthermore, it filed administrative complaints to the relevant institutions.
For the interpretation of the legal norms, not only the views of the author were used, but also the explanations given by the relevant state institutions to the Constitutional Court of Georgia (minutes of the hearing) at the executive and substantive review sessions of the constitutional claims N885-1231.
For the purposes of this report, the covert surveillance measures under the SSSG Agency’s competence (besides the monitoring of postal and telegraphic transfer) were defined as the subject of the study. Namely, sub-paragraphs “a.a”-a.d” of Article 7 of the Law on Agency, as well as the sub-paragraph “a.f” of the same article. These measures are also defined by the sub-paragraphs “a”, “b”, “c” and “e” of paragraph 1 of the Article 143¹ of CPCG and the sub-paragraphs “a”, “b”, “d” of paragraph 2 of the Article 9, as well as the paragraph 3 of the same Article of the “Law on Counter-Intelligence Activities''.
1. There is not sufficient information to draw convincing conclusions about the compliance of the implementation of covert surveillance measures with human rights standards.
2. The quality of the statistical data processed by the responsible bodies regarding covert investigative actions is low. The statistical data provided by different institutions cannot be effectively compared or reconciled to draw meaningful conclusions.
3. Obtaining any information (including the most basic statistical data) regarding electronic surveillance carried out within the counter-intelligence activities is problematic, and there is no room for drawing any kind of substantive or quantitative conclusions regarding these covert surveillance measures.
4. It is impossible to assess the effectiveness and legality of judicial control over covert surveillance measures. Courts do not disclose the texts of relevant authorization orders, even after the criminal case is closed and the obtained information - destroyed.
5. Based on information obtained by IDFI, in 2021-2023, the common courts reviewed over 9300 motions regarding covert investigative actions. Almost 91.7% of them were granted either fully or partially.
6. Tbilisi City Court reviews the most motions, accounting for 54.7% of all motions reviewed by the courts.
7. Out of the courts, which considered more than 10 motions in the reporting period, three courts (Ambrolauri, Tsageri, and Akhalkalaki) granted 100% of the motions. Also, among large cities, the courts of Gori (99%), Mtskheta (98.3%), and Rustavi (96.5%) stand out with an exceptionally high rate of granting.
8. The number of cases where the prosecutor's office extended the notification period for individuals under covert surveillance increased by 80% after 2021.
9. There is no information regarding one of the covert investigative actions - “real-time geolocation identification”. It should be noted that the technical capabilities of real-time geolocation identification is a separate system that took significant resources of the state to build.
10. From March 1, 2022, to March 31, 2024, the Special Investigation Service initiated the investigation on 331 cases. As of March 31, 2024, the Special Investigation Service had 244 ongoing criminal cases under its competence. Criminal prosecution was initiated against 87 persons. None of these prosecuted individuals were officials responsible for carrying out covert investigative actions or representatives of special services that conduct electronic surveillance for counter-intelligence purposes.
11. In a number of cases, public institutions unlawfully reject applications requesting public information regarding covert surveillance. To obtain this information, an applicant is forced to make significant effort, including preparing applications and pursuing administrative complaints.
12. The Personal Data Protection Service did not/was not able to provide information on the period between 2021 to February 2022. The statistical data regarding covert investigative actions obtained from this agency is available only for the period after March 2022.
13. The constitutional control over covert surveillance is significantly limited. The cases under the review of the Constitutional Court of Georgia are unreasonably delayed.
1. Develop a methodology for processing statistical data regarding the covert investigative actions in coordination with the institutions involved in the supervision of this process, so that:
1. Statistical information shall include data on various aspects of the covert investigative actions provided for by the Criminal Procedure Code of Georgia (for example: types of covert investigative actions, prolonging the covert investigative actions, results of appeals, postponement of notification, etc.);
2. Information collected by different institutions on the same issues should allow comparison.
2. Process and publish statistical information regarding the covert surveillance measures conducted for counter-intelligence purposes;
3. Ensure that the judicial acts delivered on covert surveillance are public after the interest for its classification is extinguished;
4. Law enforcement agencies should have effective responses to cases of abuse of covert surveillance. Updated information about these responses should be proactively disclosed to the public.
5. Parliamentary control over the agencies responsible for the implementation and supervision of covert surveillance, as well as over the unlawful publication of covert materials, should be strengthened.