პროექტის კონტრაქტის ნომერი:1005207-101
პროექტი მიზნად ისახავს, გაზარდოს ციფრული ინსტრუმენტების ეფექტურობა და გამოყენება მოქალაქეთა ჩართულობისთვის. ამ ინსტრუმენტების და მომხმარებელთა კმაყოფილებასთან დაკავშირებული გამოწვევებისა და შესაძლებლობების კვლევით პროექტი ავსებს იმ კვლევით ვაკუუმს, რომელიც ამ სფეროშია, რაც საბოლოოდ უზრუნველყოფს რეკომენდაციებს ტექნოლოგიების უკეთესი გამოყენებისთვის. აღნიშნული სრულ თანხვედრაშია USAID საჯარო მმართველობის პროგრამის მიზნებთან, გაზარდოს მთავრობის ანგარიშვალდებულება და პასუხისმგებლობა, რათა გაუმჯობესდეს საჯარო სერვისების მიწოდება და ხელი შეეწყოს მოქალაქეების მონაწილეობას გადაწვეტილების მიღების პროცესში.
პროექტის ფარგლებში შემუშავდება შეფასების მეთოდოლოგია და სიღრმისეული ანალიზისთვის შექმნის ციფრული ინსტრუმენტების მოკლე სიას. კვლევა ასევე მოიცავს დაინტერესებული მხარეებისგან ინფორმაციის შეგროვებას და ხელმისაწვდომი ინსტრუმენტების სიის შედგენას. წინასწარ შემუშავებულ კრიტერიუმებზე დაყრდნობით, მოხდება ამ ინსტრუმენტების სისტემატიზება. ყველაზე ფართოდ გამოყენებული ინსტრუმენტები საფუძვლიანად შეფასდება მომხმარებელზე ორიენტირებული მიდგომისა და ხალხი-პროცესი-ტექნოლოგიების ჩარჩოს გამოყენებით.
მონაცემები შეგროვდება ონლაინ გამოკითხვის მეშვეობით, რათა მეტი გავიგოთ ციფრული ინსტრუმენტების გამოყენების გამოცდილებისა და მომხმარებელთა კმაყოფილების შესახებ. მომხმარებლის გამოცდილების კვლევა ფოკუსირებული იქნება მოწყვლადი ჯგუფების საჭიროებებზე. დამატებითი ინფორმაციისთვის კი საჯარო და კერძო სექტორის პირებთან ჩატარდება ინტერვიუები.
პროექტის გუნდი შეგროვებულ მონაცემებზე დაყრდნობით ჩაატარებს ყოვლისმომცველ ანალიზს, რომლის შედეგადაც შექმნის მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ კვლევით ნაშრომს, შესაბამისი რეკომენდაციებით საჯარო სექტორისა და სხვა დაინტერესებული მხარეებისთვის. რეკომენდაციები აქცენტს გააკეთებს იმ სტრატეგიებზე, თუ როგორ უნდა გაიზარდოს მოქალაქეთა ჩართულობა და ციფრული ინსტრუმენტების გამოყენება.
პროექტის ბოლოს კვლევის მიგნებებს წარვადგენთ სხვადასხვა დაინტერესებული მხარისთვის დისკუსიისა და უკუკავშირისთვის, რათა წახალისდეს მტკიცებულებებზე დაფუძნებული მსჯელობა მოქალაქეთა ჩართულობისთვის შექმნილ ციფრულ ინსტრუმენტებთან დაკავშირებული გამოწვევებისა და შესაძლებლობების შესახებ. ამგვარი მონაწილეობითი მიდგომა მიზნად ისახავს, შექმნას მომხმარებელზე მეტად ორიენტირებული ციფრული ინსტრუმენტები, რომელიც გრძელვადიან პერსპექტივაში მომხმარებელთა საჭიროებებს იქნება მორგებული.
პროექტის აქტივობები მოიცავს:
-          მეთოდოლოგიის შემუშავება და სიღრმისეული ანალიზისთვის ციფრული ინსტრუმენტების მოკლე სიის შექმნა (I თვე)

Project Contract Number: 1005207-101
This project aims to enhance the effectiveness and use of digital tools for citizen engagement. It addresses the lack of research on these tools and user experience by investigating their challenges and opportunities, ultimately providing recommendations for better technology utilization. This aligns with the USAID National Governance Program's goals of increasing government accountability and responsiveness, improving public service delivery, and facilitating citizen participation in decision-making.
The project will develop an assessment methodology and create a shortlist of digital tools for in-depth analysis. This includes gathering information from stakeholders and compiling an inventory of available tools. These tools will be mapped based on criteria, and widely used ones will be thoroughly assessed using a user-centered approach within the people-process-technology framework.
Data will be collected through online surveys to capture public feedback on satisfaction and experiences with digital tools. User experience testing will focus on the needs of vulnerable groups, and interviews with public and private sector individuals will provide additional insights.
The project team will conduct a comprehensive analysis based on the collected data, resulting in an evidence-based research paper with recommendations for public sector entities and other stakeholders. These recommendations will focus on strategies to enhance citizen uptake and utilization of digital tools.
The findings will be presented to stakeholders for discussion and feedback, ensuring comprehensive insights into the challenges and opportunities of digital tools. This collaborative approach aims to create more user-centered digital tools customized to users' needs in the long run.
Project activities include:
- Developing a methodology and creating a short list of digital tools for in-depth analysis (I month)