კონცეფცია შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის საპარლამენტო ინფორმაციაზე წვდომის გამარტივების შესახებ
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 13 მაისი 2016
2016 წლის 5-6 მარტს, საქართველოს პარლამენტის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედმა საბჭომ მიიღო კონცეფცია, რომლის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის 2.1. ვალდებულების განხორციელებას. ვალდებულება გულისხმობს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის საპარლამენტო ინფორმაციაზე წვდომის გამარტივებას.
2.1. ვალდებულების საბოლოო ამოცანაა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთათვის სპეციალური ვებგვერდის ან პარლამენტის ვებგვერდის საშუალებით დოკუმენტაციაზე წვდომის გამარტივება. მიზნის განხორციელების პირველი ეტაპია ამგვარი პლატფორმის შესაქმნელად საჭირო კონცეფციის და ბიუჯეტის შემუშავება, რის ვალდებულებაც საქართველოს პარლამენტმა 2016 წლის სექტემბრამდე აიღო.
ღია მმართველობის პარტნიორობის (Open Government Partnership, OGP) წევრი ქვეყნების პრაქტიკა აჩვენებს, რომ საკანონმდებლო ხელისუფლების უმაღლესი ორგანოები ვებგვერდების მეშვეობით აწვდიან ინფორმაციას მოწყვლად ჯგუფებს, მათ შორის შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებს. გარდა ამისა, ღია მმართველობის პარტნიორობის გზამკვლევის სარეკომენდაციო ვალდებულებაცაა ინფორმაციის გავრცელების მასშტაბის გაზრდის მიზნით მოწყვლადი ჯგუფების სამიზნე ჯგუფად გამოყოფა.
საქართველოს პარლამენტმა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა (2015-2016) 2015 წლის 17 ივლისს დაამტკიცა. სამოქმედო გეგმა, რომელიც შეიმუშავეს საქართველოს ინტერფრაქციულმა და სამოქალაქო საზოგადოების სამუშაო ჯგუფებმა, 18 ვალდებულებისგან შედგება და პასუხობს ღია მმართველობის პარტნიორობის ოთხ ძირითად პრინციპს: მოქალაქეთა ჩართულობა, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, ანგარიშვალდებულება, ინოვაცია და ტექნოლოგიები.
საქართველოს პარლამენტს სამოქმედო გეგმის განხორციელებაში მხარს უჭერს პროექტი „საქართველოს პარლამენტის მხარდაჭერა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში“, რომელსაც ახორციელებს IDFI გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) ფინანსური მხარდაჭერით. IDFI აღნიშნული პროექტის ფარგლებში კოორდინირებას უწევს საპარლამენტო საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის საქმიანობას.

On March 5-6, 2016, the Georgian Parliament’s Permanent Council on Open and Transparent Governance adopted a Concept aimed at promoting the implementation of commitment 2.1. of the Open Parliament Georgia Action Plan. The commitment involves facilitating access to parliamentary information for persons with disabilities.
The goal of the commitment is to facilitate access to parliamentary information for persons with disabilities by either setting up a new website or making changes to the existing Parliament website. The first phase is to develop the concept and budget plan for such a platform. The Georgian Parliament has committed to do this by September 2016.
The highest legislative bodies of many of OGP (Open Government Partnership) member states provide information to vulnerable groups, including persons with disabilities through their website. In addition, the Open Government Guide recommends member states to target vulnerable groups in order to increase the scale of access to information.
The Open Parliament Georgia Action Plan (2015-2016) was developed by the Inter-Factional and Civil Society working groups and approved on July 17, 2015. The action plan consists of 18 commitments that reflect OGP’s four basic principles: citizen participation, access to information, accountability, and innovation and technology.
The action plan implementation by the Parliament is supported by the project - Supporting the Parliament of Georgia in Implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan, which is implemented by IDFI with funding from UNDP and EU. IDFI acts as a coordinator between the Parliamentary Council and the Consultative Group.